Jump to content



thelab και κριτικη.


Recommended Posts

Μετα απο τοσα χρονια μελος ενα πραγμα δεν μπορεσα να καταλαβω και διχως χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας. 
Γιατι σας ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξετε ενα φορουμ ευκολο απλο και χαλαρο για τα ματακια μας;
Σαν να εχετε κανει συμφωνια να ειστε το 2ο τεχνολογικο φορουμ στην Ελλαδα ενω αξιζετε να ειστε το 1ο και ως το πως διαχειριζεστε τους χρηστες και την ιστοσελιδα.
Ε φτιαξτε το μια φορα να μη μου σπαει τα νευρα ηταν που ηταν (που μια χαρα ηταν λιγο μαζεμα ηθελε και desing) αποεγινε το πραγμα. Πρεπει εγω τωρα να κατσω να ψαξω που και πως θα βλεπω τις συνδρομες μου κλπ.
Παω 30 ετων και τουλαχιστον 15 ετων ως ηλικια ιντερνετικης εμπειριας αλλα τετοια δυσκολια δεν εχω ξανα συναντησει στη ζωη μου για το που θα βρω αυτο που θελω να βρω.. Που να μπει κανενας ασχετος εδω μεσα του ιντερνετ τι εχει να γινει.. θα χασει τη μπαλα ρε παιδια. 
Δυστροπα πραγματα και ναι αν το παιρνετε  ως κραξιμο παρτε το ως κραξιμο. 
Ενα πραγμα ομως θελω να ξερετε πριν πατησετε το κουμπι για μπαν.
Το οτι εγραψα το εγραψα γιατι το γουσταρω το φορουμ και γιατι μονο με τη κριτικη θα γινετε (γινουμε) καλυτεροι.
Αυτα απο μενα. Συνεχεια αναγνωσης μονο απο το tapatalk για κανενα ακομα χρονο ειτε με ban ειτε χωρις.

Θα ηθελα να σβησετε το τοπικ μολις διαβαστει απο τους διαχειριστες του φορουμ και ελπιζω να παρουν σοβαρα υποψιν το ποστ μου.

Έγινε επεξεργασία από Vamire
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Να απαντησω στην εξης απορια: 

Σε γενικές γραμμές όμως, θα θέλαμε να ξέρουμε που δυσκολεύεσαι να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε στη πορεία. 

1) Δυσκολευομαι να βρω που εχω ποσταρει και τι... και αν σε αυτο το θεμα που εχω κανει ποστ εχει καποια νεα δημοσιευση. Επισης για να ψαξω αυτο που θελω καθε φορα πρεπει να πατησω 2-3 κλικς να παω δηλαδη new content και απο εκει να ψαξω να βρω τις  συνδρομες μου κλπ με ενα τροπο αρκετα minimal μεν αλλα αρκετα κουραστικο το πως απεικονιζει τις πληροφοριες που ζητασα.
2) Αναγκαστικα θα πρεπει να κανω follow το καθε τοπικ που ποσταρω (οκ μικρο το κακο)

3) Η παλετα των χρωματων του φορουμ ειναι κουραστικη. Το ασπρο που εχετε βαλει κουραζει τα ματια. Θα ηθελα να αλλαξει αυτο...
4) Επισης θεωρω το ολοκληρη την παλετα χρωματων που εχετε διαλεξει ως κατι πολυ stock. Σαν να πηρατε δηλαδη ενα phpbb και του κουμπωσατε στο site και αυτο ηταν ολο..
5) Θα ηθελα να δω ενα πιο καθαρο - απλο forum και να φτιαξετε καποιες κατηγοριες αλλα ισως και να αφαιρεσετε καποια subforums.
Αγαπαω και εγω να ειναι ολα τακτοποιημενα και στο σπιτι μου και στο pc μου κλπ αλλα καποιες φορες ειναι πιο ευκολο να βρεις καποια πραγματα οταν τα εχεις χυμα.
Πχ οταν μπαινω στο forum βλεπω στην πρωτη στηλη του forum με ετικετα thelab.gr :

Ειδησεις 
Reviews κλπ
Στο reviews εχω απο κατω 9 επιλογες χωρις λογο και αιτια. Αμα πατησω στο reviews και μπω μεσα μου βγαζει ξανα τα subforums (θετικο). Και αναρωτιεμαι για ποιο λογο θα πρεπει καθε φορα που κανω scrolling στο main page του forum να βλεπω ολα αυτα τα subforums. Νομιζω οτι αυτο ειναι αρκετα ευκολο για να αλλαξει.
Επισης εχετε στην ιδια στηλη το  "τεχνολογικοι προβληματισμοι".. Πιστευω εφοσον ειναι κατω απο το thelab.gr ειναι σε λαθος κατηγορια.
Επισης δεν εχετε μια κατηγορια για ιντερνετ sites. Δημιουργησα νεο τοπικ σχετικα με απορια που ειχα με για το amazon spam κλπ στο subforum offtopic. Αν μου διαφευγει η κατηγορια δωστε μου ενα λινκ.
Να'στε καλα..


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το 1. Θα μπει ένα κουμπί Συνδρομές δίπλα στο οι τελευταίες 48 ώρες, αλλα πρώτα πρέπει να δούμε κάποια άλλα.

 

Για το 2. Οχι δεν ειναι τίποτα αναγκαστικό. Πήγαινε στις ρυθμίσεις των ειδοποιήσεων σου και κάνε untick τα κουτάκια κάτω απο το  Automatically follow content.

 

http://www.thelab.gr/notifications/options/

 

Αλλος τρόπος μόλις πας να απαντήσεις κάπου να απενεργοποιήσεις κάτω αριστερά στον editor το Notify me for replies (δε θα παίρνεις  ειδοποιήσεις απο νέες απαντήσεις ουσιαστικά)

 

Για το 3. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω που υπάρχει άσπρο :) σε τόσο μεγάλη έκταση για να σε ενοχλεί. Πχ εδώ που γράφουμε και απαντάμε ο  ένας στον άλλο είναι αποχρώσεις του γκρί.

Και εδώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξαφνικά έκανες login μετά απο πολύ καιρό ή είχες δει τα χρώματα στην version 3.

 

Για το 4 και το 5. Θα αφήσω τον @jpavly να σου απαντήσει για το πόσο στοκ την έχει αφήσει την παλέτα χρωμάτων. Αν και είναι πιο απλό να το googlareis και να δεις πως είναι στοκ και τι σχέση έχει με το site που βλέπεις τώρα.

 

Το θέμα οργάνωσης είναι μια κουβέντα που πραγματικά θα θέλαμε να γίνει κάποια στιγμή αργότερα, αφού λυθούν σοβαρά ζητήματα. Μας ενδιαφέρει περισσότερο να γίνει η επαναφορά των reviews σε αυτή τη φάση και να ανέβουν καινούρια, παρά να σπάσουμε ένα sub forum σε 100 Subforum.

 

Για τα Internet sites που λες. 

 

http://www.thelab.gr/forums/forum/61-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1-internet/

 

Εχει μάλιστα και Sticky θέμα γύρω απο τη καταπολέμηση των Spam emails :) έστω και παλιό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι ακόμα στις εξαιρετικές απαντήσεις της karmen. Το site έχει ακόμα προβλήματα, και λειτουργικά και εικαστικά. Αυτή την στιγμή έχουμε 5 ανοιχτές cases με το development team της IPB και ένα με το senior management. Δε τα αγνοούμε ούτε έχουμε τελειώσει, κάνουμε ότι μπορούμε αλλά δεν είναι πάντα στο χέρι μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια απορια , μιας και ανοιξε ο φιλος το θεμα. 

Καταλαβαινω απολυτα οτι υπαρχουν θεματακια τα οποια θα επιλυθουν μελλοντικα , για το καλο ολων. Οσον αφορα τη λειτουργικοτητα του site. 

 

Αλλο δε καταλαβα, οσον αφορα το πως κρινεται μια απαντηση σε καποιο thread...

Kαποια στιγμη (2-3 μερες πριν), απαντησα σε ενα θεμα (στην υποενοτητα των καρτων γραφικων) , και η απαντηση μου , ως δια μαγειας , εξαφανιστηκε εντος 5 λεπτων, χωρις να λαβω καν καποια ειδοποιηση οτι ειχα καποια αναρμοστη συμπεριφορα (προφανως επειδη δεν ειχα). 

Ουτε χαρακτηρισμοι ουτε τιποτα, απλη απορια και απλες επισημανσεις. 

Δε καταλαβαινω το λογο που σβηστηκε. Οποιος την εσβησε, ξερει για τι πραγμα μιλαω. Φταιει το ατομο στο οποιο αναφερθηκα; Θα εκτιμουσα μια ειλικρινη απαντηση. Ευχαριστω!

Την καλησπερα μου! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μια απορια , μιας και ανοιξε ο φιλος το θεμα. 

Καταλαβαινω απολυτα οτι υπαρχουν θεματακια τα οποια θα επιλυθουν μελλοντικα , για το καλο ολων. Οσον αφορα τη λειτουργικοτητα του site. 

 

Αλλο δε καταλαβα, οσον αφορα το πως κρινεται μια απαντηση σε καποιο thread...

Kαποια στιγμη (2-3 μερες πριν), απαντησα σε ενα θεμα (στην υποενοτητα των καρτων γραφικων) , και η απαντηση μου , ως δια μαγειας , εξαφανιστηκε εντος 5 λεπτων, χωρις να λαβω καν καποια ειδοποιηση οτι ειχα καποια αναρμοστη συμπεριφορα (προφανως επειδη δεν ειχα). 

Ουτε χαρακτηρισμοι ουτε τιποτα, απλη απορια και απλες επισημανσεις. 

Δε καταλαβαινω το λογο που σβηστηκε. Οποιος την εσβησε, ξερει για τι πραγμα μιλαω. Φταιει το ατομο στο οποιο αναφερθηκα; Θα εκτιμουσα μια ειλικρινη απαντηση. Ευχαριστω!

Την καλησπερα μου! 

Πραγματικά δεν έχω ιδέα, το κάνω report να το δουν admin και mods. Αν δεν παραβαίνει τους κανόνες σχεδόν ποτέ δε σβήνουμε, ή μεταφέρουμε κάτι χωρίς να ειδοποιήσουμε το χρήστη πρώτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJD said:

Πραγματικά δεν έχω ιδέα, το κάνω report να το δουν admin και mods. Αν δεν παραβαίνει τους κανόνες σχεδόν ποτέ δε σβήνουμε, ή μεταφέρουμε κάτι χωρίς να ειδοποιήσουμε το χρήστη πρώτα.

Δεν ειχα αναφερθει με καποιο χαρακτηρισμο. Το εχω κανει μια φορα παλιοτερα σε καποιο ατομο (δεν ειναι πλεον στο site, εχει ban :p )  αλλα δεν ειχα καν warning. Και προχτες δεν ειχα αναφερθει με καποιο τροπο που να δικαιολογει σβησιμο , τουλαχιστον στα ματια μου. 

Στην αρχη νομιζα οτι εχασα την απαντηση, αλλα μετα , ειδα οτι κανω follow το thread (εχω αυτοματο follow οπου και αν απανταω). Αρα λιγο δυσκολο να την εχασα..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν ειχα αναφερθει με καποιο χαρακτηρισμο. Το εχω κανει μια φορα παλιοτερα σε καποιο ατομο (δεν ειναι πλεον στο site, εχει ban :p )  αλλα δεν ειχα καν warning. Και προχτες δεν ειχα αναφερθει με καποιο τροπο που να δικαιολογει σβησιμο , τουλαχιστον στα ματια μου. 

Στην αρχη νομιζα οτι εχασα την απαντηση, αλλα μετα , ειδα οτι κανω follow το thread (εχω αυτοματο follow οπου και αν απανταω). Αρα λιγο δυσκολο να την εχασα..

Λινκ σε παρακαλώ από το θέμα και λεπτομέρειες με ένα ΠΜ. Αυτό το thread έχει άλλο σκοπό και θα ήθελα να μείνουμε on topic.

Ευχαρίστως αν θέλεις να ανοίξεις άλλο θέμα, αλλά μην πετάτε 50 διαφορετικά ζητήματα σε κάτι πολύ συγκεκριμένο. 

 

Επιστρεφω για τα υπολοιπα εντός ολιγου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εσβησα μιας και ειχα γραψει στο θεμα και ειπα να μη συνεχιστει η κουβεντα. Κανοντας quote post που ειχε ηδη σβηστει και δεχθει την αντιστοιχη ποινη δεν υπηρχε λογος υπαρξης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, karmen1983 said:

Εγω το εσβησα μιας και ειχα γραψει στο θεμα και ειπα να μη συνεχιστει η κουβεντα. Κανοντας quote post που ειχε ηδη σβηστει και δεχθει την αντιστοιχη ποινη δεν υπηρχε λογος υπαρξης.

To υπεθεσα , αλλα σε ειδα offline και 6 hours ago σαν τελευταια ενεργεια. 

Δε καταλαβαινω γιατι κρινεται οτι δεν υπηρχε λογος υπαρξης, μιας και εντος του ποστ εξεφραζα και αποριες εκτος των αλλων. anyway.. Το προσπερναω :p 

( θα κλεισω τις διαφημισεις ατιμουλικα :hehe: )  

/offtopic , συγγνωμη για την παρεμβαση. 

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγησα γιατι. Προλαβες και εκανες quote κρυμμενο ποστ. Οποτε για καποιον που δε μπορει να δει τη κουβέντα ποιος ο λογος υπαρξης? Για να μη πω οτι φθηνα την εβγαλες αφου δε με ακουσες :)

 

Τελος με αυτο το θεμα τωρα μη κανουμε hijack σε αυτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Karmen το λευκο το βλεπω παντου στο main forum. Στο portal δεν με ενοχλει. Θα ηθελα δηλαδη να εχει μια πινελια υποψιας γκρι.
Στο v3 ειχα μπει 2-3 φορες οπως ειπα δουλευω το site εδω και αρκετο καιρο μονο απο το tapatalk.
Δεν χρειαζεται να αποδειξεις οτι εχει γινει δουλεια στο site ή στην παλετα χρωματων. Ισως να το εθεσα και εγω λανθασμενα το οτι ειναι σαν stock αλλα σε γενικες γραμμες κατι απουσιαζει απο τα χρωματα και αυτο μπορειτε μονο εσεις να το βρειτε.
Φυσικα τα παραπανω ειναι προσωπικη μου γνωμη και δεν ζηταω να τα υιοθετησει κανεις.

Οσο για τα λινκ και την βοηθεια ευχαριστω.

Edit :Tο ειχα κανει minimize γιαυτο δεν το εβρισκα το τοπικ για το internet.

Έγινε επεξεργασία από Vamire
Link to comment
Share on other sites

@Vamire σε ευχαριστώ για τον χρόνο που έχεις αφιερώσει για το μεγάλο feedback σου.

 

Αρχικά να αναφέρω ότι το οπτικό design δεν είναι ούτε καν κοντά στο τέλος. Έχω κάνει απλά κάποια πράγματα για να "θυμίζει" thelab.gr, είμαστε κάπου στο 30% του σχεδιασμού.

 

Καλώς ή κακώς, όταν έγινε αυτή η αναβάθμιση μας γέννησε ένα πολύ μεγάλο αριθμό προβλημάτων, τα οποία καλούμαστε να λύσουμε και δεν είναι δική μας υπευθυνότητα, αλλά σφάλματα της πλατφόρμας. Δεν σας απασχολούν αυτά, αλλά τα αναφέρω γιατί είναι παραπάνω χρονοβόρα από όσο θέλαμε, ή φαίνεται.

 

Για παράδειγμα δεν έχουμε ενεργοποιήσει τα reviews ακόμη. Anyway, έχουμε δρόμο και σίγουρα το user feel με απασχολεί πάρα πολύ. Πάνω απ'όλα είμαι χρήστης του forum και ξέρω ήδη που πονάει. Δεν θα πρωτοτυπήσω, θα πω ότι είναι θέμα χρόνου γιατί όπως κι αν το κάνουμε όλο το admin τμήμα είμαστε άνθρωποι με δουλειές, οικογένειες κλπ, αφιερώνουμε με μεγάλη χαρά τον ελεύθερο χρόνο και πολλές φορές τον ύπνο μας για να φτιάξουμε αυτό το forum.

 

Forum το οποίο θέλουμε πάντα να είναι ότι καλύτερο για όλους μας, χωρίς να ζητάμε ποτέ το παραμικρό από εσάς και μάλιστα διακρίνοντας ότι πλέον οι περισσότεροι ούτε τις τυπικές διαφημίσεις δεν θέλουν να βλέπουν. Πρέπει να καταλάβετε ότι πάνω απ'όλα υπάρχει καλή θέληση και θέληση για βελτίωση. Αυτό περισσότερο γιατί αναρωτιόσουν αν θα εισακουστείς. Ξέρετε πια πόσο "καθαροί" είμαστε, πόσο κοντά σας είμαστε και πως λειτουργούμε. 

 

Αυτά και καλή συνέχεια προς το παρόν. Υπομονή και όλα θα στρώσουν, ευχαριστώ προσωπικά για την υπομονή σας.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που είχα αγαπήσει στο iPhone όταν το είχα πρωτοπάρει (το πρώτο που είχε βγει), ήταν που υπήρχε μια σιερά από videos όπου έδειχναν απλές λειτουργίες στο χρήστη.

Ύστερα, μετά από κάθε αναβάθμιση του λειγουργικού, έβγαιναν 2-3 καινούρια που έδειχναν τι  άλλαξε ή προστέθηκε.

Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα βοηθούσε πολύ τους χρήστες, έμπειρους ή όχι, για να μάθουν τις δυνατότητες και τις λειτουργίες του ΙΡΒ.

Πχ, πόσοι έχουν κάτσει να φτιάξουν δικά τους feed, ώστε να βλέπουν μόνο αυτά που θέλουν, ή μόνο αυτά που δεν έχουν διαβάσει, κλπ; Πόσοι ξέρουν ότι υπάρχουν;

Άλλα απλά όπως τα mentions, σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν το γνωρίζουν, αφού βλέπω τακτικά "mention" που δεν είναι τίποτα άλλο, εκτός από link στο προφίλ του χρήστη.

Ποτέ δε θα τα δούν όλοι, ποτέ δε θα τα μάθουν όλοι, θα υπάρχουν όμως για όποιον ενδιαφέρεται, αλλά και για όποιον διαμαρτύρεται :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.