Jump to content



Αγορά από ebay σε δολλάρια και επιστροφή χρημάτων με διπλή χρέωση


Recommended Posts

Και μετά μου λέτε για τις τράπεζες. Αγοράζω κάτι από το ebay, 300$, η τράπεζα το γυρνάει σε 284.21 ευρώ. Τελικά δεν υπάρχει σε στοκ αυτό που θέλω και την επόμενη μέρα μου έρχεται το refund των 300$. Η τράπεζα όμως αποφασίζει ότι πρέπει να μου γυρίσει 273.69 ευρώ. Πώς βγάζουν χρήμα από το πουθενά. Αλήθεια μπορώ να κάνω τίποτα; Είναι 100% κλέψιμο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 Δεν ειναι κλεψιμο. Η αλλαγη απο € σε USD ειναι μια συναλλαγη, ασκετη με την εντολη αγορας,  με διαφορετικες τιμες αγορας/πωλησης. Οποτε εκανες 2 αλλαγες συναλλαγματος = παραπανω "δαγκωματακι"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αν μπεις σε μία τράπεζα με X δολλάρια, και ζητήσεις να σου τα αλλάξουν σε ευρώ, έπειτα αλλάξεις γνώμη και ζητήσεις να σου αλλάξουν τα ευρώ αυτά σε δολλάρια, θα φύγεις με <Χ δολλάρια.

 

Τι περίμενες; :p

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε ρε σεις. Όταν πληρώνω μου χρεώνουν τα 300$ 284€, αλλά όταν είναι να πληρώσει η τράπεζα, αυτό το ποσό γίνεται 11 ευρώ λιγότερο; Ούτε η ισοτιμία δεν αλλάζει τόσο πολύ σε λιγότερο από 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να συμμετάσχω στον εκτροχιασμό του θέματος και μετά να μας μπανάρω όλους (:innocent:), αν απλά είχαν ακυρώσει τη συναλλαγή, θα έπρεπε να πάρει πίσω το αρχικό ποσό (ή το λιγότερο ό,τι προέκυπτε με την αλλαγή της ισοτιμίας μέχρι την επόμενη μέρα).

 

Αν όντως τα λεφτά παρελήφθησαν και μετά επεστράφησαν, τότε δυστυχώς πρόκειται για δύο διαφορετικές συναλλαγές, που επιβαρύνονται και οι δύο με τα κερατιάτικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα μου φαίνονται λίγο κουκουρούκου με βάση την τρέχουσα ισοτιμία. Μήπως η αλλαγή νομίσματος έγινε από το paypal? Έχω την εντύπωση πως οι μετατροπές μέσω VISA έχουν μία φιξ μέση τιμή που μπορείς να την δεις εδώ. Πχ αυτή τη στιγμή ευρώ δολλάριο είναι στο 1.11395, δηλαδή τα 300 δολλάρια είναι 269 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μισό θα με τρελάνετε. Με χρεώνουν 300$ από το μαγαζί, η τράπεζα με χρεώνει να κάνει τη συναλλαγή σε ευρώ, δεκτό, και πληρώνω 284€. Την επόμενη μέρα ακριβώς αυτά τα 300$ επιστρέφουν στην τράπεζα, κι η τράπεζα με ξαναχρεώνει την συναλλαγή, δεκτό. Γιατί με χρεώνει 11 ευρώ παραπάνω δε καταλαβαίνω; Είναι τραγικό το ποσό αναλογικά της συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζεις από Amazon.co.uk, σε ρωτάει αν θέλεις να πληρώσεις σε λίρες ή ευρά (sic). Αν πληρώσεις σε λίρες, αποφασίζει η τραπεζά σου για την ισοτιμία κι έτσι είναι διαφορετική για αγορά ή πώληση συναλλάγματος. αν πληρώσεις σε ευρώ, τότε κάνει το Amazon τη συναλλαγή και κρατάει νομίζω σταθερή τιμή σε αγορά και πώληση.

 

Φαντάζομαι λοιπόν, αφού επέλεξες να πληρώσεις σε δολλάρια, τότε στην ουσία, αγοράζεις τα δολλάρια σε κάποια ισοτιμία 1:Χ, πληρώνεις τον πελάτη, ο πελάτης επιστρέφει τα δολλάρια και μετά η τραπεζά σου τα αγοράζει σε μια άλλη ισοτιμία 1:Υ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Φαντάζομαι λοιπόν, αφού επέλεξες να πληρώσεις σε δολλάρια, τότε στην ουσία, αγοράζεις τα δολλάρια σε κάποια ισοτιμία 1:Χ, πληρώνεις τον πελάτη, ο πελάτης επιστρέφει τα δολλάρια και μετά η τραπεζά σου τα αγοράζει σε μια άλλη ισοτιμία 1:Υ.

Ρε τα καταλαβαίνω αυτά,  σχεδόν αποκλειστικά από το internet αγοράζω, κι επειδή έχω κάνει 100άδες συναλλαγές, τέτοιο πράγμα, τέτοια διαφορά σε τέτοια συναλλαγή δεν έχω ξανασυναντήσει. Γι 'αυτό και μου κάνει εντύπωση. Τέσπα, nothing to see here, move along :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.