Jump to content



SB Audigy Platinum 2 ribbon cable


Kyaner

Recommended Posts

Γεια σε ολους

Εχω το εξης προβλημα, θελω να αλλαξω το καλωδιο που ενωνει την καρτα με το 5 1/4 front panel. Περισοτερο για λογους αισθητικης, μιας και ειναι το μονο καλωδιο που δεν ειναι rounded στο συστημα μου.

Για οσους δε γνωριζουν, το ribbon αυτο δεν ειναι σαν τα standard ATA ribbon's εχει λιγοτερα pins και οπου και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω κατι αναλογο.

Ο μονος οδηγος που βρηκα για το πως να μετατρεψω το παρων καλωδιο σε rounded βρισκεται εδω αλλα τον βρηκα αρκετα παρακυνδυνευμενο, μιας και με μια ατυχη κινηση θα χαλασι το καλωδιο και απο οτι φενετε δε θα μπορεσω να βρω αλλο πουθενα, αχρηστευοντας ετσι το panel.

Kαμια ιδεα, εκτος απο το να το τυλιξω απλα με μονοτικη ταινια (γιατι θα φενετε τελειος γυφτικο ετσι...) ?

Ευχαριστω προκαταβολικα

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

βασικά σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών (Κατουμάς - Σιδέρης etc)

μπορείς να βρεις τις καλωδιοταινίες που θες με τα ανάλογα pin + βύσματα.

οπότε μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο για πειράματα, και να δοκιμάσεις να "διπλώσεις" την καλωδιοταινία,

περνώντας της cable sleeves.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις απλα να του περασεις ενα ναϋλον sleeve και λιγο θερμοσυστελουμενο στις ακρες...

εαν θυμαμαι καλα το καλωδιο εχει το ιδιο φαρδος με το connector οποτε δεν χρειαζεται να τα απομονωσεις...

περναει φορετο.. οπως ειναι...

ΔΕΝ θα μειωσει το μεγεθος του καλωδιου αλλα θα βελτιωσει αν μη τι αλλο την αισθητικη του...

αλλη λυση ειναι εφοσον εχεις σταθερο χερι...

να απομονωσεις τον καθε κλωνο της ταινιας, να τα στριψεις, και μετα να τα sleevαρεις σαν rounded cable...

αλλα εγω μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω....:X:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για τις αμμεσοτατες απαντησεις.

@Σοτιρις, ενδιαφερουσα προταση, καποιο απο αυτα τα καταστηματα που να ειναι πλησιεστερο στη Νεα Σμυρνη (βλεπεις το Peugeot 2 δε παει και πολυ καλα τωρα τελευταια :p) ?

@Κοπριτης, Χεχ ναι και εγω δεν εχω ακριβως χειρουργικο χερι......

Βασικα η ιδεα αυτη μου κολισε απο τη στιγμη που αποφασισα να συμαζεψω τα καλωδια μεσα στο κουτι μου και ταυτοχρονα να το 'ψιλο' μονταρο, βαζωντας ενα διαφανες παραθυρο, εχω το CM Stacker και προς το παρων τα εχω απλα ολα πιασμενα μαζι με μερικα cable ties...

Link to comment
Share on other sites

η msi μητρική μου είχε rouded cables κατά τον τρόπο που περιέγραψα, τσακιστά σαν βεντάλια:D

πιστεύω είναι πιο εύκολο αυτό από το να βγάζει τα καλώδια (που μάλλον θα τα κόψει έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω παιδες, να'στε καλα, μολις μπορεσω θα παρω το καλωδιο μαζι μου και θα παω στον Κατουμα να μου κοψει μισο κιλο Κατιμα :D

Aμα βγει μαπα ο κατιμας (τρελες αγελαδες και ετσι) τοτε απλα θα αρκεστω στο sleeving kit.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.