Jump to content



INALAN και οπτική ίνα


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, έχει κάποιος από την παρέα σαν πάροχο την συγκεκριμένη εταιρία; Είναι ευχαριστημένος; Την είχα δει πριν κανά χρόνο ψάχνοντας για πιο αξιόπιστη λύση internet από κάτι VDSL με 17 πραγματική και είχα ενθουσιαστεί, με λύπη μου όμως διαπίστωσα αν και διπλανός Δήμος από την Μεταμόρφωση που έχουν εγκαταστήσει, ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για Νεα Φιλαδελφεια, ακόμα και μετά από 1 χρόνο στέλνω Mail, αλλά δεν απαντούν, ξέρει κάποιος τι γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο, μην περιμένεις μέσω email.

 

Είχα πάρει τον Ιούλιο και μου είπαν τα εξής : Επειδή η οπτική ίνα πάει κυριολεκτικά από σπίτι σε σπίτι (πολυκατοικία κ..λπ.) πρέπει να περνάει η INALAN από κάθε δρόμο ξεχωριστά.

Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουν αντίστοιχη άδεια από τον Δήμο, ώστε να σκάψουν και δεν ξέρω 'γω τι άλλο κάνουν.


Από Δήμους δυστυχώς  είναι μόνο σε Μεταμόρφωση, Νέα Ιωνία σίγουρα και ίσως κάνω λάθος αλλά είναι και στην Πεύκη.

Φιλαδέλφεια σίγουρα δεν είναι προς το παρόν.

 

Οι παροχές σε συνδυασμός με τις προσφερόμενες τιμές είναι εξαιρετικές και απ' όσο διαβάζω σχόλια, δεν παίζει πρόβλημα με την ταχύτητα στο ιντερνετ.

Σε όσους δρόμους πάντως περνάει η INALAN, είναι no brain φάση για να πάτε και ξεχάστε κοσμοτέδες βονταφονάδες κ.λπ

 

Έγινε επεξεργασία από psygreg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση από την περιοχή που μένω και ότι θα πρέπει να περιμένω. Εγώ νομίζω ότι επειδή στην περιοχή μου λόγω ότι δεν υπάρχουν πολυκατοικίες, αλλά ως επι το πλήστον μονοκατοικίες, δεν τους συμφέρει και τόσο το σκάψιμο για 1-2 σπίτια. Οπότε ζήσε Μάη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει κι αυτό με τις μονοκατοικίες που λες.

Ας μην λένε χαζά πως δεν υπάρχει ζήτηση...υπάρχει ζήτηση και εικάζω πως είναι και μεγάλη, αλλά αν είναι να σκάψουν μία οδό ώστε να πάρουν 3-4 συνδρομητές, clein.

 

Link to comment
Share on other sites

Πού την είδατε βρε παιδιά τη ζήτηση; :) Βγείτε στην Ερμού/στο Σύνταγμα και ρωτήστε 100 άτομα τι είναι INALAN και τι ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ και θα σας πουν άσε μας παιδάκι μου δεν ξέρουμε από αυτά.. η εταιρία δεν έχει διαφημιστεί κι ίσως δεν την παίρνει να ανοίξει πολλά μέτωπα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, psygreg said:

Ας μην λένε χαζά πως δεν υπάρχει ζήτηση...υπάρχει ζήτηση και εικάζω πως είναι και μεγάλη, αλλά αν είναι να σκάψουν μία οδό ώστε να πάρουν 3-4 συνδρομητές, clein.

Μη βασίζεις τις εικασίες σου στο Λάμπη. Υπάρχει κόσμος που δε γνωρίζει αν έχει 1Mbps ή 24Mpbs ή 50Mbps. Έχουν απλά "internet" κι αυτό γιατί το θέλει το παιδί για το σχολείο (ή ο μπαμπάς για τις τσόντες). Οι περισσότεροι επιλέγουν βάσει τιμής. Άλλωστε, για τη βασική χρήση (mobile, tablet), δε χρειάζονται κάτι σπουδαίο και με 4-5Mbps κάνουν τη δουλειά τους. Χώρια που είμαι πεπεισμένος ότι οι εταιρίες ρίχνουν επίτηδες μετά από λίγο καιρό τις ταχύτητες και ΑΝ διαμαρτυρηθρεί κάποιος, τότε και καλά λένε βλάβη και τον ανεβάζουν πάλι. Οι περισσότεροι ούτε που το προσέχουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θεωρώ ότι ο κόσμος έχει ξυπνήσει και δεν μπορεί όταν πληρώνει 50 άρι VDSL να μην πιάνει ούτε 20 πραγματική, δεν μπορεί κάποιος να είναι ικανοποιημένος όσο άσχετος και αν είναι όταν το Ίντερνετ είναι κάτω κάθε 3 και λίγο λόγω των απαράδεκτων χαλκων που έχουν τα καφαο.

Link to comment
Share on other sites

Η inalan εχει ερθει στη γειτονια μου και εχουν βαλει πολλοι γειτονες. Δεν εχω βρει ποιοι ομως για να ρωτησω εντυπωσεις :p Πιστευω θα ερθει και Φιλαδελφεια με τον καιρο αφου ειναι διπλα ακριβως, καμια 500αρια μετρα.

Νταξ οταν θελεις το νετ μονο για μαιλ και σερφαρισμα δεν εχει και πολυ διαφορα το 1 απο τα 50 mbps. Αρκει να ειναι σταθερο και με χαμηλο λαγκαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Η inalan εχει ερθει στη γειτονια μου και εχουν βαλει πολλοι γειτονες. Δεν εχω βρει ποιοι ομως για να ρωτησω εντυπωσεις :p Πιστευω θα ερθει και Φιλαδελφεια με τον καιρο αφου ειναι διπλα ακριβως, καμια 500αρια μετρα.

Νταξ οταν θελεις το νετ μονο για μαιλ και σερφαρισμα δεν εχει και πολυ διαφορα το 1 απο τα 50 mbps. Αρκει να ειναι σταθερο και με χαμηλο λαγκαρισμα.

Μακάρι, αλλά σκέφτομαι ότι για μερικές μονοκατοικίες, δεν θα μπουν στον κόπο να σκάψουν, αν δίπλα μου υπήρχαν πολυκατοικίες κάτι θα γινόταν, έτσι την εχω πατήσει και με το φυσικό αέριο εδώ και 6 χρόνια που δεν με συνδέουν.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στο κομμάτι του παραδοσιακού προσφυγικού οικισμού που το όριο δόμησης είναι μέχρι 2 ορόφους, οπότε δεν υπάρχουν οι λεγόμενες πολυόροφες πολυκατοικίες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, johnny_alex22 said:

Βρίσκομαι στο κομμάτι του παραδοσιακού προσφυγικού οικισμού που το όριο δόμησης είναι μέχρι 2 ορόφους, οπότε δεν υπάρχουν οι λεγόμενες πολυόροφες πολυκατοικίες εδώ.

 

Ελευθερούπολη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/8/2016 at 8:06 ΜΜ, το μέλος Simon έγραψε:

Η inalan εχει ερθει στη γειτονια μου και εχουν βαλει πολλοι γειτονες. Δεν εχω βρει ποιοι ομως για να ρωτησω εντυπωσεις :p Πιστευω θα ερθει και Φιλαδελφεια με τον καιρο αφου ειναι διπλα ακριβως, καμια 500αρια μετρα.

Νταξ οταν θελεις το νετ μονο για μαιλ και σερφαρισμα δεν εχει και πολυ διαφορα το 1 απο τα 50 mbps. Αρκει να ειναι σταθερο και με χαμηλο λαγκαρισμα.

Πες τι θελεις να ρωτησεις ρει.
Μια χαρα παιζει δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5μηνες συνδεσης με την συγκεκριμενη εταιρια ουσιαστικα χθες ηταν το 1ο μεγαλο προβλημα. 
Και συγκεκριμενα αρκετα μεγαλο downtime, συνολικα 14ωρες χωρις ιντερνετ, τηλεφωνο. 

Βγηκε η εταιρια με ανακοινωση στο facebook και εγραψε τα εξης. 

 

Παράθεση

Αγαπητοί μας συνδρομητές σας ενημερώνουμε πως έχει υποστεί βλάβη το δίκτυο της εταιρείας Cogent, μέσω της οποίας η εταιρεία μας λαμβάνει το ίντερνετ. Αυτή τη στιγμή γίνεται η άμεση αποκατάσταση του προβλήματος και εντός της ημέρας το ίντερνετ θα επανέλθει. Η εταιρεία μας για την αποφυγή μελλοντικών συμβάντων είναι σε διαδικασία συνεργασίας με δεύτερο πάροχο ίντερνετ.

Τελικα η συνδεση ξανα σηκωθηκε κατα τις 4 το πρωι. 

Σημερα ξανα εβγαλαν ανακοινωση 

 

Παράθεση

Αγαπητοί συνδρομητές, η Εταιρεία INALAN είναι ο πιο πρωτοποριακός πάροχος στην αγορά επικοινωνιών στην Ελλάδα. Ξεκινήσαμε από το μηδέν την οικοδόμηση ενός πολυλειτουργικού οπτικού δικτύου. Η εταιρεία δεν χρησιμοποιει δίκτυο εταιρειών τρίτων παροχών παρα μόνο από το επίπεδο των διακρατικών δικτύων της Tier 1. Στις 21 Σεπτεμβρίου, στις 12:00,στο δίκτυο της CogentCo πραγματοποιήθηκε βλάβη στην οπτική ίνα στην περιοχή ανάμεσα στην Θεσσαλονίκη και την Αθήνα. Η εταιρία CogentCo είναι ο βασικός και μοναδικός διεθνής πάροχός μας αυτήν την στιγμή στην περιοχή της Αττικής με την υψηλότερη ποιότητα υπηρεσιών, παρόλα αυτά είχαμε χάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα την πρόσβαση στο ιντερνετ καθότι μέρος του δικτύου της CogentCo στην περιοχή της Αττικής είχε υποστεί μεγάλη βλάβη. Όχι πολύ καιρό πριν, σε σημείο ανάμεσα στην Ελλάδα και την Αλβανία πραγματοποιήθηκε επίσης βλάβη στο δίκτυο, η οποία δεν έχει αποκατασταθεί μέχρι και σήμερα από Ελληνικη κατασκευαστική εταιρεία. Σε συνέχεια με τα παραπάνω θέματα, έχουμε αποφασίσει να οικοδομήσουμε μια ξεχωριστή γραμμή για έναν άλλο διαθέσιμο πάροχο σε επίπεδο Tier 1. Η κατασκευή άρχισε τον Αύγουστο, αλλά η γραμμή σύμφωνα με το προσχέδιο θα πρέπει να τεθεί σε λειτουργία μέσα στις επόμενες 10 ημέρες. Μετά από αυτό θα παρέχουμε στους χρήστες μας ασφαλέστερο δίκτυο λόγο της τριπλής όδευσης απο τρεις ξεχωριστούς εξωτερικούς παρόχους. Ζητούμε συγνώμη για το περιστατικό και από την πλευρά μας υποσχόμαστε να κάνουμε ότι μπορούμε για να αποφευχθούν τέτοιου είδους προβλήματα στο μέλλον.

Με εκτίμηση,
INALAN Team.

Μεσα στους 5μηνες η πρωτη "αποσυνδεση" οπου με την cyta για παραδειγμα πολλες φορες μεσα στην εβδομαδα δεν ειχαμε ιντερνετ για 2-3-8ωρες. 
Δεν θα πω "χαλαλι τους" γιατι παει σφαιρα κι τετοια. 
Θα πω πως μ'αρεσει η εστω "φαινομενικη" ειλικρινεια τους. 
Ηξερα πως ειναι μια μικρη εταιρια η οποια ειναι στο ξεκινημα της, οποτε ηταν σιγουρο πως καποια στιγμη θα συνεβαινε κατι τετοιο. 
Μενει να δουμε αν οντως μαθαινουν απο τα λαθη τους και τι θα γινει στην συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία από o polonos
delete it
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
17 minutes ago, ronin13 said:

Καλημέρα σε όλους! Χτεσινοβραδινη μέτρηση στο σπίτι του αδερφού μου στη Θεσσαλονίκη, με Inalan.

 

IMG_20180117_102401.jpg

 

Να πάρει τηλέφωνο να κάνει παράπονα για τα 20mpbs που χάνει στο upload :p

Πέρα από την πλάκα όσοι βάζουν gigabit καλώδιο βλέπουν διαφορά στην ταχύτητα.

 

Εγώ είμαι 200 μέτρα από την περιοχή που καλύπτουν και με έχει πιάσει κατάθλιψη :weep:

Link to comment
Share on other sites

 
Να πάρει τηλέφωνο να κάνει παράπονα για τα 20mpbs που χάνει στο upload [emoji14]
Πέρα από την πλάκα όσοι βάζουν gigabit καλώδιο βλέπουν διαφορά στην ταχύτητα.
 
Εγώ είμαι 200 μέτρα από την περιοχή που καλύπτουν και με έχει πιάσει κατάθλιψη :weep:
Και ο αδερφός μου οριακά έξω είναι από την περιοχή, αλλά τους πήρε τηλ και τράβηξαν για την πολυκατοικία του. Τώρα για 200m δεν ξέρω αν θα το κάνουν, αλλά δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.