Jump to content



s-750 απορία


suboy

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα ηχεία creative s-750. Παρατήρησα ότι αν ανεβάσεις κάπως ψηλά την ένταση, όχι τέρμα έτσι, αλλά σε ψηλά επίπεδα, παρατηρώ ότι κόβουν τον ήχο για κλάσματα δευτερολέπτου και συνεχίζουν κανονικά. Σκέφτηκα μήπως είναι κάποιο κύκλωμα προστασίας μεγάφωνων και κόβουν αυτό το peak που μπορεί να «βλάψει» κάποιο μεγάφωνο, το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος, ή είναι πρόβλημα στα συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

Οτι υπαρχει αυτη η προστασια υπαρχει.

Εσενα στο κανει μια φορα και αυτο ειναι ολο,η συνεχεια?

Οταν τα εχεις στο τερμα τσεκαρε που και που τι παιζει απο θερμοκρασια...Βαζε το χερι σου στην ψυκτρα και στην τρυπα που βγαινει ο αερας.

Ειδικα αν εχει ζεσταθει πολυ η''χοανη'' ειναι ωρα να αφησεις το γκαζι...

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο αυτό ήθελα να μάθω αν υπάρχει αυτή η προστασία. Δεν παίζουν στο τέρμα και ούτε πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Είπα για την προστασία γιατί παρατήρησα να το κάνει σε συγκεκριμένες συχνότητες. Γενικά όταν υπάρχει κάποιο peak με ψηλές συχνότητες τότε κόβει. Όσο για θέματα ψήκτρας και θερμοκρασίας είμαι πολύ προσεκτικός. (αν και τα ηχεία δεν τα έχω εγώ. Φίλου και τα ακούω πολύ συχνά.)

Δοκιμάστε όσοι τα έχετε να ανεβάσετε λίγο τα πρίμα και μετά την ένταση και ίσως παρατηρήσετε την προστασία. . Όσο για την προστασία ένα mail στην creative θα μου έλυνε κάποιες απορίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην creative σιγα μην ξερουν να σου πουν.

Μπορεις να το διαβασεις ομως στο datasheet του STA575 καθως και ολα τα χαρακτηριστικα του.

Εγω παντως δεν το πολυεμπιστευομαι γι'αυτο εχω παρει καποια precautions που θα δημοσιευσω σε αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από suboy [11-03-2005 17:25]

Περισσότερο αυτό ήθελα να μάθω αν υπάρχει αυτή η προστασία. Δεν παίζουν στο τέρμα και ούτε πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο. Είπα για την προστασία γιατί παρατήρησα να το κάνει σε συγκεκριμένες συχνότητες. Γενικά όταν υπάρχει κάποιο peak με ψηλές συχνότητες τότε κόβει. Όσο για θέματα ψήκτρας και θερμοκρασίας είμαι πολύ προσεκτικός. (αν και τα ηχεία δεν τα έχω εγώ. Φίλου και τα ακούω πολύ συχνά.)

Δοκιμάστε όσοι τα έχετε να ανεβάσετε λίγο τα πρίμα και μετά την ένταση και ίσως παρατηρήσετε την προστασία. .

Αυτο το κανει και σε εμένα οταν η ενταση ειναι σε υψηλα επιπεδα στο 6-7 Ledακι,

Οταν το βαζω δυνατα χαμηλωνω τα πριμα απο το Surround mixer της creative και δεν ακουγωνται αυτες οι ''διακοπες''.

Οταν η ενταση ειναι υψηλη ακουτε απο τη χοανη του woofer ενα δευτερο ''ηχο'' σαν να υπαρχει μεσα μια λεπτη ζελατινα?? (στο χειριστηριο η ενδειξη του sub ειναι στα 2-3 led και στο προγραμμα της Creative στο 35%)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas [Σήμερα, στις 22:29]

Δεν το εχω ακουσει ποτε,ωστοσο υπαρχει μια δικτυωτη μεμβρανη(?) για να μην μπαινει σκονη.

Ναι την εχω δει, δεν εννοω αυτη..

Ο ηχος που λεω ειναι ''χαμηλος'' και πρεπει να εισαι κοντα στο Sub για να τον καταλαβεις..

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα η οταν η προενισχυση φαει σημα με περισσοτερα βολτ και οταν τερματισουμε και το ενισχυτη και αρχιζουν τα κλιπαρισματα τοτε καποια πραγματα λειτουργουν στα ορια και αυτο το καταλαβαινει το συστημα και κοβει τον ηχο.Με το που θα χαμηλωσεις λιγο τον ηχο ολα επανερχονται.καλυτερη εξηγηση εδω...http://www.rane.com/note128.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.