Jump to content



Πιο modular mouse ΔΕΝ γίνεται!


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Χτες το βράδυ κοιτούσα να βρώ κάποιο modular gaming mouse και νομίζω πως κατέληξα σε αυτό που θέλω αλλά αξίζει να αναφερθώ σε ένα απίστευτα modular mouse που έρχεται σε βαλιτσάκι! Ναι κυρίες και κύριοι σε βαλιτσάκι XD

 

Παρακάτω έχω βάλει τα ποντίκια με σειρά της αρεσκείας μου, αν έχετε καμία άλλη πρόταση φυσικά είναι καλοδεχούμενη:


RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse

 

ROCCAT® NYTH

 

Mad Catz R.A.T.PRO X Gaming 

 

Και εδώ που έλιωσα στα γέλια!! 

JamesDonkey 007 Pro Modular Programmable Laser Gaming Mouse

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω αστείο, μάλιστα θα έλεγα είναι αρκετά φθηνό με όλα αυτά που προσφέρει. Σαφώς πιό σωστή προσέγγιση για το τέλειο κράτημα, σε αντίθεση με τα "διαστημόπλοια".

Φυσικά, όλα αυτά τα "ανταλλακτικά" ανεβάζουν το κόστος.

Όμως, για gaming, καλό θα ήταν να αποφύγεις τους Laser αισθητήρες. Έχω ακριβώς το ίδιο ποντίκι με Laser και Optical και στα παιχνίδια θεωρώ ότι συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα το δεύτερο. (Mionix Naos 5000, Mionix Naos 7000)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει να κάνει με την επιφάνεια laser vs optical, αλλά μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες γιατί τα πιο advanced gaming mouses έχουν laser τεχνολογία. To  RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse  είναι αρκετά value for money. Για την τιμή μου δεν βρίσκω αντίπαλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, env0y said:

Αχχχ! Με αυτά που μου κάνεις πρωινιάτικα φιρί φιρί με πας για Logitech G502

Σε αυτό κατέληξα κι εγώ. Όμως, συνεχίζω να θεωρώ το Naos 7000 καλύτερη επιλογή.

Το άλλαξα για δύο λόγους:

1. Το βαρέθηκα

2. Το Logitech ανανεώνει drivers/soft, ενώ η Mionix έχει το ίδιο εδώ και 2 χρόνια. Δε θα με πείραζε, αν δεν είχαν κάποια bugs που έπρεπε να διορθωθούν

Link to comment
Share on other sites

Είχα το Mionix naos 8200. Απίστευτη βελούδινη αίσθηση αλλά ρε συ το άτιμο λόγο software πολλές φορές όταν ξεκινούσε το PC δεν δούλευε και έπρεπε να το αποσυνδέσω και να το συνδέσω ξανά. Είχα βαρεθεί να πηγαίνω συνεχώς πίσω από το κουτί. Το έκανα RMA και αυτό που μου στείλανε πάλι είχε το ίδιο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια θέματα δεν είχα. Το θέμα μου ήταν ότι μετά από format, δεν αναγνώριζε τα profiles και έπρεπε να τα φτιάχνω ξανά. Βέβαια, τα είχε στην εσωτερική μνήμη, αλλά αν ήθελες να αλλάξεις κάτι, δεν τα "κατέβαζε" και έτσι έπρεπε να τα φτιάξεις όλα από την αρχή. Επίσης, δεν αναγνώριζε τα files που έσωζε το ίδιο καμιά φορά.

Αντίθετα με το G502, που έχω κάνει 2 formats έκτοτε, δεν είχα κανένα θέμα. Αν μπορούσα να έχω το Software της Logitech να δουλέψει με το Naos, θα ήταν ο τέλειος συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 6 ώρες, το μέλος DOR1K1N έγραψε:

Τι ψαχνεις ακριβώς?? Το εχω 2 μηνες με μηχανικό πληκτρολόγιο κ70

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω  το  σύστημα MX5500  της  Logitech   και  το  ποντικακι  τα  πάιζει  λίγο  ....θελω  ένα  ποντίκι  60%  για  γενική  χρήση  και  40%  για  Games  ...πχ Battlefield κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ησουνα πιο πολυ για gaming θα σου προτεινα και το g502 της Logitech. Αλλα για την παραπάνω χρήση,σε καλύπτει απόλυτα. Πήγαινε σε ενα πλαίσιο,αμα εχεις κοντα σου,μπορει να το εχει ανοιχτό

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, velipsi said:

Εχω  το  σύστημα MX5500  της  Logitech   και  το  ποντικακι  τα  πάιζει  λίγο  ....θελω  ένα  ποντίκι  60%  για  γενική  χρήση  και  40%  για  Games  ...πχ Battlefield κλπ

Αυτό που γράφουν αρκετοί, είναι πως το "sniper button" είναι ακριβώς στον αντίχειρα και πολλές φορές πατιέται χωρίς να θέλεις. Πχ, σηκώνεις το ποντίκι για να το επαναφέρεις στο κέντρο, ή ξαφνιάζεσαι από κάτι στι παιχνίδι, κλπ. Καλό θα ήταν να το δεις στο χέρι σου πριν το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

@velipsi αψογο σε ολα πλην του βαρους του...

 

Ακομη κ χωρις τα προσθετα "βαρακια" που εχει ειναι αρκετα βαρυ για gaming

 

Το πλαινο "sniper" κουμπακι δεν ενοχλει. Μετα απο λιγη ωρα το εχεις συνηθισει. Εκτος αυτου θελει αρκετη δυναμη για να πατηθει

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειχα υποσχεθει να αναφερω. Θελει δυναμη το πλαινο κουμπι. Απορω πως λετε οτι μπορει να πατιεται μονο του. Το ποντικι ειναι λιγο διαφορετικο απο το g700s που ειχα ως προς το πως καθεται στο χερι μου αλλα το εχω συνηθισει ηδη. Ο αισθητηρας φαινεται πολυ καλος αν και κατα κυριο λογο για windows και μη fps παιχνιδια που παιζω αυτον τον καιρο το εχω γυρω στα 2000-2400dpi. Πολυ καλο οτι αλλαζει ο φωτισμος του παντου και τον εχω κανει κοκκινο και εχω κουτι κοκκινο φωτισμο , το trigger που εχει fixed κοκκινο φωτισμο και το ποντικι που εχει και αυτο κοκκινο :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ειχα υποσχεθει να αναφερω. Θελει δυναμη το πλαινο κουμπι. Απορω πως λετε οτι μπορει να πατιεται μονο του. Το ποντικι ειναι λιγο διαφορετικο απο το g700s που ειχα ως προς το πως καθεται στο χερι μου αλλα το εχω συνηθισει ηδη. Ο αισθητηρας φαινεται πολυ καλος αν και κατα κυριο λογο για windows και μη fps παιχνιδια που παιζω αυτον τον καιρο το εχω γυρω στα 2000-2400dpi. Πολυ καλο οτι αλλαζει ο φωτισμος του παντου και τον εχω κανει κοκκινο και εχω κουτι κοκκινο φωτισμο , το trigger που εχει fixed κοκκινο φωτισμο και το ποντικι που εχει και αυτο κοκκινο :p

Είχα πριν 3 χρόνια το M60 , ίδιο καλούπι με το Μ65. Το πλαινό δεν ήταν σκληρό, θυμάμαι ότι ήθελε λίγο περισσότερο πάτημα από τα νορμαλ κουμπάκια του ποντικιού, μήπως έχεις πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι; 2000 dpi :o:o:o πολύ ψηλά δεν παίζεις εκεί βρε ? θα φεύγει σαν βούτυρο ο κέρσορας... Ξεκίνησα και γω από περίπου τόσα dpi, μετά έπεσα στα 1600 , 1200, 1000 και τώρα είμαι στα 600 ( ή 700 )

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, SpirosKGR said:

Είχα πριν 3 χρόνια το M60 , ίδιο καλούπι με το Μ65. Το πλαινό δεν ήταν σκληρό, θυμάμαι ότι ήθελε λίγο περισσότερο πάτημα από τα νορμαλ κουμπάκια του ποντικιού, μήπως έχεις πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι; 2000 dpi :o:o:o πολύ ψηλά δεν παίζεις εκεί βρε ? θα φεύγει σαν βούτυρο ο κέρσορας... Ξεκίνησα και γω από περίπου τόσα dpi, μετά έπεσα στα 1600 , 1200, 1000 και τώρα είμαι στα 600 ( ή 700 )

Αυτο εννοω οτι θελει δυναμη. Οτι να πατιεται κατα λαθος δεν παιζει... Λολ 600? Εδω εβαλα το sniper button στα 700...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.