Jump to content



Evolv atx, 60άρι ψυγείο και e-atx μητρική.


psyber

Recommended Posts

Θέλω να μεταναστεύσω από το Corsair 800d σε Phanteks Enthoo Evolv ATX. Έχω το hardware της υπογραφής. Κύρια απορία είναι εάν η μητρική μου χωράει (Asus Rampage IV Extreme) και αν μπαινει με άνεση τριπλό ψυγείο 60άρι στο επάνω μέρος με ανεμιστήρες μόνο σε push.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου χωράει (τυπικά παίρνει μόνο E-ΑΤΧ μέχρι 264mm το κουτί σου), απλά θα σκεπάζει ελαφρώς τα grommets γιατί η Rampage έχει 272mm πλάτος.

 

Αυτός εδώ το έχει κάνει με την Rampage V που είναι ίδια σε διαστάσεις https://pcpartpicker.com/b/wNM8TW. Δες τις φωτογραφίες για το πόσο σκεπάζονται τα grommets. 

 

Όσο για το ψυγείο, παίρνει μέχρι 360mm επάνω, αλλά δεν ξέρω για το πάχος αν σου βγαίνει. Πρέπει να το ψάξεις παραπάνω. Εγώ προσωπικά, αν έπαιρνα αυτό το κουτί, το ψυγείο μπροστά θα το έβαζα. Φωνάζει να το βάλεις μπροστά. 

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγειο θα μπει μπροστα, στο πανω μερος θα σου καλυψει τα παντα.

 

http://m.imgur.com/gallery/txYtB

 

Για μενα αλλαξε το 60αρι, δεν προσφερει απολυτως τπτ με μια σειρα ανεμιστηρων. Το alphacool που εχεις εκει στις 1850 στροφες διωχνει 368 watt ενω ενα black ice 30αρι gts ειναι μολις 20 watt πιο κατω.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

με τι θα πρότεινες να αλλάξω το ψυγείο. Ή λες ότι είναι καλύτερα να πάω σε push pull; Και μιας και ανοίξαμε το θέμα. Ποιο res/ pump combo πιστεύετε ότι ταιριάζει καλα;. Έχω το dual bay black της xspc που είναι για 2x 5,25, το οποιο δεν ενδείκνυται.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου (phanteks evolv atx glass)  θα βαλω GTS 360 (HwLabs)

Τα εχω παρει ολα και περιμενω να βρω χρονο να το στησω.

Παρε ενα alphacool 30αρι και εισαι κομπλε αλλιως μεινε οπως εισαι βαλε το ψυγειο μπροστα και αγορασε μονο reservoir και τοπ ανλτιας.

 

Παρε το combo της ek με το τοπ για την αντλια απο κατω στα 10-15cm. Αν θες παρε και το συστημα που βιδωνει στο ψυγειο και βαλτο μπροστα ολο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν απαντατε ε; σας τσάκωσα! 

 

για ριξτε μια ματια και εδω: http://www.aquatuning.de/water-cooling/reservoirs/tower-tank/d5/20214/alphacool-eisdecke-ddc/d5-ausgleichsbehaelter-einzeln-fuer-alphacool-eisdecke

πρακτικό φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το εξαρτημα να το βαλω πανω στο ψυγειο και αυτο που δινει η bitspower ειναι για γελια. Μολις γυρισω απο διακοπες θα παρω το ethereal v3 και θα το βαλω κανονικα. 

 

Εχω δουλιτσα μετα τις διακοπες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έκανα τη μετακόμιση (όποιος ψήνει το καλο μου 800d να στείλει pm :))! το κουτί είναι σουπερ και όντως λόγω του όγκου του ψυγείου κρύβεται αρκετά η μητρική. θα ανεβάσω φωτογραφίες μόλις μπορέσω. σκέφτομαι να βάλω το ψυγείο μπροστά αλλά θέλω να ξέρω που μπορώ σε αυτή την περιπτωση να βάλω τον hdd.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

έκανα τη μετακόμιση (όποιος ψήνει το καλο μου 800d να στείλει pm :))! το κουτί είναι σουπερ και όντως λόγω του όγκου του ψυγείου κρύβεται αρκετά η μητρική. θα ανεβάσω φωτογραφίες μόλις μπορέσω. σκέφτομαι να βάλω το ψυγείο μπροστά αλλά θέλω να ξέρω που μπορώ σε αυτή την περιπτωση να βάλω τον hdd.

Πανω στο καλυμμα του τροφοδοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κ ανταλλακτικο για να τοποθετηθει λιγο πιο μπροστα απο οτι ειναι τωρα στο κατω μερος του κουτιου(αν δεις χει κ τις καταλληλες υποδοχες)

 

HDD MOUNTING FRAME

PER.815655.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.