Jump to content



Προβλημα με BIOS


κλικις

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

 

Πριν μερικες μερες μου παρουσιαστηκε η γνωστη Blue Screen Of Death

Aφου παιδευτηκα αρκετα καταφερα και επανεφερα το συστημα μου σε λειτουργια

(Αναγκαστηκα να αφερεσω την μια απο τις 4 ram που ειχα)

 

Το προβλημα ειναι το εξης :

Γιατι καποιες ρυθμισεις του Bios ειναι με γκρι χρωμα ? (εικονα Α3)A3.thumb.jpg.2fe5aa2314dfe56bfbb264abb67

 

Αυτο ειναι το συστημα μου τωρα  (Εικονα Α1)A1.thumb.jpg.c14fd50729f15db60767ba19677

 

Οι μνημες μου  ειναι δυο     Team Group T800(ή 600)1024ΜΒ CL 5-5-5-15 και
μια  S3+    PC5300/DDRII-667 1024MB/SL26671GBEI

3.thumb.jpg.5a438aeb88b1eaf52b2b62275e1d

 

Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτά που είναι γκριζαρισμένα είναι αυτό που δεν μπορείς να πειράξεις.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή έχεις θέσει την  διαχείρησή τους στο αυτόματο μάλλον.

Εναλλακτικά μπορεί απλά να είναι πληροφορίες για κάτι στον υπολογιστή σου κάποια πράγματα

οπότε και δεν αλλάζουν με άμεση παρέμβαση του χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος print3r έγραψε:

Συνήθως αυτά που είναι γκριζαρισμένα είναι αυτό που δεν μπορείς να πειράξεις.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή έχεις θέσει την  διαχείρησή τους στο αυτόματο μάλλον.

Εναλλακτικά μπορεί απλά να είναι πληροφορίες για κάτι στον υπολογιστή σου κάποια πράγματα

οπότε και δεν αλλάζουν με άμεση παρέμβαση του χρήστη.

Eιδα ομως οτι αν βγαλω την επιλογη Auto στο Manual μπορω να κανω αλλαγες  , το θεμα ειναι κανω αλλαγες ? χρειαζεται ?

Σε ενα αλλο Pc που εχω ολα ειναι μπλε στην συγκεκριμενη επιλογη DRAM Timing Control

Έγινε επεξεργασία από κλικις
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο υπολογιστής σου δυσλειτουργικός ή έχεις για κάποιο λόγο περισσότερες απαιτήσεις απ'αυτόν;

Αν όχι, τότε μην τα πειράξεις.

Αν θέλεις να πειραματιστείς ή να το δοκιμάσεις, κάνε το.

Δεν έχω ποτέ αλλάξει τον τρόπο που λειτουργούν οι RAM μου οπότε αν αποφασίσεις να τα πειράξεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Μπορώ να σου πω όμως οτι ίσως να μην καλύπτεται από πιθανή εγγύηση αυτό όμως και οτι πρέπει να το ψάξεις πρώτα για να δεις την πιθανότητα να προκαλέσεις ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος print3r έγραψε:

Είναι ο υπολογιστής σου δυσλειτουργικός ή έχεις για κάποιο λόγο περισσότερες απαιτήσεις απ'αυτόν;

Αν όχι, τότε μην τα πειράξεις.

Αν θέλεις να πειραματιστείς ή να το δοκιμάσεις, κάνε το.

Δεν έχω ποτέ αλλάξει τον τρόπο που λειτουργούν οι RAM μου οπότε αν αποφασίσεις να τα πειράξεις, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Μπορώ να σου πω όμως οτι ίσως να μην καλύπτεται από πιθανή εγγύηση αυτό όμως και οτι πρέπει να το ψάξεις πρώτα για να δεις την πιθανότητα να προκαλέσεις ζημιά.

Οκ , οχι ιδιαιτερα , απλα μου εκανε εντυπωση  , ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Απ την καρτελα που παρεθεσες μπορεις να πειραξεις cpu και ram για να κανεις  overclocking.  Δεν υπαρχει λογος να πειραξεις κατι. Αν η ram σου παρεδωσε πνευμα σιγουρα η λυση δεν ειναι μεσω αυτων των ρυθμισεων. Στο bios οι default τιμες ή τιμες που δεν μπορουν να αλλαξουν ειναι γκριζαρισμενες. Καποιες σου δινουν επιλογη για manual οποτε και μπορεις να παιξεις, καποιες οχι.  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.