Jump to content



Northbrigde Solutions


pontifikas

Recommended Posts

Θέλω να κάνω το Northbridge μου να το βουλώσει. :rant:

Αν του βάλω μια από τις ψήκτρες που κυκλοφορούν θα έχω κανένα πρόβλημα?

πχ

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.806075

To μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως λόγω θέσης του Northbridge έχω πρόβλημα με το NVsilencer της κάρτας γραφικών.

Γενικά πόσο απαιτητικό είναι το Northbridge.Γιατί η default ψήκτρες δεν μου γεμίζουν και το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

1. πχ τι;

2. Πού είναι πια το nb σου ωστε να έχεις πρόβλημα;

3. Εγώ με 875 έβγαλα τελείως τον ανεμιστήρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ωστόσο να κλοκάρεις θα πρότεινα να πάρεις κάποια μεγάλη παθητική...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

1. πχ τι;

Δεν δουλεύει το Link?

Κάτσε να βάλω άλλο:http://gallery.bcentral.com/ProductDetails.aspx?GID=5114582&PID=3793843

Το NB είναι κάτω-δεξιά από την AGP σε απόσταση που με προβληματίζει λόγο του όγκου του NVSilencer.

Δηλαδή και να βγάλω τον ανεμηστήρα δεν έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο Post εγώ προσωπικά δεν βλέπω κανένα Link... Τέσπα. Η ψύκτρα που λες είναι μια συνηθισμένη παθητική. Δε μου φαίνεται μεγάλη και άρα δεν θα έχεις πρόβλημα πιθανότατα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 10:42]

.....

2. Πού είναι πια το nb σου ωστε να έχεις πρόβλημα;

.....

Όπως σε όλα τα ΝF3,NF4 το chipset είναι σε πολύ περιέργο μέρος και δυσκολέυει (κάνει αδύνατη θα έλεγα σε μερικά m/b) την τοποθέτηση άλλης ψύξης ή block...

post-745-1416071777,157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ολες οι ψυκτρες που εχω δει σε nf3 & nf4 ειναι αναγκαστικα χαμηλου προφιλ

μιας και βρισκουν στην VGA...

Οποτε ή παιρνεις ενα μεγαλο παθητικο και το Κοβεις καταλληλα σε σχημα "Γ"

ή προσαρμοζεις ενα εξαρι slim fan στο πλαι (καθετα)

του οποιου τις στροφες θα ελεγχεις απο καποιο προγραμματακι ωστε να μην σου παιρνει τα αυτια αλλα παραλληλα να κανει και δουλεια...

εγω παντως παλαιοτερα σε μια Asus NF3 που ειχε παθητικη ψυξη στο northbridge

ειχα προσαρμοσει ενα Vantec ψυκτρακι απο VGA και εκανε μια χαρα δουλεια με σχετικα χαμηλο θορυβο...

εναλλακτικα με καπιο θερμοσενσορα μετρας τη θερμοκρασια και εφοσον δεν ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα, απλα καταργεις το ανεμιστηρι...

ειναι παντως περιεργο που δεν εχουν βγαλει ακομα καποιο ψυκτρακι για northbridge nf3&4

με την λογικη των silent tower... με heatpipes Που θα επιτρεπουν την καθετη τοποθετηση της ψυκτρας μακρια απο την στενοχωρη περιοχη...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτην την παθητική που έδωσα στο Link. Θα δώ πώς θα πάει όταν έρθει.

Αλήθεια sensors πού μπορώ να βρώ και πώς τους εφαρμόζω και παρακολουθώ?(βασικά αυτό με καίει με την CPU γιατί τα readings της MSI ειναι για τον (φίλαθλο) Μπέο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas

Πήρα αυτην την παθητική που έδωσα στο Link. Θα δώ πώς θα πάει όταν έρθει.

Αλήθεια sensors πού μπορώ να βρώ και πώς τους εφαρμόζω και παρακολουθώ?(βασικά αυτό με καίει με την CPU γιατί τα readings της MSI ειναι για τον (φίλαθλο) Μπέο.

Σένσορες; Είτε θα πάρεις τπτ από κανένα μαγαζί με ηλεκτρονικό εξοπλισμό είτε θα πάρεις ένα έτοιμο Panel με σένσορες, ποτενσιόμετρα κ.τ.λ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontifikas

Σήμερα ήρθε. Σε λίγο θα πάω σπίτι να την βάλω.Αντε να δούμε.Θα το κάψω το NB ή όχι?

Οκ, περιμένουμε να μας πεις αν τελικά μπήκε κανονικά χωρις προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

H ψύκτρα δεν χώρεσε(όπως ήτο αναμενόμενο).Αναγκάστικα να κόψω τα 3/4 από τα δόντια της πρώτης συστοιχείας και το τα 3/4 από την μισή δεύτευρη συστοιχεία.

Τώρα σχετικά με την απόδωση, οι αισθητήρες της MSI ώς γνωστό είναι για τον Μπέο οπότε αν καεί θα σας το πώ :p

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν σου περισεβει κανας σενσορας προχειρος κανε την κλασικη παραδοσιακη συνταγη των παπουδων μας.. (αραγε ειχεPC τοτε?)

πιαστην με το χερι, αν ειναι σχεδον οσο το χερι σου ή ποιο δροσερη εισαι μια χαρα (εισαι κατω απο 36 C) , αν σε καιει πολυ αλλα οχι τοσο οστε να σε αναγκαζει να τραβας το χερι σου απο το καψημο προσεξε την (40+ C), και αν δεν μπορεισ να την ακουμπησεις ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!!! (60+ C)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πες μας κάποια στιγμή αν τελικά είναι όλα οκ και δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα θερμοκράσιας, επειδή σκεύτομαι να χτυπήσω την συγκεκριμένη μητρική αλλά να κάνω το ίδιο που έκανες (έχω κόλλημα με τον θόρυβο) και απο ότι βλέπω έχουμε περίπου τα ίδια (Α64 3500+, MSI 6800 + Silencer).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft

Αν θέλεις πες μας κάποια στιγμή αν τελικά είναι όλα οκ και δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα θερμοκράσιας, επειδή σκεύτομαι να χτυπήσω την συγκεκριμένη μητρική αλλά να κάνω το ίδιο που έκανες (έχω κόλλημα με τον θόρυβο) και απο ότι βλέπω έχουμε περίπου τα ίδια (Α64 3500+, MSI 6800 + Silencer).

Πολύ Φοβάμαι ότι θα πρέπει να επιστρέψεις στην μανίσια σου ψύξη στην VGA. Εγώ αυτό έκανα γιατί αν διατηρούσα το NVSilencer θα έπρεπε να ξηλώσω την μισή ψήκτρα(Δεν κάνω πλάκα τόσο ήθελε). ’λλωστε με τον ροοστάτη, οι ψύκτρες της MSI βγάζουν τον σκασμό. Αν είχες άλλη κάρτα θα είχες πρόβλημα.

Πάντως είναι ζεστό.Δεν καίει αλλά δεν είναι και κρύο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft

Μετά απο τόσες ημέρες λειτουργούν όλα οκ με την νέα ψύχτρα;

So far so good. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο. Κανένα κόλλημα σε συνεχή λειτουργεία. Προς το παρών....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.