Jump to content



Αγορά νέας κάρτας γραφικών.


Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα ήθελα την γνώμη σας,για αγορά νέας κάρτας.Κόστος όσο πιο χαμηλά γίνεται!

Σκέφτομαι κάποια ανάμεσα σε gtx 960 και r9 380.Τα θετικά και τα αρνητικά κάθε κάρτας είναι γνωστά,να μην τα επαναλαμβάνω.

http://www.e-shop.gr/vga-sapphire-radeon-r9-380-nitro-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.510852

http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-radeon-r9-380-gv-r938g1-gaming-4gd-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.516563

http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-geforce-gtx960-gv-n960wf2oc-4gd-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.516560

Οι νέες κάρτες απο ότι φαίνεται καλοκαίρι και αν... και καλοκαίρι δεν περνάει έτσι!Το pc είναι μόνο για internet.

Τώρα έχω μία gtx 460,που απλά ΔΕΝ...

Παιχνίδια που παίζω είναι,metro,cod,battlefield,doom όταν έρθει,κτλ.

 

Ξέρω,υπαρχουν χιλιάδες παρόμοια θέματα..!

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν χιλιαδες παρομοια θεματα :p 

 

Το υπολοιπο pc ποιο ειναι; Στα ιδια πανω-κατω ειναι οι καρτες. Θα προτιμουσα της sapphpire την 380 με τα 4GB και το backplate . Προσοχη, δε ξερω αν ειναι αυτη που εχει το e-shop η ιδια με αυτη που σου δειχνω! Η καρτουλα ειναι αξιοπρεπεστατη. Και ισως στα ιδια και καλυτερα επιπεδα με την 960. Η διαφορα τους δηλαδη, ειναι κυριως στην καταναλωση. Αφου ξερεις τα αρνητικα και τα θετικα καθε καρτας κλπ, και εχεις 460 , αν εχεις καναν παλιο i5-750 κλπ , το μονο θεμα σου (και με τις 2 καρτες) , θα ειναι το μπουκαλακι που θα τρως απο το cpu. Αλλα πες και τι εχεις πρωτα :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

i5 4590.Gb h97-d3h.Tt 600w.Wd 1tb.ssd.1080p 24''.

Και εγώ για αυτήν σκεφτόμουν,να πω την αλήθεια.΄Εχει όλα τα καλούδια(backplate,0db fan).

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η κατανάλωση ρεύματος.

2 ώρες gaming την ημέρα,3 στην καλύτερη περίπτωση.4-5 ώρες ίντερνετ,πάνω κάτω η χρήση του pc.

Είχα κάνει μια απόπειρα αγοράς,πριν κάτι μήνες για r9 380,αλλά δεν σήκωναν το τηλέφωνο.:whip:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι θα δεις το χρονο 100€ παραπανω ρευμα και πρεπει να σε προβληματιζει. Το ΤΤ600W που εχεις με προβληματιζει περισσοτερο . Ποιο ΤΤ ειναι; Αν και δε νομιζω να εχεις προβλημα, αν ειναι πολυ καιρο πανω, ισως να εχει χασει σε αποδοση. Το υπολοιπο συστημα ειναι μια χαρα (εχουμε ιδιο cpu :p ). 

 

Για το καλο σου δε το σηκωναν , επεσε κανα 15ευρο η καρτα :p 

Σκεψου το . Μια 380 εχει ο @kpetros αλλα δε θυμαμαι ποια. 

Link to comment
Share on other sites

Την εκδοση της gigabyte εχω   :p

 

Οσο για την επιλογη σου ..... θα ειναι η 380 αλλα το μοντελο το κανονιζεις εσυ 

Για εμενα παρε αυτο που σου καθεται καλυτερα στο ματι , ολα ιδια ειναι πανω κατω 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kpetros said:

Την εκδοση της gigabyte εχω   :p

 

Οσο για την επιλογη σου ..... θα ειναι η 380 αλλα το μοντελο το κανονιζεις εσυ 

Για εμενα παρε αυτο που σου καθεται καλυτερα στο ματι , ολα ιδια ειναι πανω κατω 

 

Δεν καιει τοσο ρευμα παιδια, και εγω 380 εχω, με ενα corsair cx500 (5+ χρονων :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχουν το ιδιο τσιπακι , θα τρωνε και το ιδιο ρευμα . Απλα η sapphire μαλλον κανει καλυτερο overclock  

Να σημειωσω οτι          2Χ  6πιν καλωδια τροφοδοσιας  = 1Χ 8πιν καλωδιο  , στα χαρτια τουλαχιστον 

 

Επισης με την κλειδωμενη gigabyte μπορω να δωσω ενα ~10% παραπανω overclock , απο τα 990 στα 1080 . Σε περιπτωση που παιζει ρολο στην αγορα σου 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν ισχυει αυτο που λες περι 8pin= 2x6pin , τουλαχιστον στην πραξη :p Κατιτις παραπανω το καιει η sapphire πιστευω, αλλα θα την προτιμουσα overall για την εμφανιση της και ειναι και μια χαρα σε επιδοσεις. Οχι οτι η gigabyte δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μες το σταγονόμετρο τις δίνω της πληροφορίες.:hehe:

http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00000973

Case,cm elite 430.

Όταν λέω 2-3 ώρες gaming,δε σημαίνει ότι κάθε μέρα παίζω τόσο,αλλά όποτε ασχοληθώ.

Περισσότερο για ίντερνετ χρησιμοποιείται το pc(και από άλλα άτομα).

Η κάρτα λογικά πάει για 2-3+ χρόνια.

sapphire=AMD.Λένε τα καλύτερα.

Gigabyte..έτσι και έτσι.

Να πω την αμαρτία μου,τις gigabyte κοιτάζω πιο συχνά,φαίνονται πιο "γεμάτες"(led)!

Για overclock,δεν είμαι του αθλήματος.(ποτέ δεν ξέρεις όμως)

Άρα 3-0 υπέρ r9 380.Υλοποίηση???

Στο e-shop προχθές είχαν την sapphire ετοιμοπαράδοτη,σήμερα το πρω'ί'σε 2-3 ημέρες και τώρα σε 4-7!

'Οτι να'ναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποψην πως το λεντακι της δεν εχει καποια ρυθμηση για να το κλεισεις εντελος και ειναι πολυ εντονο ...... μιλαμε μαρτυριο να κοιμηθω αμα εχω αφησει το pc να κατεβαζει 

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχεις προβλημα με το τροφοδοτικο , αν και δεν ειναι το καλυτερο δυνατο, θα αντεξει κανονικοτατα τα loads ολου του συστηματος, και δε νομιζω να ειναι οριακα. Σε αλλο θεμα μιλουσαμε για 390 που ειναι πιο ενεργοβορα καρτα.

Σε καθε περιπτωση υλοποιηση για να διαλεξεις, δες συγκριτικα κλπ. Δε βρισκω και κανα καλο συγκριτικο μεταξυ των 2 καρτων , δες ξεχωριστα αν θες.

 

Spoiler

Εγω θα πηγαινα στην sapphire , τα looks ομως δε πρεπει να υπερνικανε τις επιδοσεις , κατ'εμε. Η sapphire κατα την αποψη μου τα εχει και τα 2! 

 

Link to comment
Share on other sites

1η επιλογή sapphire.

2η gigabyte.

Όποτε την έχει ξανά το κιτρινομάγαζο ετοιμοπαράδοτη,λογικά θα την παραγγείλω(δεν μπορώ και την αναμονή).

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά,ήσασταν κατατοπιστικότατοι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να την εχει ετοιμοπαραδοτη σε 1 μηνα, αναμονη δεν ειναι και αυτο; :p 

Επαναλαμβανω , προσεχε την εκδοση, κριμα ειναι να παρεις την "γυμνη" και οχι αυτη με το backplate. Στειλε τους ενα email να ρωτησεις ποια εκδοση ειναι (με ή χωρις bp )και ποτε θα ειναι ξανα διαθεσιμη κατα την εκτιμηση τους. Μου εχουν απαντησει , και αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Την είχαν ξανά πριν λίγο καιρό,παράδοση σε 4-7 ημέρες και σε 2-3  ημέρες την ξανά άλλαξαν σε ετοιμοπαράδοτη!

Δε νομίζω να θέλει 1 μήνα!!!:D

Στο site έχει φωτό με backplate,το κουτί.

Δεν έχεις άδικο για το e-mail.

Σε ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, thefou said:

Την είχαν ξανά πριν λίγο καιρό,παράδοση σε 4-7 ημέρες και σε 2-3  ημέρες την ξανά άλλαξαν σε ετοιμοπαράδοτη!

Δε νομίζω να θέλει 1 μήνα!!!:D

Στο site έχει φωτό με backplate,το κουτί.

Δεν έχεις άδικο για το e-mail.

Σε ευχαριστώ.

Ριξε εσυ για σιγουρια την ερωτηση σου ;) Καλοφορετη οποια και αν παρεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.