Jump to content



Προβλήμματα με έγχρωμο Laser


Recommended Posts

Έχω διάφορα προβλήμματα με τον Konica Minolta 2350ΕΝ

1. από το Ιντερνετ δεν μου τυπώνει μερικά είδη σελίδων, όπως αυτή εδώ του Λάμπη. Βγάζει error page:

Error name: rangecheck

Offending operator: image

και λέει for more detailed information refere to the PostScript Language Reference Manual, Third Edition. Τί είναι αυτό και πού μπορώ να το βρώ;

(βέβαια περισσότερο με καίει η λύση στο πρόβλημα παρά το manual)

2. Δεν τυπώνει σωστά τα χρώματα. Π.χ. ένας πίνκας από το word έχει γκρίζα σκίαση 60% και αυτός το τυπώνει καφέ! Το ίδιο αρχείο που έχει μετατραπεί σε PDF το τυπώνει κανονικά

3. Το πιό εκνευριστικό απ' όλα είναι οτι ένα αρχείο με γραφικά που είχα τυπώσει παλαιότερα και το τύπωσε καλά, τώρα δεν λέει να το τυπώσει με τπτ όπως την προηγούμενη φορά. π.χ. τα drop shadow των γραμμάτων τα βγάζει κοκινο-μπλέ αντί άσπρα και τα χρώματα μουντά. Επιεπλέον, έχω βάλει κάποια objects με opacity 40%. Από αυτά άλλα τα βγάζει πιο σκούρα, άλλα πιο ανοικτά, άλλα θαμπά.

Οταν δοκιμάζω να εκτυπώσω από το PC2 (της υπογραφής) με τις ΙΔΙΕΣ ακριβώς ρυθμίσεις βγαζει τα χρώματα σωστά αλλά τα αντικείμενα που είναι με opacity 40% πάλι τα βγάζει όπως του έρθει. :confused:

Μήπως ξέρει κανείς καμια λύση για οποιοδήπτε από αυτά τα προβλήματα;;; Θα είμαουν ΑΠΕΙΡΩΣ ευγνώμων!!! :bye:

[edit] typo

Link to comment
Share on other sites

Πεοβλήμματα με έγχρωμο Laser

Κανε edit μη μας πετυχει τιποτα απ'αυτα που αναφερεις στον τιτλο και υστερα κοιτα απο το site της εταιρειας για καινουριους drivers ή κανε επανεγκατασταση των τρεχοντων :p

Link to comment
Share on other sites

:tomato:

Πάντως τραβάει την προσοχή. Λέω να γυρίσουμε τον τίτλο όπως ήταν :p

Τα τελευταία drivers k firmware έχω. Θα δοκιμάσω κ επαντεγκατάσταση, αν και αυτό είχε γίνει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

:tomato:

Πάντως τραβάει την προσοχή. Λέω να γυρίσουμε τον τίτλο όπως ήταν :p

Τα τελευταία drivers k firmware έχω. Θα δοκιμάσω κ επαντεγκατάσταση, αν και αυτό είχε γίνει στο παρελθόν.

βασικά από αυτά που λες, ή drivers είναι ή κάποιο color profile περίεργο. δεν ξέρω τόσα από εκτυπωτές για να σε βοηθήσω (εσύ έχεις εντριφήσει) αλλά καλό είναι όταν κάνεις επανεγκατάσταση τους drivers να διαγράψεις και τις συσκευές από το device manager (αν παραμένουν).

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά τα έκανα μόλις τώρα

Το πρόβλημμα 1&2 διορθώθηκε, αλλά υπάρχει ακόμη το πρόβλημμα με τις σκιάσεις από το InDesign που τις βγάζει χάλια. Να δώ αν μπορέσω να ανεβάσω σκαναρίσματα να δείτε τι εννοώ.

Tο internet το τυπώνει τώρα κανονικά. Το θεότρελο print monitor (όχι των windows αλλα ένα πρόγραμμα που είναι για να δείχνει το status λέει : no respinse from the printer. Αλλά τυπώνει όμως... :toomuchne :boxed:

Τις εκτυπώσεις από το InDesign Photoshop κλπ πώς μπορώ να τις φτιάξω, έχει ιδέα κανείς;;;

(Ευχαριστώ για τις, μέχρι τώρα, χρήσιμες συμβουλές)

Link to comment
Share on other sites

To Πρόβλημμα που δεν λειτουργεί το status Monitor φαίνεται να εντιπίζεται στο οτι το driver properties του εκτυπωτή μου λέει:

Bi-directional orinter communication is not available.

Την ίδια στιγμή, στο PC2 το δείχνει κανονικά:

( Bi-directional orinter communication establised). Tί γίνεται γι αυτό;

Επιπλέον, έψαξα στο indesign μήπως είναι τπτ color profiles ενεργοποιημένα, αλλά τπτ. Το color managment είναι απενεργοποιημένο. Καμιά ιδέα γιατί τυπώνει τα χρόματα στον ένα φυνατά κ στον άλλο μουντά; (αλλά και στους 2 δεν τυπώνει σωστά τα αντικείμενα με opacity < 100% )

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι και οι εικόνες, αν μπορεί κανείς να βοηθήσει, γιατί οι τεχνικοί τους ξέρουν λιγότερα από μένα - εναν απλό χρήστη.

Εδώ είναι μια φωτο από το πώς τυπώνεται - Σωστά - στον inkjet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

To Πρόβλημμα που δεν λειτουργεί το status Monitor φαίνεται να εντιπίζεται στο οτι το driver properties του εκτυπωτή μου λέει:

Bi-directional orinter communication is not available.

Την ίδια στιγμή, στο PC2 το δείχνει κανονικά:

( Bi-directional orinter communication establised). Tί γίνεται γι αυτό;

Επιπλέον, έψαξα στο indesign μήπως είναι τπτ color profiles ενεργοποιημένα, αλλά τπτ. Το color managment είναι απενεργοποιημένο. Καμιά ιδέα γιατί τυπώνει τα χρόματα στον ένα φυνατά κ στον άλλο μουντά; (αλλά και στους 2 δεν τυπώνει σωστά τα αντικείμενα με opacity < 100% )

Mε τι καλωδιο τον εχεις συνδεδεμενο??

usb ή παράλληλο (λεμε τωρα)...

μηπως να βρεις και τo icc profile(καπως ετσι νομιζω λεγετε) για τον εκτυπωτη σου και να το βαλεις...βοηθαει στο να τυπωνεις οτι βλεπεις..αντιστοιχα νομιζω πρεπει να βρεις και για την οθονη αν θυμαμαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνδεδεμένος σε δύκτιο (UTP cat 5 :) ) Πρίν που το είχα σε usb τα ίδια μου έκανε. Και εκεί δεν υπήρχε bi-directional communication, πράγμα περίεργο.

Από ICC profile, όπως σωστά το λές είναι εγκατεστημένα στο directory /windows32/system/color ta profiles του εκτυπωτή. Κ στην εφαρμοφή που δοκίμασα δεν έκανε διαφορα*

*Στο InDesign Εχει επιλογή για color managment, όπως κ στο photoshop. Του επιλέγω to profile του εκτυπωτή αλλά αυτό είναι, όπως φαίνεται μόνο για απεικόνηση στην οθόνη. Το Prfile για την οθόνη έχει σχέση με τον τρόπο απεικόνησης των χρωμάτων σε σχέση με τον τύπο οθόνης. Δεν επηρεάζει τον τρόπο εκτύπωσης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά το πρόβλημα που δεν εκτυπώνει σωστά τα χρώματα είναι hardware (του εκτυπωτή).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις / προσπάθεια. Τον έστειλα για αλλαγή

Για όποιον μπορεί να έχει το ίδιο/παρόμοιο πρόβλημα:

Δοκιμάστε εκτύπωση σε μια σελίδα με λωρίδες από τα 4 χρώματα CMYK σε 10-40% ένταση (opacity). Αν στις άκρες παρουσιάζουν ανομοιομορφία σε κάποιο από τα χρώματα αφαιρέστε το μελάνι κ ανακηνήστε το. Αν είναι και τα 4 (όπως στη δική μου περίπτωση) φταίει το optical unit, μάλλον κ θέλει επισκευή :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.