Jump to content



to upgrade (σε win 10) or not to upgrade


Recommended Posts

Γεια σας έχω από το 2010 Ένα λάπτοπ Asus i3 με 4gb ddr3 win 7 home.Κ σκέφτομαι να αναβαθμισω σε win 10 αλλά φοβάμαι μην γονατίσει το λαπτοπακι.Τα 10 είναι εξίσου ή πιο βαριά από τα 7?Να προχωρήσω ή όχι σε αναβαθμ8ση λογισμικού?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, minaspit said:

Γεια σας έχω από το 2010 Ένα λάπτοπ Asus i3 με 4gb ddr3 win 7 home.Κ σκέφτομαι να αναβαθμισω σε win 10 αλλά φοβάμαι μην γονατίσει το λαπτοπακι.Τα 10 είναι εξίσου ή πιο βαριά από τα 7?Να προχωρήσω ή όχι σε αναβαθμ8ση λογισμικού?

καλυτερα καθαρο install windows 10.

Link to comment
Share on other sites

Eχω κανει καθαρη εγκατασταση σε αυτο το λαπτοπ (αρχαιοτερο του δικου σου). Ανασανε, απλα εφοσον εχει μηχανικο δισκο , θα παρει την κατιουσα συντομα, να το ξερεις. Εμενα ειχε και bad sectors και ενα παραπανω (οποτε του'βαλε λινουξ και ηρεμησα). Windows 10 Pro ηταν

Link to comment
Share on other sites

Πώς?Απο που το κατεβάζω?

εχω κάνει partition, στο ενα μέρος εχω προγραμματα κ λογισμικό κ  στο άλλο φωτογραφικό υλικό.χρειαζεται φουλ φορματ στο δίσκο?ή μπορώ να κάνω μόνο στο ένα μέρος φορματ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι εκανα στο δικο μου....

 

 Ειχε 8αρια. Εκανα το upgrade στα 10αρια κανονικα, αλλα επειδη ειναι παντα καλυτερο το clean install, κατεβασεις την εφραμογη της Microsoft που φτιαχνει Iso αρχειο εγκαταστασης και κανεις μια ωραια & φρεσκια εγκατασταση των 10.

(Ειμαι ετσι 1μιση χρονo.... ;) )

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πάντως ότι όποιον "φρέσκο αέρα" θα δεις μετά από καθαρή εγκατάσταση των 10 θα δείς και με μια φρέσκια εγκατάσταση των 7. Και τα 10 μετά τα τελευταία updates έχουν γίνει το ίδιο βαριά όσο τα 7 full updated.  Άσχετα αν βαρέθηκες τα 7 και θες να δοκιμάσεις τα 10, σε ελάχιστο καιρό με τα 10 θα είσαι όπως είσαι και τώρα με τα 7. 

 

Αν θες αέρα στο λαπτοπ σου βάλε SSD και θα έχεις αέρα και για τα 7 και τα 10 και τα 12 :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Bonito said:

αν γίνουν εγκατάσταση στο ίδιο σύστημα νόμιζα οτι δεν χρειαζόταν serial number και οτι γινεται επαλήθευση απο τη motherboard.

Αυτο γινεται αν ηδη εχουν ενεργοποιηθει... 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε πάρει ή αναβαθμίσει κάποια ΟΕΜ έκδοση, τότε δε μπορεί να μεταφερθεί η άδεια σε άλλο σύστημα. Μπορεί κάποιος, σε περίπτωση βλάβης να μιλήσει τηλεφωνικά με εκπρόσωπο, αλλά δεν είναι  σίγουρο ότι θα πάρει κλειδί για ενεργοποίηση.

Αν η άδεια είναι κανονική, τότε μεταφέρεται σε άλλο σύστημα και υπάρχει και διαδικασία απενεργοποίησης από το υπάρχον, πριν εγκατασταθεί αλλού.

Link to comment
Share on other sites

εχω χάσει την μπάλα.λοιπόν κατεβάζω το αρχειο των 10.Αν είναι iso το αφήνω ως έχει αλλιώς το κάνω iso.μετά το εγγραφώ σε bootable dvd κ κάνω κανονικά φορματ στο1 μέρος του παρτισιον.Τα είπα σωστά?Απο Ιούλιο ή άδεια για τα 10 θα χρεωνεται.Αυτό σημαίνει ότι αν έχω αναβαθμιστεί σε 10 πριν τον Ιούλιο που είναι δωρεαν,από εκεί κ περα όποτε κ αν βάλω τα 10 σε αυτό το λάπτοπ θα είναι δωρεαν?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.