Jump to content



Gaming laptop , και επιλογή ανάμεσα σε 3 ;


Recommended Posts

Όπως το λέει ο τίτλος παιδιά.

 

όσο και αν το ψάχνω μπερδεύομαι παραπάνω.

 

Βρίσκω : 

Asus g73jh - Intel i5 1st - M450 - Radeon 5870 1GB - 6GB DDR3 - 500GB ROG 17  = 340€

MSI MS-16F1 - Intel i5 1st Gen - M460 - Nvidia GTX 460M 1.5 GB - 8 GB DDR3 - 500GB Σκληρό = 320€

Lenovo G580 1TB Nvidia 635M (2GB) - 4GB DDR3 - Intel i3 2nd Gen - 2348 = 250€

 

Που λέτε, σε gamedebate,gpubench, κτλ συγκρίνω τα πάντα μεταξύ τους και βγαίνει πιο δυνατό ή 5850. Εδώ αρχίζει το αστείο.Αν συγκρίνεις όμως σε παιχνίδι όπως ενδιαφέρεται το παιδί που θέλει να παίξει και είναι το WOW Legion, βγάζει καλύτερη την 635M!!!!Αν τις βάλεις compare σε gamedebate ,κτλ χάνει απίστευτα σε χαρακτηριστικά με τις υπόλοιπες!

Αντιθέτως όταν βάζεις επιλογές το laptop σου δείχνει ότι το 3.(lenovo) σηκώνει medium high το WOW Legion, και ότι η κάρτα γραφικών είναι 20% πιο καλή από recommended.Ενώ όταν βάζεις τις άλλες όπως GTX και 5870 στο βγάζει ότι θα παίξεις σε low!!!! 

Ίδιες αναλύσεις.

 

Πιο στο καλό αξίζει πιο πολύ από τα 3 ;Εγώ έχω μπερδευτεί πάντως...

Link to comment
Share on other sites

θα μπερδευτείς περισσότερο όσο πιο πολύ το ψαχνεις. Μπορεί να βγαίνει μια παλιότερη κάρτα πιο δυνατή σε σχέση με μια νεώτερη, πχ στον χρονισμό μνηνης κ.α. αλλά αυτό δεν είναι αντιπροσώπευτικο για το αν σηκώνει παιχνίδια. Συνήθως ξεκινανε απο 2gb vram οι σημερινες low προς mid καρτες (πχ 840m-940m) και η 5870m ειχε 1gb vram που ήταν τότε από τα τοπ... Ειδικα αυτο το 1gb θα την σκοτώνει τωρα στο wow σε σχέση με τις νεώτερες.

 

Η 5870 mobility είναι πιο δυνατός πυρήνας από τους άλλους, αλλά πάνε 7+ χρόνια από τότε που βγήκε. Για αυτό αν την συγκρίνεις άμεσα με μικρότερη σειρα αλλά νεώτερη ίσως να μπερδευτείς. 

 

Το wow με το καιρό και τα updates/expansions το ζορισαν... Εχω σταματήσει καιρό και δεν ξέρω πως πάει, αλλά έχω δει να ζορίζονται να το τρεξουν λάπτοπ με ι5 (1st gen) και 5xxxm και το τρεχουν αέρα λάπτοπ με U επεξεργαστες και 840m... 

 

Από αυτά τα 3 χωρίς να σημαίνει ότι θα αντέξει κάτι το 2 με το 3 είναι καλύτερες επιλογές, με το 3 να εχει προβαδισμα εξαιτιας της τιμης και της παραπάνω vram. Όμως γενικά δεν θα πρότεινα τόσο παλια λάπτοπ ακόμα και για ελαφρύ gaming καθώς περισσότερο θα προσπαθείς να καταφέρεις να τρέξεις κάτι χωρίς να κολλάει μάλλον. 

 

Δεν ξερω αν αλλαζει καποιο απο αυτα καρτα (ΜΧΜ) ή αν είναι κολλημένη, δεν το εχω ψαξει. Αφού κοιτάς για λάπτοπ gaming παλιά κοιτά και για λάπτοπ που έχουν MXM συμβατότητα (πχ alienware m15x, 2010 εποχή ίδια με τα αλλά) και το βρίσκεις στα ίδια 350€+/- αλλά με αλλαγμενες κάρτες. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, hyperlost said:

θα μπερδευτείς περισσότερο όσο πιο πολύ το ψαχνεις. Μπορεί να βγαίνει μια παλιότερη κάρτα πιο δυνατή σε σχέση με μια νεώτερη, πχ στον χρονισμό μνηνης κ.α. αλλά αυτό δεν είναι αντιπροσώπευτικο για το αν σηκώνει παιχνίδια. Συνήθως ξεκινανε απο 2gb vram οι σημερινες low προς mid καρτες (πχ 840m-940m) και η 5870m ειχε 1gb vram που ήταν τότε από τα τοπ... Ειδικα αυτο το 1gb θα την σκοτώνει τωρα στο wow σε σχέση με τις νεώτερες.

 

Η 5870 mobility είναι πιο δυνατός πυρήνας από τους άλλους, αλλά πάνε 7+ χρόνια από τότε που βγήκε. Για αυτό αν την συγκρίνεις άμεσα με μικρότερη σειρα αλλά νεώτερη ίσως να μπερδευτείς. 

 

Το wow με το καιρό και τα updates/expansions το ζορισαν... Εχω σταματήσει καιρό και δεν ξέρω πως πάει, αλλά έχω δει να ζορίζονται να το τρεξουν λάπτοπ με ι5 (1st gen) και 5xxxm και το τρεχουν αέρα λάπτοπ με U επεξεργαστες και 840m... 

 

Από αυτά τα 3 χωρίς να σημαίνει ότι θα αντέξει κάτι το 2 με το 3 είναι καλύτερες επιλογές, με το 3 να εχει προβαδισμα εξαιτιας της τιμης και της παραπάνω vram. Όμως γενικά δεν θα πρότεινα τόσο παλια λάπτοπ ακόμα και για ελαφρύ gaming καθώς περισσότερο θα προσπαθείς να καταφέρεις να τρέξεις κάτι χωρίς να κολλάει μάλλον. 

 

Δεν ξερω αν αλλαζει καποιο απο αυτα καρτα (ΜΧΜ) ή αν είναι κολλημένη, δεν το εχω ψαξει. Αφού κοιτάς για λάπτοπ gaming παλιά κοιτά και για λάπτοπ που έχουν MXM συμβατότητα (πχ alienware m15x, 2010 εποχή ίδια με τα αλλά) και το βρίσκεις στα ίδια 350€+/- αλλά με αλλαγμενες κάρτες. 

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου, απλά επειδή είσαι ο μοναδικός που ασχολήθηκε θα σου κάνω μια αντιγραφή επικολλήση που είχα γράψει ,επειδή σήμερα μίλησα με το παιδί γιατί δεν είναι για εμένα, ώστε να πείς ιδέες.

Κατάλαβα όμως αυτά που εξήγησες,γιατί όντως ήταν μπέρδεμα και εγώ επίσης μπερδεύτηκα ακόμα παραπάνω,με όλο αυτό το θέμα συχνοτήτων ,shaders και ούτο κάθε εξής,τι gamedebate τι gpubenchmarks παντού ψάξιμο για να τον βοηθήσω.

Οπότε επικόλληση:

 

Εννοώ να μην κάθομαι και να εξηγώ πάλι ότι το άτομο που το θέλει είναι ήδη εξωτερικό με ένα κινητό στο χέρι,και δεν την παλεύει άλλο,τον ενδιαφέρει να κάνει τις εργασίες του αλλά να παίζει και παιχνίδι ,κυρίως τον καίει να παίζει το Legion μόλις βγει με το καλό.

Στην Ελλάδα έχει έναν υπολογιστή FM2/A6 5400K/4GB Ram.Ούτε κάρτα γραφικών ούτε τίποτα.

Οπότε αυτό είναι καθαρά επιλογή για εξωτερικό.

 

Έχουμε και λέμε,βρήκε αυτά και θα γράψω τι προτιμάει,και με βάση την γνώση μου να βρούμε το "μέγιστο καλό / μεταχειρισμένο / VFM" ΌΛΑ μαζι.

 

1. MSI Gaming MS-F1

http://olx.pl/oferta/msi-ms-16fi-i5-2-53ghz-8gb-radeon-hd4500-hdd-500gb-15-cali-CID99-IDd23oW.html#92c749ad74

8GB + i5 1st Gen M460 + GTX 460 1.5GB = 330€

 

2.ASUS ROG G73JH

2.http://olx.pl/oferta/asus-g73jh-i5-2-40ghz-radeon-hd-5870-1gb-hdd-500gb-6gb-ram-rog-17-CID99-IDe6YSd.html#647c304d30

6GB RAM + i5 1st Gen M450 + 5870 Radeon HD (βλέπω ότι είναι ανώτερη από την GTX τού MSI) = 355€

 

3.Lenovo z510 

http://allegro.pl/lenovo-z510-i5-4200m-8gb-1tb-gt740m-i6041544807.html

8GB RAM + GT 740M 2GB + i5 4200M = 350€ (με εγγύηση μαγαζιού 1 χρόνο - γνωστή αλυσίδα στην Πολωνία)

 

4.Lenovo Y580 

http://olx.pl/oferta/lenovo-y580-i7-8gb-gtx660m-1tb-CID99-IDeoRZL.html#c58dd1c9fc

i7 3630QM + 8GB RAM + GTX660 2GB = 380€ (με λίγες γρατσουνιές πάνω στο πλαστικό του λάπτοπ,και με επιδιορθωμένο καλώδιο τροφοδοσίας , παίρνει ελάχιστο παζάρι από ότι με είπε).

 

5.Acer V5-572G 

http://olx.pl/oferta/acer-aspire-v5-572g-i5-gt-750m-4gb-8gb-320gb-win8-CID99-IDe0aEn.html#3cb5cdc537;promoted

i5 3337U  (soldered άρα δεν θα μπορεί να πάρει κάποια αναβάθμιση στο μέλλον)+ GT 750M 4GB (αυτή που με σκάλωσε και όπου και αν έψαχνα την έβγαζε ως SLI λόγω των όντως 4GB μνήμης)+8GB RAM = 330€ (και είναι και μακριά θα πρέπει να πάει με λεωφορείο σε άλλη πόλη,εκτός και αν αξίζει).

 

6.Lenovo G580

http://olx.pl/oferta/lenovo-g580-1tb-nvdia-635m-4gb-core-i3-aluminiowy-CID99-IDerehW.html#f760fe5b53

i3 2348M + 635M 2GB (Rev 5) + 4GB RAM = 260€

 

 

Από εδώ τα βάζω από εκεί τα βάζω,όσο και αν γνωρίζω έχει υπερ/κατά το κάθε ένα.

Οπότε πιο προτείνετε ή να ακούσω καμία ιδέα μέσα σε αυτά ;

Πιστεύω η ιδανική λύση ,από όλα αυτά θα ήταν ή το 4. ή το 5 απλά στο 5,με την προυπόθεση ότι όντως η κάρτα γραφικών αποδίδει 256bit,περιμένει e-mail με running test που ζήτησα εγώ να ζητήσει,να κάνει ο άλλος.

Απλά το 5. δεν έχει δυνατότητα το συγκεκριμένο chipset ΑΝ ποτέ του κολλήσει να το ανεβάσει λίγο σε χρόνο/χρόνια κτλ. είναι soldered η κάρτα γραφικών στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Και τέλος πιστεύω ότι και το 3. μπορεί να κάνει δουλειά αλλά ,πάλι υπέρ/κατά.

 

Ακούω τις ιδέες σας ευχαριστώ!

 

Αν μπορείς ρίξε μια διαφώτιση (τέλος επικόλλησης)

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες μονος σου ειναι. 1 και 2 τα αφήνεις... 

 

Το 4 είναι καλύτερο, δεν θα έχει κανενα πρόβλημα να τρέξει το legion τέρμα αλλά και αλλα παιχνίδια (για μελλοντικά games ή υπάρχον βαριά -witcher3 πχ- μην έχει απαιτήσεις μεγάλες όμως). Αν τυχει και παζάρι/έκπτωση τότε είναι πιο συμφέρουσα αγορά (αρκεί το αισθητικο των γρατσουνιων να μην ενοχλεί τον φίλο σου). Μετά θα πηγαινα 3, μετα 5 και μετα 6...  

 

To 6 μονο τιμης. Θα μπορει να παιξει legion αλλα με γραφικά στα medium με πείραγμα όμως στα settings. Αλλα πιο πανω, αλλα πιο κατω, θα θέλει ψάξιμο με τις ρυθμίσεις. Δεν τραβάει πολύ τέτοια κάρτα. Η κάρτα είναι low κατηγορίας οπότε μην περιμένει να τα τρεξει τόσο ρόδινα. Η 740m με την 750m έχουν διάφορες αλλά όχι τόσο μεγάλες. Συνήθως η επόμενη σειρά x60m (660m, 760m, 860m κλπ) είναι πιο κατάλληλη για παιχνίδια. Αλλά το 3 με 5 έχουν μεγαλη διάφορα στον επεξεργαστή. Τώρα αν είναι όντως sli η 750m δεν το ξέρω να σου πω ποσό αξίζει σε αυτές τις σειρές... Γενικά βγάζει η nvidia εκδόσεις mobile καρτών σε 2gb, 4gb και 6gb, οπότε μπορεί να είναι και 4gb vram single GPU. Περιμενε να δεις τι λένε και άλλοι. Εγώ ψηφιζω 4 και 3 με αυτή την σειρά. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, hyperlost said:

Οπως τα λες μονος σου ειναι. 1 και 2 τα αφήνεις... 

 

Το 4 είναι καλύτερο, δεν θα έχει κανενα πρόβλημα να τρέξει το legion τέρμα αλλά και αλλα παιχνίδια (για μελλοντικά games ή υπάρχον βαριά -witcher3 πχ- μην έχει απαιτήσεις μεγάλες όμως). Αν τυχει και παζάρι/έκπτωση τότε είναι πιο συμφέρουσα αγορά (αρκεί το αισθητικο των γρατσουνιων να μην ενοχλεί τον φίλο σου). Μετά θα πηγαινα 3, μετα 5 και μετα 6...  

 

To 6 μονο τιμης. Θα μπορει να παιξει legion αλλα με γραφικά στα medium με πείραγμα όμως στα settings. Αλλα πιο πανω, αλλα πιο κατω, θα θέλει ψάξιμο με τις ρυθμίσεις. Δεν τραβάει πολύ τέτοια κάρτα. Η κάρτα είναι low κατηγορίας οπότε μην περιμένει να τα τρεξει τόσο ρόδινα. Η 740m με την 750m έχουν διάφορες αλλά όχι τόσο μεγάλες. Συνήθως η επόμενη σειρά x60m (660m, 760m, 860m κλπ) είναι πιο κατάλληλη για παιχνίδια. Αλλά το 3 με 5 έχουν μεγαλη διάφορα στον επεξεργαστή. Τώρα αν είναι όντως sli η 750m δεν το ξέρω να σου πω ποσό αξίζει σε αυτές τις σειρές... Γενικά βγάζει η nvidia εκδόσεις mobile καρτών σε 2gb, 4gb και 6gb, οπότε μπορεί να είναι και 4gb vram single GPU. Περιμενε να δεις τι λένε και άλλοι. Εγώ ψηφιζω 4 και 3 με αυτή την σειρά. 

Yeah, και εγώ αυτό σκέφτηκα.

Επειδή έκατσε και το είδε επιτέλους πιο ζεστά το θέμα,είπε να μην ρίξει τόσα λεφτά έστω.Βρήκαμε κάποια λάπτοπ εντός πόλης ,τα οποία είναι άξια συζήτησης.Δεν βγαίνουν ούτε 200€, για το πρώτο απλά μπορέσαμε και βρήκαμε έναν καλύτερο επεξεργαστή, με Α10 5750 Richland που ταιριάζει και έχει καλά σχετικά γραφικά, 8650G το κόστος δεν έχει ούτε 40€ για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή .

1. ASUS K55DR με

Procesor AMD A8-4500M

RAM 8 GB (SO-DIMM DDR3, 1600 MHz)

DISK 750 GB SATA 5400

AMD Radeon HD 7470M, + AMD Radeon HD 7640G 1GB

 

και δεύτερο :

Toshiba Satellite L850-11D

cpu :i3-2350M

ram :6GB

disk:640

gpu: 7670 1gb ddr3

 

Απλά δεν ξέρω κατά πόσο καλύτερο θα είναι το πρώτο με το δεύτερο.

Τι λες;

 

Link to comment
Share on other sites

Μια και δίνεις τόσα λίγα λεφτά κ το "gaming" δεν συνάδει με το laptop, ειδικά σε τέτοια ποσά.. μήπως να ξανασκεφτείς ΓΙΑΤΙ θες λαπτοπ;

Υπάρχουν στο ebay παλιά lenovo thinkpad (παλιό σασί) που βάζουν μέσα "καλό" εξοπλισμό με λίγα λεφτά.. αυτό σε ενδιαφέρει σαν λύση; 

Λύσεις με i3 και 4gb είναι αστείες.. πιο καλό "gaming" θα ρίχνεις με ένα tablet ίδιων χρημάτων.. 

θα παίζεις ΜΟΝΟ WOW Legion;

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Delijohn said:

Μια και δίνεις τόσα λίγα λεφτά κ το "gaming" δεν συνάδει με το laptop, ειδικά σε τέτοια ποσά.. μήπως να ξανασκεφτείς ΓΙΑΤΙ θες λαπτοπ;

Υπάρχουν στο ebay παλιά lenovo thinkpad (παλιό σασί) που βάζουν μέσα "καλό" εξοπλισμό με λίγα λεφτά.. αυτό σε ενδιαφέρει σαν λύση; 

Λύσεις με i3 και 4gb είναι αστείες.. πιο καλό "gaming" θα ρίχνεις με ένα tablet ίδιων χρημάτων.. 

θα παίζεις ΜΟΝΟ WOW Legion;

δεν είναι για εμένα ξανά λέω.Όπως και να έχει, δεν έχουμε θέμα και από ebay να είναι έτσι και αλλιώς Πολωνία είναι το παιδί.

Αν μπορείς να μου βρείς κάποιο έως 250€ τότε ναι. 

 

Ναι,κυρίως σε αυτό θα καεί το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.