Jump to content



Εντυπώσεις από το Oculus Rift


Recommended Posts

Όσο αφορά για το Rift και δοκιμή από ενδιαφερόμενους δώστε λίγο χρόνο γιατί υπάρχουν θέματα στο σπίτι που  δυσκολεύουν την κατάσταση...

 

Κάντε ένα pm όσοι πραγματικά ενδιαφέρεστε να το δείτε για να βρούμε τρόπο να το κανονίσουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Aias said:

με τα λεφτα αυτα θα προτιμουσα μια οθονη uhd  34 curved με gsync να τρελαθω στο gaming.

Έχω UHD 40 curved που είναι πιο φαρδιά από την 34 που ονειρεύεσαι. ΚΑΜΙΑ σχέση. Τίποτα δεν αντικαθιστά ένα vr headset αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Όσο αφορά για το Rift και δοκιμή από ενδιαφερόμενους δώστε λίγο χρόνο γιατί υπάρχουν θέματα στο σπίτι που  δυσκολεύουν την κατάσταση...

 

Κάντε ένα pm όσοι πραγματικά ενδιαφέρεστε να το δείτε για να βρούμε τρόπο να το κανονίσουμε.

Εγω ντρεπομαι αλλιως θα εκδηλωνα ενδιαφερον :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akis_z80 said:

@Aias btw έχεις δίκιο για general gaming. Απλά είμαστε βαρεμένοι με simracing.

@GeoF1 τον teammate σου ντρέπεσαι; Πήγαινε κατσικώσου κάνα 2ήμερο λέω εγώ emoji14.png

Sent from my MotoG3 using Tapatalk

Αν δοκιμασεις Elite Dangerous θα παθεις πλάκα

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2016 at 7:46 ΜΜ, το μέλος Stelios F. έγραψε:

1. To Rift αντικατέστησε 3 26άρες οθόνες 16:10.
2. O μόνος λόγος που το αγόρασα ήταν το Assetto Corsa επομένως κρίνεται σε αυτό το game/sim μόνο.

 

Την Δευτέρα παρέλαβα το Oculus Rift.
Το στήσιμο ήταν πανεύκολο και σε 10 λεπτά ήμουν έτοιμος.

 

Τα demos που σου δείχνει μετά το installation είναι εντυπωσιακά, για κάποιον που δεν έχει επαφή με την τεχνολογία. Εγώ προσωπικά εντυπωσιάστηκα περισσότερο από την αίσθηση παρουσίας στον 3d χώρο σε κάνα 2 από αυτά.
Άλλα άτομα που το δοκίμασαν έπαθαν πλάκα από την εμπειρία, τρόμαξαν, φοβήθηκαν κλπ.

 

Καρφί για Assetto λοιπόν, κατευθείαν με pixel density στο 1.5. 

Lotus 25 @ Νόρντςλαιφ.
 

Πρώτη εντύπωση, α ωραία είμαι ΜΕΣΑ στο αυτοκίνητο, μπορώ να γείρω και να δω τον δρόμο, χαζέψω το cockpit και τις ρόδες, αφασία.
Γκάζι… η αίσθηση ταχύτητας είναι φοβερή και 100% πιστευτή.
Στις πρώτες στροφές μου ήρθε λίγο ζαλάδα καθώς ο εγκέφαλος περίμενε gforces τα οποία ποτέ δεν υπήρξαν. Αυτό κράτησε για 10-15 στροφές και αμέσως είχα συνηθίσει.
Επικεντρώνομαι στο να πηγαίνω τάπα το αυτοκίνητο και η οδήγηση είναι απολύτως φυσική. Ξέρεις ακριβώς τα όρια του track και έχεις πολύ καλύτερη τοποθέτηση του αυτοκινήτου.

 

Όσο συγκεντρώνομαι στην οδήγηση και στον δρόμο μακριά για να δω braking points κλπ αρχίζει να φαίνεται η ΚΑΚΗ ανάλυση του Rift. -Μια επιφύλαξη εδώ γιατί ίσως η πρώτη αυτή υλοποίηση στο AC μπορεί να μην είναι τελική και να βελτιωθεί η εικόνα στο μέλλον.
(Τα demos της Oculus και το Elite Dangerous ήταν αρκετά καλύτερα σε αυτό το θέμα.)
Δεν φαίνονται τα braking marks εκτός και αν είσαι στα 100 μέτρα, στο κέντρο της εικόνας διακρίνεις μόνο μια θολούρα, την οποία αποκλείεται να ανεχθώ σε αγώνες σοβαρούς, πάνω από 1 ώρα.

 

Τα πράγματα γίνονται χειρότερα όταν έχεις και άλλα αυτοκίνητα στο track.
Μια Ferrari GT2 μοιάζει με μια άμορφη μάζα όταν είναι 50-70 μέτρα μπροστά σου, ευτυχώς που το φως των φρένων σε ειδοποιεί πως υπάρχει αυτοκίνητο εκεί.
Στους καθρέπτες το ίδιο, βγαίνοντας από τα pits δεν μπορείς να βασιστείς στον καθρέπτη να δεις αν έρχεται τίποτα από πίσω λόγω ανάλυσης.
Look back δεν υφίσταται για κάποιο λόγο, πρέπει να γυρίσω κανονικά το κεφάλι. Σε αυτοκίνητο που δεν έχει ορατότητα πίσω μπορεί να χρειαστεί και 5-6 secs να δεις που είναι αυτός που σου κολλάει, κάτι το οποίο δεν είναι καλό για racing.

 

Η δοκιμή συνεχίζεται…παρατηρώ πως το FOV είναι αρκετό αλλά τα μαύρα πλαίσια γύρω γύρω είναι πολύ αισθητά, το περίμενα καλύτερο σε αυτό τον τομέα, δεν τα παρατηρείς όταν είσαι συγκεντρωμένος στην οδήγηση όμως.

 

Ο ιδρώτας αρχίζει να κυλάει στο πρόσωπο μου (No AC στο δωμάτιο) … άσχημη αίσθηση καθώς δεν μπορείς να σκουπιστείς όταν το φοράς, λίγο αργότερα οι φακοί θολώνουν, φανταστείτε να φοράτε μάσκα κατάδυσης, να ιδρώνετε και να μην μπορείτε να σκουπιστείτε, και όλα αυτά προσπαθώντας να τρέξετε στο track…. not good. 

 

Από 630€ μηχάνημα περίμενα ΠΟΛΥ περισσότερα στο θέμα ανάλυσης.
Απορώ πως ο κόσμος ισχυρίζεται ότι απορροφώνται στην οδήγηση και την ξεχνάνε την ανάλυση.
ΠΩΣ? Αφού στο κέντρο του view έχει pixels μετρημένα στα δάκτυλα των χεριών. Έλεος.
Κάθε φορά που βγαίνεις από μια στροφή και ψάχνεις την επόμενη είναι λες και έχεις 500 βαθμούς μυωπίας στα μάτια.

 

Τα αρνητικά για εμένα υπερτερούν των θετικών κατά πολύ, ξέρω πως μερικά αρνητικά που αναφέρω παραπάνω είναι σωστά design choices αλλά ας είμαστε ρεαλιστές, δεν σκοπεύω να βάζω εμπόδια στον εαυτό μου για τους αγώνες που παίρνω μέρος και ούτε μαζόχας είμαι για να πείθω τον εαυτό μου πως και οι πραγματικοί οδηγοί ταχύτητας έχουν μαύρα πλαίσια γύρω τους λόγω του κράνους ή πως ιδρώνουν το ίδιο.

 

Θα δώσω μια ευκαιρία στο επόμενο patch γιατί άκουσα πως θα βελτιώσουν την υλοποίηση και θα μπορώ να ανάψω και FSAA + PP effects και τότε θα πάρω την τελική απόφαση.
Αν δεν υπάρξει 20-30% βελτίωση στην εικόνα θα πρέπει να το δώσω και να επιστρέψω στα triple screens.

 

p.s. Ξέχασα να αναφέρω πως είναι πολύ ελαφρύ, άνετο και καλή κατασκευή. Επίσης δεν μου προκάλεσε σοβαρή ζαλάδα και ούτε κουράζει τα μάτια.


 

 

 

 

 

Νομίζω ότι πήρες occulus για τους λάθος λόγους. Η ανάλυση δεν είναι ίδια, ούτε πρόκειτε να γίνει στο άμεσο μέλλον.

 

Η διαφορά στο pixel density είναι τεράστια, δηλαδή για να μπορέσεις να έχεις την ίδια ποιότητα εικόνας που έχουμε κοιτάζοντας ένα απλό μόνιτορ, θα πρέπει οι οθόνες που είναι μέσα στο rift-vive να πάνε στα 4k ανάλυση. Ακόμα είμαστε μακριά απο αυτό. Μη ξεχνάς ότι χρειάζεται minimum 90fps ανα οθόνη/μάτι για να μην έχεις ζαλάδες.

 

Ωραία τα racing games αλλά εκεί που δίνει ρέστα το VR είναι σε παιχνίδια που είναι φτιαγμένα για αυτό και μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν πολλά. Αυτό που κατάφερε το VR αυτή τη στιγμή που το παραδέχεσαι από οτι διαβάζω, είναι οτι σε πείθει οτι είσαι εκει. Αυτό κρατάμε προς το παρόν και τα υπόλοιπα θα έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Trooper έγραψε:

Ωραία τα racing games αλλά εκεί που δίνει ρέστα το VR είναι σε παιχνίδια που είναι φτιαγμένα για αυτό και μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν πολλά. Αυτό που κατάφερε το VR αυτή τη στιγμή που το παραδέχεσαι από οτι διαβάζω, είναι οτι σε πείθει οτι είσαι εκει. Αυτό κρατάμε προς το παρόν και τα υπόλοιπα θα έρθουν.

Έλα όμως που ενδιαφερόμαστε μόνο για racing sim.

Ούτε  joysticks, ούτε chopsticks μας νοιάζουν. :p

 

Άντε και μια κάμερα που να ψηφιοποιεί τα χέρια μας όπως κινούνται πάνω στο τιμόνι και στο λεβιέ των ταχυτήτων και είμαστε έτοιμοι.

Αναλύσεις στις οθόνες και hardware varvatos είναι αυτά που χρειαζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Trooper said:

Νομίζω ότι πήρες occulus για τους λάθος λόγους. Η ανάλυση δεν είναι ίδια, ούτε πρόκειτε να γίνει στο άμεσο μέλλον.

 

Η διαφορά στο pixel density είναι τεράστια, δηλαδή για να μπορέσεις να έχεις την ίδια ποιότητα εικόνας που έχουμε κοιτάζοντας ένα απλό μόνιτορ, θα πρέπει οι οθόνες που είναι μέσα στο rift-vive να πάνε στα 4k ανάλυση. Ακόμα είμαστε μακριά απο αυτό. Μη ξεχνάς ότι χρειάζεται minimum 90fps ανα οθόνη/μάτι για να μην έχεις ζαλάδες.

 

Ωραία τα racing games αλλά εκεί που δίνει ρέστα το VR είναι σε παιχνίδια που είναι φτιαγμένα για αυτό και μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν πολλά. Αυτό που κατάφερε το VR αυτή τη στιγμή που το παραδέχεσαι από οτι διαβάζω, είναι οτι σε πείθει οτι είσαι εκει. Αυτό κρατάμε προς το παρόν και τα υπόλοιπα θα έρθουν.

Τα μαθηματικά περι αναλύσεων τα ήξερα και ξέρω πολύ καλά πριν το πάρω, απλώς δεν γίνεται να το εξομοιώσεις με κάποιο τρόπο πριν το δοκιμάσεις ο ίδιος. 

Έχεις CV1?

 

Οι λόγοι που το πήρα ήταν να ξεφορτωθώ τις 3πλές οθόνες που δεν υπάρχει χώρος πια και το immersion στο AC.

 

Απλώς έπαθα σοκ αρχικά με την ποιότητα εικόνας, η οποία όμως βελτιώθηκε στο τελευταίο patch.

 

Το σχόλιο περι παιχνιδιών που είναι φτιαγμένα για το Rift ψιλοισχύει με τη μόνη διαφορά πως το Rift έχει φτιαχτεί για racing games και γενικά ότι έχει cockpit.

 

Μεγάλο highlight to Elite: Dangerous...

 

p.s. Τι σκατά έχει πάθει το forum?

 

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Τα μαθηματικά περι αναλύσεων τα ήξερα και ξέρω πολύ καλά πριν το πάρω, απλώς δεν γίνετε να το εξομοιώσεις με κάποιο τρόπο πριν το δοκιμάσεις ο ίδιος. 

Έχεις CV1?

 

Οι λόγοι που το πήρα ήταν να ξεφορτωθώ τις 3πλές οθόνες που δεν υπάρχει χώρος πια και το immersion στο AC.

 

Απλώς έπαθα σοκ αρχικά με την ποιότητα εικόνας, η οποία όμως βελτιώθηκε στο τελευταίο patch.

 

Το σχόλιο περι παιχνιδιών που είναι φτιαγμένα για το Rift ψιλοισχύει με τη μόνη διαφορά πως το Rift έχει φτιαχτεί για racing games και γενικά ότι έχει cockpit.

 

Μεγάλο highlight to Elite: Dangerous...

 

 

Οχι δεν έχω CV1, έχω το Vive. Προς το παρόν δε μπορεί το VR να αντικαταστήσει καμια οθόνη. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που δε πρόκειται να βγούν σε VR, όπως οποιοδήποτε FPS (battlefield, cod, κλπ). Γιαυτό λέω ότι τα παιχνίδια που έχουν βγεί για oculus/vive είναι σαφώς καλύτερη εμπειρία. 

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι στα παιχνίδα που χρειάζεται να κινείσαι στο χώρο, χωρίς πραγματικά να κινεισαι. Εμένα μου προκαλούν μια μικρή ζαλάδα/ενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.