Jump to content



Αλλαγή μπαταρίας σε UPS


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Εδώ και 8 χρόνια χρησιμοποιώ το Mustek PowerMust 1000 Offline UPS το οποίο στάθηκε επάξιο στις δύσκολες ώρες όπου πέφτανε οι αστραπές και οι βροχές. Χτες το βράδυ εντελώς τυχαία παρατήρησα ότι δεν μπορεί να κρατήσει το PC ανοιχτό ούτε για 2 δευτερόλεπτα.

 

Δοκίμασα να του αδειάσω την μπαταρία και το φορτίσω ξανά αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα ήτανε το ίδιο :(. Υπάρχει δυνατότητα επισκευής αλλάζοντας την μπαταρία (άμα βρω) ή πάω για καινούργια αγορά?

 

Δεν στεναχωριέμαι πολύ γιατί 8 χρόνια δεν είναι και λίγα για σύστημα που δεν σβήνει ποτέ.

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και βρίσκεις μπαταρίες και αλλάζουν σχετικά εύκολα. Κανονκά, πρέπει να τις αλλάζεις κάθε 2-3 χρόνια, είσαι τυχερός που κράτησαν τόσο.

 

Στα Ιωάννινα δεν ξέρω που θα βρεις, αλλά αν πας και κάποιο κατάστημα που εξειδικεύεται σε μπαταρίες, σίγουρα θα έχει.

Στην Αθήνα υπάρχουν αρκετοί, αλλά είναι μεγάλο βάρος και δεν ξέρω τι μεταφορικά θα πληρώσεις.

Ίσως να σε συμφέρει η αγορά νέου UPS στο σύνολο.

Δες και στο eBay, αλλά πάλι, τα μεταφορικά ίσως να είναι απαγορευτικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε 2 μπαταρίες του ίδιου τύπου όπως αναφέρρει στο link που έδωσες και αλλάξέ τες. Λογικά δεν θα είναι δύσκολο, απλά να είσαι λίγο προσεκτικός.

Το έχω κάνει μόνος μου σε accupower eyeon 2000VA.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα κατάστημα εδώ που βρίσκομαι τώρα και έχει αυτές

http://www.bateriabg.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=943&category_id=32&option=com_virtuemart&Itemid=164

 

Ο κατασκευαστής γράφει αυτές στο εγχειρίδιο λέτε να κάνουν?
http://www.mustek.de/wordpress/files/22256/prodsheet/Product info PM400,600,1000 Offline-En.pdf

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες κατάφερα και βρήκα τις ανάλογες μπαταρίες σε ένα τοπικό κατάστημα. Δεν ήτανε και πολύ ακριβές μπορώ να πω, και οι δύο μου κοστίσανε 28 ευρώ. Τώρα το ups δουλεύει σαν καινούργιο και για να μην ξεχαστώ ξανά κόλησα ένα αυτοκόλλητο με την ημερομηνία αλλαγής.

 

 

Το περίεργο της υπόθεσης ήτανε ότι όταν αφαιρέσαμε τις μπαταρίες και τις μετρήσαμε για να βεβαιωθούμε ότι αυτές είχανε το πρόβλημα και όχι κάποιο άλλο κομμάτι του UPS, παρατηρήσαμε ότι μόνο μία είχε αδειάσει.

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρίες μολύβδου 8 χρόνων είναι έτσι κι αλλιώς αναξιόπιστες, οπότε καλώς άλλαξες και τις δύο. Και εξαρτάται και από τον ορισμό που δίνεις στο "είχε αδειάσει". Αν έδινε 0 V, σημαίνει ότι είχε καταστραφεί οριστικά. Ακόμη κι αν η άλλη έδινε 11.5 V, πάλι για αλλαγή ήταν.

Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2016 at 3:37 PM, acct said:

Μπαταρίες μολύβδου 8 χρόνων είναι έτσι κι αλλιώς αναξιόπιστες, οπότε καλώς άλλαξες και τις δύο. Και εξαρτάται και από τον ορισμό που δίνεις στο "είχε αδειάσει". Αν έδινε 0 V, σημαίνει ότι είχε καταστραφεί οριστικά. Ακόμη κι αν η άλλη έδινε 11.5 V, πάλι για αλλαγή ήταν.

Έχεις δίκιο @acct 8 χρόνια όπως και να το κάνουμε είναι πολλά ότι και να γράφει η μπαταρία στον μετρητή, είναι για αλλαγή.

 

Παρεπιμπτόντως χτες έκανα την τελική δοκιμή. Πάνω στο UPS έχω συνδεμένο το Η/Υ της υπογραφής μου, το ρουτερ με 5ΤΒ attached storage και οθόνη. Κατέβασα τον γενικό και όλα δουλεύανε άψογα για κανα 20 λέπτο όταν άρχισε να χτυπάει πιο επίμονα το UPS, που σημαίνει ότι έχω γύρω στα 5 λεπτά ακόμα. Άφθονος χρόνος για να σώσω ή να σταματήσω τις ανάλογες διεργασίες.

 

Θα πρότεινα σε κάθε χρήστη που έχει ένα ακριβό σύστημα στο μέλλον να σκεφτεί την αγορά UPS. Όπως και να το κάνουμε είνια μία εγγύηση στο αγαπημένο μας hobby. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.