Jump to content



AMD Radeon Software support & discussion (No legacy support)


Recommended Posts

2 hours ago, azazil1190 said:

Τους δοκιμασε κάνεις? 

Σε r9 390 να βαλω αυτους η τους last whql ?

Ανάλογα.., άμα δεν σου δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα οι beta άσε αυτούς!

Βασικά αυτούς βάλε μιάς και είναι οι ποιό ενημερωμένοι. Πώς σου φάνηκε η 390?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Ανάλογα.., άμα δεν σου δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα οι beta άσε αυτούς!

Βασικά αυτούς βάλε μιάς και είναι οι ποιό ενημερωμένοι. Πώς σου φάνηκε η 390?

Αλεξ για τα χρηματα της η καρτουλα και για τα 1080p ειναι τουμπανο και για αυτα που θελω εγω.

Ειναι κρυα και γρήγορη. Τωρα ειμαι στο ψαξιμο με τους crimson περι λειτουργίας τους γιατι απειχα πολλα χρόνια απο την amd.

Αυτο που μου αρεσει ειναι,αυτα τα μαμημενα τα χρωματα της εχουν το κατι που δεν το εχει η πρασινη δεν ξερω μπορεί να ειναι ψυχολογικό αλλα ειναι πιο ζεστα.

Δεν κρύβω ότι εχω μπει σε σκεψεις να παιξω μπαλα στο κοντινο μελλον με cf rx480 custom πάντα η να κουμπώσω αλλη μια τέτοια ετσι και αλλιως δεν με νοιάζει η κατανάλωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, azazil1190 said:

Αλεξ για τα χρηματα της η καρτουλα και για τα 1080p ειναι τουμπανο και για αυτα που θελω εγω.

Ειναι κρυα και γρήγορη. Τωρα ειμαι στο ψαξιμο με τους crimson περι λειτουργίας τους γιατι απειχα πολλα χρόνια απο την amd.

Αυτο που μου αρεσει ειναι,αυτα τα μαμημενα τα χρωματα της εχουν το κατι που δεν το εχει η πρασινη δεν ξερω μπορεί να ειναι ψυχολογικό αλλα ειναι πιο ζεστα.

Δεν κρύβω ότι εχω μπει σε σκεψεις να παιξω μπαλα στο κοντινο μελλον με cf rx480 custom πάντα η να κουμπώσω αλλη μια τέτοια ετσι και αλλιως δεν με νοιάζει η κατανάλωση.

Δεν είναι ψυχολογικό, είναι η αλήθεια! By default χωρίς να κάνεις τπτ στους Crimson ή στο Nvidia Control panel της Nvidia, ναι της AMD το χρώμα είναι ποιό Vivid αυτό κάνει μπαμ καρα μπαμ! Αλλά εάν πειράξεις λίγο στις πράσινες το contrast όλα είναι σχεδόν τα ίδια αν όχι ίδια! Η 390 επειδή την είχα και γώ είναι καλή κάρτα για 1080p απλά καίει πάνω απο 350W (μετρημένο σε peak στο GPU-Z με ρολόγια 1100/1600 full ρεύμα) αλλά εάν δεν σε νοιάζει η κατανάλωση τότε είσαι οκ διότι και η συγκεκριμένη υλοποιήση η Nitro είναι αρκετά δροσερή. Κατά τα άλλα προσωπικά την θεωρώ δυνατότερη κάρτα απο την RX480. Για το CF που λές με 2 RX480 δεν νομίζω να είναι σοφή επιλογή μιάς και αφού έχεις 1080 OCed ξέρεις και τι δύναμη θα σου βγάλουν οι 2 μικρές στο περίπου.. τι να τις κάνεις??!! :p . Καλύτερα 1 πυρήνας.. 0δενικά προβλήματα και καλύτερη smoothίλα! Βέβαια εάν θές να δοκιμάσεις και να δείς την αλήθεια πίσω απο το Crossfire σήμερα μαζί σου! Καλό θα έκανε να έχεις σημερινή εικόνα ο ίδιος για το πώς πάει το CF με το polaris! Πάντως εγώ με την AMD πρός το παρόν κρατώ στάση αναμονής μιάς και δεν έχει βγάλει κάτι "σοβαρό" σε εν αντιθέση με την πράσινη που κάνει οτι θέλει και έχει έτοιμο στο συρτάρι και το pascal refresh ή όπως θα λέγεται..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Δεν είναι ψυχολογικό, είναι η αλήθεια! By default χωρίς να κάνεις τπτ στους Crimson ή στο Nvidia Control panel της Nvidia, ναι της AMD το χρώμα είναι ποιό Vivid αυτό κάνει μπαμ καρα μπαμ! Αλλά εάν πειράξεις λίγο στις πράσινες το contrast όλα είναι σχεδόν τα ίδια αν όχι ίδια! Η 390 επειδή την είχα και γώ είναι καλή κάρτα για 1080p απλά καίει πάνω απο 350W (μετρημένο σε peak στο GPU-Z με ρολόγια 1100/1600 full ρεύμα) αλλά εάν δεν σε νοιάζει η κατανάλωση τότε είσαι οκ διότι και η συγκεκριμένη υλοποιήση η Nitro είναι αρκετά δροσερή. Κατά τα άλλα προσωπικά την θεωρώ δυνατότερη κάρτα απο την RX480. Για το CF που λές με 2 RX480 δεν νομίζω να είναι σοφή επιλογή μιάς και αφού έχεις 1080 OCed ξέρεις και τι δύναμη θα σου βγάλουν οι 2 μικρές στο περίπου.. τι να τις κάνεις??!! :p . Καλύτερα 1 πυρήνας.. 0δενικά προβλήματα και καλύτερη smoothίλα! Βέβαια εάν θές να δοκιμάσεις και να δείς την αλήθεια πίσω απο το Crossfire σήμερα μαζί σου! Καλό θα έκανε να έχεις σημερινή εικόνα ο ίδιος για το πώς πάει το CF με το polaris! Πάντως εγώ με την AMD πρός το παρόν κρατώ στάση αναμονής μιάς και δεν έχει βγάλει κάτι "σοβαρό" σε εν αντιθέση με την πράσινη που κάνει οτι θέλει και έχει έτοιμο στο συρτάρι και το pascal refresh ή όπως θα λέγεται..

Οταν βγει και ο vega θα δω που θα παω εφοσων η πρασινη εχει η βγαλει το refresh κτλ. και δω επιδοσεις και τιμη.Η 1080 στο αλλο συστημα ειναι σταθερη αξια δεν την αλλαζω ακομα :p

Κατι αλλο τωρα που γυρναει με φουλ ρευμα ειναι οκ για παιχνιδια στα παραπανω ρολογια που ανεφερες?Μην στειλω τιποτα vrms

και η αποδοση ισχυος στους crsimson on η οff?

Το εχω βαλει ενεργοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, azazil1190 said:

Οταν βγει και ο vega θα δω που θα παω εφοσων η πρασινη εχει η βγαλει το refresh κτλ. και δω επιδοσεις και τιμη.Η 1080 στο αλλο συστημα ειναι σταθερη αξια δεν την αλλαζω ακομα :p

Κατι αλλο τωρα που γυρναει με φουλ ρευμα ειναι οκ για παιχνιδια στα παραπανω ρολογια που ανεφερες?Μην στειλω τιποτα vrms

και η αποδοση ισχυος στους crsimson on η οff?

Το εχω βαλει ενεργοποιημενο

1) Η 1080 είναι καρτάρα! Απλά είναι overkill για 1080p :p Για 2Κ - (4Κ σε medium-high settings) ή σε καμιά Ultra Wide είναι μανούλα!

2) 100% τσεκαρισμένο απο μένα 1100 core / 1600 mem με όσο ρεύμα δίνει το μαμά bios. :) 

3) Ναι οκ άσε το ON. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

1) Η 1080 είναι καρτάρα! Απλά είναι overkill για 1080p :p Για 2Κ - (4Κ σε medium-high settings) ή σε καμιά Ultra Wide είναι μανούλα!

2) 100% τσεκαρισμένο απο μένα 1100 core / 1600 mem με όσο ρεύμα δίνει το μαμά bios. :) 

3) Ναι οκ άσε το ON. 

Ναι ρε την 1080 την χρειαζομαι στα 3440χ1440 που την εχω την ειδε και ο Λεω που ηρθε!

να και ενα σκορακι με μαμα ρευματα +13 mv στο A.B στα 1050/1550 αυριο που θα εχω χρονο θα περασω νεους οδηγους και θα τρεξω στα ρολογια που μου ειπες με φουλ ρευματακι.Oντως της ριχνει της 480:p

http://www.3dmark.com/3dm/15981563?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azazil1190 φιλε δωσε μας ενα Valid result και οχι με κλειστο το tesselation

BENCHMARK TESSELLATION LOAD MODIFIE... ( + 2 MORE )

 

Καλα ειναι να τα λεμε αυτα διοτι μερικοι δεν το προσεχουν

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, azazil1190 said:

Ναι ρε την 1080 την χρειαζομαι στα 3440χ1440 που την εχω την ειδε και ο Λεω που ηρθε!

να και ενα σκορακι με μαμα ρευματα +13 mv στο A.B στα 1050/1550 αυριο που θα εχω χρονο θα περασω νεους οδηγους και θα τρεξω στα ρολογια που μου ειπες με φουλ ρευματακι.Oντως της ριχνει της 480:p

AMD Radeon R9 390 video card benchmark result - Intel Core i7-5820K Processor,ASUSTeK COMPUTER INC. X99-A

Παίξε άφοβα 1100/1600 είναι Super stable ντάξει παίζει και λίγο παραπάνω αλλά δεν έχει και καμιά τρελή διαφορά στα score μετά απο κει και πέρα. Γενικα οι AMD δεν ανεβάζουν πολύ OC.

Ναι @PanosXidis τώρα το πρόσεξα γώ! :p 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Παίξε άφοβα 1100/1600 είναι Super stable ντάξει παίζει και λίγο παραπάνω αλλά δεν έχει και καμιά τρελή διαφορά στα score μετά απο κει και πέρα. Γενικα οι AMD δεν ανεβάζουν πολύ OC.

Ναι @PanosXidis τώρα το πρόσεξα γώ! :p 

http://www.3dmark.com/3dm/15981809?

Στα ρολογια που μου ειπες με tesselation off αυριο περισσοτερα με νεους οδηγους να δω εαν εχει δοαφορα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, azazil1190 said:

AMD Radeon R9 390 video card benchmark result - Intel Core i7-5820K Processor,ASUSTeK COMPUTER INC. X99-A

Στα ρολογια που μου ειπες με tessellation off αυριο περισσοτερα με νεους οδηγους να δω εαν εχει δοαφορα

 

Πέρασε αύριο οδηγούς και τρέξε και ένα με tessellation ON. :) 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τρεξεις ενα με VALID RESULT.Μονο η amd κανει αυτα της μ@λ@κιες .Επρεπε να το πεις Azazil1190 οχι να το πουμε εμεις

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος PanosXidis έγραψε:

Μπορεις να τρεξεις ενα με VALID RESULT.Μονο η amd κανει αυτα της μ@λ@κιες .Επρεπε να το πεις Azazil1190 οχι να το πουμε εμεις

Kαλα οκ ηρεμησε @PanosXidis δεν σου πηραμε το φαγητο ουτε με καποια nvidia την συγκρινα μην το γ@μησουμε το threat που επρεπε να το πω κιολας αφου το βλεπεις ...τι να πω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Radeon Software Crimson Edition 16.11.4 Highlights

Support For:

    • Sid Meier's Civilization® VI

Fixed Issues

    • H.264 content playback may experience playback issues on internet browsers with hardware acceleration when also running gaming applications or content.
    • Radeon R9 Fury Series products may experience minor graphical corruption in Titanfall™2 when inside a titan.

Known Issues

    • A few game titles may fail to launch, experience performance issues or crash if the third party application "Raptr" has its game overlay enabled. A workaround is to disable the overlay if this is experienced.
    • DOOM™ may experience a crash when launched using the Vulkan™ API on some Graphics Core Next products.
    • DOTA™2 may experience a crash when launched using the Vulkan™ API on some Graphics Core Next products.
    • Flickering may be experience while playing Overwatch™ in the main menu or viewing character models using AMD CrossFire mode.
    • FIFA 17™ may experience an application hang or black screen on launch for some select Hybrid Graphics or AMD PowerXpress mobile configurations.
    • H.264 content may experience blocky corruption when streaming using P2P content players on some Radeon RX 400 series graphics products.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Radeon Software Crimson Edition 16.11.5 Highlights

Support For:

    • Watch Dogs®2

New AMD CrossFire profile added for DirectX® 11:

    • Dishonored™2

Fixed Issues

    • The Division™ game world may flicker during game play when using AMD CrossFire technology.
    • Battlefield™1 flickering may be experienced while using AMD CrossFire technology mode.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.