Jump to content



LG G5 vs. HTC 10...Ποιο???


venom7

Recommended Posts

Καλησπέρες παίδες. Long time no see!

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο τηλέφωνα. Δίλημμα!! Γιατί? επειδή στα χαρακτηριστικά είναι σχεδόν ίδια.

Τι αλλάζει?  Το HTC είναι 5.2 αλλά έχει τα κουμπιά εκτός οθόνης(υπέρ) ενώ το G5 τα έχει μέσα οπότε το κάνει 5.2 και αυτό επί της ουσίας.

Υπέρ του G5 είναι η λίγο καλύτερη κάμερα αλλά υπέρ του HTC είναι όπως ξέρουμε πολλοί η rom sense.

Μπερδεμένος mode on! :p

 

Είμαι σε φάση άμεσης αγοράς.

 Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χωρίς σκέψη θα πήγαινα σε HTC 10.

Υποκειμενικο αλλά θεωρώ το 10αρι πιο όμορφη συσκευή. Ίσως την ομορφότερη που κυκλοφόρησε φέτος μαζί με το Edge βέβαια.. Μιλάμε για κοσμήματα πλέον, όχι απλά smartphones... 

Οι κάμερες δεν έχουν μεγάλη διαφορά.Μπορεί η HTC να έπασχε στο θέμα κάμερα τα τελευταία χρόνια, αλλά φέτος έκανε άλματα μπροστά και δεν πιστεύω ότι κάποιος θα μείνει παραπονεμενος στον τομέα αυτό. 

Στο κομμάτι του ήχου αν σε ενδιαφέρει η μουσική, η HTC είναι μπροστά από εποχές M7,  και φέτος  δεν άλλαξε κάτι...

Για το Sense και την εμπειρία χρήσης που προσφέρει δεν χρειάζεται να πω κάτι.. Για μένα το καλύτερο UI που έχω δοκιμάσει σε smartphone κι όχι μόνο  στην Android πλατφόρμα.  

 

Όσον αφορά το LG5 δεν ξέρω αλλά  μου φαίνεται ότι κάπου το έχασε φέτος. 

Γούστα είναι αυτά βέβαια... Όποιο και να πάρεις τελικά δε θα μείνεις παραπονεμενος. 

 

* Ένα θέμα με το 10αρι είναι η διαθεσιμότητα του αλλά και η τιμή του, που είναι ακόμα στο Θεό σε σχέση  με το G5.  200€ διαφορά περίπου δεν τα λες και λίγα.. 

Link to comment
Share on other sites

 

Bootloop και G4 , δεν ήταν καλή ιστορία, θέλει καιρό για να κοπάσει και σε σπρώχνει αλλού.

 

Όταν το αλλού είναι μια πραγματικά καλή συσκευή , απλά ακριβή , τότε δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα στις επιλογές.

 

http://www.gsmarena.com/htc_10-review-1434p8.php

 

ΥΓ το ότι εμφανισιακά επηρέασε ένα απο τα πιο hyped κινητά αυτή τη στιγμή, το 1+3, επίσης κάτι λεει

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα δύο:

HTC 10 πολύ καλό παντού και πολύ ανθεκτικό.

Λόγο του όλου bootloop θεματος στο g4 δεν πρότειω καμία συσκευές της εταιρίας. Σαν συσκευή φαίνεται οκ και η κάμερα καλή και παιχνιδιαρα αλλά έτσι όπως έχει υλοποιηθεί το θέμα modules δεν μου εμπνέει καμία εμπιστοσύνη ότι με το βάλε βγάλε δεν θα δημιουργηθεί θέμα ακόμα και χωρίς κάποια πτώση...

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είναι πρόβλημα η διαφορά τιμής, φυσικά θα πας στο m10,δεν υπάρχει καν σύγκριση..Sense+boom sound+ποιότητα κατασκευής..

Στάλθηκε από το SM-T710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guys αυτή τη στιγμή η διαφορά τιμής είναι περίπου 250-300 γιουργια. Δεν αξίζει με την καμία τελικά πιστεύω το 10. Να ήταν 100max να πω νταξ!

Με βλέπω για G5 τελικά...τι λέτε?

root...custom rom..launcher...undervolting και έχει ο Θεός :p !

Link to comment
Share on other sites

Eχει καλύτερη κάμερα το G5 από το 10 αλλά δεν έχει OIS που το άλλο έχει και στα 2..

Εμένα προσωπικά μου αρέσει το 10άρι από θέμα κατασκευής μέταλλο παντού στιβαρό..

Πιο στοκ Android η HTC η LG βάζει και τα δικά της μέσα..

Αυτό το Skin που έχουν βάλει στο V10 απορώ πως στο σηκώνει (αλλά το κάνει)

Πιο ακριβό μεν αλλά αφού δεν παίζει θέμα με λεφτά γιατί άμα παίζει θα σου έλεγα 1+3 και άντε γεεειια!

 

στο G5 μόνο άμα έχεις σκοπό να αγοράσεις και όλα τα Accessories που θα βγάλει που από ότι κατάλαβα δεν είναι και τίποτα σπουδαίο.. δεν βλέπω και την ουσία τους..

έχει εκεί ένα Accesorry να το κάνεις κάμερα.. (που από ότι είπε ο Linus δεν ήταν τίποτα σπουδαίο..) μετά έχει ένα ωραίο HI-FI που δεν έχω δει κανένα ουσιαστικό βίντεο μόνο Hands On..

 

Τώρα για πόσο καλή κατασκευή είναι το G5 δεν ξέρω.. άσε που όλα τα μοντέλα που έχω δει έχει αυτό το GAP που μπαίνει στο Module και δεν μου κάθεται καλό στο μάτι καθόλου..

και σίγουρα δεν είναι τόσο Water Proof όσο τα άλλα..

Σίγουρα σε θήκες και ζελατίνες θα μπούνε και στα 2 και έτσι δεν βλέπω πως το βλέπει ο καθένας..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Ξέρω το HTC 10 είναι πιο στιβαρό όντως και πιο καλή κατασκευή αλλά τα 250+€ δεν τα αξίζει, άμα ήταν 100 να το σκεφτόμουν τελικά.

Και κάτι ακόμη...δεν ανέφερα για V10.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το κάνεις root, εξακρίβωσε οτι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα ώστε να χρειάζεται LG Service.

 

Στο G4 , σε αντίστοιχη περίπτωση bootloop, πλέον δεν το δέχονται το τηλέφωνο εφόσον έχει υποστεί root και τρως άκυρο με το καλημέρα.

 

Στη θέση σου θα πήγαινα για P9 , στα 450 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.