Jump to content



Αυξομείωση στις στροφές των ανεμιστήρων


thefou

Recommended Posts

Καλημέρα.Μια ερώτηση.

Μετά την έγκριση του seafalco   πήρα 3 από αυτά τα ανεμιστηράκια  http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f12-pwm-rev2-fan-120mm-p-PER.811355

Τα έχω σε silent mode απο την μητρική,το θέμα είναι ότι ξεκινούν απο τις 600 στροφές που είναι το minimum,σταθεροποιούνται κάπου στις 750 στροφές και σε παιχνίδια φτάνουν μέχρι 900 κάτι στροφές και εκτός παιχνιδιού,πέφτουν πάλι.

Θέλω να ρωτήσω,αυτή η αυξομείωση είναι φυσιολογική???

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, thefou said:

Καλημέρα.Μια ερώτηση.

Μετά την έγκριση του seafalco   πήρα 3 από αυτά τα ανεμιστηράκια  Arctic Cooling F12 PWM Rev.2 FAN 120mm - Ανεμιστηρας κουτιου (PER.811355)

Τα έχω σε silent mode απο την μητρική,το θέμα είναι ότι ξεκινούν απο τις 600 στροφές που είναι το minimum,σταθεροποιούνται κάπου στις 750 στροφές και σε παιχνίδια φτάνουν μέχρι 900 κάτι στροφές και εκτός παιχνιδιού,πέφτουν πάλι.

Θέλω να ρωτήσω,αυτή η αυξομείωση είναι φυσιολογική???

Εξαρτάται. Με το Ai Suite της ASUS που έχω εγώ, ρυθμίζει αυτόματα τους ανεμιστήριους, ανάλογα με τις θερμοκρασίες. Μήπως και εσένα η μητρική σου έχει τέτοια δυνατότητα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραφανως η μητρικη του thefou αυτο κανει. Εχει ενα στανταρ στο "silent" mode, πχ 600-900rpm, στο επομενο 900-1100 , στο τριτο 1100-1350 ξερω γω και ολα ρυθμιζουν αναλογα τη θερμοκρασια, μεταξυ των στροφων που επιβαλλει το καθε προφιλ. Δε πιστευω οτι ειναι προβλημα δηλαδη :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι η http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4962#ov

tommy πρέπει να ισχύει αυτό που γράφεις.

Αν τα βάλω σε normal mode οι στροφές κυμαίνονται στις 900-1100.Σε fullspeed φτάνουν μέχρι 1500 και δεν αντέχονται.

Πριν δεν τολμούσα να ανοίξω το pc το βράδυ,έκανε σαν τουρμπίνα αεροπλάνου.

Και τα ανεμιστηράκια της κάρτας γραφικών δουλεύουν σε χαμηλότερες στροφές,άρα λιγότερος θόρυβος και απο εκεί.

Πόλυ τίμια αγορά τα ανεμιστηράκια!

Μια παρατήρηση.

Επειδή αρκετοί "κυνηγούν" τα αθόρυβα ανεμιστηράκια.Πολύ σημαντικό ρόλο έχει το κουτί και που το έχει ο καθένας.Πάνω η κάτω απο το γραφείο πχ.

Το λέω αυτό,γιατί και αυτά που πήρα,τον θόρυβό τους τον έχουν,κουτί πάνω στο γραφείο.

 

Με καλύψατε πλήρως,σας ευχαριστώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.