Jump to content



πως να αρχισω με τον προγραμματισμο;


Recommended Posts

Καλησπερα!
Θελω να γινω προγραμματιστης και εχω ξεκινησει εδω και 3 βδομαδες με την python.
Μπορει να μου προτεινεται για αλλες γλωσσες για αρχαριους,καποια καλα tutorials ή pdf?
Επισης θελω να περασω εδω http://www.di.uoa.gr/ ..... ξερω οτι δεν προκειται να βγω προγραμματιστης απο κει γιατι μου μαθαινουν μονο τα βασικα αλλα σαν πανεπιστημιο ειναι καλο?
Απο τι ξερω υπαρχουν διαφορες κατηγοριες προγραμματιστη,ποιες ειναι,ποιες ειναι οι διαφορες μεταξυ τους και ποια προτεινεται οτι ειναι πολυ?
Εγω πχ θα ηθελα να κανω οτι υπαρχει γυρω απο τον προγραμματισμο.
Σε αυτο το πανεπιστημιο διαλεγω μια κατηγορια του προγραμματιστη ?
 

Link to comment
Share on other sites

Ο προγραμματισμός θέλει εξάσκηση, εξάσκηση και εξάσκηση. Μην περιμένεις να στα μάθουν όλα, δεν είναι εφικτό.

 

Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με C ή Python αν και το θέμα είναι να βρεις τα βασικά. Μετά σε πολλές γλώσσες τα ίδια πράγματα γράφονται απλώς λίγο διαφορετικά.

 

PS: Στη σχολή μου έχουμε έναν φοβερό καθηγητή που κάνει την C (γι αυτό και 700+ άτομα σε κάθε εξεταστική :p ).

Όταν με το καλό ξεκινήσεις στείλε μου ένα PM, αν φυσικά θες, να σου στείλω τον εργαστηριακό οδηγό που έχει εκατοντάδες ασκήσεις μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι που δεν αναφέρθηκε, το να μάθεις μία γλώσσα προγραμματισμού δεν σε κάνει προγραμματιστή.

Πρέπει να μάθεις δομές δεδομένων, πολυπλοκότητα, design patterns και πολλά άλλα. Ναι, ο προγραμματισμός θέλει εξάσκηση, αλλά περισσότερο θέλει διάβασμα. Το να μάθεις τα features μιας γλώσσας είναι κάτι απλό. Το να μάθεις να κάνεις software design από την άλλη είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.