Jump to content



Recommended Posts

H εμπειρία μου από τα Shuttle μου έχει δείξει πως το silent έχει τεράστια διαφορά απο το fanless. Γι αυτό, εφόσον η αποκλειστική χρήση του θα είναι σαν HTPC / κατεβαστήρι και δεν θα σβήνει ποτέ, θα σου πρότεινα κάτι σαν το DS68U της Shuttle το οποίο λογικά σε λίγο καιρό θα κατέβει παρακάτω από τα 268 ευρώ που βρίσκεται τώρα ως ολοκαίνουργιο μοντέλο. O @TifoziF1 στον οποίο έχει καταλήξει το προηγούμενο fanless Shuttle που είχα κάνει review μπορεί να επιβεβαίωσει το πόσο απίστευτο συναίσθημα είναι να έχεις ένα pc χωρίς κανένα κινούμενο μέρος.

 

Όσον αφορά τα NUC δεν έχω ακουμπήσει ποτέ κανένα, αλλά νομίζω πως είναι αξιολογότατα μηχανάκια και έχουν και το πλεονέκτημα πως παίρνουν εσωτερικά αντάπτορα HDMI CEC της Pulse8 με τον οποίο θα μπορείς να χειρίζεσαι το Kodi με το remote της τηλεόρασης (υποθέτοντας ότι η τηλεόρασή σου έχει CEC).

 

Για τα θέματα του ήχου, δηλώνω άγνοια τεραστίου βαθμού, καθ'ότι χρησιμοποιώ τα ηχεία της τηλεόρασης ή ακουστικά bluetooth. Με το HDMI δεν είχα ποτέ θέμα στον ήχο (μου δούλεψε απροβλημάτιστα ακόμα και adaptor Displayport -> HDMI στο παλαιολιθικό Dell 6410).

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προτίνω μια ποιο φτηνύ λύση;

 

Προσωπικά έτσι δούλευα και δουλεύω τώρα.

 

Στο κατεβαστήρι έχω σηκώσει Plex Server. Η τηλεόραση έχει embeded plex client και παίζω τα πάντα απο εκεί. Βέβαια η τηλεόραση μου έχει και youtube ποια και παίζω κατευθείαν από την TV.

Αλλά πριν αλλάξω τηλεόραση και στην tv του δωματίου έχω raspbery pi2 με Kodi και παίρνει τα αρχεία από το UNC path του file server μου και τα αναπαράγει.

 

Για να έχω γρήγορο menu μέσα στο kodi (εκεί χολένει) έχω βάλει 720p resolution στα menu και μετά στην ταινία ότι η ταινία.

 

Το ένα παίζει με usb wifi N και το άλλο με powerline αφού καλωδίωση δεν υπάρχει.

 

Παράπονο δεν έχω κανένα προσωπικά. Ούτε κόλλησαν ποτέ ούτε τίποτα. Μόνο το δίκτυο μου είχε θέματα και έπαιρνα μερικές φορές σπασίματα (Στις 100 ώρες να έχω ασχοληθεί τις 2 με προβλήματα δηλαδή).

 

Τα παιδιά ειδικά έχουν δεί άπειρες ταινίες στο σαλόνι με αυτό το setup.

 

Μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις. Κάπου θα βρείς ένα raspi 2 ή 3 είτε μεταχείρο είτε δανεικό να το δοκιμάσεις.

 

Στην παλιά samsung έδινα ρεύμα από usb, και μέσω hdmi ήχο. Επίσης χειριστήριο είτε από το mobile με το yatse είτε από το τηλεκοντρόλ λόγο CEC. Και η lg αλλά και η samsung συνεργαζόντουσαν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2016 at 4:40 PM, Wizard! said:

 

:rolleyes:

 

On 21/7/2016 at 4:40 PM, Wizard! said:

 

:rolleyes:

Καλά το raspberry μου φαίνεται απλά απαράδεκτο. Δεν αντέχω το λαγκ που έχει. Καλά το πρώτο; Με 100 hack για να μπορείς να παίξεις 1080p ταινία. Το δεύτερο κάπως καλύτερο αλλά και πάλι δεν αντέχεται. Πήρα ένα android box και ηρέμησα των 30 ευρώ. Παίζει τα πάντα τέλεια με 0 λαγκ. Browsing δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά δεν βρίσκω λόγο να κάνω browsing. Επίσης τα nuc γιατί δεν παίζουν καλά; Δεν έχω αλλά αναρωτιέμαι. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mer said:

 

Καλά το raspberry μου φαίνεται απλά απαράδεκτο. Δεν αντέχω το λαγκ που έχει. Καλά το πρώτο; Με 100 hack για να μπορείς να παίξεις 1080p ταινία. Το δεύτερο κάπως καλύτερο αλλά και πάλι δεν αντέχεται. Πήρα ένα android box και ηρέμησα των 30 ευρώ. Παίζει τα πάντα τέλεια με 0 λαγκ. Browsing δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά δεν βρίσκω λόγο να κάνω browsing. Επίσης τα nuc γιατί δεν παίζουν καλά; Δεν έχω αλλά αναρωτιέμαι. 

Γιατί ρε σύ; Εγώ με OSMC παίζω τα πάντα χωρίς θέμα.

 

@delijohn 

Δεν με έπεισε. Θέλεις 79$ για να πάρεις window device που δεν παίζει και όλα τα mkv.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάνω από 1, 5 χρόνο να ασχοληθώ. Σε ποιο από τα δύο raspberry αναφέρεσαι; ωραίο πάντως αυτό το osmc. Παρόλα αυτά εγώ με 32 ευρώ έχω καλώδιο Hdmi, ethernet, spdif, power adapter τηλεκοντρόλ και παίζει νεράκι τα πάντα. Αυτό για να το πετύχεις στο raspberry άμα το πετύχεις θέλεις πολύ περισσότερα λεφτά. Και στο menu πάει σφαίρα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου άλλη λύση αυτή τη στιγμή. Προσανατολίζομαι ή σε media box, ή σε laptop.

Το πρώτο θα είναι πιό ισχυρό στα ίδια λεφτά, το δεύτερο έχει το πλεονέκτημα της φορητότητας. Σπάνια μου χρειάζεται, αλλά δεν είναι κακό να υπάρχει ως επιλογή.

Δίνοντας λοιπόν το Minix και το παλιό Laptop, βλέπω τρεις επιλογές:

1. Media Box < 300€

2. Refurbished Laptop < 300€

3. Καινούριο Laptop < 400€

 

Βρίσκω πολλά refurbished σε καλές τιμές, αλλά τα περισσότερα είναι με AMD και μου είπαν "όχι AMD σε laptop". Μου το είπε φίλος που επισκευάζει laptops, αλλά περιμένω διευκρίνηση, γιατί. Έχει κάποιος γνώμη;

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγω εχω δοκιμασει διαφορα πραγματα. Ειχα αγορασει/ειχα για καιρο δοκιμασει (η σειρα δεν παιζει ρολο) pentium nuc , i3 nuc broadwell , minix x5 , minix x8-h plus , ενα σαπακι κινεζικο ουτε θυμαμαι πως το λεγανε των 30 ευρω.

 

Την καλυτερη εμπειρια για θεαση ταινιων σειρων ειχαν τα i3 nucs. Το μονο κακο με το kodi για windows ειναι οτι αν το αφησεις πολυ ωρα και φυγεις και κλεισει η οθονη σε ολα τα pc μου κολλαει και κρασαρει το προγραμμα. Μονο με alt-ctrl-del επανερχεται. Τα android παλι καποια δεν εκαναν αλλαγη του refresh rate της tv αναλογα με τα hz του βιντεο, καποια αλλα εκαναν αλλα οταν το εκαναν μου εδειχναν μαυρη οθονη. Στο android παντως το kodi δεν κολλαγε οπως στα windows. Διαλεγεις και παιρνεις. Για αυτα που θες εγω θα επαιρνα μαλλον το 3700 nuc.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, icy20 said:

Στο android παντως το kodi δεν κολλαγε οπως στα windows.

Στο x8-h plus που έχω, δεν παίζω με το Kodi, αλλά με τον MX/VLC player απευθείας. Ακόμα και για τα ελληνικά κανάλια, το έκανα μέσω ενός app, απευθείας.

Αντίστοιχα, δεν καίγομαι να το βάλω στα Win, εκτός ίσως για τα κανάλια, αλλά βλέπουμε σπάνια, οπότε δεν είναι προτεραιότητα.

Το σημαντικότερο είναι ταινίες/σειρές και μετά, μουσική και youtube για τον μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το kodi το χρησιμοποιω για τα παντα τα τελευταια χρονια. Οχι μονο για streaming αλλα και για προβολη. Δεν εχει τα πειραγματα που εχει το mpc-hc αλλα παιζει plug and play...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο αξιόλογο air-mouse υπάρχει; Θέλω να είναι συμβατό και με Android, για όσο το έχω ακόμα, αλλά και με το PC όταν θα γίνει η αλλαγή.

Βασικά ψάχνω remote με πληκτρολόγιο στην πίσω πλευρά. Κάτι τέτοιο βασικά, απλά αυτό από ότι διάβασα, είναι αναξιόπιστο με προβλήματα.

 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00WK5M8RQ/ref=s9_simh_gw_g23_i1_r?ie=UTF8&fpl=fresh&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=desktop-3&pf_rd_r=FWCE4SBXA27MEYGC71WP&pf_rd_t=36701&pf_rd_p=26de8ef0-2ad7-412c-8634-6cd03b7b73e2&pf_rd_i=desktop

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Intel nuc ρε παιδιά. Απορώ πώς το κάνατε και debate το θέμα. Nuc όχι μόνο για HTPC αλλά και για full time desktop/laptop replacement για το 90% των χρηστών. Πέρα από gamers προφανώς. Αν και με το πρόσφατο Nuc skull canyon παίζεις μια χαρά και τα παιχνιδάκια σου. Πλερώνεις βέβαια...

Έγινε επεξεργασία από TheObserver
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.