Jump to content



Λέτε να κάηκε;


Ilias83

Recommended Posts

Πριν 2 μέρες πήρα μία MSI 6800. Από χθές ψάχνω τρόπο να ανοίξω τα 4 pipes, αλλά δυστυχώς αρνούνται... Έχω 1.5V ρεύμα, έδωσα παραπάνω μήπως και δεν μου βγάζει artifacts με τα 16 pipes, αλλά η καρτούλα απλά δεν το κάνει...

βασικά είναι πάρα πολύ κρίμα αυτό, μιας και οι περισσότερες ανοίγουν τα pipes απ'ότι ξέρω...

Και σκέφτομαι:

Λέτε να κάηκε;

Ή αλλιώς λέτε να καεί και να φύγει για κανα RMA;

Γενικά θεωρώ χαζομάρα το να κάψεις το προϊόν σου απλά για να στο αλλάξουν, αλλά με έχει βάλει στην πρίζα ένας φίλος που κάνει συνέχεια αυτό το πράγμα και στον ένα χρόνο παίρνει καινούρια μηχανήματα...

Ρε μου λέει μην είσαι χαζός, ξαναδοκίμασε, η επόμενη μπορεί να ξεκλειδώνει...

Εγώ πάντως είμαι επιφυλακτικός μιας και δεν μιλάμε και για τίποτα φθηνό...

Και έχω μερικές απορίες.

Μήπως η MSI κλείδωσε τα Pipes από ένα μοντέλο και έπειτα; Οπότε άχρηστο το RMA.

Πως μπορώ να την κάψω ασφαλώς; Χωρίς να κάψω και τίποτα άλλο και χωρίς να φανεί στο RMA;

Πάντως προς το παρών με ικανοποιεί η καρτούλα μιας και παίζει τα πάντα σχεδόν τέλεια...

("Σχεδόν" γιατί έχω κολληματάκια ακόμα και στο NFSU1 με full τα πάντα - Colin McRae Rally 4 παίζω με τα φίλτρα ανοιχτά, αλλά 1024x768 - Tomb Raider, XIII και Mafia παίζει τέλεια με τιγκαρισμένα τα πάντα βέβαια)

Τι γνώμη σας λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Πριν 2 μέρες πήρα μία MSI 6800. Από χθές ψάχνω τρόπο να ανοίξω τα 4 pipes, αλλά δυστυχώς αρνούνται... Έχω 1.5V ρεύμα, έδωσα παραπάνω μήπως και δεν μου βγάζει artifacts με τα 16 pipes, αλλά η καρτούλα απλά δεν το κάνει...

βασικά είναι πάρα πολύ κρίμα αυτό, μιας και οι περισσότερες ανοίγουν τα pipes απ'ότι ξέρω...

Και σκέφτομαι:

Λέτε να κάηκε;

Ή αλλιώς λέτε να καεί και να φύγει για κανα RMA;

Γενικά θεωρώ χαζομάρα το να κάψεις το προϊόν σου απλά για να στο αλλάξουν, αλλά με έχει βάλει στην πρίζα ένας φίλος που κάνει συνέχεια αυτό το πράγμα και στον ένα χρόνο παίρνει καινούρια μηχανήματα...

Ρε μου λέει μην είσαι χαζός, ξαναδοκίμασε, η επόμενη μπορεί να ξεκλειδώνει...

Εγώ πάντως είμαι επιφυλακτικός μιας και δεν μιλάμε και για τίποτα φθηνό...

Και έχω μερικές απορίες.

Μήπως η MSI κλείδωσε τα Pipes από ένα μοντέλο και έπειτα; Οπότε άχρηστο το RMA.

Πως μπορώ να την κάψω ασφαλώς; Χωρίς να κάψω και τίποτα άλλο και χωρίς να φανεί στο RMA;

Πάντως προς το παρών με ικανοποιεί η καρτούλα μιας και παίζει τα πάντα σχεδόν τέλεια...

("Σχεδόν" γιατί έχω κολληματάκια ακόμα και στο NFSU1 με full τα πάντα - Colin McRae Rally 4 παίζω με τα φίλτρα ανοιχτά, αλλά 1024x768 - Tomb Raider, XIII και Mafia παίζει τέλεια με τιγκαρισμένα τα πάντα βέβαια)

Τι γνώμη σας λοιπόν...

Τα pipelines πιθανόν να τα απενεργοποίησε η MSI γιατί δεν δούλευαν σωστά. Αντί λοιπον να την πουλήσει σαν GT την πασσάρει σαν 6800 απλή. Στην περίπτωση αυτή, δεν θα δουλέψουν ποτέ τα extra pipelines.

Μη νομίζεις οτι θα μπορείς να παίζεις τα πάντα σε FULL detail. Εδώ με την 6800GT και το NFSU-2 κολλάει αν τα ενεργοποιήσω ΟΛΑ (enhanced contrast, Full srceen detail κλπ). Πάντα το software θα γονατίζει το hardware αν θέλει. Ή αν βάλω Shaders 2.0++ στο Riddick πάλι κολάει.

Βέβαια δεν παίζει ρόλο μόνο η κάρτα γραφικών. Ακόμα με την ΚΧ600 είσαι και τον barton?

Να την κάψεις είναι το πλέον εύκολο... Απλά "συνδύασέ" την με κάποια πηγή ρεύματος (πχ μπαταρία UPS -εντελώς τυχαία μου ήρθε στο μυαλό...), 2 συρματάκια και λίγη φαντασία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki

Mπορει να ειναι θεμα bios , δοκιμασε με καποιο bios αλλης εταιριας 6800 σαν την δικια σου απο http://www.mvtech.net Mε rivatuner-nvstrap το κανεις ετσι?

Σκέφτηκα να περάσω της Ultra, αλλά το φοβάμαι λόγω έλλειψης ρεύματος...

Ναι με RivaTuner το κάνω...

Αρχική απάντηση από pontifikas

Απενεργοποίησες τα Fastwrites και sideband addressing? Ειδικά το τελευταίο είναι περίεργο. Δοκίμασε το και στο "Determined By VGA" και "off".

Από που; Δεν έχω ιδέα για τι πράμγα μιλάς... Θα το κοιτάξω πάντως (φαντάζομαι επιλογές στο RivaTuner)

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Τα pipelines πιθανόν να τα απενεργοποίησε η MSI γιατί δεν δούλευαν σωστά. Αντί λοιπον να την πουλήσει σαν GT την πασσάρει σαν 6800 απλή. Στην περίπτωση αυτή, δεν θα δουλέψουν ποτέ τα extra pipelines.

Έχει μια δόση λογικής αυτό που λές, αλλά πως εξηγήται οτι το 90% των MSI ξεκλειδώνουν τα pipelines τους; Εγώ φοβάμαι μήπως με τον καιρό την ψιλιάστηκε τη δουλειά η MSI και τα κλείδωσε από Hardware...

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Βέβαια δεν παίζει ρόλο μόνο η κάρτα γραφικών. Ακόμα με την ΚΧ600 είσαι και τον barton?

Ναι, απλά ο Barton από τα 2500+ πήγε στα 3200+ ανεβάζοντας το FSB στα 200Mhz...

Θυμάσια πάντως... Η καρτούλα αγοράστηκε σα τελευταίο δώρο στον Barton που τόσο καλά με έχει υπηρτήσει τόσον καιρό... Και το μηχάνημα βγαίνει πλέον σε σύνταξη... Πάμε για 64 μετά...

Και κάτι σημαντικό:

Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο το ρεύμα;

Πάντως για να ξεκινήσει το μηχάνημα θέλει παρακάλια πλέον, μετά από 3 restart (πριν καλά καλά μπει Windows) ξεκινάει...

Πάντως μέχρι τώρα δεν μου έχει κόψει παιχνίδι στη μέση...

Προσπαθώ να βρώ μεγάλο τροφοδοτικό να δοκιμάσω μήπως φταίει το ρεύμα για τα restart, αλλά όλοι οι γνωστοί μου έχουν 350W...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει...Δεν ειναι κλιδωμενα τα pipelines αλλα εχουν προβλημα...Κι εμενα μου βγαζει artifacts αλλα μονο σε ορισμενα παιχνιδια και δεν ενοχλουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stakid

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει...Δεν ειναι κλιδωμενα τα pipelines αλλα εχουν προβλημα...Κι εμενα μου βγαζει artifacts αλλα μονο σε ορισμενα παιχνιδια και δεν ενοχλουν...

Εμένα μου βγαίνουν παντού ακόμα και στις εικόνες το forum, ενοχλούν δεν ενοχλούν δεν θέλω να υπάρχουν εκεί... Τώρα το έχω γυρήσει στα 12 pipelines πάλι για να μην έχω artifacts...

Και ρωτάω: Είναι αστοχία υλικού, ή μπορεί να φταίει και η ελλειπής τροφοδοσία;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότερη θεωρώ την απάντηση του φίλου που ανέφερε ότι ήταν μία Gt που δεν πέρασε τα τεστ και έγινε απλή. Με τα pipelines έπαιζε ρόλο και η τύχη. Να έπερνες δηλαδή κομμάτι από παρτίδα που γενικά δεν είχε περάσει τα τεστ αλλά το εν λόγο κομάτι να μην είχε πρόβλημα (άλλωστε μιλάμε πάντα με στατιστικά δείγματα). Πάντως από ότι λένε και στο guru 3d, δύσκολα βρίσκεις πλέων 6800 που να μπορεί να γίνει καλύτερη ανοίγοντας τα pipelines

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου εφοσον δεν τα παει καλα, αστα τα πειραματα και ξαναγυρνα πισω στο πρωταρχικο BIOS

πριν γινει ολοκληρωτικη η ζημια και κλαις τα λεφτα σου (αμα δεν εχει γινει ηδη)

Αμα ηθελες την 6800 Ultra η μια 6800GT ας μαζευες τα λεφτα (οσο καιρο και να επαιρνε) για να την αγορασεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.