Jump to content



BHx timings σε DFI NF4


chroma

Recommended Posts

Ωραιαααααα ... Ευτυχως που ερχεται Σ/Κ...

Back to the drawing board...

http://www.dfi-street.com/forum/showpost.php?p=203179&postcount=4

http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=10411 (Dracula RULEZZZZZ)

Αν εχει καει μεχρι την Δευτερα η DFI ... replace user

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Αν εχει καει μεχρι την Δευτερα η DFI ... replace user

Στειλτην κανα 2 φορές να σου κάνει καφέ- μαγειρέψει - ξεσκονίσει , δεν συνεχίζω θα γίνω αισχρος :D , , , να δεις πώς στρωνει χαρακτήρα . ακους εκει να καει .,

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ρε παιδια, κατανταει σπαστικο ή ακολουθω τελειως λανθασμενη μεθοδολογια "πειραματισμου"

Γενικα προτιμω να βαζω μια ταχυτητα την οποια ξερω οτι δεν εχω με τα συγκεκριμενα βολτ και μετα να παιζω με τα timings μεχρι να βρω αυτα που μου δινουν τα λιγοτερα λαθη στο memtest (κυριως #5). μπορει να ειναι λακαμισμενη μεθοδος αλλα παιρνω ηλιθια αποτελεσματα... Επιπροσθετως η πλειονοτητα των επιλογων εξαρταται η μια απο την αλλη (και δεν εννοω τις 5-6 γνωστες επιλογες αλλα σχεδον ολες τις αλλες κανοντας τρομερα χρονοβορα την μεθοδο δοκιμη-αποτυχια)

Βρισκω οτι γενικα τα level 6+1 ειναι τα καλυτερα. Εχοντας βρει λοιπον αυτα, (τις προηγουμενες δοκιμες τις εκανα με τα 5+3 του chroma) γυρναω σε μια ταχυτητα που ημουν σουπερ σταθερος με 5+3 και παιρνω πουλους.... Δηλαδη παλευεις 5 ωρες και καταληγεις οτι "αυτα που καταλαβες ειναι αμφισβητησιμα"....

Παρεπιπτοντως εχω ξαναγυρισει στο 5.10-2 που ειχα τα καλυτερα αποτελεσματα με τον winnie (περασα για ενα 3ωρο και απο το 5.10-2FIX).

Ειχα βαλει μια ρυθμιση που εβγαζε 4 λαθη σε 19 pass#5 ( 2 στο 5ο και 2 στο 17) με 3.2 βολτ. Δοκιμαζω να ριξω 3.3..... 40 λαθη στο 1ο περασμα..... Τζαμπα ο 12αρης που φυσαει...

Πικρα....

τωρα ψηνω 244@3.3 οπου εχει βγαλει 350% windows memtest... Θα το αφησω βραδυ και prime blends... (αληθεια χρειαζεται διπλα prime οταν εγω θελω να στρεσσαρω μνημη???)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ καταληξαμε σε 1-2 πραγματακια.

Εν τω μεταξυ εχω λιωσει σε δοκιμες αλλα γινονται τραγικα πραγματα.... που με ακυρωνουν απιστευτα

1) Δουλευει "σχεδον" απροβληματιστα ΜΟΝΟ το dram data drive strength LEVEL 3!

Λεω σχεδον γιατι για την απροβληματιστη λειτουργια του συγκεκριμενου πρεπει να γινουν και αλλες ρυθμισεις ωστε να "κατσει" καλα το "3".

2) Στο αρθρο λεει οτι για BH/UTT chips ο Bigtoe συνιστα DRAM drive strength 6/8 και για tccd 7 κλπ.

Γενικα με 6+3 ειχα καθαρο #5 και λαθη στο #8...

Τα λαθη στο #8 εφευγαν με αλλαγη σε 8+3.... :)

Το 3 απο οτι διαβασα ΠΑΙΖΕΙ πολυ απο συστημα σε συστημα, αλλα το 6/8 ειναι γκαραντι για BH/UTT οποτε καλο θα ειναι οποιος ενδιαφερεται να το τσεκαρει.

Γενικα το διημερο ψαξιματος ειχα πολλα κουφα, οπως 9 ωρες καθαρο prime blends αλλα χτυπημα στο s&m και λαθη στο dos memtest....

Επισης 2700% (27 λουπες για τους τσακωμενους με τα μαθηματικα :p )στο windows memtest ΧΩΡΙΣ ΛΑΘΟΣ (lev 6+3) και να βγαζει ενα καρο λαθη στο #8 στο DOS μεμτεστ!!(καθαρο το #5)!! Τα λαθη εφυγαν οταν εβαλα 8+3.... Δεν κοιταξα αν με αυτη την αλλαγη πλεον ΔΕΝ καθαριζει windows memtest :p

Επισης για καποιο λογο ρε παιδια ΡΙΧΝΩ trwt (ή trtw) στο 2, κερδιζω καποια MHz αλλα ΔΕΝ χανω καθολου στο bandwidth στο dos memtest............Παλια εχανα τρελλα (80-100MB/s) και τωρα για καποιο λογο δεν δειχνει αλλαγη... Μυστηρια πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο το bios (οι επιλογες πανω απο 123% για το vcore εχουν αφαιρεθει, οποτε max vcore 1.55x113%, αν το χρειαζεσαι) . Τα BH εδειξαν να παιζουν με drive strength normal1 και τα UTT με normal3. (data drive strength 1 Και τα δυο).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εννοεις ζευγαρι 1-1 και 3-1... Τι εννοεις normal1/normal3? level1, level3?

Ναι το εχω δει το bios, αλλα αν ειναι οντως καλο σκεφτομαι να το βαλω στην τελικη του εκδοση... Μεχρι στιγμης το "resurrected zombie" 5.10-2 φαινεται να την παλευει με τον Χ2 οποτε λεω να το κρατησω...

Εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι τα 246@3.2 που εβλεπα με τα τσιτα σφιχτα timings στον winnie με 9 ωρες καθαρο #5 ηταν ή απλα προιον IMC ή απλα για αλλη μια φορα ισχυει το οτι το windows-stable ειναι χαμηλοτερο απο το dos memtest stable.

edit

OK καταλαβα, εχουνε αλλαξει τις ονομασιες

Weak 1 = Level 1

Normal 1 = Level 2

Weak 2 = Level 3

Normal 2 = Level 4

Weak 3 = Level 5

Normal 3 = Level 6

Weak 4 = Level 7

Normal 4 = Level 8

Link to comment
Share on other sites

Καινουριος cpu , καινουριος IMC , οποτε ξεκινας τις δοκιμες των ρυθμισεων απο το μηδεν (trial & error). Με τον Venice το dram response time μπορουσα να το εχω στο fastest ενω με τον Χ2 μπουταρει μονο σε fast, οποτε καποια ρυθμιση που θεωρουσες δεδομενη ισως να μην ισχυει. Ακομη, το DQS skew Control ενω στον Venice δεν ειχε καποια αισθητη διαφορα στον X2 θελει increase Επισης, τωρα το max async φαινεται να ειναι πιο στενα συνδεδεμενο με τον διαιρετη στις μνημες. Στον Venice μπορουσες να εχεις (httmulti+2) διαιρετη με max async 7ns, ενω τωρα θελει 8ns. Ολα αυτα βεβαια στο δικο μου cpu.

Για να βγαλεις τον IMC εξω απο την εξισωση (σε ενα μεγαλο ποσοστο τουλαχιστο) κανε μια δοκιμη με πολυ χαμηλο multi (πχ 6χ) και σπρωξε τις μνημες. Η αλλη λυση ειναι να δοκιμασεις στο δικο σου cpu μνημες ΒΗ οι οποιες ειναι δοκιμασμενες και vice versa, τις δικες σου μνημες σε δοκιμασμενο cpu.

Οσο για την ψαλιδα memtest stable και windows stable σε A64 προσωπικα παρατηρησα οτι ειναι πολυ μεγαλυτερη για BH απο οτι για UTT.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα θα ποστάρω και τις ρυθμίσεις στις οποίες κατέληξα, για max bandwidth στον 4800 με old school bh-5.

Δεν τις έχω σκίσει στο ρεύμα ακόμα, max 3.0V προς το παρών, στα 235, 1:1. Ψύξη αναγκαία πάντως, ακόμα και με 3.0V

Τα κουφά? τα timings του chroma, ενώ test5 πέρναγαν ώρες, test 8 ούτε για πλάκα, πάγωνε. Έπρεπε να παίξω με τις ρυθμίσεις ώστε να μην χάσω bandwidth και να περνάει και το test 8. Ισχύει ότι το 8 στρεσάρει τον mem controller?

Με 10 multi, write-to-read delay από 2 σε 1 και Max async latency από 7 σε 6, δεν έδωσαν τίποτε σε Bandwidth. Με 11 multi, το 1 και το 6 έδωσαν από 60 περίπου MB το καθένα...... δεν είναι κουλό αυτό?

Συνηθισμένος από τα P4, μου έκανε εντύπωση που ανεβάζοντας multi(κρατώντας htt σταθερό) ανέβαινε και το mem bandwidth.

Αυτά, το απόγευμα περισσότερα(ξέχασα τις σημειώσεις μου σπίτι :hehe: ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 11:06]

Ισχύει ότι το 8 στρεσάρει τον mem controller?

Εγω το πιστευω....

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 11:06]

Με 10 multi, write-to-read delay από 2 σε 1 και Max async latency από 7 σε 6, δεν έδωσαν τίποτε σε Bandwidth. Με 11 multi, το 1 και το 6 έδωσαν από 60 περίπου MB το καθένα...... δεν είναι κουλό αυτό?

Χμμμ

Μαλλον μπορει να δικαιολογει το "αντιστροφο" που παρατηρησα εγω. ΔΕΝ εχανα bandwidth με 10 multi οταν εβαζα trtw απο 1-->2.... ενω με χαμηλοτερο multi (7χ νομιζω) εχανα 100 MB/s... Θα το ξανατσεκαρω οταν παω σπιτι, αν δω αν ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το unbuffered που δείχνει το memtest δεν είναι παρα ενδεικτικό, καθώς μόνο τη συχνότητα επεξεργαστή και μνημών ακολουθεί κανονικά ενώ όλες τις άλλες ρυθμίσεις μπορεί να τις εμφανίσει ως μεταβολή, μπορεί και οχι. Κοινώς κάτι, κάπου χάνεται στη στρογγυλοποίηση. Μακροχρόνιες, κλινικές μελέτες στο pifast έχουν δείξει οτι ασχέτως memtest το trtw 1 είναι πιο γρήγορο από το 2 και ας λέει το memtest οτι είναι ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σας χρωστάω τα settings, θα τα ποστάρω σήμερα μιας και εχθές ήταν μέρα στησίματος win xp x64.

Ωρέ παίδες, σε memtest86 1.60, τι unbuffered έχετε στα 240 με bh? είδα κάποια screenshots με venice και ήταν πάνω από 3000, την στιγμή που με τον X2, είναι κάπου στα 2800κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 10:39]

Σας χρωστάω τα settings, θα τα ποστάρω σήμερα μιας και εχθές ήταν μέρα στησίματος win xp x64.

Ωρέ παίδες, σε memtest86 1.60, τι unbuffered έχετε στα 240 με bh? είδα κάποια screenshots με venice και ήταν πάνω από 3000, την στιγμή που με τον X2, είναι κάπου στα 2800κάτι.

240 επί πόσο? 10? 11? Έχει διαφορά όσο ανεβαίνουν τα mhz του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 10:45]

Δίκιο, x11.

Αν δεν κάνω λάθος χαμηλά είσαι. Με Venice 11*200 είσαι στα 2700 κάτι και με Clawhammer με 11*200 είσαι στα 2615. Μήπως δεν τα έχεις σφίξει καλά?? :p Για περισσότερες πληροφορίες περίμενε να ξυπνήσει ο ειδικός bh-ολόγος σφίχτης admin...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Πιστευω το unbuffered που δείχνει το memtest δεν είναι παρα ενδεικτικό, καθώς μόνο τη συχνότητα επεξεργαστή και μνημών ακολουθεί κανονικά ενώ όλες τις άλλες ρυθμίσεις μπορεί να τις εμφανίσει ως μεταβολή, μπορεί και οχι. Κοινώς κάτι, κάπου χάνεται στη στρογγυλοποίηση. Μακροχρόνιες, κλινικές μελέτες στο pifast έχουν δείξει οτι ασχέτως memtest το trtw 1 είναι πιο γρήγορο από το 2 και ας λέει το memtest οτι είναι ίδιο.

αυτος ειναι και ο λογος που εισαι μπροστα μου στα pifast ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Μάλλον θα έχει το ίδιο "πρόβλημα" με τον San Diego. Χαμηλότερο bandwidth στο memtest (εως και 400mb) αλλά υψηλότερες επιδόσεις σε σχέση με Venice.

Οχι μαλλον το εχει , με το ζορι φτανω τα 3000 οταν με τον venice ειχα καθημερινα τα 3600

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.