Jump to content



Καπνός από Laptop ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω στα χέρια μου,για την ακρίβεια σήμερα μου ήρθε ένας υπολογιστής που απλά αργούσε να ανοίξει , για να μπεί στα windows.

Το είχα φτιάξει παλαιότερα, είναι ένας 8930G ,δηλαδή εννοώ ότι είχα αλλάξει πάστα καθαρισμό κτλ. πριν 2-3 χρόνια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. 

Ανά διαστήματα το καθάριζα και όλα καλά. (Πάστα πάντα έβαζα silver arctic).

 

Σήμερα το πήρα,και γενικά καθυστερούσε να μπεί στα windows μπορεί και 10 λεπτά , ο σκληρός έδειχνε 99% υγεία.

Όλα πήγαιναν καλός,και λέω ας κάνω το κλασσικό καθάρισμα.

Καθαρίζω πάστες το καλό στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι ότι για το CPU είναι 1 καλώδιο και 4 βίδες,όπως και το ίδιο για την κάρτα γραφικών για να τα αφαιρέσεις δηλαδή δεν λύνεις τίποτα ήταν και είναι από τα πιο εύκολα laptop στο θέμα καθαρισμού κτλ.,κτλ . βάζω νέες τον ανοίγω όλα καλά ,μεταφέρω και τα αρχεία.

 

Κάνει μόνος του restart κάνει full boot ολα καλά και μόλις πάει να ανοίξει windows μου βγάζει άσπρο καπνό από μπροστά στο πληκτρολόγιο και δείχνει ,το βύσμα του ρεύματος να ζηματάει μιλάμε.

 

Πρώτη φορά μου έχει τύχει κάτι τέτοιο,δεν δοκιμάζω να το ανοίξω με τίποτα το έχω λύσει όλο και το έχω ξανά δέσει για σιγουριά,αλλά ακόμα δεν το άνοιξα αν δεν πάρω πρώτα γνώμες.

Τι μπορεί να φταίει; 

Ρεύμα παίρνει κιόλας από UPS.

 

Έχω χαζέψει...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τους πυκνωτές αν είανι κάποιος σκασμένος, συνήθως ο άσπρος καπνός οφείλεται σε πυκνωτές.

Λογικά ή έσκασε κάποιος πυκνωτής λόγω αστοχίας ή έχεις κάπου κάποιο βραχυκύκλωμα από υπερθέρμανση ή και τα 2!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sotiris said:

Έλεγξε τους πυκνωτές αν είανι κάποιος σκασμένος, συνήθως ο άσπρος καπνός οφείλεται σε πυκνωτές.

Λογικά ή έσκασε κάποιος πυκνωτής λόγω αστοχίας ή έχεις κάπου κάποιο βραχυκύκλωμα από υπερθέρμανση ή και τα 2!

Βρέθηκε τελικά αλλά δεν ξέρω τι καλώδιο είναι αυτό.

 

Έχει λίωσει όλο το καλώδιο , είχε γίνει βραχυκύκλωμα,με το που το αφαίρεσα άνοιξε ο υπολογιστής κανονικά και δεν μύριζε καμένο κτλ. όλα τα λαμπάκια κανονικά κτλ. 

Αυτό το καλώδιο μαζί με την πλακέτα του την μικρή ήταν στην δεξιά μεριά του υπολογιστή πάνω στο βίδωμα της οθόνης. Εκεί δείχνει ένα σημάδι "λουκέτου" ,

δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι όμως. 

 

6050A2188501-LED-A02 GX D-VDA-2 

Αυτό γράφει σαν κωδικό ,και είναι όλο εσωτερικά λιωμένο το πατάς και είναι κάρβουνο .

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια αναζήτηση https://spares2repair.co.uk/acer-aspire-8930g-led-board-6050a2188501-led-a02

 

Αν δεις στο http://www.manualslib.com/products/Acer-Aspire-8930g-1735613.html στο service manual στην σελίδα 65 και στην σελίδα 107 το αναφέρει σαν led board. Είπες ότι ήταν δεξιά στο kensington lock οπότε μικρό το κακό. Μάλλον ήταν ενδεικτικό led για να δείχνει αν είναι on/off το loc ή όχι. Το αντίστοιχο που έχει στην αριστερή πλευρά που είναι το καλώδιο τροφοδοσίας ανάβει κανονικά?

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.