Jump to content



Εντυπώσεις από το Oculus Rift


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Παίδες μπαίνω και εγω στο θέμα, να γράψω την εμπειρία μου απο ενα διαφορετικό headset.

To Vive.

Γιατί περί εμπειρίας πρόκειται.

 

1ον - 1oν ότι αρνητικό εχω πεί για τα vr χωρίς να έχω δοκιμάσει κανονικό vr headset ξεχάστε το.

 

Το vive και το oculus είναι τελείως διαφορετικό πράγμα απ' ότι έχω δοκιμάσει.

 

Ναι μπορεί η ανάλυση να είναι χαμηλή.

Μπορεί να κράταγα το στομάχι μου στους 3 πρώτους γύρους και βάλε απο sea sickness.

Μπορεί ακόμα να πεις ότι υδρώνεις όταν το φοράς.

 

Αλλά!

Το 3d feeling, και η 1 προς 1 αίσθηση με την πραγματικότητα είναι απαράμιλλα.

Με άφησε άναυδο!!!

Αυτό το μαραφέτι όταν βγεί σε 4k ανάλυση για το κάθε μάτι θα κάψει κόσμο και θα κλείσει σπίτια χειρότερα απο το WOW...

 

Στα τέστ που κάναμε δεν τρέξαμε ασέτο γιατί το PC που δοκιμάστικε είχε μια όχι και τόσο τούμπανο GPU πάνω. ATI 260x

Τρέξαμε lfs που έτρεχε στα 90 frames με 30% gpu util.:hehe:

 

Λοιπόν αυτό το αντικειμενικά αίσχος simulator σε γραφικά,  με το vive έμοιαζε υπερσύχρονο, φρεσκότατο και πανέμορφα φωτορεαλιστικό.

Βλέπεις δρόμο, βλέπεις kerbs, βλέπεις να περνάς κάτω απο τα tunel και τις διαφημιστικές πινακίδες.

Μπορείς να κάνεις βόλτες απλά για να κάνεις βόλτες και να χαζεύεις το 3d περιβάλλον.

Το βάθος στα πάντα, στα χέρια, στο ταμπλό φανταστικά.

Το head tracking του επίσης είναι απίστευτο.

Κάθε κίνηση μεταφέρετε μέσα στο 3d space αβίαστα 1 προς 1.

Άμα πιάνεις τα σωστά frames απλά νιώθεις ότι ψηφιοποιήθηκες και μπήκες μέσα στο game σε κάποιο online update.

 

Επειδή έχω ασχοληθεί και παλιά με headtracking απο εποχές trackir, το headtracking, μαζί με το 3d είναι πραγματικά αυτό που κάνει τα vr headset τόσο συναρπαστικά.

 

Tην ναυτία για την οποία έγραψα πριν, την ένιωσα αρχικά έντονα αλλά σιγά σιγά άρχισα να νιώθω και να κατεβάζω χρόνους.

 

Ο λόγος απλός άλλα βλέπαν τα μάτια μου και άλλα ένιωθε το σώμα μου.

Για παράδειγμα.

Στο lfs στα πιτ όταν σηκωθείς από ένα μονοθέσιο είναι μια διαδικασία παρόμοια με αυτήν που ακολουθούν οι οδηγοί της f1 που σηκώνονται πατώντας αρχικά μέσα στο κόκπιτ  (μόνο τιμόνι που δεν βγάζεις),

Άμα λοιπόν σταθείς όρθιος και το μονοθέσιο τσουλήσει προς τα πίσω, σε ξεγελά τόσο πολύ το vr που υποσυνήδειτα γέρνεις και το σώμα σου προς τα πίσω για να κρατήσεις ισορροπία σύμφωνα με αυτό που εχει συνηθίσει το μυαλό σου, κάτι που στην πραγματικότητα κάνει το εντελώς ανάποδο.

Σου χαλάει την ισορροπία...

Πραγματικά στα πρώτα 8 sάκια που πέρασα γρήγορα η ναυτία που ένιωσα ήταν άλλο πράγμα.

Έγερνα συνεχώς προς διάφορες πλευρές για να αντιμετωπίσω τα g που ποτέ τελικά δεν έρχονται, παίρνοντας ένα συναίσθημα σαν να πέφτω από το κάθισμα ή ότι είμαι σε ασανσέρ το οποίο κινείται ανεξέλεγτα ή ότι ονειρεύομαι ότι πέφτω...

 

Αυτά!

20160821_223455.jpg

20160821_230909.jpg

20160821_233618.jpg

20160821_233634.jpg

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος uhu έγραψε:

Παίδες μπαίνω και εγω στο θέμα, να γράψω την εμπειρία μου απο ενα διαφορετικό headset.

To Vive.

Γιατί περί εμπειρίας πρόκειται.

 

1ον - 1oν ότι αρνητικό εχω πεί για τα vr χωρίς να έχω δοκιμάσει κανονικό vr headset ξεχάστε το.

 

Το vive και το oculus είναι τελείως διαφορετικό πράγμα απ' ότι έχω δοκιμάσει.

 

Ναι μπορεί η ανάλυση να είναι χαμηλή.

Μπορεί να κράταγα το στομάχι μου στους 3 πρώτους γύρους και βάλε απο sea sickness.

Μπορεί ακόμα να πεις ότι υδρώνεις όταν το φοράς.

 

Αλλά!

Το 3d feeling, και η 1 προς 1 αίσθηση με την πραγματικότητα είναι απαράμιλλα.

Με άφησε άναυδο!!!

Αυτό το μαραφέτι όταν βγεί σε 4k ανάλυση για το κάθε μάτι θα κάψει κόσμο και θα κλείσει σπίτια χειρότερα απο το WOW...

 

Στα τέστ που κάναμε δεν τρέξαμε ασέτο γιατί το PC που δοκιμάστικε είχε μια όχι και τόσο τούμπανο GPU πάνω. ATI 260x

Τρέξαμε lfs που έτρεχε στα 90 frames με 30% gpu util.:hehe:

 

Λοιπόν αυτό το αντικειμενικά αίσχος simulator σε γραφικά,  με το vive έμοιαζε υπερσύχρονο, φρεσκότατο και πανέμορφα φωτορεαλιστικό.

Βλέπεις δρόμο, βλέπεις kerbs, βλέπεις να περνάς κάτω απο τα tunel και τις διαφημιστικές πινακίδες.

Μπορείς να κάνεις βόλτες απλά για να κάνεις βόλτες και να χαζεύεις το 3d περιβάλλον.

Το βάθος στα πάντα, στα χέρια, στο ταμπλό φανταστικά.

Το head tracking του επίσης είναι απίστευτο.

Κάθε κίνηση μεταφέρετε μέσα στο 3d space αβίαστα 1 προς 1.

Άμα πιάνεις τα σωστά frames απλά νιώθεις ότι ψηφιοποιήθηκες και μπήκες μέσα στο game σε κάποιο online update.

 

Επειδή έχω ασχοληθεί και παλιά με headtracking απο εποχές trackir, το headtracking, μαζί με το 3d είναι πραγματικά αυτό που κάνει τα vr headset τόσο συναρπαστικά.

 

Tην ναυτία για την οποία έγραψα πριν, την ένιωσα αρχικά έντονα αλλά σιγά σιγά άρχισα να νιώθω και να κατεβάζω χρόνους.

 

Ο λόγος απλός άλλα βλέπαν τα μάτια μου και άλλα ένιωθε το σώμα μου.

Για παράδειγμα.

Στο lfs στα πιτ όταν σηκωθείς από ένα μονοθέσιο είναι μια διαδικασία παρόμοια με αυτήν που ακολουθούν οι οδηγοί της f1 που σηκώνονται πατώντας αρχικά μέσα στο κόκπιτ  (μόνο τιμόνι που δεν βγάζεις),

Άμα λοιπόν σταθείς όρθιος και το μονοθέσιο τσουλήσει προς τα πίσω, σε ξεγελά τόσο πολύ το vr που υποσυνήδειτα γέρνεις και το σώμα σου προς τα πίσω για να κρατήσεις ισορροπία σύμφωνα με αυτό που εχει συνηθίσει το μυαλό σου, κάτι που στην πραγματικότητα κάνει το εντελώς ανάποδο.

Σου χαλάει την ισορροπία...

Πραγματικά στα πρώτα 8 sάκια που πέρασα γρήγορα η ναυτία που ένιωσα ήταν άλλο πράγμα.

Έγερνα συνεχώς προς διάφορες πλευρές για να αντιμετωπίσω τα g που ποτέ τελικά δεν έρχονται, παίρνοντας ένα συναίσθημα σαν να πέφτω από το κάθισμα ή ότι είμαι σε ασανσέρ το οποίο κινείται ανεξέλεγτα ή ότι ονειρεύομαι ότι πέφτω...

 

Αυτά!

20160821_223455.jpg

20160821_230909.jpg

20160821_233618.jpg

20160821_233634.jpg

Δλδ αυτό σε 4Κ και ένα τέτοιο και έκλεισες

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος liakjim έγραψε:

Δλδ αυτό σε 4Κ και ένα τέτοιο και έκλεισες

 

Άσε μη μου βάζεις ιδέες.

Εσύ πως το βλέπεις?

Σαν διακόσμηση για το σαλόνι διακόσμηση?:hehe: 

 

Χειμώνα με κρύο έξω και εσυ με τζακάκι και την αράχνη.:tomato:

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.