Jump to content



Here we go again, iPhone κλπ


Wizard!

Recommended Posts

> υπάρχουν λύσεις τύπου iKlips πλέον και κάπως σώζεται το πράγμα. 

Elaborate please

Γενικά ειναι γεγονός πως το android εχει γίνει ψιλουπερβαρο ,αλλά δε μπορώ να αλλάξω κάποια απο τα πραγματα που προσφέρει χαρην της αμεσότητας του ios.

Νιώθω ότι το ios θελει "υπερβολική" προσπάθεια αν κάποιος θελει να λίγο πιο advanced χρήση ,όπως και το android ίσως φανεί λίγο ,και λιγότερο fancy σε κάποιον που δε θελει να ασχοληθεί ποτε με το παραμικρό στο λειτουργικό .

Επίσης το μήλο εχει πολυ λιγότερα τσαμπα (η και "τσαμπα",don't judge me ) πράγματα.

Οπότε πιστεύω, εκεί ειναι η μόνη πλέον διαφορά σε κάθε λογικό καταναλωτή ,ειναι αν θελει να επέμβει η οχι στη συσκευή, και ίσως αν τον εξυπηρετεί καλύτερα καποιο οικοσύστημα.

Ολα τα αλλά, απο εμφάνιση εφαρμογές κτλ υπάρχουν σε ολα τα στρατόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, das said:

Elaborate please

To έχω βάλει εγώ λίγο παραπάνω :)

32 minutes ago, das said:

Επίσης το μήλο εχει πολυ λιγότερα τσαμπα (η και "τσαμπα",don't judge me ) πράγματα.

Δεν ξέρω τι θέλεις να βρεις, αλλά χρησιμοποιώ το AppsGoneFree και βρίσκεις πάρα πολλά πράγματα δωρεάν για μία ημέρα.

Δεν έχω πληρώσει κάτι για το iPhone, παρά μόνο το Swipe που είχα πληρώσει και για το Android.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Sorry αλλα πηγες και βρηκες μια απο τις πιο buggy εκδοσεις που εχουν βγει ποτε σε τηλεφωνο...4.4.2 πρεπει να βαλεις...

 

Δεν την βρήκα, εδώ είναι το θέμα. Είναι επίσημη έκδοση της LG. 

 

Απλά στο iPhone θεωρώ ότι υπάρχει πιο σωστή και μακροχρόνια υποστήριξη. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποια Custom. Η 4.4 είναι πολύ ανώτερη σε σχέση με την στοκ 5αρα.. Το iphone είναι δυσκοιλιο όλα θέλει να τα κάνεις όπως θα στο επιβάλει αυτό. Αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος να μην το προτιμήσω ποτέ. Και οι κάτοχοι πρέπει να το καταλάβουν. Εσύ προσαρμοζεσαι σε αυτό όχι αυτό σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

iPad3 (συσκευή του 2012)

 

Μηχάνημα με την τελευταία έκδοση του λειτουργικού, και από φάκτορυ ρισέτ. λαγκάρει απίστευτα ακόμη και στο app drawer (για το youtube ή το chrome ακόμη και με ένα ταμπ δεν το συζητάω...). Παίζει άριστα 2-3 παιχνιδάκια που θέλω, όπως επίσης και τις σειρές στο netflix. ΔΕΝ παίζει με καμία κυβέρνηση μάτροσκα (720p, π.χ. ένα επεισόδιο silicon valley). Φρέιμ παρά φρέιμ. Μου βγάζει την ψυχή για να αποθηκεύσω τα 10pdf που θέλω, αφού μέσω του itunes δεν μου δίνεται η δυνατότητα.

 

Αντίθετα, το Nexus 7 (2012)

 

Παίζει μάτροσκες, δε λαγκάρει στο app drawer, στο youtube ή το chrome. Δεν παίζει παιχνίδια με γραφικά :p, φορτώνω οοοοοοοοο,τι θέλω με drag'n'drop από τον υπολογιστή.

 

Για τη δουλειά που θέλω το tablet (pdfs, καμιά σειρούλα ον δε ρόουντ, και ολίγο browsing), αποδοτικότερο είναι το nexus, αλλά το ipad κερδίζει σε real estate (9,7" vs 7") και σε μπαταρία (βγάζει άνετα όλη τη μέρα)

 

τώρα τα περί σταθερότητας μου φαίνονται αστεία, μιας και αφενός το android δεν έχει θέμα πλέον, ενώ όσο ήμουν Ελβετία έπαιζα με το iphone 6s+ της αδερφής μου, και 2 φορές (τη μία ανοιξα το camera app και την άλλη στο safari) τα κακάρωσε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, mer said:

Και οι κάτοχοι πρέπει να το καταλάβουν. Εσύ προσαρμοζεσαι σε αυτό όχι αυτό σε εσένα.

Τι ακριβώς πρέπει να καταλάβω; Ότι δε χρειάζεται να προσαρμοστώ, γιατί μου αρέσει όπως είναι;

Ή μήπως να γυρίσω πάλι σε Android και να φάω τη ζωή μου να ψάχνω πως να διορθώσω τα bugs ή να δοκιμάζω 5 ROMs το μήνα για να δω ποιά κάθεται σωστά και να επαναλαμβάνω το ίδιο σε κάθε update; Κι όλα αυτά, γιατί; Για να βλέπω το τηλέφωνο σα USB stick;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε καταλάβει κάτι. Η apple δεν πουλάει μόνο μία συσκευή τηλεφώνου. Σου πουλάει ένα οικοσύστημα.

Πάρε apple pc, apple mobile, apple media player, apple printer για να παίζουν όλα 90%.

Αυτό πουλάει και για μένα μαγκιά της. 

Όσοι προσπάθησαν και προσπαθούν να δουλέψουν με 100000000 διαφορετικές συσκευές και περιπτώσεις λίγο πολύ τρώνε τα μούτρα τους.

 

Πχ παίρνεις WOW android device σε specs αλλά μετά από 3 μήνες αρχίζουν, τα κολλήματα, τα συρσίματα κλπ.

Πόσους ξέρετε που έχουν πχ samsung galaxy nexus I9250?

 

Εγώ ξέρω πολλούς που έχουν ακόμα iPhone 4 και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.

 

Και ναι η apple στα iphone δεν υποστήριζε flash. Στην τελική το flash αποσύρεται και από το youtube. Security issues, performance issues κλπ.

Και πολύ σωστά είπε ο das αν δεν θέλεις να ασχοληθείς και να επέμβεις πάρε iphone. Αν θέλεις να επέμβεις πάρε android.

 

Γελάω με τα σχόλια δοκίμασε την τάδε rom γιατί η 5 έκανε το κινητό τάφο κλπ. 

Αυτό χαίρομαι στο xiaomi μου. Φοράω μια rom που δύσκολα την αναβαθμίζω και είναι το μόνο τηλέφωνο ύστερα από 4 χρόνια που έφυγα από iphone που σκέφτομαι να δώσω όχι γιατί δε με καλύπτει ή κολλάει ή βαρέθηκα να βρώ με ποια rom τελικά παίζει καλά. Αλλά γιατί θέλω ποιο καινούργια συσκευή, με κανα δυο features παραπάνω. Από το xiaomi note 2 να πάω δηλαδή στο  xiaomi note 3.

Εντωμεταξύ στην γυναίκα μου από το Samsung Note 2 της πήρα το Samsung Note 4 έχω λίγο γκρίνια μερικές φορές που κολάει, αλλά και στο note 2 πάλι γκρίνια είχα που και που και την έχω συνηθίσει. 

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβετε ολοι το εξης: Το οτι κατι ετυχε σε εσας η σε εναν φιλο σας η ακομα και 2-5-10 φιλους σας δεν ειναι απαραιτητα κανονας και δεν ισχυει απαραιτητα σε ολους. Εγω εχω δυο φιλους με iphone 4 οι οποιοι και οι δυο αντιμετωπιζουν χοντροτατα προβληματα με τη μπαταρια. Ο ενας δε, εχει αλλαξει 3 μπαταριες και ακομα εχει προβλημα. Απο το 80% μπαταρια πεφτει στο 15%, μετα απο λιγο σβηνει και οταν το ξανα αναβει η μπαταρια δειχνει παλι 75% και ξαναγινεται η ιδια λουπα ξανα και ξανα. Απ αυτο δλδ πρεπει να συμπερανω εγω οτι οι μπαταριες της apple η οι συσκευες της ειναι για πεταμα; 

Εγω προσωπικα εχω δυο συσκευες android. Lg g3 για κινητο οπου το 70% της χρησης του ειναι καθαρα για χρηση τηλεφωνου και tablet lenovo a8-50 5500 (αν το γραφω σωστα) με κοστος αγορας 110 ευρω σε προσφορα. Και τα δυο μου εχουν βγει διαμαντια και στην λειτοτργια αλλα και στην μπαταρια τους. Ειδικα το tablet αν το δουλεψει καποιος που πληρωσε 700+ ευρω για ipad μπορει να το πεταξει απο το παραθυρο. Δεν εχει κολλησει, ουτε καν λαγκαρει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Ομοιως, η δικη μου εμπειρια δεν φτανει για να τοποθετησει τη lenovo στο νουμερο 1 του κοσμου.

Οποτε ας βολευτει ο καθενας με οτι τον βολευει και μην τρωγεστε. Πολλα λειτουργικα και πολλες συσκευες υπαρχουν για τον απλουστατο λογο οτι υπαρχουν και πολλα γουστα για τη χρηση μιας mobile συσκευης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, giorgos2187 said:

Οποτε ας βολευτει ο καθενας με οτι τον βολευει και μην τρωγεστε. Πολλα λειτουργικα και πολλες συσκευες υπαρχουν για τον απλουστατο λογο οτι υπαρχουν και πολλα γουστα για τη χρηση μιας mobile συσκευης.

Δεν τρωγόμαστε και δεν άνοιξα το thread για αυτό το λόγο. Ο καθένας παίρνει ότι του αρέσει, ότι τον βολεύει και ότι αντέχει η τσέπη του.

Ο λόγος που το άρχισα, ήταν ακριβώς αυτό που λες παραπάνω, γιατί ειπώθηκε πως είμαι ο μόνος που μου αρέσει το iTunes και όπως πολύ σωστά λες, η εμπειρία του καθενός δεν είνα κανόνας, πόσο μάλλον κριτήριο να πεις ότι ο άλλος είναι "ο μόνος που".

Γενικότερα, τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά, ο λόγος που μπαίνω σε ανάλογες "κόντρες" είναι γιατί μπορεί ο Χ που διαβάζει να έχει τα ίδια προβλήματα με εμένα, να του αρέσει η λύση μου και να ταυτιστεί. Δεν προσπαθώ να πείσω κανένανα, αφού έτσι κι αλλιώς δε μπορούμε να πείσουμε κανέναν. Μόνοι μας αλλάζουμε γνώμη, αν αυτά που διαβάσουμε/ακούσουμε μας φαίνονται λογικά και σωστά με τα δικά μας κριτήρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και δε με ψήνει με τιποτα το apple οικοσυστημα ,στα tablets ,το ipad δεν εχει αντίπαλο δυστυχώς ,άλλο iPhone άλλο ipad .

Το δεύτερο εχει ΠΟΛΥ καλη μπαταρία ,πολλά apps που ειναι συγκεκριμένα για tablet ,και για όσους ασχολούνται με την παραγωγή μουσικής ,τρελές δυνατότητες σαν συσκευή ελέγχου του pc ακόμα και σαν εικονικό synth .

Στα κινητά όμως οι ανάγκες μου και η επιλογή μου ειναι σαφέστατα στο άλλο στρατόπεδο .

Να πω ,πως έχω καταφέρει και είμαι με το ιδιο κινητό τρία χρόνια !

Ήμουν σε τόσο ασχημη κατάσταση, που φλασαριζα ολη μέρα κινητά και εγραφα tutorials στο myphone .

Τώρα μου τα τρώει η μουσική τεχνολογία και που και που η γριετζω, το sandybridge pc μου.

Link to comment
Share on other sites

Flame Wars vol. 23423482354782935 featuring Android VS. IOS

 

Ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει όπως νομίζει, η πραγματικότητα είναι μια :

Το Android είναι ανοιχτό λογισμικό και το IOS κλειστό

 

Οι εποχές που το IOS ήταν όντως μπροστά σε σχέση με το Android (μέχρι το 2012) έχουν περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Flame Wars vol. 23423482354782935 featuring Android VS. IOS

 

Ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει όπως νομίζει, η πραγματικότητα είναι μια :

Το Android είναι ανοιχτό λογισμικό και το IOS κλειστό

 

Οι εποχές που το IOS ήταν όντως μπροστά σε σχέση με το Android (μέχρι το 2012) έχουν περάσει.

Δεν ειναι flame wars, υπάρχει συγκεκριμένη και πολιτισμένη συζήτηση . Και τα δυο λειτουργικά παρέχουν τα πάντα, δεν υπάρχουν διαφορες σε αυτό.

Μονο σε υπηρεσίες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2016 at 0:56 PM, das said:

Δεν ειναι flame wars, υπάρχει συγκεκριμένη και πολιτισμένη συζήτηση . Και τα δυο λειτουργικά παρέχουν τα πάντα, δεν υπάρχουν διαφορες σε αυτό.

Μονο σε υπηρεσίες .

 

Ποιές υπηρεσίες διαφέρουν? Τα flames έχουνε περάσει σε άλλο επίπεδο, δεν είναι όπως παλιά με βρισιές και αμεσότητα.

Έγινε επεξεργασία από psygreg
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.