Jump to content



Παρακαλω ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ DUAL BOOT (WINDOWS-KALI)


TheHacker

Recommended Posts

  • 3 months later...

Δεν είναι έτσι όπως τα λέτε. Ο διαχειριστής δίσκων των Windows τά βλέπει όλα τα διαμερίσματα και τους δίσκους όπως και οι άλλοι διαχειριστές δίσκων. Αυτό που δεν κάνουν τα windows είναι ότι δε διαβάζουν άλλα συστήματα αρχείων εκτός τα fat, ntfs. Απλά λοιπόν τα διαμερίσματα που είναι σε ext3,ext4 ή ότι άλλο εμφανίζονται στο διαχειριστή δίσκων ως unknown partition(ή κάπως έτσι).

Επίσης να ξέρεις ότι δε χρειαζόταν καν να μπλέξεις με partitions resize κλπ. Τα 15GB που είχες είναι υπέρ αρκετά για τη διανομή, απλά θα έπρεπε να είχες βάλει το /home σε ξεχωριστό διαμέρισμα η δίσκο. Το /home είναι ο χώρος του χρήστη(ή των χρηστών αν είναι περισσότεροι), οπότε ανάλογα με το τι αποθηκεύεις εκεί μπορεί να χρειάζεται πολύ περισσότερα GB. Εγώ έχω το /home σε ξεχωριστό διαμέρισμα και αυτή τη στιγμή έχει φτάσει να καταλαμβάνει 100GB, μετά από 3 χρόνια χρήσης. Το διαμέρισμα με τη διανομή όμως  καταλαμβάνει 12GB. Θα μπορούσες λοιπόν απλά να αντιγράψεις το /home σε κάποιο άλλο διαμέρισμα και να ενημερώσεις το fstab ώστε να χρησιμοποιεί ως /home το νέο διαμέρισμα. Μετά σβήνοντας τον κατάλογο /home από το διαμέρισμα που βρίσκεται το kali θα ελευθέρωνες χώρο. 

Τα παραπάνω βέβαια αν δεν ξέρεις δεν είναι και πολύ απλά, αλλά είναι πιο ασφαλής τρόπος από το να πειράζεις δίσκους και διαμερίσματα που είναι πιο επικίνδυνη διαδικασία ειδικά αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία. Τα έχω πάθει κι εγώ στο παρελθόν και ξέρω. Αυτός ήταν κι ο λόγος που κάποια στιγμή το έψαξα και μετέφερα το /home σε άλλο δίσκο, πράγμα που μου έχει δώσει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites

Για τους λόγους που ήθελε το Linux στο σύστημά του (networking ασκήσεις) και για να μην μπλέξει περαιτέρω(στερνή μου γνώση..),  θα μπορούσε να παίξει με ένα VM και να μην έχει ποτέ θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.