Jump to content



Παρακαλω ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ DUAL BOOT (WINDOWS-KALI)


TheHacker

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου! Η κατασταση εχει ως εξης : Εχω 1 TB HDD + 120gb SSD ...ειχα στον ssd windows 10 και στον HDD  εκανα store+install προγραμματα ετσι (οπως κανουν ολοι αλλωστε ,μονο windows ston ssd + kana παιχνιδι ).Λογω σχολής και διαφορων συνθηκων (σε ενα μαθημα ασφαλειας δικτυων) αναγκαστηκα να βαλω linux  (ενω μεχρι τωρα τα ετρεχα σε αλλο μηχανημα).Εκανα partition ston SSD μου και εγκατεστησα σε περιπου 15GB Kali linux (μιας και ημουν γνωστης της εκδοσης απο αλλο pc παλαιοτερα) .Επειδη ομως δεν μου εφτασαν τα 15GB για τα Kali ,δηλαδη χρειαζομουν χωρο για εγκατασταση των tools που ειναι μεγαλου χωρου ,θελησα να "κοψω"  ενα κομματι και απ τον HDD και να κανω εκει περα εγκατασταση για τα linux .Συμπερασματικα  ο SSD ειχε 2 χωρους , Windows+ Kali Linux ( dual boot) και ηθελα να χωρισω ετσι ακριβως και τον HDD (2 χωρους ,εναν για τα windows και εναν για τα Kali).Καπου εκει  τα πραγματα "crasharan" ρωτησα διαφορους γνωστες και μ ειπαν με το GPARTED στα linux θα βρω ακρη. Ελα ομως που δεν.....προσπαθησα να κανω MOUNT ton HDD ωστε να τον "βλεπουν" τα λινουξ μου ,αλλα μαλλον πειραζοντας τα FLAGS ( απο την εντολη MANAGE FLAGS του GPARTED)  something went SOOOOOOO WRONG ... :S ...και στην φαση αυτη δεν βλεπει κανενα OS τον HDD μου ... :'(  ! Βοηθηστε με παρακαλω πολυ μιας και ειχα απειρες φωτογραφιες στον HDD και τωρα φοβαμαι πως θα χρειαστει format καθως κανενα συστημα δεν τον "βλεπει" . Ευχαριστω εκ των προτερων! 

(να προσθεσω οτι στο Manage flags tou gparted καποια flags κανουν τον HDD να φαινεται στα Windows αλλα ειναι απολυτως μη χρησιμοποιησιμος και οταν παω να "μπω"  γραφει "To use this Hard drive you need to format it" )  

HELP AM FREAKED OUT :fie:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα κακώς ξεκίνησες να πειράζεις partitions χωρίς να πάρεις backup τα σημαντικά αρχεία σου, πχ φωτογραφίες.

 

Μετά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς έκανες γιατί δεν αναφέρεις ακριβώς ποια flags πείραξες στο gparted ή ποια διαδικασία ακολούθησες. Δοκίμασε να τα επαναφέρεις όλα όπως ήταν. Για να δεις έναν δίσκο που δουλεύει όταν είσαι σε linux δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα στο gparted, αρκεί να τον βρεις και να τον κάνεις mount.

 

Τέλος το kali δεν είναι και η φιλικότερη προς το νέο χρήστη διανομή. Καλύτερα να δοκιμάσεις με ubuntu ή mint.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρησα πολυ "safe" να κανω ενα partition και 1 εγκατασταση για να κανω backup (επισης ειχε χαλασει ο εξωτερικος μου :p
Δευτερον αλλαξα ta flags οπως φαινεται παρακατω. Δοκιμασα ολα τα flags καθως δεν θυμομουν ποια ηταν τα default.
Μια χαρα ειναι τα Kali παρεπιπτοντως .Οτι εκανες σε ενα debian συστημα κανεις και σε αυτα  :p ... 

Help ...! 
(Νομιζω οταν πρωτοανοιξα το gparted δεν ειχε καν flags ο HDD αλλα δν θυμαμαι ..προσπαθω να μαθω τα σωστα but :S )

12980695_867438050026922_779223246_o.png

12999518_867438043360256_11852906_o.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς με το gparted αν είναι lvm όπως λέει το screen που βάλες, δεν πρόκειτε να κάνεις τίποτα.

 

το ότι "απλά" έπαιζες με τα φλαγκς δεν βοηθάει κάποιον να σου πει τι φταίει.

 

άμα κάνεις mount το dev/sdb3 τι σου δίνει; e2fsck δοκίμασες;

 

δωσε fstab/fdisk -l/df -h/lvs/vgdisplay/lvdisplay μπας και καταλάβουμε τι παίζει με το filesystem σου, γιατί με την περιγραφή που έδωσες και 2 σκρηνς από gparted μην περιμένεις πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Το windows partition στον 1ΤΒ δίσκο δε χρειάζεται το boot flag σίγουρα, αφού μπουτάρει από τον SSD δίσκο. Με το LVM δεν είμαι εξοικειωμένος οπότε δοκίμασε αυτό που σου προτείνει ο kavadias.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος kavadias έγραψε:

καταρχάς με το gparted αν είναι lvm όπως λέει το screen που βάλες, δεν πρόκειτε να κάνεις τίποτα.

 

το ότι "απλά" έπαιζες με τα φλαγκς δεν βοηθάει κάποιον να σου πει τι φταίει.

 

άμα κάνεις mount το dev/sdb3 τι σου δίνει; e2fsck δοκίμασες;

 

δωσε fstab/fdisk -l/df -h/lvs/vgdisplay/lvdisplay μπας και καταλάβουμε τι παίζει με το filesystem σου, γιατί με την περιγραφή που έδωσες και 2 σκρηνς από gparted μην περιμένεις πολλά.

μμμμ για παμε ξανα τι θες να ποσταρω φιλε μου  γιατι δν επιασα και πολλα ... :p    fdisk  kai fstab οκ τα αλλα τι ειναι?  ... 
Επισης στο dev/sda ειναι ο ssd σωστα?
αρα dev/sdb οπως βλεπουμε ειναι ο hdd με  το sdb3 οπως ειναι να περιεχει τα 900GB ,συνεπως ολα τα αρχεια μου (sdb1-sdb2 δεν εχω ιδεα γιατι ειναι πανω στον hdd ισως απο παλιο φορματ??)  πως mountarw  το sdb3 ? (δεν μπορεσα ποτε αν και προσπαθησα.για αυτο κατεληξα λογικα εδω που ειμαι :X)  

Ποσταρω αυριο φωτο Ευχαριστω για το χρονο

Link to comment
Share on other sites

εντολές από την κονσόλα είναι τα άλλα.

το fstab σου κάντο μία "cat /etc/fstab" και κάνε copy paste τι σου δίνει. Λογικά το sdb3 σου κάποια στιγμή ήταν mounted αυτόματα οπότε στο fstab θα δούμε που ήταν mounted.

 

τρέξε ένα fsck /dev/sdb3 τώρα που είσαι umounted ούτωηαλλως. Λογικά θα χτυπήσει αλλά μπορεί και να σου κάτσει και να το στρώσει αφού ουσιαστικά είναι fs error. Τουλάχιστον να δούμε το output σου.

Έγινε επεξεργασία από kavadias
Link to comment
Share on other sites

@TheHacker: Δοκίμασε να κάνεις Mount το δίσκο από το Kali και να κάνεις backup αν μπορείς:

$ sudo lsblk -f
OR
$ sudo blkid

Άμα το βλέπει και το αναγνωρίζει προσπάθησε να το κάνεις mount

$ sudo mount /dev/sdb3 /mnt

Άμα το κάνει και mount τότε καντό μία ls και κάνε backup!

$ ls -l /mnt

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς μπορείς να κάνεις copy paste την κονσόλα. τα σκρηνσοτς είναι κουραστικά.

 

σου λέει ότι χτύπησε στο mount και να κοιτάξεις το dmesg. το dmesg τι γράφει;;; grepare το μία ή καλύτερα τρεχτο σε άλλο παράθυρο τη στιγμή που κάνεις mount να δούμε τι θα βγάλει.

 

απ' το e2fsck φαίνετε να έχεις bad superblock. αλλά αυτό ο δίσκος λογικά πριν αρχίζεις να παίζεις μαζί του με το gparted και τα flags ήταν NTFS σωστά; δεν ήταν ext2/3/4 απ' ότι εχω καταλάβει. μήπως τον έκανες φορμάτ και δεν το κατάλαβες;

 

αν ήταν ext και έχει γίνει corrupt το superblock με το

mke2fs -n /dev/sdb3

κάτω κάτω σου δείχνει τα backup superblocks.

Superblock backups stored on blocks:
mpla, mpla, mpla, mpla

μπορείς μετά να τρέξεις:

e2fsck -b block_number /dev/sdb3

όπου block_number δοκιμάζεις τα superblocks που βρήκες απ' την προηγούμενη εντολή. Δοκιμάζεις ένα αν παίξει σωστά reboot mount και αν οχι με το επόμενο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από kavadias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος kavadias έγραψε:

αν ήταν ext και έχει γίνει corrupt το superblock με το

 

Μάλλον δεν ήταν όμως γιατί το χρησιμοποιούσε από Windows.

 

Βασικά δεν έχω πολλές ελπίδες γιατί το `lsblk -f` δεν βλέπει FS type. Γενικά παλικάρι μάλλον τα έχασες.

 

Κοίτα κανένα tool για να επαναφέρεις το Partition Table για NTFS σε Windows ή linux. Όσο προσπαθεις να χρησιμοποιήσεις τον δίσκο τόσο χειρότερα κάνεις την κατάσταση για εσένα. ( http://bfy.tw/5buo )

 

Καλή τύχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς Παιδες μου :/ ....Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας ολους. Ελπιζω να βρεθουν τιποτα αρχεια τουλαχιστον (περισσοτερο φωτογραφιες απο πολυυυ παλια και αλλες αναμνησεις) ...
Thanks a lot!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετα απο ολα τα παραπανω με το EasyUs Recovery Wizard βρηκα το 99% των φωτογραφειων-αρχειων-προγραμματων που ειχα στον HDD να σας ενημερωσω.

Προχωρησα σε ενα format ολικο,αλλα ακομα και  μετα το format τα windows (win7)  δεν "βλεπουν" πουθενα τον Hdd μου :o ...? τι παιζει πια με αυτον τον σκληρο?


#edit Ακυρο το βρηκα με ενα μικρο-φορματ στον Hdd :p  ..ολα ομορφα εν τελει

Έγινε επεξεργασία από TheHacker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος TheHacker έγραψε:

Τελικά μετα απο ολα τα παραπανω με το EasyUs Recovery Wizard βρηκα το 99% των φωτογραφειων-αρχειων-προγραμματων που ειχα στον HDD να σας ενημερωσω.

Προχωρησα σε ενα format ολικο,αλλα ακομα και  μετα το format τα windows (win7)  δεν "βλεπουν" πουθενα τον Hdd μου :o ...? τι παιζει πια με αυτον τον σκληρο?

θετικό το αποτέλεσμα.. προφανώς τα αρχεία δεν είχαν χαθεί, απλά είχες χάσει την πρόσβασή σου σε αυτά, λόγω λάθος χειρισμών..

 

Το format το ολικό πώς το έκανες;;

Γνωρίζεις πιστεύω πως τα windows δεν βλέπουν κάποια file system του linux, οπότε και δεν μπορούν να τα formάρουν.. μήπως να δοκίμαζες με ένα linux bootαρισμένο από usb και να έκανες από εκεί το format (αφού πρώτα έσβηνες όλα τα partitions);

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανως και γνωριζω οτι καποια file system δεν τα "βλεπουν" τα linux συστηματα ,απλα εγω εκανα το εξης.
Bootara απο Windows (που επισης δεν ειχα προσβαση στον hdd αλλα για καποιο λογο στο disk management φαινοταν κανονικα ο diskos) κατεβασα Easeus Recovery και για καποιο πολυ περιεργο λογο βρηκε τα παντα που ειχα χασει! Μετα απο σκεψη βεβαια καταλαβα οτι τα βρηκε αφου δεν ειχε "γραφει" τιποτα απο πανω τους στην πραγματικοτητα οποτε ητανε piece of cake για το προγραμματακι αυτο.
Μετα εκανα format κανονικοτατα στα windows (εβαλα win7) ,bootara απο αυτα και εκανα format απο disk Managment τον HDD που φαινοταν κανονικα τελικώς,και ολα μια χαρα.
Το τρομερο σε ολο αυτο πιστευω ηταν η δουλεια του Easeus Recovery Wizard που πραγματικα με εξεπλιξε (το εδωσα σε 2 φιλους που ειχαν κανει επισης παρομοια λαθη με linux dual boot :P) 

Link to comment
Share on other sites

Άρα κατάλαβες γιατί δεν μπόρεσες να κάνεις format ΟΛΟ το δίσκο μέσα από το disk management των win7.

Δεν βλέπεις όλο το δίσκο, δεν μπορείς να τον "πειράξεις" όπως θες..

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.