Jump to content



Βοήθεια για κοστολόγηση mobo-cpu-ram


Recommended Posts

Πόσο πιστεύετε ότι θα μπορούσα να πουλήσω ως πακέτο τα ακόλουθα:

 

1) cpu i7 920 D0

 

2) Gigabyte EX-58 UD5

 

3) 3x4GB Kingston Genesis 1866 MHz DDR3 (lifetime)

 

4) Prolimatech Megahalems

 

Όλα στην αρχική τους συσκευασία, με όλα τα παρελκόμενα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω αν βοηθαω αλλα ενας φιλος πριν 1 χρονο πουλησε ι7 920 /asus p6t deluxe/gtx260/psu corsair 750/ 6gb ram 1333 και μια καλη ψυκτρουλα,

300ευρω

 

Γενικα δεν ξερω αν αξιζει να το πουλησεις για τοσα λεφτα γιατι ειναι αρκετα δυνατο pc. O 920 δεν λυγιζει ευκολα.

Έγινε επεξεργασία από DJman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2016 at 3:38 PM, gdp77 said:

Πόσο πιστεύετε ότι θα μπορούσα να πουλήσω ως πακέτο τα ακόλουθα:

 

1) cpu i7 920 D0  30 έως 40 ευρώ

 

2) Gigabyte EX-58 UD5 80 έως 90 ευρώ

 

3) 3x4GB Kingston Genesis 1866 MHz DDR3 (lifetime30 έως 40 ευρώ

 

4) Prolimatech Megahalems 40 ευρώ

 

Όλα στην αρχική τους συσκευασία, με όλα τα παρελκόμενα.

 

Ευχαριστώ.

Προσωπική άποψη τα κρατάς και παίρνεις εξαπήρυνο ΧΕΟΝ απο EBAY που θα κρατήσει σε αρκετά ακόμα! (αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό)

Έγινε επεξεργασία από acct
user request
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJman said:

Δεν ξερω αν βοηθαω αλλα ενας φιλος πριν 1 χρονο πουλησε ι7 920 /asus p6t deluxe/gtx260/psu corsair 750/ 6gb ram 1333 και μια καλη ψυκτρουλα,

300ευρω

 

Γενικα δεν ξερω αν αξιζει να το πουλησεις για τοσα λεφτα γιατι ειναι αρκετα δυνατο pc. O 920 δεν λυγιζει ευκολα.

 

10 hours ago, orderlover said:

Προσωπική άποψη τα κρατάς και παίρνις εξαπήρυνο ΧΕΟΝ απο EBAY που θα κρατήσει σε αρκετά ακόμα! (αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

 

Από άποψης ισχύος το cpu με υπερκαλύπτει (είμαι στα 4GHZ). Όντως ο 920 D0 είναι δυνατό cpu. Απλά μια που ήδη είναι 5+ ετών, σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να πάρω κάποια χρήματα, να βάλω και εγώ ένα σεβαστό ποσό και να μεταπηδήσω σε μια πιο σύγχρονη πλατφόρμα με usb3, sata3 μια που έχω ήδη ssd sata3 κτλ. Όσο περνάει ο καιρός τα χρήματα που θα μπορώ να πάρω από την πώληση προφανώς και θα μειώνονται/μηδενίζονται. Γι΄ αυτό το σκέφτομαι.

 

Από την άλλη ίσως είναι πιο φρόνιμο να βάλω μια κάρτα sata3 και usb3 και να μείνω ως έχω.

 

Η πιο βαριά διεργασία που κάνω είναι το full HD video rendering, στο οποίο θα μπορούσα να επωφεληθώ από έναν μοντέρνο i7 6700k (αλλά δεν ξέρω αν τελικά αξίζουν τα 600 ευρώ που θα χρειαστώ για να πάω σε μια τέτοια πλατφόρμα, σε σχέση με τη διαφορά που θα δω).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κανει redering νομιζω.ισως να καθυστερει λιγο αλλα ειναι οκ. Sata 3 pci δεν υπαρχει λογος να βαλεις γιατι δεν θα κερδισεις τιποτα νομιζω.

 

Ο διαυλος της pci που εχεις περιοζει την κατασταση. μια usb 3 ομως βαζεις ανετα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJman said:

Μια χαρα κανει redering νομιζω.ισως να καθυστερει λιγο αλλα ειναι οκ. Sata 3 pci δεν υπαρχει λογος να βαλεις γιατι δεν θα κερδισεις τιποτα νομιζω.

 

Ο διαυλος της pci που εχεις περιοζει την κατασταση. μια usb 3 ομως βαζεις ανετα.

Το rendering μου σε full HD είναι ήδη γρήγορο, περίπου 0,6-0,7 x real time (από photo ---> video HD). Δεν μπορεί να μην δω διαφορά σε μια μοντέρνα πλατφόρμα 6700k. Απλά δεν ξέρω πόση διαφορά θα έβλεπα.

 

Αν βάλω κάρτα PCIE x1, ναι το sata3 περιορίζεται. Με μια κάρτα PCIE χ4 δεν θα έχω πρόβλημα ακόμα και για 2 sata3 ssd. Δεν έχω ψάξει αν κυκλοφορούν τέτοιες κάρτες όμως.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJman said:

30ευρα ομως!!! Και δεν κοβει ταχυτητα απο το gpu? (λογω lanes)

Ναι οι πιο φτηνές pcie x1 κοστίζουν περίπου 10ευρώ, αλλά δεν θα σου δώσουν full speed. Σκέψου επίσης ότι η συγκεκριμένη σου δίνει και usb3. Οπότε θα είναι σαν να έχεις μοντέρνα mobo. Εγώ επειδή έχω και εξωτερικό usb3 και αντιγράφω εκατοντάδες GB θα μπορούσα να αξιοποιήσω πλήρως μια τέτοια κάρτα.

 

Όσο για την ταχύτητα από το gpu, εκεί χάνεις αν βάλεις 2η κάρτα στο 2ο x16 slot. Βάζοντας κάρτα στο ελεύθερο χ4 slot, δεν χάνεις. Θα το ξανατσεκάρω από το manual της μητρικής μου.

 

ΥΓ Το επιβεβαίωσα. Η δικιά μου mobo έχε δύο χ16, ένα χ8 και ένα χ4. Τα πρώτα τρία υποστηρίζουν μέχρι και τριπλό SLI και σε αυτά αν κανεις populate το δεύτερο και το τρίτο, χάνει σε ταχύτητα από το 1ο (αν και έρευνες δείχνουν ότι η απώλεια δεν είναι αντιληπτή παρά μόνο σε benchmarks). Το χ4 slot είναι εντελώς ανεξάρτητο και δεν επηρεάζει. Τσέκαρε και το manual του δικού σου mobo, αν και λογικά όλα τα 1366 mobos το ίδιο πράγμα είναι.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ξερεις, μπορεις να τσεκαρεις και στην δικια μου , ( :p ) αν γινετε να βαλω αυτη την καρτουλα και να μην χασω ταχυτητα απο το gpu 

Εχω την Asus P6T deluxe. Εχω ηδη μια gpu στο πανω slot pcix16 , και μια Pcix USB3 στο slot PCIx1

 

Επισης παιζει απο κανενα ελληνικο μαγαζι?

Θα χρειαστει να κανω format οπως λεει στο λινκ που εδωσες?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DJman said:

Μιας και το ξερεις, μπορεις να τσεκαρεις και στην δικια μου , ( :p ) αν γινετε να βαλω αυτη την καρτουλα και να μην χασω ταχυτητα απο το gpu 

Σύμφωνα με τα specs του mobo σου, έχεις τα ακόλουθα slots:

 

Quote

3 x PCIe 2.0 x16 (at x16/x16/x1 or x16/x8/x8 mode)
1 x PCIe x4
2 x PCI

Οπότε δεν έχεις pcie x1 που αναφέρεις. Οπότε θα βάλεις την x1 κάρτα σου στο τρίτο χ16 slot και θα παίζεις χ16/χ16/χ1

 

Αν αγοράσεις τoν sata3 controller που λέμε, θα τον καρφώσεις στο x4 slot που είναι ανεξάρτητο και πάλι δεν θα έχεις θέμα με τη gpu.

 

 

6 minutes ago, DJman said:

Επισης παιζει απο κανενα ελληνικο μαγαζι?

Μπα. Εδώ τις απλές x1 που βρίσκεις στο ebay 10€ τις πουλάνε 30-40+

 

7 minutes ago, DJman said:

Θα χρειαστει να κανω format οπως λεει στο λινκ που εδωσες?

Δεν το γνωρίζω. Ίσως για παλιότερα OS που δεν θα την βλέπουν χωρίς drivers. Με updated 10άρια win, μπορεί και να παίξει out of the box. Ούτε και με το Linux που έχω δεν ξέρω τι θα γίνει, αν και εκεί είναι πιο πιθανό να παίξει out of the box.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ααα σορυ λαθος μου. Η πανω πανω ειναι η x4 επομενως?

 

τωρα την καρτουλα αυτη http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/controllers/Turbo-X-USB-3-0-x2-Ports-PCI-Express-G-P320.htm

την εχω βαλει λαθος στην πρωτη θεση?

Link to comment
Share on other sites

 

14 minutes ago, DJman said:

Ααα σορυ λαθος μου. Η πανω πανω ειναι η x4 επομενως?

 

τωρα την καρτουλα αυτη 
 Turbo-X USB 3.0 2-Port (PCI-Express) - Controllers

την εχω βαλει λαθος στην πρωτη θεση?

Όχι δεν είναι λάθος. Απλά χρησιμοποιείς το x4 slot, ενώ η κάρτα είναι χ1. Εφόσον προς το παρόν δεν έχεις πρόβλημα με τα slots, όλα ok.

Να και το σχεδιάγραμμα του mobo σου:

Untitled.png

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.