Jump to content



BHx timings σε DFI NF4


chroma

Recommended Posts

Ωραια πραγματα....

Χτες μετα στα 242@3.2 (trtw=1) εβγαλε 6 ωρες (12-6) καθαρο #8....

Το αφησα το βραδυ ξανα απο τις 11 ΠΑΛΙ στα 242 .... και στις 4 που γυρισα βρηκα 10 λαθη στο loop 118......... το αφησα να τρεχει...... και το πρωι στις 10 στα 341 loops ΔΕΝ ειχε βγαλει κανενα νεο λαθος....

Συνοπτικα...

242@3.2 Volt.... απο την 3αρα...

Χτες το πρωι : 6 ωρες καθαρο #8

Χτες το βραδυ - Σημερα το πρωι 11ωρες : 10 errors στα 341 loops ολα στο 118o loop

Μηπως ειχε μπει αναδρομα ο Ερμης στον Δια εχτες γιατι κατι τετοιο ειχε αναφερθει απο τον Oscar στο dfi street για το 623-2 και λαθη στο #8..... Σε τι φαση βρισκοταν η Σεληνη???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από deadlock7

Δεν μ'επαιρνες κανενα τηλεφωνο μπας και ξεκολλουσαν και οι δικες μου απ'τα 220?Εχω φαει ηττα..:( .Λογικα θ'ανεβουν κι αλλο οσο περναει ο καιρος..

UTT δεν εχεις εσσυ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια...αν και με utt και οχι ΒΗ...

ενω οι μνημες στα 259 με τα κλασσικα σφικτα τιμινγκς και 3.3βολτ περνανε απειρες ωρες τεστ 5, στο τεστ 8 μου πεταει ενα λαθος σε καθε λουπα σε συγκεκριμενα mb...

γιατι αυτο? μου το κανει και σε πιο χαμηλες συχνοτητες με 2αρια παλι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 14:56]

UTT δεν εχεις εσσυ?

Speed premium pc3500(νεα ΒΗ-5).Αλλα δεν πανε πανω απο 220 χωρις λαθη στο 5.Σιγουρα παντως δεν φταινε μονο οι μνημες!Θα δουμε μετα το φαγοποτι μηπως και μου ριξετε καμια ιδεα..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Speed premium pc3500(νεα ΒΗ-5).Αλλα δεν πανε πανω απο 220 χωρις λαθη στο 5.Σιγουρα παντως δεν φταινε μονο οι μνημες!Θα δουμε μετα το φαγοποτι μηπως και μου ριξετε καμια ιδεα..:D

γμτ ειμαι σιγουρος οτι ειναι μια απο τις ρυθμισεις αλλα εγω δε μπορω ουτε 1 ΜΗΖ να ανεβω, εχω και Χ2. Το ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

αμπεμπαμπλομ...μουμπλεμουμπλε!Δεν ξερω τι παιζει,αλλα ολα τα ΒΗ-οειδη εχουν αρχισει να μου τη δινουν και βλεπω να παιρνουν ποδι!Κατ'εμε το βασικοτερο ειναι ο controller και μετα η μνημη.Δεν εξηγειται αλλιως..

SLN δεν θυμαμαι τι εβδομαδα ειναι,αν και καπου το εχω σημειωμενο!Οταν βγαλω τις κουβερτες θα σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε!Οταν τις ειχα παρει ειχα 2*90μμ arctic cooling ανεμιστηρια και δεν τραβαγαν.Μετα εβαλα τις κουβερτες της Thermaltake και παλι τιποτα.Αλλαξα πυρηνα σε venice και μπορεσα να τις παω μεχρι 220 σταθερα!Τελος χθες σκεφτηκα να βγαλω τις κουβερτες και να βαλω θερμοαγωγιμη..το αποτελεσμα ηταν να φτασω 240 σταθεροτατα με 3.2ν( 245 παιζεται με 3.3,αλλα οχι παραπανω).Το προβλημα ειναι πλεον αυτο που ειχε κι ο chroma στο πρωτο ποστ.Στα windows δεν δουλευουν με τιποτα σταθερα δυστυχως..παρα το trtw=2,tras=14 που προτεινει.Το λειτουργικο δεν ειναι φρεσκο,αλλα θα ηθελα καποια βοηθεια ωστε να τα σταθεροποιησω..

Link to comment
Share on other sites

240 για 3.2 βράχος και ΒΗ να μην το πεις ουτε στον Δεσπότη. Εδώ τα διαλεγμένα τα redline Που ειναι ddr500 σου λενε , Συνιστώμενο vdimm 3.4

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμενεις να ανοιξουν λίγο ακομη απο μονα τους [με την χρήση ] με τον καιρο .

Link to comment
Share on other sites

Mα τι να τα κανω βρε Athens αν δεν παιζουν win?Αυτο ειναι το προβλημα μου!Στο Memtest παιζουν 240 με ολα τσιτα...στα 245 με 3.3 μου εβγαλαν καμια 30ρια λαθη,αλλα με λιγο καψιμο θα τα εχω!Εχω φαει φρικη παντως με το θεμα win και βλεπω να τα πουλαω..:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 09:50]

Mα τι να τα κανω βρε Athens αν δεν παιζουν win?Αυτο ειναι το προβλημα μου!Στο Memtest παιζουν 240 με ολα τσιτα...στα 245 με 3.3 μου εβγαλαν καμια 30ρια λαθη,αλλα με λιγο καψιμο θα τα εχω!Εχω φαει φρικη παντως με το θεμα win και βλεπω να τα πουλαω..:(

Με 30 λάθη στο μεμτεστ παιζει σπι χαλαρα στα win κάτι άλλο ειναι . Ισως εχεις παρατσιτώσει κανα setting .

Μax async readpreamable πόσο έχεις ? βαλε 9Χ & 7-7.5 και δοκίμασε .

εδιτ. Δώσε και ενα A64 tweaker shot να δουμε τα settings που δεν παιζουν win..

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΣΕΙΣ!!!

Κατι voodoo που λεει ο chromas για το που βγαζει λαθος στο #8 οτι αν ειναι 0ΧΧΧ, ειναι ρυθμιση και αν δεν ειναι 0ΧΧΧΧ φταιει ο οροσκοπος στον Κριο.... κλπ κλπ

Αυτο το 0ΧΧΧ που αναφερεται? Στο failing address? sto Good/Bad??

Παλι χτες 245 @3.2 με τα BHια..... καθαρο #5.... και 24 λαθη στο.... 241 ο pass του #8....

θα τα σπασω ολα λεμε....

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια προσπάθεια

έχω χαλαρώσει διάφορα έχω σφίξει διάφορα!

θερμοκρασία στις μνήμες δεν είναι (μάλλον) μικροδιαφορές απο idle σε load

στα 2640 ο Venice είναι καραστάβλος με snm 90λεπτά στο καπάκι και με λιγότερο ρεύμα η το ίδιο με ό,τι δοκιμάζω και για τα 32ΜΒ

δεν είναι οτι με χαλάει 11χ240 παίζω παιχνίδια κάνω τα πάντα(ο,τι έχω χρειαστεί/δοκιμάσει) απλά δε benchάρει καλά το αναθεματισμένο....

@beetle κρύψε το γελάκι σου

επίσης παγάκι στο νερό δεν απέφερε τίποτις

post-130-1416072213,742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.