Jump to content



Αγορά Laptot μέχρι 1200 ευρώ


Recommended Posts

Καλησπέρα ψάχνω ότι καλύτερο μπορώ να βρω σε αυτά τα λεφτά.

 

Θα χρησιμοποιηθεί σε modeling, cad εφαρμογές και να τρέχει με άνεση βαριά υπολογιστικά προγράμματα. Απαραίτητη προϋπόθεση Nvida κάρτα γραφικών, μιας και θα το χρειαστώ για ανάπτυξη προγραμμάτων παράλληλης επεξεργασίας που υποστηρίζεται από τεχνολογία cuda μόνο.

Επομένως να υπάρχουν σίγουρα:

1) 17" οθόνη

2) Τουλάχιστον Full HD οθόνη με όσο το δυνατόν καλύτερο Panel

3) Τουλάχιστον 8gb ram (αν υπάρχει δυνατότητα επέκτασης μόνο 8gb)

4) Επιθυμητή ύπαρξη m.2 προτύπου

5) Προτιμώ λιτή γραμμή στην εμφάνιση και όχι κάποιο gaming laptop εκτός κ αν από άποψη τιμής/χαρακτηριστικών είναι μονόδρομος.

6) Ταβάνι 1200 ευρώ -+100 (όχι περισσότερα όμως).

7) Ελλάδα ή εξωτερικό δεν έχω πρόβλημα αρκεί να έχω εγγύηση.

 

Τώρα ο προβληματισμός μου είναι αν αξίζει να περιμένω μερικούς μήνες να κυκλοφορίσουν μοντέλα με κάρτα γραφικών GTX 10** ή να πάω σε κάποια υλοποίηση GTX 9**.

Το μηχάνημα πρέπει να αγοραστεί μέχρι τον Δεκέμβρη, επομένως μπορώ να περιμένω λίγο σε περίπτωση που αναμένεται κάτι καλύτερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Κύταξε καλή περίπτωση τώρα είναι αυτό, με ips panel και τα ρέστα ssd

https://www.skroutz.gr/s/8406885/Lenovo-IdeaPad-Y700-17ISK-i7-6700HQ-8GB-1TB-GeForce-GTX-960M-FHD-W10.html

 

αλλά αν μπορείς να περιμένεις να βγουν με τις 10ΧΧ καλύτερα κάντο. Η διαφορά τους αξίζει την αναμονή.

Δεν είναι οτι θα αργήσουν κιόλας, μέσα στον επόμενο μήνα πιστεύω θα κυκλοφορήσουν αρκετά μοντέλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω οτι οσα λαπτοπ εχω παρει με ξεχωριστες gpu σε βαθος χρονου σαπακιαζουν λογω ζεστης?Θα προτιμουσα κατι ελαφρυ,κρυο και λεπτο με thunderbolt για να βαζω οποτε θελω να παιξω μια e-gpu.Σκεψου το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, virus777 said:

Κύταξε καλή περίπτωση τώρα είναι αυτό, με ips panel και τα ρέστα ssd

https://www.skroutz.gr/s/8406885/Lenovo-IdeaPad-Y700-17ISK-i7-6700HQ-8GB-1TB-GeForce-GTX-960M-FHD-W10.html

 

αλλά αν μπορείς να περιμένεις να βγουν με τις 10ΧΧ καλύτερα κάντο. Η διαφορά τους αξίζει την αναμονή.

Δεν είναι οτι θα αργήσουν κιόλας, μέσα στον επόμενο μήνα πιστεύω θα κυκλοφορήσουν αρκετά μοντέλα.

Τάχα θα έβγαιναν πολλές υλοποιήσεις και τον Σεπτέμβρη αλλά δεν βγήκαν πολλά μοντέλα και η σειρά 1060 ήταν στο θεό σε όσα είδα.

Θα περιμένω γιατί βλέπω ότι όντως έχει μεγάλη διαφορά.

 

 

57 minutes ago, Mr.Nekra said:

Εγω να πω οτι οσα λαπτοπ εχω παρει με ξεχωριστες gpu σε βαθος χρονου σαπακιαζουν λογω ζεστης?Θα προτιμουσα κατι ελαφρυ,κρυο και λεπτο με thunderbolt για να βαζω οποτε θελω να παιξω μια e-gpu.Σκεψου το.

Το Laptop δεν θα ζοριστεί με τις ώρες για να τρέχει τα προγράμματα, απλά το θέμα είναι να έχει την δυνατότητα να αντεπεξέλθει όποτε χρειαστεί. Θα δοκιμάζονται  τμήματα τμήματα οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος. Δεν με βολεύει e-gpu για τον λόγο που είπα στο 1 post, θέλω να έχει cuda cores ενσωματωμένα για να δουλεύω εκτός σπιτιού.

 

Στο σπίτι βέβαια έχω τούμπανο σαπάκι 7ετίας workstation που βγάζει άνετα ακόμα την δουλειά που πρέπει,  αλλά ελπίζω το Project να επιφέρει γρήγορα καρπους και να πάω σε πιο καλό workstation. Ελπίζω από Πάσχα σε επόμενο thread να συζητάμε για αυτό:p

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

την έκδοση με FHD οθόνη την είχα στα υπ'όψιν όταν έψαχνα για laptop. Δυνατό μηχάνημα σίγουρα, και άνετο από άποψη αποθηκευτικού χώρου (μπορείς να έχεις έναν SSD για τα προγράμματα και να βάλεις κι έναν HDD για αποθήκη)

 

Από άποψη τιμής, είναι αρκετά καλά, δεδομένου ότι έχει άλλους 30 μήνες εγγύηση. Αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν του έχει σκίσει τα ράμματα, αξίζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό με αποτρέπει μόνο σε τι κατάσταση είναι, θα πάω να το δω από κοντά.. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να διαθέσω πλέον το αρχικό ποσό που αναγράφω γιατί έτυχαν διάφορα.

 

Το fhd μοντέλο σε τι λεφτά παίζει;

 

Σαν laptop αυτή η σειρά είναι γενικά ποιοτική; Δεν το έχω δει από κοντά ποτέ για αυτό ρωτάω.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μουφα, άλλα έλεγε ότι δίνει κ άλλα έδινε στα 800 τελικώς

 

Αν δεν βρω κάτι άλλο λογικά θα πάω σε αυτό καινουριο (DELL Laptop 7559-1385)

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comdel00153/laptop-dell-inspiron-7559-1385-15-6i5-6300hq8gb1tb960m-4gbdosblack

 

Ήθελα να πάω σε 17" αλλά πλέον ξεφεύγουν πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το έχω δει από κοντά, οπότε δεν ξέρω τι παίζει ποιοτικά. Πάντως, δεν είχα διαβάσει αρνητικά για το συγκεκριμένο μοντέλο και την ποιότητά του (δεδομένου ότι δεν είναι επαγγελματική σειρά)

 

τσίμπα και μια ακόμα 8άρα (η μνήμη που έχει είναι 1*8gb), και αργότερα έναν SSD, και θα είσαι άρχοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, virus777 said:

Με +60€ παίρνεις i7 6700hq και 16gb μνήμης. Αν τα έχεις πιστεύω αξίζει η διαφορά.
DELL Laptop 7559-1386 15.6" i7-6700HQ 16 GB 1 TB

Τελικά παρήγγειλα αυτό είχες δίκαιο που λέει ο λόγος η διαφορά τιμής καλύπτεται μόνο και μόνο αν έκανα στο άλλο αναβάθμιση την ram  τώρα έτσι τσιμπάω και τον i7.

 

Βγήκα πιο πάνω από όσο ήθελα  μιας και τααρχικά λεφτά για laptop έφυγαν αλλού αλλά τέλος :D

 

Τσιμπάω σε black fridays και έναν σκληρό 256-512 ssd και είμαι άρχοντας! χαχαχα

Λογικά από εβδομάδα θα το έχω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να επιλέξω m.2 ssd η sata; 

 

Πιο είναι καλύτερο; Το laptop Δεν υποστηρίζει m.2 pcie (μονο sata) επομένως φαντάζομαι ότι είναι απλά το ίδιο πράγμα.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, GdamprXP said:

Επειδή το link δε δουλεύει... πιο εχεις πάρει ? 

Το μοντέλο που πήρα φαίνεται DELL Laptop 7559-1386 (15.6" i7-6700HQ 16 GB 1 TB GeForce GTX 960Μ 4GB Dos Black) πρέπει η τιμή να ήταν λάθος αλλά δεν με έχουν ενημερώσει ακόμα. http://prntscr.com/cw7xbs

 


Στην ουσία αυτό http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comdel00105/laptop-dell-inspiron-7559-8743i7-6700hq15-616gb128gb-ssd1tbgeforce-960m-4-gblinux-black με FHD οθόνη και χωρίς ssd. Ελπίζω να μην φάω άκυρο γιατί ο @virus777 είχε δίκαιο  ότι άξιζε περισσότερο. 950 με τα μεταφορικά βγήκε.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 9 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Παιδιά έχω 1 βδομάδα το Laptop, πετάει πάρα πολύ καλό. :D:D

αναμένουμε 1-2 φωτό εδώ ή και καμιά μίνι παρουσίαση στο ανάλογο θέμα με τις παρουσιάσεις μελών ;)

έεεελα δεν τεμπελιάζουμεεε :p

 

μεγείες προφανώωωως :)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.