Jump to content



BHx timings σε DFI NF4


chroma

Recommended Posts

Dram Frequency Set(Mhz)= 200(Mhz)(1/01)

Command Per Clock(CPC)= Enable(1T)

Cas Latency Control(tCL)= 2

RAS# to CAS# delay(tRCD)= 2

Min RAS# active timing(tRAS)=5

Row Precharge timing(tRP)= 2

Row Cycle Time(tRC)= 7

Row Refresh cyc time(tRFC)= 12

Row to Row Delay(tRRD)= 2

Write Recovery Time(tWR)= 2

Write to read Delay(tWTR)= 1

Read to Write delay(tRTW)=1

Refresh Period(tREF)= 3120

Write CAS# Latency(tWCL)= 1

Bank Interleave= Enable

--

DQS skew Control = Decrease*

DQS Skew Value= 10*

DRAM Drive Strength= Level 5**

DRAM Data Drive Strength= Level 2**

Max Async lantency=7ns

Read Preamble time=5ns

Idle Cycle Limit= 032

Dynamic Counter= Enable

R/W Queue Bypass=16x

Bypass Max= 07x

32 byte Granularity= Disable(8burst)

*εξαρτάται πολύ από τα dimm

** εξαρτάται από συνδιασμό dimm, IMC

’νοιξα το θέμα για να το συζητήσουμε, διότι αυτά τα timings σε εμένα είναι καλά μέχρι τα 10x255, μετά με αφήνει στεγνά ο memory controller (μάλλον). Διότι και 2750, 275x10 /180 μνήμες (250) και ολοκάθαρο memtest, δεν έχει windows ούτε για πλάκα. Στα ίδια με trfc 14 και trtw 2 παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

:worship: :worship: :worship: :worship: όχι απλά ωραίος, ΘΕΟΣ!! :worship::worship::worship::worship:

είναι λίγο off topic αλλά τι ψύξη έχεις βάλει πάνω στην mobo, στο κύκλωμα των μνημών? και πόση τάση θέλουν για τα 255?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θεμα ειναι για το 939 να πω οτι και εγω εχω την ιδια συμπεριφορα στο 754 και τα UTT.

Δηλ. με τον 3000+ που εχω τωρα αν βαλω το trtw 1 μετα τα 252 ειναι ασταθης με ολους τους μουλτι και σε ολα τα volt.

Απο τα 255 σταματαω να βλεπω win.ουτε στο μεμτεστ δεν μπορω να μπω να φανταστεις,θελει οπωσδηποτε trtw 2 για να παιξει.

Στους προηγουμενους που ειχα επαιζε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, με άνεση έπιασαν 225 με 2-2-2-5 και 2,9V, πάω να ανεβάσω στην ίδια τάση στα 230 και έβγαλε λάθος. οκ, δεκτόν.

ανεβάζω στα 235 με 3.0V και συμβαίνει το εξής, το memtest (μόνο τεστ 5) κολλάει έχοντας την πάνω μπάρα να δείχνει 112% και την κάτω 109% (!!!). αυτό που μου φαίνεται παράξενο είναι ότι δεν βγάζει errors, απλά κολλάει με τις μπάρες πάνω από 100%.

πριν ανεβάσω κι άλλο την τάση, πράγμα που θέλω να αποφύγω προς το παρον (γιατι αν θέλει 3,1 για 235 πόσα θα θέλει για τα 250 και πάνω που θέλω να πιάσω) θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν με επηρρεάζουν τα παραπάνω settings. το κακό είναι ότι δεν ξέρω τι σκ@τ@ σημαίνουν όλα αυτά!!! υπάρχει κάτι το οποίο μπορεί να με κόβει?

από ψύξη είμαι μία χαρά γιατί ένα 12άρι ανεμιστήρι φυσάει κατ'ευθείαν πάνω στις μνήμες και τα μοσφετ, και το τεστ της αφής (το απόλυτο τεστ κατά τη γνώμη μου :worship: ) δείχνει ότι οι μνήμες είναι ούτε κάν χλιαρές το ίδιο και τα τσιπάκια των μόσφετ.

burn in δεν έχω κάνει, προς το παρόν θέλω να δω τι κάνουν έτσι και μετά βλέπω... (btw ποιά μέθοδο προτείνετε? σκέφτομαι την μέθοδο του uwackme, αυτή που ακολούθησε και ο dmylonas με τις UTT)

Link to comment
Share on other sites

dpresv γράψε όλες τις ρυθμίσεις που έχεις με multi, διαιρέτη για τις μνήμες, htt multi, τάσεις παντού κλπ. παίζουν όλα ρόλο.

Μπορεί να μη δουλεύει καλά ο διαιρέτης, μπορεί οι μνήμες σου να θέλουν απλά να δουλέψουν λίγο για παραπάνω. Εγώ τις καίω πάντα με τέρμα σφικτα timings σε mhz που βγάζουν ελάχιστα (10 λάθη σε 10-20 loop #5) και με 3dmark2001 lobby.

Link to comment
Share on other sites

τα settings τα έβαλα ακριβώς όπως τα έδωσες και χαμήλωσα το multi αρχικά στο 8 και όταν έβαλα 235 στο 7.5. κατά τα άλλα δεν έχω πειράξει τπτ από τα default. σκέφτομαι μήπως να αλλάξω κάποιο από τα settings που λες ότι επηρρεάζονται από τα dimms αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν ώστε να τα αλλάξω με κάποια λογική. μπορώ πάντα να τα αλλάζω και στην τύχη όμως... :S

όλα τα τεστ τα κάνω με 2-2-2-5, ίσως αν χαλάρωνα το tRAS... δεν ξέρω ειλικρινά

κοίτα, στα 230 με 2,9V μου έβγαλαν τόσα λάθη όσα λες περίπου (ίσως και λιγότερα). να τις αφήσω εκεί για κανένα δίωρο και μετά να ξανατεστάρω?

Link to comment
Share on other sites

Τα DQS skew είναι για ρύθμιση στο όριο να κερδίσεις 1-2 mhz και μην ασχολείσαι, τουλάχιστον οχι από τώρα.

Βελτίωση πιστευω θα δεις ανα χαλαρώσεις το read to write (trtw) σε 2 αλλά άφησε να δουλέψουν πρώτα εκεί που λες οτι σου βγάζουν ελάχιστα με trtw 1. Δε νομίζω με 2 ώρες να δεις διαφορές, άφησε τα 6-12 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [12-03-2005 20:31]

.....

’νοιξα το θέμα για να το συζητήσουμε, διότι αυτά τα timings σε εμένα είναι καλά μέχρι τα 10x255, μετά με αφήνει στεγνά ο memory controller (μάλλον). Διότι και 2750, 275x10 /180 μνήμες (250) και ολοκάθαρο memtest, δεν έχει windows ούτε για πλάκα. Στα ίδια με trfc 14 και trtw 2 παίζει κανονικά.

Δεν νομιζω να ειναι ο memory controller, η μητρικη οι μνημες και τα timings ειναι οι βασικοι υποπτοι ισως και ο επεξεργαστης να μην αντεχει 10χ275 εκτος αν εισαι με watercooling. Δοκιμασε με Max Async lantency=8ns με 1Τ ή ποιο λιγο αν θες με 2Τ και το Α64 tweaker το παλιο v0.31. :);)

Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστής δεν αντέχει ούτε 260x10 με μνήμες 260 και τα timings που δίνω στο 1ο post. Ας είναι το memtest καθαρό, δε μπαίνει καν windows. Αν κάνω το trfc 14 και το trtw 2, κάνει οριακά bench και 2850 με μνήμες /180 (259). Με μνήμες /200 οριακά bench 270x10. Για αυτό λεω οτι είναι ο memory controller.

To max async παίζει αναλογα με τους διαιρέτες, με /200 παίζει μια χαρά 6ns, με 7ns και 8ns έχει λίγο χαμηλότερο bandwidth αλλά δε κερδίζει σχεδόν τίποτα mhz. Με /180 μετά τα 270x10, μνήμες 245 θέλει 7ns αλλιώς δε μπαίνει windows. /166 παίζει με 7ns μέχρι τα 300x9 περίπου, μετά 8ns. Δηλαδή μαζί με το διαιρέτη στις μνήμες είδα πως χρειάζεται και ένα κλικ πιο πάνω το max async για τα ίδια τελικά mhz μνημών και cpu. Με μικρότερο του /166 δεν έχω δοκιμάσει αρκετά αν και πάλι ήθελε μεγαλύτερο max async για 380 με /133 (10ns ή 9ns δεν έχω καταλήξει).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σχετικά :OT: , αλλά δεν πειράζει, με το ακόλουθο στήσιμο στα ανεμιστήρια είμαι καλά πιστεύω, ε? ιδανικά θα έπρεπε το ανεμιστηρια να είναι πιό κοντά, δεν είναι πολύ δυνατά, τα απλά της coolermaster είναι...

άλλαξα αυτό το setting που μου είπες και σταμάτησε να βγάζει errors, σήμερα θα τεστάρω κάτι το οποίο είναι πολύ αισιόδοξο , 245 με 2-2-2-5 και 3.2V. προς το παρόν το jumper δεν το αλλάζω, είμαι κιοτής! :whistling :whistling

post-1484-1416071793,2923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ρε παιδια, μαλλον αντιμετωπιζω σε πιο "εμβρυακο"σταδιο το πακετο που αναφερει ο σφιχτης admin στο ποστ

2-2-5-2-7-12-2-2-1-1-3120-1-Ε-Auto-0-L5-L3-7-Fastest-5-32-E-16x-7x-D και 623-3

εχω τα 241@3.2 (απο την 5αρα) σε winmemtest. Τα 242 ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ. Αυτο δεν θα με πειραζε αλλα αυτο που μου την δινει ειναι οτι ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ στα βολτ. Ουτε τα 3.3 κανουν δουλεια.

Level 1+1 δεν παιζουν με τιποτα και τα 5+3 μου δινουν ελαχιστα καλυτερα αποτελεσματα απο τα auto+auto. Αλλαγη fastest--->fast δεν μου δινει τιποτα.

Υπαρχει κατι το οποιο θα με κανει να γλυτωσω το χαλαρωμα του trtw (το οποιο παρεπιποντως στο bios αναφερεται σαν trwt και στο A64 tweaker σαν trtw)

Πεταχτε καμμια ιδεα πλιιιζζζζ......:giveup: :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Στα 3.5V εδώ (αν και πιστεύω πως και με 3.4 οκ θα είναι , στο τεστάρισμα είμαι) , και με τα παρακάτω timings , προς το παρον σταθερά , αν εξαιρέσεις 5~6 λαθάκια στο #8 , το #5 καθαρό

SLN , δοκίμασε 7:1 strength , αυτά χρησιμοποιώ εγώ (στα κίτρινα slots , με 7.04-2 bios αν δεν κάνω λάθος) , ειδάλλως κοκκινίζει ο τόπος από λάθη

(O venice τερματίζει στα 2615+ , παρόλο πουι παύει να βγάζει pi 1M από τα ~2590 :( )

memtimes.jpg

topvenice.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.