Jump to content



Θέμα με M/B


Recommended Posts

Καλησπερες

Προσδοκω στην βοηθεια σας σε θεμα που εχω με την  asus p8h77 m-pro.

Μετα απο μια ατυχη ρυθμιση στο bios ο υπολογιστης δεν ανοιξε.

Οποτε βγαζω μπαταρια για reset.

Ανοιγει μια χαρα αλλα.......δεν βλεπει πισω usb τιποτα. Βαζω ποντικι και πληκτρολογιο μπροστα ολα καλα, μπαινω windows (7 ultimate x64) και.......τον ηπιαμε κανονικαααααα :hehe:.

Δεν μπαινει στο νετ με τιποτα.   Τι εχουμε εδω???? μαστα το ψαχνω.  Κιτρινο θαυμαστικο στο Microsoft Teredo Tunneling Interface.

Ωπα τις λεγω.....ωρε τι ειναι τουτο???? χμμμμμ  παω στο μαστορα (εναν που βρηκα)   χμμμμμ εχεις παρει υιο κλπ κλπ. Λεω δεν γα@#$%τε παρτο φτιαχτο (πολυ ανετος ε????).

Την αλλη μερα απαντηση   ''ξερεις δεν βλεπει πισω usb κλπ κλπ ξεκινα τα μνημοσυνα κλπ κλπ.:amen:

Αψογα λεω τωρα που να βρουμε 1155. Αρχιζω λοιπον το ψαξιμο.........(εβαλα και αγγελια ε...!!!!!!)

Ψαχνωντας λιγο ομως περισσοτερο στο νετ βρηκα οτι αυτο το θεμα το ειχαν-εχουν αρκετοι......!!!!!!

Βρηκα 2-3 πιθανες λυσεις που εχουν προταθει. Σε αλλους επιασε το ενα σε αλλους το αλλο.

Εκπληξη...SUPRISEEEEEEE !!!!!!!.......ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!    I AM UNIQUE!!!!:rolleyes:    Ωραια λεγω ψωνισαμε απο σβερκο!!!!!  (ειμαι και ειδημονας εγω σε τετοια θεματα!!!!!! :lol::hehe:.)

 

Μπας και κανεις ξερει τιποτα πανω στο θεμα μην την πεταξω τσαμπα γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει θεμα ιδιαιτερο.   (α και λεφτα   ΔΕΝ υπαρχουν που μια ψυχη ελεγε το αντιθετο (ΓΑΠ) μουφα ηταν.:rolleyes:

 

Και μην πει κανεις ρε τι ψυχραιμα το εχει παρει αυτος  απο το υφος γραφης   Στην  ουσια ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ... απλα το παιζω χαλαρος!!! λολ :lol::hehe::p

 

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

define "Μετα απο μια ατυχη ρυθμιση στο bios ο υπολογιστης δεν ανοιξε. "

 

αλλαξες bios η απλα έπαιζες με τις επιλογες?

αν αλλαξες bios εβαλες official?

αν πειραξες επιλογες, πιες ηταν?

 

αν οντως κολλησες καποιο ιο στο bios για αρχι δοκιμασε ενα reflash στο bios (και με ενα linux live cd αν βλεπεις τα usb/lan)

αν δεν διορθωνεται τοτε βγαζεις το bios chip (αν εχει socket ευκολα αλλιως χρειαζεται κολλητήρι) και βαζεις ενα καινουργιο (ebay)

 

αν θες πριν κανεις ολα τα παραπανω δοκιμασε με ενα linux live cd να δεις αν λιτουργουν κανονικα, αν οχι τοτε εχεις πραγματικα προβλημα με την μητρικη

αλλιως μπορει να εχεις και κανα προβλημα αλλου (τραβηγμενο βεβαια αλλα ολα ειναι πιθανα) οπως π χ bad sectors σε σκληρο δισκο που εχει χτυπησει πανω στα files τον drivers και δεν σου δουλεβουν.

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος danaos έγραψε:

Οποτε βγαζω μπαταρια για reset.

Ανοιγει μια χαρα αλλα.......δεν βλεπει πισω usb τιποτα. Βαζω ποντικι και πληκτρολογιο μπροστα ολα καλα, μπαινω windows (7 ultimate x64) και.......τον ηπιαμε κανονικαααααα :hehe:.

Εγώ θα μείνω εδώ! Μετά το reset στο BIOS η επόμενη κίνηση είναι να μπεις στο BIOS και να ξαναβάλεις τις ρυθμίσεις που είχε (αλλά δεν ήταν αιτία του προβλήματός σου) ωστε να δουλέψει κανονικά.

Παράδειγμα, κάποιες μητρικές έχουν επιλογή το πόσες USB θα είναι ενεργές. Αν η default ρύθμιση (μετά το reset) είναι να δουλεύουν οι μισές πρέπει να μπεις και να τις ανοίξεις όλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Load optimized defaults για αρχή.

Δεν πιστεύω πως θα ειναι κάτι .

Να σου γίνει μαθήμα να μη σκαλίζεις αν με την πρώτη αναποδιά έρχεται η καταστροφή .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

define "Μετα απο μια ατυχη ρυθμιση στο bios ο υπολογιστης δεν ανοιξε. "

 

αλλαξες bios η απλα έπαιζες με τις επιλογες?

αν αλλαξες bios εβαλες official?

αν πειραξες επιλογες, πιες ηταν?

 

αν οντως κολλησες καποιο ιο στο bios για αρχι δοκιμασε ενα reflash στο bios (και με ενα linux live cd αν βλεπεις τα usb/lan)

αν δεν διορθωνεται τοτε βγαζεις το bios chip (αν εχει socket ευκολα αλλιως χρειαζεται κολλητήρι) και βαζεις ενα καινουργιο (ebay)

 

αν θες πριν κανεις ολα τα παραπανω δοκιμασε με ενα linux live cd να δεις αν λιτουργουν κανονικα, αν οχι τοτε εχεις πραγματικα προβλημα με την μητρικη

αλλιως μπορει να εχεις και κανα προβλημα αλλου (τραβηγμενο βεβαια αλλα ολα ειναι πιθανα) οπως π χ bad sectors σε σκληρο δισκο που εχει χτυπησει πανω στα files τον drivers και δεν σου δουλεβουν.

μια επιλογη αλλαξα οπως το εχω κανει πολλες φορες και μετα απο reset ηταν ολα οκ. Δεν εκανα κατι εξεζητημενο. Καποια φλασια εχει φαει αλλα τι??? το pc ανοιγει κανονικα. Ιντερνετ δεν εχω και τα πισω usb. ολα τα υπολοιπα ειναι οκ. Θα το ξαναστησω το απογευμα και θα σου πω πια επιλογη ειχα πειραξει.

 

πριν 41 λεπτά, το μέλος das έγραψε:

Load optimized defaults για αρχή.

Δεν πιστεύω πως θα ειναι κάτι .

Να σου γίνει μαθήμα να μη σκαλίζεις αν με την πρώτη αναποδιά έρχεται η καταστροφή .

load oprimized defaults εκανα  (ειπα ειμαι ασχετος οχι οχι τοσο πολυ)

''Να σου γίνει μαθήμα να μη σκαλίζεις αν με την πρώτη αναποδιά έρχεται η καταστροφή . ''  Ε δεν μυρισα και τα νυχια μου οτι θα παθαινε κατι ΑΝ το ηξερα δεν θα το πειραζα. Δεν εκανα κατι το οποιο δεν το εχω ξανακανει ή εκανα κατι τοσο λαθος ωστε να γινει οτι εγινε. Δυστυχως με την τελευταια σου ατακα δεν βοηθησες. Νουθεσιες δεν χρειαζομαι απλα βοηθεια ζητησα αν καποιος ξερει να βοηθησει. Τα υπολοιπα ειναι εκτος τοπου και χρονου.

πριν 2 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

Εγώ θα μείνω εδώ! Μετά το reset στο BIOS η επόμενη κίνηση είναι να μπεις στο BIOS και να ξαναβάλεις τις ρυθμίσεις που είχε (αλλά δεν ήταν αιτία του προβλήματός σου) ωστε να δουλέψει κανονικά.

Παράδειγμα, κάποιες μητρικές έχουν επιλογή το πόσες USB θα είναι ενεργές. Αν η default ρύθμιση (μετά το reset) είναι να δουλεύουν οι μισές πρέπει να μπεις και να τις ανοίξεις όλες.

Εχω ξανακανει reset και ολα δουλευαν ρολοι. Ειναι η πρωτη φορα που το εκανε αυτο. Αρα default δεν απενεργοποιει καποιες κλπ κλπ. Βεβαια θα το ξανατσεκαρω μιας και το ανεφερες. Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από danaos
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Σκέψου ότι αν πεις δημόσια τη λύση, όλο και κάποιον άλλον θα βοηθήσεις. Τις τρολιές, άστες σε μένα :p

χαχαχαχαχ ωραιος.

Η λυση ειναι μια και μοναδικη λογω αντικειμενικης αδυναμιας στο να κανει καποιος κατι διαφορετικο υπο καποιες προυποθεσεις.

Εγινε επισκευη της μητρικης απο Γιατρο ( ο συγκεκριμενος μπορει πολυ ανετα να χαρακτηριστει ετσι -φαγαμε μια εξαωρια πανω στη μητρικη!!!).

Η μητρικη ηταν θεμα στιγμης ποτε θα παθει οτι επαθε. Το οτι προεκυψε την στιγμη που εγω εκανα reset κλπ κλπ ηταν τυχαιο γεγονος και δεν εχει σχεση. Καταφεραμε και την σωσαμε με (για εμενα αποψη μου) χαμηλο κοστος και ειναι λειτουργικη με το μηχανημα να πεταει ακομα καλυτερα απο πριν. Αυτο γιατι ειχα και πριν καποιες ενδειξεις οτι κατι δεν παει καλα οι οποιες επιβεβαιωθηκαν εκ των υστερων. Η επισκευη κριθηκε ως η καλυτερη λυση για 2 λογους. Καινουργια 1155 στην αγορα ζητημα αν κυκλοφορουν 2-3 κατωτερων δυνατοτητων με κοστος πολυ πανω απο την επισκευη. Οι τιμες μεταχειρισμενων παλι κατωτερων δυνατοτητων ηταν πολυ παραπανω απο το κοστος επισκευης. Η αλλαγη socket σε νεο προυποθετει και περαιτερω κοστος αναβαθμισης που την δεδομενη στιγμη δεν ειναι σε δικη μου προτεραιοτητα αφου αυτο που εχω με καλυπτει σε ολα.

Δεν μπορω να πω κατι αλλο ως προς βοηθεια διοτι δεν μπορουσε να γινει κατι εκτος απο επισκευη πραγμα το οποιο δεν μπορει να το κανει ο οποισδηποτε. Αν βοηθησα στο θεμα ορθης καταγραφης των δεδομενων που ειχα και τις αποφασεις που πειρα στο ''λυση με το μικροτερο δυνατο κοστος χωρις καμια μειωση των δυνατοτητων του μηχανηματος'' καλως.

Αυτα απο εμενα.

Απο τι προκληθηκε???? Σιγουρα δεν μπορω να πω μονο εικασιες. Προφανως καποιο σπασμενο πινακι στη μητρικη.

Έγινε επεξεργασία από danaos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.