Jump to content



BHx timings σε DFI NF4


chroma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από RootX

Δεν νομίζω να μου έχει ξεφύγει κάτι, τα έχω όπως στο txt,

Root το trfc=11 είναι σταθερό; Μήπως για αυτό δε μπορείς να βάλεις trtw=1; Πάντως για τον memtest μάλλον γίνεται ό,τι και στο san diego, δε χρειάζεται να ασχολήσε περισσότερο. Απλά δε θα μπορείς να συμμετέχεις σε ώριμες συζητήσεις τύπου "το δικό μου είναι μεγαλύτερο από το δικό σου.." :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Σταθερό είναι το 11, δεν δοκίμασα να το βάλω 12-14 και να τσεκάρω αν το trtw μπορεί να κατέβει σε 1. Δοκιμές και σήμερα (damn) :p

Μεγαλύτερο δεν θα είναι, αλλά θα προσφέρει overall 2πλή ικανοποίηση, ε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά βλέπεται κάτι τρελλά λάθος?

Venice o πυρήνας και 6.23 bios(i think)

200

Enable

2.0

2

5

2

7 δοκίμασα και 8

12 δοκίμασα και 16

2

2

1

2

3072

01

Enable

Increase

0

Level 1

Level 1

8ns

Normal

6ns

016

Enable

16x

07x

Disable(4Bursts)

δε μπορώ να σταυρώσω 32ΜΒ ούτε ψηλά ούτε χαμηλά!

και ακόμα και στα εντελλώς σταθερα τρώω που και που και κανα κολληματάκι σε παιχνίδια

γι΄αυτό ρωτάω....

θερμοκρασία στα UTT 33min με ό,τι ρεύμα και με 12άρη silent να της φυσάει

Link to comment
Share on other sites

Eγω με τον winnie ειχα προβλημα ακομη και στα 200 στο #8,μολις αλλαξα σε venice ολα ειναι οκ στα πιο τσιτα timings!Μηπως εχεις κι εσυ τετοιο προβλημα με τον ΙΜC?Αν οχι δοκιμασε τα drive strength σε ολες τις τιμες γιατι ειναι πολυ πιθανον να βρισκετε εκει το προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

καποια πράγματα τα θεωρείς δεδομένα μέχρι να αποκλείσεις άλλα

Venice έχω...

κοίταζα screnshots στα 275 και άλλα ψηλά στο xtreme aαλλα δε βγάζω άκρη αντιγράφοντας απο εκεί....

πάντα το μακρύτερο......

όπου βγάζω 5 καθαρό

έχω και 8 καθαρό

κακό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Mετα την αγορα του venice οπως ειπα παραπανω..επιτελους αρχισα το καψιμο!Δυστυχως μεχρι τα 220 στα 3.0ν,γιατι στα 225 ετρωγα λαθη μεμτεστ.Τα timings ειναι τα εξης:

200

Enable

2.0

2

5

2

7

12(το εβαλα μεχρι 16)

2

2

1

1

3120

01

Enable

Auto

0

Level 1(δοκιμασα τα παντα και)

Level 1 (αυτα φανηκαν τα καλυτερα)

7ns

Fastest

5ns

016

Enable

16x

07x

Disable(4Bursts)

Στα 225 ανεξαρτητα απο βολτ ετρωγα λαθη..κατι που λυθηκε με trtw=2.Βεβαια αυτο θα κοστισει bandwidth,εστω κι αν δε φαινεται στο μεμτεστ.Μπορω να κανω κατι αλλο να κρατησω το trtw=1?Αλλιως συνεχιζουμε το καψιμο κι οπου φτασουν ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω 3000+..οποτε το λεω με πολ/στη 9χ.Με venice ή winnie ποτε δεν μου εβγαζε οτι χανω σε bandwidth!Βεβαια αυτο εχει να κανει με το μεμτεστ,γιατι η αληθεια ειναι αποδεδειγμενα οτι χανεις..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τα 3 απανωτα posts,αλλα εχει περασει παρα πολυ ωρα για edit!Δυστυχως οπως φαινεται τερματιζουν καπου στα 220!Τελικα ουτε το trtw=2 κανει δουλεια,αφου περναει μερικες λουπες και μετα παλι λαθη!Οτι κι αν δοκιμασα δεν εκανε τπτ.Το περιεργο ειναι πως εμφανιζει λαθη στα 0.χ ΜΒ που θυμαμαι οτι ο Chroma ειχε πει οτι ειναι controller.Βεβαια το bandwidth μπορει ν'ανεβει παρα πολυ παραπανω με διαιρετη ,αρα δεν πρεπει να φταιει αυτο.Καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα screenshot από tweaker στα 220, δώσε και τις άλλες ρυθμίσεις dqs skew, drive strength κλπ. να δούμε τι φταίει. Με ποιό bios δοκιμάζεις; btw δεν παίζουν όλοι οι venice 1-1 τα drive strength με ΒΗ όπως νόμιζα, ενας 3000+ που είχε φίλος από το φόρουμ ήθελε 5-2.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οριστε το screenshot του tweaker!.H μονη διαφορα ειναι το memclock frequency=150(το εχω τοσο πλεον γιατι ο επεξεργαστης δουλευει 9*290).Αν ανεβουν οι μνημες θα το αλλαξω!Επισης το max async latency αναγκαστικα μπηκε 8(αντι για 7) μετα τα 280 με διαιρετη 150!DQS δεν εχω πειραξει γιατι ειχες πει να το αφηνουμε τελευταιο,αφου δεν κερδιζεις τιποτα σημαντικο!ΒΙΟS εχω το 6.23 και το 7.04bt(αυτα τα δυο ειναι τα καλυτερα με διαφορα για μενα με τον venice).Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν ακουν στο ρευμα!Τερματιζουν 220 με 3.0ν?Δεν παιζει..

post-470-1416072205,4185_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις 15:33]

Read Preamble 4.5ns, πολύ σφικτό. Δοκίμασε 5-5.5-6ns.

μλκζεται το tweaker Βασιλη. 5 το εχω ολη την ωρα αλλα τις μισες φορες μου το βγαζει 4.5 το tweaker...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.