Jump to content



Απορίες για αναβάθμιση


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα :)

Θα ήθελα την βοήθεια σας αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μερικές απαραίτητες πληροφορίες.

Έχω

μια  mobo GA-X58A UD3R με CPU i7 3.06Ghz 950 κ θέλω να κάνω upgrade το σύστημα μου με αυτή την μητρική αλλά μου λείπουν μνήμες κ ένας SSD (προσανατολίζομαι να αγοράσω κάποιον Samsung 250GB).

Αυτή η mobo είναι για triple channel μνήμες κ έψαχνα να βρω τις κατάλληλες  – μάλλον για Corsair Vengeance 3x4Gb. Αυτές δεν τις έχω βρει κάπου άμεσα διαθέσιμες ή μάλλον ότι βρήκα είναι γύρω στα €90+ στο ίντερνετ. Αν βρω 3 ντιμάκια που δεν είναι triple channel πχ αν αγοράσω μεταχείρω 4 των 4Gb μπορώ να τα εγκαταστήσω? (τα 12 Gb όχι τα 16- δεν ξέρω αν γίνεται κ τα 16? Έχει 6 slots η mobo)

Θέλω να πω πρέπει να είναι ντε κ καλά triple channel οι μνήμες? Ποια η διαφορά αν δεν είναι?   

Έχω 700άρι τροφοδοτικό, αν εγκαταστήσω αυτή την mobo πρέπει να αλλάξω κ τροφοδοτικό? Γιατί κάρτα γραφικών μια 590 η οποία έχει στα min requirements 700W. Βασικά είχα 2 8800GTX ως πριν 1 μήνα αλλά η μια απεβίωσε μια ωραία μέρα εντελώς ξαφνικά κ η 2η ενώ δούλευε κανονικά ανακάλυψα πως το 2οport έβγαζε κόκκινη απόχρωση στην οθόνη (δεν το είχα χρησιμοποιήσει αυτό ποτέ) οπότε είπα να δοκιμάσω την 590 που προοριζόταν αρχικά να δουλέψει με την X58 κ τον i7 όταν θα έκανα την αναβάθμιση. Θα ανταποκριθεί το 700άρι με τα ρεύματα ή θα κλαίω ??

Το pc μου αυτή την στιγμή:

MOBO: ASUS P5N-D
CPU: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q6600 @ 2.4GHz
RAM: 8 GB Mushkin DDR2 800MHz
GPU: MSI GeForce GTX 590
PSU: COOLER MASTER 700W
OS: Win8.1 64bit
3 Οθόνες, 2 HDDs, 2 DVDs, 5 120αρια Fans εκτός της CPU (από ψύξη πάμε καλά!!! :) )

Αν γνωρίζετε θα ήθελα την γνώμη σας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)



Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο σου ειναι μια χαρα, δεν χρειαζεται αλλαγη,

Ο SSD που σκεφτεσαι ειναι απο τους καλυτερους αυτη την στιγμη,

Οσο για τι μνημες δεν ξερω, με ενα search Στο google θα βρεις την απαντηση σου πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω στο ερώτημα με τις μνήμες. Όχι δεν απαιτείται ντε και καλά triple channel. Μπορείς  να έχεις και dual channel πχ 4x4 όπως λες.  Από τα υπόλοιπα δεν βγάζω νόημα. Που κολλάνε τα δύο συστήματα? Τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, KJJ said:

Αυτή η mobo είναι για triple channel μνήμες κ έψαχνα να βρω τις κατάλληλες

Αν βάλεις 3 DIMM που ταιριάζουν ως προς την ποσότητα μνήμης, την ταχύτητα και τους χρονισμούς, μπορείς να ενεργοποιήσεις κανονικά το triple channel. Το να τις αγοράσεις όλες μαζί σε κιτ έχει κάποια πλεονεκτήματα, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.

 

Προφανώς είναι σημαντικό να βάλεις τις μνήμες στις σωστές 3 θέσεις της μητρικής, οι οποίες θα έχουν τον ίδιο χρωματισμό. Και το φυλλάδιο της μητρικής σου θα τις ξεχωρίζει, αν θέλεις επιβεβαίωση.

 

Αν σου είναι χρήσιμη η παραπάνω μνήμη, μπορείς και να προσθέσεις ένα τέταρτο DIMM ορφανό στην 4η από τις 6 υποδοχές, αλλά γι αυτήν θα πρέπει να είσαι έτοιμος να θυσιάσεις την ταχύτητα του triple channel.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, pasjohn said:

Θα σου απαντήσω στο ερώτημα με τις μνήμες. Όχι δεν απαιτείται ντε και καλά triple channel. Μπορείς  να έχεις και dual channel πχ 4x4 όπως λες.  Από τα υπόλοιπα δεν βγάζω νόημα. Που κολλάνε τα δύο συστήματα? Τι θέλεις να κάνεις.

Έχεις δικιο δεν εξήγησα,

 

Από το υπάρχον σύστημα θα χρησιμοποίησω την GPU τους 2 σκληρούς, 2 DVD το τροφοδοτικό, fans κλπ με την X58 κ θα προσθέσω έναν SSD κ δεν ξέρω αν το τροφοδοτικό θα ανταπεξέλθει χωρίσ προβλήματα μια κ η κάρτα γραφικών είναι 365W.

Δεν είμαι πολύ γνώστης οπότε για να μη γινεί μακελειό στο κουτί ρωτάω :) 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2016 at 12:55, το μέλος KJJ έγραψε:

Θέλω να πω πρέπει να είναι ντε κ καλά triple channel οι μνήμες? Ποια η διαφορά αν δεν είναι? 

Δεν υπάρχουν triple channel μνήμες. Απλώς, οι κατασκευαστές τις πωλούν σε ζεύγη ή τριπλέτες, αναλόγως της περίπτωσης, kit και καλά, ώστε ο αγοραστής να είναι βέβαιος πως είναι όμοιες και θα συνεργασθούν χωρίς προβλήματα. Στη θέση σου θα αγόραζα δύο τέτοιες, (ή τρεις, γιατί όχι) οι οποίες κατά τον κατασκευαστή μπορούν να λειτουργήσουν στα 1066MHz, όπως απαιτεί ο επεξεργαστής, ή ακόμα καλύτερα, θα πουλούσα motherboard και επεξεργαστή και θα έπαιρνα έναν i3-6100 που είναι το ίδιο γρήγορος με τον 950 - και πολύ πιο κρύος, ή κάποιον σύγχρονο i5 ή i7, αναλόγως των χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

On 3/13/2016 at 1:57 AM, KJJ said:

Έχεις δικιο δεν εξήγησα,

 

Από το υπάρχον σύστημα θα χρησιμοποίησω την GPU τους 2 σκληρούς, 2 DVD το τροφοδοτικό, fans κλπ με την X58 κ θα προσθέσω έναν SSD κ δεν ξέρω αν το τροφοδοτικό θα ανταπεξέλθει χωρίσ προβλήματα μια κ η κάρτα γραφικών είναι 365W.

Δεν είμαι πολύ γνώστης οπότε για να μη γινεί μακελειό στο κουτί ρωτάω :) 

Το 700άρι θα σε καλύψει αν και εφόσον δεν έχει χάσει πολύ από την ισχύ του. Ποιο Coolermaster είναι?

Να κλάψει κάτι δεν νομίζω, αλλά ίσως αν δεν επαρκεί να έχεις π.χ. μαύρη οθόνη λόγω του ότι δεν μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά την οθόνη.

Την κάρτα δεν θα την κρατούσα. Αν μπορείς πούλησέ τη και πάρε μια πριο σύχγρονη με πολύ λιγότερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι Coolermaster Silent Pro 700W. Την κάρτα πόσο να την πουλήσω κ τι να πάρω? Άντιστοιχη της χωρίς να βάλω λεφτά δεν νομίζω να βρω. Για μένα είναι θηρίο - οι απαιτήσεις μου βέβαια περιορίζονται σε ενα racing sim που παίζω,  σε χρήση επεξεργασίας φωτογραφιών κ σε συνήθη χρήση δουλειάς. Αλλά δεν θα ήθελα κ να την αλλάξω.

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά  η κάρτα καταναλώνει το ίδιο από την ώρα που ανοίγει το pc ως την ώρα που κλείνει?  Ή όταν ζορίζεται παίζοντας παιχνίδια, βλέποντας vids ή όταν παίζεις κάποια πολύ απαιτητικά παιχνίδια?

πχ όταν παίζω σε μια οθόνη ή όταν παίζω σε 3 οθόνες καταναλώνει το ίδιο ρεύμα?  

 

Από θερμοκρασίες δεν έχω κανένα πρόβλημα από την στιγμή που προσέθεσα 3 fans στο κουτί. Είναι Cooler Master Elite που έχει υποδοχές για fans στο ταβάνι του οπότε του έχω 2 να βάζουν αέρα (μπροστά κ πλάι) κ 3 να βγάζουν (2 πάνω κ 1 πίσω). Το πλαϊνό δεν το δουλεύω χειμώνα μια κ ο αέρας που βγαίνει δεν είναι καλά καλά ζεστός. Βέβαια δεν το έχω τσεκάρει παίζοντας καμιά ώρα racing sim.

 

Το θέμα μου είναι να χρησιμοποιήσω τον εξοπλισμό που έχω όχι πουλήσω κ ν αγοράσω καινούργια πράγματα , δεν θέλω να μπλέξω κ να ξοδέψω χρήματα εκτός των αναγκαίων (ssd κ μνήμες που βρήκα ήδη).

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.