Jump to content


Καμμενη μητρικη καρβουνο


Recommended Posts

Ενας φιλος το επαθε. Επεσε το ρεύμα και του εκαψε 4 5 συσκευες.  Μεσα σε αυτα και το pc.  Ενω το psu που εβγαζε καπνους του το αλλαξαν τη μητρικη που ειχαν ανοιξει πυκνωτες του ειπαν οτι δεν καλυπτεται. Σας φαινεται λογικο? 

 

Psu coolermaster 650 gold

Mobo Asus VII Ranger  z97

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Και που του αλλάξαν  το τροφοδοτικό πάλι καλά να λέει, γτ συνήθως στις εγγυήσεις λένε ότι δεν ευθύνονται για ζημιές που προκαλούνται από την ΔΕΗ. Η ΔΕΗ πρέπει να τον αποζημιώσει για όλες τις συσκευές (ζήσε Μάη μου...).

 

Μόνο αυτό που λέει ο wizard ίσως παίξει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ενας φιλος το επαθε. Επεσε το ρεύμα και του εκαψε 4 5 συσκευες.  Μεσα σε αυτα και το pc.  Ενω το psu που εβγαζε καπνους του το αλλαξαν τη μητρικη που ειχαν ανοιξει πυκνωτες του ειπαν οτι δεν καλυπτεται. Σας φαινεται λογικο? 

 

Psu coolermaster 650 gold

Mobo Asus VII Ranger  z97

 

Αν τους είπε , ότι το έπαθε μετά από διακοπή ρεύματος ... ΝΑΙ

 

Αν τους είπε , πάρτε τη μητρική για έλεγχο , δεν δουλεύει ... ΟΧΙ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Του το ειχα πει να μην πει οτι εγινε απο ΔΕΗ. Τωρα αν ετσι εγινε δεν μπορω να εγγυηθω. Του ειπα να μιλησει με asus μηπως τους πιεσουν, γιατι λεει εχουν πανω απο 100 παραπονα για το συγκεκριμενο καταστημα οτι δεν αλλαζει προιοντα εντος εγγυησης (e-gate)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, icy20 said:

Καλα βεβαια σε αυτο το thread δεν εφταιγε το e-gate αλλα λεμε

Αν διαβάσεις το πρώτο κομμάτι, ήταν δίκο τους λάθος.

Quote

Αρχικά δεν είχα καμία επικοινωνία από το κατάστημα. Ενώ μου έλεγαν συνεχώς θα σας πάρουμε εμείς σε μία ώρα, σε μία μέρα, μόλις του δούμε, δε γινόταν ποτέ κι έπρεπε να παίρνω εγώ για να ρωτάω σε ποιά φάση ήταν ο εκτυπωτής. Αφού λοιπόν πέρασαν αρκετές ημέρες χωρίς ενημέρωση, πήρα πάλι εγώ για να μου πούνε ότι δε μπορούσαν να τον επισκευάσουν και πήγε στην ΗΡ, από όπου θα παραλάβω το αργότερο σε 10 ημέρες. Σήμερα, είμαστε στην 10+ εργάσιμη ημέρα και πήρα πάλι να δω τι γίνεται.

Όπως και παρακάτω που αρνήθηκαν νέα απόδειξη με την αντικατάσταση, όπως όφειλαν βάσει νόμου.

 

Anyway...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα του εδωσαν αλλη. Προφανως επειδη τους πηρε η Asus Europe και τους εκραξε... Αρα ολα καλα. CPU δεν ειχε προβλημα. Μονο τροφοδοτικο και mobo ειχαν κλαταρει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ακομη και το πολυπριζο ασφαλείας , σωζει ζωες (για να μη πω UPS που ειναι λογικο). Ευτυχως ηταν σε εγγυηση και του τα αλλαξαν. Προσφατα εσκασε η πριζα μου απο υπερθερμανση. Αν δεν ηταν το ασφαλείας και δεν σταματουσε εκει το κακο, κανεις δε ξερει μεχρι που θα εφτανε... :) 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tommybertsen said:

Τελικα ακομη και το πολυπριζο ασφαλείας , σωζει ζωες (για να μη πω UPS που ειναι λογικο). Ευτυχως ηταν σε εγγυηση και του τα αλλαξαν. Προσφατα εσκασε η πριζα μου απο υπερθερμανση. Αν δεν ηταν το ασφαλείας και δεν σταματουσε εκει το κακο, κανεις δε ξερει μεχρι που θα εφτανε... :) 

Αστο γιατι του εκαψε ψυγεια κουζινες τηλεοραση και ενα κινητο επισης... Τους γ....ς η οχι?

 

Βεβαια εγω βγηκα κερδισμενος απο την ολη φαση καθως του πηρα:

i5 4690

Maximus VII Ranger Z97 new

2x4GB Kingston HyperX Beast 2400 DDR3 new

με 270 ευρω :)

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα την καλη επιασες :hehe: 

 

Μια χαρουλα! 

 

Αλλα κριμα που τους γ..σε κανονικα αυτη η διακοπη. Αυτο βασικα δε πρεπει να ηταν διακοπη απλα, καποιο προβλημα στο δικτυο που προϋπηρχε το δημιουργησε. Γιατι εδω ας πουμε που μενω οι αυξομειωσεις και οι υπερτασεις, λογω νοτιαδων , ειναι παρα πολλες, παρολα αυτα οσον αφορα το pc, το πολυπριζο ασφαλείας κανει δουλειά. Πλεον μοιραζω τα 2 pc σε διαφορετικές πριζες με 2 διαφορετικά πολυπριζα ασφαλείας. Για τις ηλ. συσκευες δε ξερω τι να κανω ομως! (το ιδιο θα κανω συντομα για την τηλεοραση). 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κάποιες μητρικές που διαφημιζονται για προστασία απο υπέρταση και εκφορτιση στατικού 

Αν θυμάμαι καλά πρεπει να ήταν MSI

σε τέτοια περίπτωση η εγγύηση εχει νόημα 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.