Jump to content



Ενισχυτης κεραιας για διαμερισμα


Recommended Posts

Γνωστος μου εχει προβλημα με τη ληψη ψηφιακου τηλεοπτικου σηματος στη πολυκατοικια. Εχει ενα δεκτη Funai και γραφει αδυναμια ληψης σηματος. Πηγα στο διαμερισμα του με ενα ενισχυτη που ειχα κατχωνιασμενο αλλα δεν εκανα δουλεια. Κατ αρχας Υπαρχει διαφορετικη κατηγορια για ενισχυση αναλογικου και ψηφιακου σηματος?

Μιστραλ ηταν αυτος που βρηκα στο συρταρι. Καπως ετσι αλλα οχι ακριβως ο ιδιος.

55ae016d59f25.jpg

Συνεδεσα απο το βυσμα του τοιχου σε ενα απο 2 πρωτα οπως φαινεται στην εικονα, και δευτερο καλωδιο απο την εξοδο (3ο κατα σειρα) στην εισοδο του Funai αποκωδικοποιητη. Το μυνημα αδυναμιας σηματος παραμενει στην οθονη της TV.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση στο πατρικό μου, με ενισχυτή 25ετίας, το πρόβλημα ήταν ότι τα εξωτερικά καλώδια (στην ταράτσα) είχαν φαγωθεί από τον ήλιο και η θωράκιση ουσιαστικά δεν υπήρχε. Οπότε θα έλεγα να δεις τα καλώδια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Σε αντίστοιχη περίπτωση στο πατρικό μου, με ενισχυτή 25ετίας, το πρόβλημα ήταν ότι τα εξωτερικά καλώδια (στην ταράτσα) είχαν φαγωθεί από τον ήλιο και η θωράκιση ουσιαστικά δεν υπήρχε. Οπότε θα έλεγα να δεις τα καλώδια...

Ότι γράφει ο GriGas.

Στην δική μου περίπτωση,είχε καεί απο τον ήλιο το καλώδιο,περνούσε νερό απο την βροχή και το έβγαζε στο βύσμα που κατέληγε τον αποκωδικοποιητή.

Είχε σκουριάσει το βύσμα του καλωδίου αλλά και απο την πλευρά του αποκωδικοποιητή!

Ξεκίνα απο καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι ένοικοι της πολυκατοικίας βλέπουν? Είναι όλοι στην ίδια κεραία? Οι περισσότερες πολυκατοικίες έχουν το δάσος κεραιών από πάνω, οπότε ο καθένας έχει τη δικιά του.

Αν όμως έχει κεντρική κεραία, ας δει τι παίζει με τους γείτονες και τι παίζει με το σημείο που κάνει το διαμοιρασμό του σήματος μήπως έχει εκεί κάποιο πρόβλημα.

 

Ο ενισχυτής ας πούμε στην Αθήνα δεν χρειάζεται, εγώ όταν είχα προβλήματα με το σήμα αντί για κεραία είχα το κομμένο καλώδιο (είχε κοπεί με τα χρόνια) και ακόμη κι έτσι τα πιο πολλά τα έπιανε. Τώρα εξαρτάται πάντα και για ποια περιοχή μιλάμε και πού βρίσκονται οι αναμεταδότες.

Link to comment
Share on other sites

πολύμετρο 51HAyC5Xv8L._SL500_AA300_.jpg

δεν θα μετρήσεις την στάθμη άλλα την αγωγιμότητα

ειναι πολυ πιθανον να ειναι το καλωδιο εφόσον η κερεα σου κοιταει προς την σωστη κατευθυνση πρέπει να δουλευει και(( χωρις τον ενισχυτή)) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.