Jump to content



Αγορά από εξωτερικό ή από εδώ;


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

 

από Σεπτέμβριο θα βρίσκομαι μόνιμα στη Φρανκφούρτη και θα χρειαστώ νέο λαπτοπ.

Θα ασχοληθώ με χρηματοικονομικά, ωστόσο την πρώτη χρονιά θα δουλεύω μόνο Excel , άλλά αργότερα θα δουλεύω με big data.

 Υπόψιν ότι θα μεταφέρωκάποια στιγμή το desktop, ωστόσο θα χρειάζομι φορητότητα.

Σκέφτομαι για 15άρι.  

Πιστεύετε ότι  θα ήταν καλύτερα να πάρω απέξω ή από εδώ; Ποιό site έχει τις καλύτερες τιμές και πιο μεγάλη ποικιλία;

 

Η αγάπη μου είναι τα Dell xps, αλλά είναι εξωφρενική η τιμή τους :-p

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε, βρέθηκα στη θέση σου πριν ένα χρόνο. Το σκεπτικό μου ήταν το εξής:

Γιατί να πάρω κάτι από ελλάδα για να το χρησιμοποιώ στο εξωτερικό;; 

α) θα το βρω πιο φθηνό; ---------------> OXI (οι τιμές των laptop είναι πιο ψηλά σε σχέση με τις τιμές παρόμοιων laptop, 2-3 ετών πριν)

β) θα βοηθήσει σε κάτι να το κουβαλήσω από Ελλάδα όταν πρωτοπάω;; ---------------> OXI

γ) εκεί αν μου πάθει κάπου, θα'χω εγγύηση; ---------------> OXI

 

κατέληξα λοιπόν κ πήρα μια υπέροχη ευκαιρία από το amazon 3 μέρες πριν έρθω Αγγλία, οπότε το πακετάκι μου με βρήκε στην εστία που θα έμενα.. 

Θετικά;

1) Αν χτύπα ξύλο πάθει κάτι, έχω εγγύηση εδώ.. αυτό θεωρώ το πιο σημαντικό!!!

2) δεν θέλω μετατροπέα για ρεύμα

3) Στα πανεπιστήμια συνήθως, δίνουν κάποια καταστήματα (ακόμα κ amazon/apple) κάποιες προσφορές για τους νέους φοιτητές.. ίσως πετύχεις εκεί κάτι με το που πας.

 

Τέλος, από τη δικιά μου εμπειρία, να σου προτείνω κάτι ακόμα. Ξανασκέψου το και μην πάρεις κάτι τούμπανο. Δεν αξίζει. Πέρα από τη μόστρα, θα πετάξεις τσάμπα λεφτά. Ειδικά επειδή θα γυρίσεις σύντομα πάλι σε desktop. Δεν έχει νόημα να χρυσοπληρώσεις κάτι για φορητότητα ή big data, ειδικά όταν θα έχεις πρόσβαση σε πολλά εργαστήρια και άπειρους υπολογιστές με ΠΟΛΥ καλύτερους πόρους από το λαπτοπάκι σου. Σε αυτά θα έχεις πρόσβαση από οπουδήποτε, είτε βρεθείς ελλάδα ξανά, είτε από το σπίτι σου εκεί. 

Προσωπικά, όταν θέλω να βγάλω δουλειά, πάω σε εργαστήριο ή βιβλιοθήκη κ χρησιμοποιώ τα pc εκεί (τούμπανα όσο δεν πάει). Όταν γυρνάω σπίτι, θέλω απλά ένα τίμιο pc να σερφάρω κ να δω καμιά σειρούλα.. οπότε με τίποτα δεν άξιζε να δώσω 1000+ για xps.. :p (ειδικά όταν σε λίγους μήνες θα πάω πάλι σε τούμπανο desktop)

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Απλά καλό θα ήταν να έβαζες έναν SSD, κόψε ένα κατοστάρικο απο το λάπτοπ και πάρε ένα 100€ φθηνότερο αρκεί να βάλεις SSD ή να έχει εξαρχής.

 

Δεν μπορώ να διανοηθώ laptop το 2016 χωρίς SSD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.