Jump to content



Δημιουργία Budget Gaming PC


vagfyt

Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για το στήσιμο ενός μηχανήματος (εκτός HD,SSD,οθόνης)ή με Pentium ή  με i-3 και μελλοντική αναβάθμιση σε i-5, ενδεχομένως χωρίς να βάλω άμεσα κάρτα γραφικών (μάλλον για amd σκέφτομαι, κάποια από τις καινούργιες rx 480, rx 470 που είναι vfm). Το μηχάνημα προορίζεται για gaming BF4, BF3, MOH, ίσως πάρω και το BF1 όταν βγει, ταινίες-σειρές streaming (KODI),πολύ σπάνια λίγο video editing. Έχω καταλήψει σε αυτά εδώ:

CASE ZALMAN Z3 PLUS BLACK
ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE GA-Z170XP-SLI RETAIL

CPU INTEL CORE I3-6100 3.70GHZ LGA1151 - BOX ή  INTEL PENTIUM DUAL CORE G4400 3.30GHZ  ή INTEL PENTIUM DUAL CORE G4500 3.50GHZ
PSU SEASONIC M12II-520 BRONZE 520W ή PSU XFX TS SERIES 550W

RAM CRUCIAL CT8G4DFD8213 8GB DDR4 2133MHZ ή RAM CORSAIR CMV16GX4M1A2133C15 16GB 2133MHZ DDR4

Ψύκτρα  RAIJINTEK THEMIS

Περιμένω απόψεις/προτάσεις και για τα παραπάνω και για κάρτα γραφικών, με βασικό γνώμονα το VFM. Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ170 σε τι χρειαζεται? Θα παρεις μετα ξεκλειδωτο επεξεργαστη? Αν οχι παρε Η170. Επεξεργαστη μην βαλεις κατα τη γνωμη μου κατω απο τον 6100... Τα υπολοιπα ΟΚ ειναι. Ισως οι μνημες να πηγαινες σε τιποτα 2666-2800 καλυτερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Το Ζ170 σε τι χρειαζεται? Θα παρεις μετα ξεκλειδωτο επεξεργαστη? Αν οχι παρε Η170. Επεξεργαστη μην βαλεις κατα τη γνωμη μου κατω απο τον 6100... Τα υπολοιπα ΟΚ ειναι. Ισως οι μνημες να πηγαινες σε τιποτα 2666-2800 καλυτερα...

Μνημες >απο 2133mhz(που χρειαζονται imo για skylake) θελουν και z170 mobo(τα οποια παιζουν απο 100 περιπου ευρω) ..

i3 6100+z170+2666mhz(minimum) θα διαλεγα

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά φεύγουμε από το dx11 και η δύναμη στον ένα πυρήνα δεν μετράει τόσο. Στο BF 3 μπορεί ο i3 στα 3,7Ghz να τα πάει λίγο καλύτερα, αλλά στα τελευταία BF και γενικά ό,τι θα βγαίνει εφεξής οι i3 θα έχουν δυσκολίες.

Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν μπορείς να αναγκάσεις τον φθηνότερο i5(6400) να τρέχει μόνιμα στα 3,3 Ghz. Μπορεί να φαίνονται λίγα τα 3,3 Ghz όμως μην ξεχνάς ότι έχουμε skylake αρχιτεκτονική και ισοδυναμούν με 4670 στα 3,7ghz. Σαν vfm κάρτα θα πρότεινα μια φθηνή 1060 γιατί είναι καλύτερη σε dx11 από την 480 και στο dx12 είναι και πάλι ελαφρώς καλύτερη ή σχεδόν το ίδιο.

Αν η cpu μποτιλιάρει σε κάποιο game η γρήγορη μνήμη βοηθάει σημαντικά, αλλά κάπου στα 2.666 είναι η χρυσή τομή. Μετά οι μνήμες γίνονται πανάκριβες και τα έξτρα λεφτά συμφέρει να δοθούν για καλύτερη cpu ή μητρική με non-K overclocking.

Τροφοδοτικό πάρε κάτι στα 650w να μπορείς να βάλεις και πιο ισχυρές κάρτες κάποια στιγμή.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Τροφοδοτικό πάρε κάτι στα 650w να μπορείς να βάλεις και πιο ισχυρές κάρτες κάποια στιγμή.

Με την "κατηφόρα" που παίρνουν στην κατανάλωση οι νέες κάρτες, με 650W θα μπορεί να κάνει Crossfire/SLI!

Μια χαρά είναι τα 520-550W που διάλεξε (και ποιοτικά μάλιστα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα μου προτείνετε αλλαγές σε cpu και ram, κάτι τέτοιο ας πούμε;

cpu INTEL CORE I5-6500 3.20GHZ 

ram HYPERX HX428C14SB2/8 8GB 2800MHZ DDR4.

Και ακόμη μια ερώτηση: αν βάλω αυτά τα 2 ( (i5 και 2800 ram) αντί των πρώτων που ανέφερα, είναι δυνατόν το μηχάνημα να τρέξει bf4 multiplayer μόνο με την cpu; Σκέφτομαι να μην πάρω αμέσως κάρτα  γραφικών μέχρι τουλάχιστον να πέσουν οι τιμές σε rx 480.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, TopCLR said:

Με την "κατηφόρα" που παίρνουν στην κατανάλωση οι νέες κάρτες, με 650W θα μπορεί να κάνει Crossfire/SLI!

Μια χαρά είναι τα 520-550W που διάλεξε (και ποιοτικά μάλιστα).

Λογική τσίμα τσίμα δηλαδή; Στα ίδια λεφτά, στο ίδιο μαγαζί υπάρχει corsair στα 650W.

Αυτό που έχει ποιοτικά ονομαστικά 520 W αποκλείεται να τα ξεπεράσει(σε διαρκή παροχή). Απλά στα εγγυάται ότι είναι και πραγματικά.

 

3 hours ago, vagfyt said:

είναι δυνατόν το μηχάνημα να τρέξει bf4 multiplayer μόνο με την cpu; Σκέφτομαι να μην πάρω αμέσως κάρτα  γραφικών μέχρι τουλάχιστον να πέσουν οι τιμές σε rx 480.

Όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Λογική τσίμα τσίμα δηλαδή; Στα ίδια λεφτά, στο ίδιο μαγαζί υπάρχει corsair στα 650W.

Στάσου λίγο Πέτρο. Τι κάρτα γραφικών θα βάλει και θα είναι τσίμα-τσίμα; Εγώ μιλάω για νέες κάρτες όπου τα recomendend πάνε 500 βαριά 550W. Τωρα αν το παλικάρι σκοπεύει να βάλει διπύρηνη κάρτα ή καμιά παλιότερη (γομαρό)καρτα, ε καλά ας βάλει και 850W τροφοδοτικό για να έχει..  αέρα.

Όσο για το Corsair 650W στα ίδια λεφτά. Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα κάποιο από τα Seasonic, XFX και δεν θα έδινα 70€ για το VS της Corsair και ας έχει παραπάνω Watt.

Edit: Όχι οτι δεν συμπαθώ την Corsair, αλλά αν όντως χρειαζόμουν 650W δεν θα σταματούσα στο VS.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να υπάρχει περιθώριο χωρίς να ξεφύγεις βέβαια από το μπάτζετ. Τα 650w της corsair είναι εγγυημένα και εξασφαλίζουν και καλύτερη μακροζωία πιο χαμηλά. Δεν παίζει τη φήμη της η εταιρεία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Καλό είναι να υπάρχει περιθώριο χωρίς να ξεφύγεις βέβαια από το μπάτζετ. Τα 650w της corsair είναι εγγυημένα και εξασφαλίζουν και καλύτερη μακροζωία πιο χαμηλά. Δεν παίζει τη φήμη της η εταιρεία αυτή.

Μαζί σου είμαι Πέτρο, αλλά με μέτρο (κάνει και ρίμα)! Ο vagfyt "ψάχνεται" για RX 480 όπου η AMD μιλάει για 150W. Εγώ σου λέω 200W. Πόσο περιθώριο να θέλει;

Ακόμα και 390Χ στο guru3d την βγάζουν ~ 258W.

Παράθεση

 

Power consumption Radeon R9-390X

  1. System in IDLE = 94W
  2. System Wattage with GPU in FULL Stress = 342W
  3. Difference (GPU load) = 248W
  4. Add average IDLE wattage ~10W
  5. Subjective obtained GPU power consumption = ~ 258 Watts

 

Ποια κάρτα θα θέλει 650W για να έχει αρκετό περιθώριο; Να έλεγε τίποτα ο ts για  σύστημα "τίγκα" στο overclock (cpu, ram, gpu), να σου πω έχεις δίκιο για τα 650W.

Δεν είπα οτι δεν τα έχει τα 650W το VS, δεν είναι παλαβοί στην Corsair να το ρισκάρουν. Απλως αν τα χρειαζόμουν τα 650W (= καρατούμπανο σύστημα) θα έψαχνα και σε παραπάνω τιμή για καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πανω στο XFX TS 550W εχω GTX1070, 3 ssd, 3 hdd, 6 ανεμιστηρια  , 16gb ram , i5 4590 , η καρτα με κλοκια (ο cpu δε γινεται) , πανε νερο τα παντα. Το τροφοδοτικο εχει  seasonic. Δε μασαει τιποτα. Αφου το εκανα τραμπα (ειχα πανω το 650pro) γιατι δεν αντεχα το θορυβο του αλλου. Ουτε τσιμα-τσιμα ειναι ουτε τιποτα.

Υπαρχει η ταση να θελουμε υπερβολικα μεγαλο headroom , και να μη το χρησιμοποιουμε ποτέ. Και εγω αν επαιρνα αλλο τροφοδοτικο ΤΩΡΑ, θα ηταν το EVGA 650 G2 ας πουμε... Αλλα προς το παρον καλυπτομαι. 

Εχει το δικο του ο Πετρος μιας και κανει νεο συστημα το παιδι, ομως διαφωνω για τα 650W της corsair που λεει... Ουκ ολιγα fail στα μικροτερης κατηγοριας Corsair τροφοδοτικα... Αλχημειες στα caps (απ'οτι εχω διαβασει καποια γνωστη σειρα χρησιμοποιει μιξ απο κινεζικους και ιαπωνικους). Δε ξερω στα σιγουρα, αλλα ενα ποιοτικο 550ρι του αρκει πιστευω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα caps είναι ένας λόγος ανησυχίας. Βέβαια με hiper(ταϊβανέζικοι πυκνωτές) εδώ και 8 χρόνια δεν είχα κάποιο θέμα. Οι κινέζικοι πυκνωτές δεν είναι όλοι της ίδιας ποιότητας και το βασικό τους θέμα είναι ότι δεν  αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες/ripple. Για κάποιες χρήσεις είναι αξιοπρεπείς. Αν όμως υπάρχει όντως θέμα με τα κορσέρ τότε εντάξει.

Σχετικά με την τάση για εξαρτήματα χαμηλής κατανάλωσης αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ γιατί όσο δυσκολεύεσαι να πας σε λιγότερα νανόμετρα αναγκάζεσαι κάποια στιγμή να ρίξεις το βάρος στην κατανάλωση. Σε λίγο καιρό θα έχουμε και mainstream εξαπύρηνους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.