Jump to content



Αγορά νέας VGA μετά από κάψιμο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους... είχα ΑΤΙ 5970 η οποία σήμερα το πρωί παρέδωσε πνεύμα μετά από 3-4 μήνες που δεν την πολυπάλευε. Μετά λοιπόν το κάψιμο της κάρτας ρωτώ για γνώμες τι να πάρω.

 

Σημειώνω πως δεν είμαι πορωμένος gamer, παίζω παιχνιδάκια mmorg, τύπου warcraft, aion κλπ, άντε και κανένα flight simulator στην χειρότερη. Αλλά τουλάχιστον τα mmo θέλω να τα παίζω χωρίς προβλήματα. Επίσης, γιατί τους τελευταίους 3 μήνες ήμουν σε συζητήσεις με την amd για τα προβλήματα που άρχισαν να παρουσιάζονται, και η αντιμετώπισή τους ήταν από τις χειρότερες, ακόμα και σε δημόσιο επίσημο forum τους, θέλω μόνο nVidia.

 

Το υπόλοιπο σύστημα δεν είναι καινούργιο φυσικά, αλλά κρατιέται:

CPU: Intel core i7 960 @ 3.20GHz (socket 1366)

Mobo: Gigabyte x58A-UD7

RAM: 18GB (triple channel @ 1600MHz)

Disks: 2x2TB seagate sata3

PSU: 1000watt corsair

 

Να πω την αλήθεια, σκεφτόμουν κάτι σε gtx750 ή gtx950 στην καλύτερη. Ποια η γνώμη σας; Αξίζει ή η cpu/mobo θα με φρενάρουν σε επιδόσεις;

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από kogos
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι να περιμενεις καμια 1060 γιατι τσαμπα τα λεφτα αλλιως εκτος βεβαια αν δεν μπορεις να περιμενεις κανα 2μηνο αφου καηκε η καρτα.

 

Παλι αν δεν μπορεις θα προτεινα απλα καμια μεταχειρισμενη 960/970 που θα βγουνε πολλες στο φορουμ τωρα μιας και πολλοι πανε για αλλαγη καρτας, συμφερει απο οποιαδηποτε αγορα ψευτοκαρτουλας που θα σκασεις 150-200ε, καλυτερα να σκασεις 200ε για μια 970 παρα για 950.

 

Αν δεν θελεις ουτε αυτο τοτε 950 ειναι μονοδρομος.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού θέλεις να τα δώσεις στην Nvidia, πήγαινε σε GTX 950.

 

Τώρα τι σου είπαν από την AMD δεν ξέρω, αλλά η κάρτα σου είναι αρχαία.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, yanni said:

Αφού θέλεις να τα δώσεις στην Nvidia, πήγαινε σε GTX 950.

 

Τώρα τι σου είπαν από την AMD δεν ξέρω, αλλά η κάρτα σου είναι αρχαία.

Προφανως εννοει το "Τους εξηγουσα οτι η καρτα κανει παραξενα και με γραφαν στα official forums οποτε παω σε nvidia σαν εκδικηση."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και στα Nvidia forums με γράψιμο. Αυτά συμβαίνουν παντού. Πάντως με την RX480 να έρχεται, μάλλον είναι η χειρότερη περίοδος για εκδίκηση. Προσωπικά θα βούταγα καμιά μεταχειρισμένη κάρτα των 30-40€ και θα περίμενα 1-2 μήνες. Μπορεί να κατέληγα με 970 στα λεφτά της 960.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για gtx 970 η cpu δεν θα την φρενάρει γιατί είναι i7 960 @ 3.2ghz ή είναι μια χαρά η cpu???

Επίσης, αν βάλω νερό στο κρασί μου μπας και γλυτώσω κάνα ευρώ, από ati τι προτείνεται???

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι και για πέταμα ο 920. Μπορεί ο Skylake π.χ. να δίνει 120fps και ο 920 να δίνει 80-90fps. Και; Τι έγινε; Ή ο ένας να δίνει 30fps και ο άλλος 25fps. Σιγά τα αυγά.

 

Γενικά θα έλεγα να περιμένεις να δεις τι θα προσφέρει η RX480 στα $199(ακόμα και αν έρθει στα 250€ Ελλάδα). Για καινούρια θα κοίταγα R7 360 στα 110€ ή θα πήδαγα στην GTX 950 στα 160€. Αν ήθελα κάτι πιο γρήγορο θα πήγαινα στην R9 380 στα 200-210€, αλλά λόγω RX 480 δεν το προτείνω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με το πόσα λεφτά έχεις σκοπό να δώσεις. Γενικά αν πρόκειται να πάρεις κάτι σε 750/950, ψήσε να δοκιμάσεις λίγο την τύχη σου σε αγγελίες, εδώ στο lab καθώς και στο insomnia. Γενικά παίζουν πολλές αγγελίες αυτό τον καιρό με τον ερχομό των 1070 και 480 και είναι κρίμα να πάρεις κάτι καινούριο και να το "χρυσοπληρώσεις". Προσωπικά έδωσα πριν λίγες μέρες την gtx 760 μου στα 120 ευρώ με υπόλοιπο 1 χρόνο εγγύησης που είναι σαφώς πιο δυνατή από 750/950 που θα τις έπαιρνες καινούριες στα ίδια λεφτά (ή και περισσότερα).... Και σίγουρα υπάρχουν καλύτερες αγγελίες όσο αναφορά την εγγύηση αν θεωρείς ότι 1 χρόνος είναι λίγος και "ρισκάρεις".

edit: Α και αν αποφασίσεις σε budget, μπορείς να βάλεις μία αγγελία ζήτησης και να περιμένεις προσφορές από άλλους και να δεις τι μπορεί να βγει από κεί. Είναι καλή ιδέα και αυτό!

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/688965-r9-270x/ καλή επιλογή σε amd πλευρά όμως

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη φαινεσαι ατομο που δεν αλλαζει hardware ευκολα παρα μονο αν τα τιναξει (κυριολεκτικα lol) γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να παρεις οσο πιο πολλα μπορεις σε αποδοση με τα λεφτα που θα δωσεις γιατι θα την παντρευτεις παλι την καρτα για καμια 3ετια σιγουρα οταν και θα αποφασισεις να κανεις ολικη αναβαθμιση.

Επειδη λοιπον τωρα ειναι η χειροτερη περιοδος για να αγορασεις καρτα ειδικα στην κατηγορια τιμης που κινεισαι με δεδομενη την αναμονη της RX480 σε 18 μερες απο σημερα, το πρεπον θα ηταν να βρεις τροπο να αναβαλεις την αγορα 1-1.5 μηνα μεχρι τελη Ιουλιου πχ. Γιατι το να δωσει κανεις 160ε για αποδοση GTX950 ειναι αυτοκτονια κατα τη γνωμη μου. Τη δουλεια σου θα την κανεις.....δε λεω οχι, για WoW μια χαρα ειναι.....ΣΗΜΕΡΑ, αλλα οπως προειπα παιζει ρολο και το αυριο λογω της ιδιοσυγκρασιας σου και η καρτα εχει τραγικο λογο αποδοσης/τιμης.

 

Αν μπορεις να βρεις καμια δανεικη καρτουλα και να περιμενεις θα ανταμειφθεις, στην τελικη το Legion βγαινει Τελος Αυγουστου, αν μπορεις να πας διακοπουλες και να την παλεψεις "καπως" και παρεις καρτουλα γυρνοντας απο διακοπες θα παρεις πολυ καλο πραγμα στα λεφτα που θα δωσεις, και θα μπεις δυναμικα στο Legion με +50% αποδοση χαλαρα σε σχεση με το τι θα επαιρνες σημερα στα ιδια λεφτα...

 

Εσυ αποφασιζεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, yanni said:

Εντάξει δεν είναι και για πέταμα ο 920. Μπορεί ο Skylake π.χ. να δίνει 120fps και ο 920 να δίνει 80-90fps. Και; Τι έγινε; Ή ο ένας να δίνει 30fps και ο άλλος 25fps. Σιγά τα αυγά.

 

Δεν έχω τον 920, τον i7 960 έχω, τρέχει στα 3.2GHz και είναι socket 1366 (αγορασμένος 2011 αν θυμάμαι καλά). 

 

Τελικά, έχετε δίκιο, αξίζει να περιμένει κανείς και τέλος Ιουλίου θα δω τι παίζει από τιμές, εκτός αν υπάρξει καμιά καλή τιμή σε μεταχειρισμένα μέχρι τότε. Θα ψάξω να βρω καμιά σάπια δανική ως τότε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε διπλανό insomnia πουλάνε π.χ. GTX 450 στα 35€, GTX 460 και 6850 στα 50€, 470 και 560 στα 60€. Οικονομικές καρτούλες για να αράξεις 1-2 μήνες. Απλά θέλει προσοχή να είναι αξιόπιστος ο πωλητής, οπότε καλό είναι να έχει και κάποιες θετικές αξιολογήσεις. Μετά μόλις πάρεις καινούρια κάρτα πουλάς την μεταχειρισμένη με μια χασούρα της τάξης των 5-10-15€ max.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τελικά μια ξεχασμένη ati 6700 series, νομιζω 6770, για προσωρινά. Ευχαριστώ σε όλους τους φίλους που ασχολήθηκαν

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.