Jump to content



Αγορά υπολογιστή για gaming (3000 €)


Recommended Posts

Παρά πολλά για την υδρόψυξη. Γιατί δεν παίρνεις ένα κουλερ σαν το χ62 και ένα υδροψυκτο κλειστό κύκλωμα κάρτας γραφικών; Θα βάλω λινκ το βράδυ από το σπίτι παράδειγμα. Το πισι από γερμανία βγαίνει αρκετά πιο κάτω..
Επίσης γιά πληκτρολόγιο το νέο μηχανικό της λοτζι το είδα οικονομικό, νομίζω 610 λέγεται δεν σου αρέσει; Έχει προσφορά στο αμαζον -30% με δυο προϊόντα λοτζι στο καλάθι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να κάνω εντιτ, αλλά μπήκα να δω πόσα ακουστικά πούλησαν, και μέσα σε λίγες ώρες φύγανε και οι 5000 που είχαν βάλει στο ντροπ. Αναφέρομαι στα 6ΧΧ. Για μένα μλκ που δεν βάζεις τα ρέστα να τα πάρεις. Ακόμα και δύο ώρες τον μήνα να ακούς μουσική θα σε αποζημιωνούν .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για το custom υδρόψυκτο μην το ψάχνετε, είναι ένα -ακριβό- hobby :D . Έχω ήδη ψυγείο, το Black Ice SR1 560 με NOISEBLOCKER 140MM BlackSilentPRO PK-1 αθόρυβα fans, αντλίες, βαλβίδες quick disconnect κτλ κτλ... στην ουσία όταν κάνω ανάβαθμιση, αλλάζω μόνο τα blocks. Εκτός από hobby βέβαια μου προσφέρει ένα silent σύστημα με θερμοκρασίες πολύ καλές.

 

τα 6XX καλά-χρυσά, άλλα αν δεν τα δοκιμάσω δεν γίνεται να τα πάρω. Ειδικά τα ακουστικά που είναι κάτι που το φοράς επί ώρες. Άλλα το DT990 μου άρεσαν πολύ, και σαν κατασκευή και σαν εφαρμογή. Για τον ήχο εμπιστεύομαι τον petrossortep. Άλλωστε στον υπολογιστή δεν βλέπω ταινίες ή ακούω μουσική. Η "εφαρμογή" που χρησιμοποιώ ακουστικά επί ώρες είναι τα παιχνίδια και μόνο.

 

λοιπόν παίδες, το μόνο που έμεινε είναι η οθόνη (και κατά συνέπεια η κάρτα). Από διπλανό forum που προτείνουν ultrawide, μία και καλή δλδ, από την άλλη είναι η "προσωρινή" λύση -άλλα τέτοιο pc για μία υποδεέστερη οθόνη; :help!:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panos444 said:

Αναφέρομαι στα 6ΧΧ. Για μένα μλκ που δεν βάζεις τα ρέστα να τα πάρεις. Ακόμα και δύο ώρες τον μήνα να ακούς μουσική θα σε αποζημιωνούν .

Εκεί είναι το πρόβλημα. Πρέπει να έχεις και ένα άλλο σετ να το φοράς συνέχεια, να το πετάς από δω και από κει, να το λιγδώνεις συν αυτό για να χαίρεσαι μουσική και ταινίες μια φορά στο τόσο.

Τα 6ΧΧ έχουν δύο καρούμπαλα στη στέκα για να μην σε πιέζουν στο κέντρο του κεφαλιού που θεωρείται πιο ενοχλητικό. Το πρόβλημα έγκειται στο μικρό πλάτος τους και άμα καθίσουν κιόλας ενοχλούν περισσότερο. Πέρα από το ότι λιγδώνουν γιατί είναι υφασμάτινο υλικό, ενώ τα 990 έχουν δερματίνες που με ένα μωρομάντιλο καθαρίζονται.  Μετά έχεις τα καλώδια να πέφτουν στο στέρνο σου. Τέλος, για λόγους εφαρμογής και ηχητικής ποιότητας, τα μαξιλάρια τους είναι μακρόστενα πράγμα, που σημαίνει ότι δέχεσαι πίεση στο ευαίσθητο δέρμα κοντά στα αυτιά. Για 2 ώρες που θα κρατήσει μια ταινία είναι οκ μετά όμως αρχίζεις να νιώθεις λίγη φαγούρα κλπ. . Ευτυχώς τα δύο πρώτα αντιμετωπίζονται με "πατέντες".

 Τα 990 ενώ δεν είναι τόσο ομαλά και ζωντανά όσο τα 6χχ, για επικές χροιές κτλ. ο ήχος και όλο το πακέτο(κατασκευή, πρακτικότητα, άνεση) είναι άριστα προσαρμοσμένα στο gaming.  

BTW, ποιά 990 είχες ακούσει; Pro έκδοση ή την άλλη;

1 hour ago, Athanasios2104 said:

λοιπόν παίδες, το μόνο που έμεινε είναι η οθόνη (και κατά συνέπεια η κάρτα). Από διπλανό forum που προτείνουν ultrawide, μία και καλή δλδ, από την άλλη είναι η "προσωρινή" λύση -άλλα τέτοιο pc για μία υποδεέστερη οθόνη; :help!:

Νομίζω ότι η ultrawide θα σε βοηθούσε στο FOV, για να έχεις καλύτερη αντίληψη του χώρου. Ενώ με την 16:9 τα πάντα θα φαίνονταν μικροσοπικά.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Petrossortep said:

Εκεί είναι το πρόβλημα. Πρέπει να έχεις και ένα άλλο σετ να το φοράς συνέχεια, να το πετάς από δω και από κει, να το λιγδώνεις συν αυτό για να χαίρεσαι μουσική και ταινίες μια φορά στο τόσο.

Τα 6ΧΧ έχουν δύο καρούμπαλα στη στέκα για να μην σε πιέζουν στο κέντρο του κεφαλιού που θεωρείται πιο ενοχλητικό. Το πρόβλημα έγκειται στο μικρό πλάτος τους και άμα καθίσουν κιόλας ενοχλούν περισσότερο. Πέρα από το ότι λιγδώνουν γιατί είναι υφασμάτινο υλικό, ενώ τα 990 έχουν δερματίνες που με ένα μωρομάντιλο καθαρίζονται.  Μετά έχεις τα καλώδια να πέφτουν στο στέρνο σου. Τέλος, για λόγους εφαρμογής και ηχητικής ποιότητας, τα μαξιλάρια τους είναι μακρόστενα πράγμα, που σημαίνει ότι δέχεσαι πίεση στο ευαίσθητο δέρμα κοντά στα αυτιά. Για 2 ώρες που θα κρατήσει μια ταινία είναι οκ μετά όμως αρχίζεις να νιώθεις λίγη φαγούρα κλπ. . Ευτυχώς τα δύο πρώτα αντιμετωπίζονται με "πατέντες".

 Τα 990 ενώ δεν είναι τόσο ομαλά και ζωντανά όσο τα 6χχ, για επικές χροιές κτλ. ο ήχος και όλο το πακέτο(κατασκευή, πρακτικότητα, άνεση) είναι άριστα προσαρμοσμένα στο gaming.  

BTW, ποιά 990 είχες ακούσει; Pro έκδοση ή την άλλη;

Νομίζω ότι η ultrawide θα σε βοηθούσε στο FOV, για να έχεις καλύτερη αντίληψη του χώρου. Ενώ με την 16:9 τα πάντα θα φαίνονταν μικροσοπικά.

Όσον αφορά τα 2 σετ μπορεί να πάρει ένα σουπερουξ 669 αν θέλει καθημερινό και πιο ειδικών περιστάσεων το 6ΧΧ. :p

Έχω ακούσει τα 990 προ και 990 με 300Ωμ. Θεωρώ ότι είναι μία κλάση κάτω απο τα 650. Δεν έχω ακούσει τα 650, αλλά ήταν "αντίπαλος" των ΗΕ400 όταν διάβαζα, ακουστικό που θεωρώ είναι η νύχτα με την μέρα με τα οικονομικά μπεγιερ, φυσικά με διπλάσια τιμή. Σκέφτομαι από την δική μου οπτική γωνία διότι ο Αθανάσιος δεν θα ακούει μία ώρα μουσική για απόλαυση αλλά πολλές ώρες για παιχνίδια που εκεί δεν γνωρίζω τι συμβαίνει.

Δεν προσπαθώ να αλλάξω την γνώμη του ή οτιδήποτε άλλο, κουβέντα κάνουμε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να'χει τα τα 6χχ εξαντλήθηκαν(λαχείο να τα πετύχεις). Οπότε αναγκαστικά θα κινηθεί πιο χαμηλά. Αλλιώς θα συζητάγαμε και για τα 800S. Το θέμα τώρα είναι αν ξέρεις και θεωρείς τα 669 συνολικά καλύτερα από τα 990. Γιατί στα σούπερλουξ(γενικώς) έχω διαβάσει αρκετά για σκληρά πρίμα και πλαδαρό/μπουκωμένο μπάσο, ενδεικτικά του χαμηλού κόστους. Συν ότι κάποιους τους σφίγγουν πολύ. Για τα 990 είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν τέτοια σοβαρά προβλήματα άσχετα αν παίζουν πιο θαμπά και χρωματισμένα σε σχέση με τα 650(εν μέρει διορθώνεται).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η επιλογή που έκανα με τη βοήθειά σας θα είναι σαν να πήγα από ασπρόμαυρη CRT σε Plasma (αιωνία η μνήμη τους... ευτυχώς πρόλαβα και πήρα μία Samsung Plasma /offtopic). Από όσα έχω διαβάσει και μου έχετε πει ως τώρα, θεωρώ ότι το ποσό που διέθεσα για τον ήχο είναι τέλειο vfm (SB Z + DT990 pro = 200 €) και δεν θα το μετανιώσω. Δεν θέλω τώρα να δώσω παραπάνω, γιατί απλούστατα δεν θα εκτιμήσω τη διαφορά. Πρέπει πρώτα να αποκτήσω μία αντίληψη και μετά ανεβαίνουμε σε κάρτες, dac/amps και ακουστικά. Ως τώρα ήμουν σε 56k, να περάσω πρώτα από ADSL (αφού τόσο σηκώνει και το budget) και μετά θα έρθει το cable :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πότε τα βάζεις παραγγελία; Μου έτυχε κάτι και θα τα παραγγείλω σε καμιά δεκαριά μέρες.. Από που θα τα πάρεις; Οθόνη κατέληξες; Αυτές οι λίγες ερωτήσεις!

Πέτρο τα 668β και 669 ήταν τα πρώτα που ξεκίνησα. Σε συνάντηση με μέλη του AVCLUB παλιότερα είχα πάει με τα 669 και ένας είχε φέρει τα AKG550. Ακούσαμε τα ίδια τραγούδια από το ίδιο dac/amp (teac δεν θυμάμαι μοντέλο) και όσοι άκουσαν είπαν πως προτιμούν τα 669 από τα 550. Δεν προσπαθώ να πω ότι είναι καλύτερα ή χειρότερα, αλλά για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά! (30€)

Αθανάσιε αν προσπαθήσεις να ακολουθήσεις τον ήχο θα δεις ότι δεν περιορίζεται έστω και σε ένα μεγάλο ποσό όπως το πισί αλλά ξεφεύγει σε τιμές..!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στήσω το PC μέσα στα Χριστούγεννα, οπότε τον επόμενο μήνα κάποια στιγμή θα παραγγείλω. Ίσως παίξουν και τίποτα προσφορές, άλλα και τώρα βγαίνει εντός του budget. Δεδομένου ότι θα πουλήσω και ό,τι δεν χρησιμοποιήσω από το παλιό για ~300 €, το σύστημα χωρίς οθόνη βγαίνει ~1800 €.

 

Μιλώντας για οθόνη, σκοπεύω το ΣΚ να πάω σε MediaMarkt μήπως πετύχω καμιά UltraWide. Προφανώς δεν έχω καταλήξει ακόμη, άλλα πλησιάζω στο τέλος του τούνελ :p 

 

Για τον ήχο το αντελήφθην αυτό που λες, είχα τσεκάρει έτσι από περιέργεια κάτι planar που αναφέρθηκαν πριν κάτι σελίδες και μου έφυγε το καπέλο :OO:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 990 Αθανάσιε θέλουν ενίσχυση, αλλά κάτι θα δώσουν και με απλή κάρτα. Τέσπα, το βλέπεις. Στα ακουστικά η ποιότητα σταματάει κοντά στα 1.000€. Μετά πας για τις μικρές λεπτομέρειες και το placebo.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πετρο χωρίς να έχω ακούσει θεωρώ ότι τα κορυφαία focal τα κορυφαία hifiman και ορισμένα μοντέλα της stax θα έχουν διαφορές και σημαντικές από ακουστικά χιλιάρικου. Το θέμα είναι ποιός έχει να τα δώσει, αυτά και άλλα τόσα για ενίσχυση κτλ κτλ.
Θέλω να πιστεύω ότι θα παραγγειλω την άλλη βδομάδα εκτός απροόπτου την σύνθεση της προηγούμενης σελίδας. Ή οθόνη που κατέληξα δεν σου άρεσε; Μου φαίνεται αρκετά καλή αν υπολογισεις και τα χρήματα που ζητάει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, panos444 said:

Πετρο χωρίς να έχω ακούσει θεωρώ ότι τα κορυφαία focal τα κορυφαία hifiman και ορισμένα μοντέλα της stax θα έχουν διαφορές και σημαντικές από ακουστικά χιλιάρικου. Το θέμα είναι ποιός έχει να τα δώσει, αυτά και άλλα τόσα για ενίσχυση κτλ κτλ.

Υπάρχουν περιορισμοί στην κάθε τεχνολογία, ασχέτως του πόσα ξοδεύεις. Π.χ. για τα Stax όσοι τα 'χουν λένε ότι υστερούν σε bass impact. Από δύο εκθέσεις που πήγα είδα ότι τα LCD-2 με λίγο EQ στα πρίμα μπορούν να παίξουν άψογα. Ίσως τα focal να πλησιάζουν περισσότερο προς το απόλυτο, αλλά και τα LCD-2 δεν απέχουν πάρα πολύ. Ακόμα όμως και στη focal τεχνολογία γιατί να μην πάρει κάποιος τα elear και να βελτιώσει μετά με EQ τον ήχο(γιατί εκεί έχουν πρόβλημα περισσότερο, όπως και τα 990);

Σχετικά με την ενίσχυση. Τα ακουστικά δεν είναι ηχεία με δύσκολα χωρητικά φορτία και εμπέδηση να πέφτει κοντά στο 1 Ohm. Είναι απείρως ευκολότερα στην οδήγησή τους. Εκτός αυτού, ξέρεις πόσα ακριβά amps υπάρχουν εκεί έξω με μετριότατες επιδόσεις, χειρότερα από έναν opamp based ενισχυτή των 200€; Δες τις μετρήσεις ενισχυτών στο superaudiobestfriends. Ασφαλώς, όταν ξέρεις την τιμή ενός μηχανήματος είσαι επηρεασμένος πριν το ακούσεις. Γι'αυτό μπορείς να δοκιμάσεις, σε συνάντηση με άλλα παιδιά του avclub, τυφλές ακροάσεις με διάφορα amps σε διάφορες εντάσεις και να βγάλεις συμπεράσματα.

 

@Athanasios2104

 

Από περιέργεια δοκίμασα να παίξω τα 990 από την έξοδο για ηχεία της stx. Το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από αυτό που περίμενα(σε σχέση με τα 595). Πιστεύω δε ότι και η Zx δεν πρέπει να απέχει πολύ. 

Κάτι το ελαφρώς διογκωμένο μπάσο, κάτι η ευφωνική παραμόρφωση, ο ήχος είναι πολύ μελωδικός(και λίγο πιο θαμπός). Δεν σε ενοχλούν πια τα πρίμα, ούτε υπάρχει κραγαλέα παραμόρφωση σε τέρμα ένταση. Το positioning επίσης άθικτο. Μην περιμένεις βέβαια ιδιαίτερα μεγάλες εντάσεις.  

Λένε ότι τα beyer έχουν σχεδιαστεί για μεγάλες αντιστάσεις εξόδου(χαρακτηριστικό ενισχυτών παλαιότερων εποχών και καρτών) για πιο παχύ και ευχάριστο μπάσο. Νομίζω ότι ισχύει σε κάποιο βαθμό, γι'αυτό ίσως και πολλοί τα συνδυάζουν με λαμπάτους. Οπότε, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι να πας σε ξεχωριστό amp για πιο δυνατό και καθαρό ήχο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω μεγάλες εντάσεις, γιατί γενικά έχω ευαίσθητη ακοή. Αν και από όσο έχω διαβάσει ο amp δεν είναι μόνο για ένταση, άλλα και καλύτερη οδήγηση.

Αν πουλήσω και κάτι άλλο που έχω στο σκαρί, μία ZxR την έχω στο χαλαρό. Προς το παρόν όμως, Z σκέτο :D

 

@panos444 η οθόνη είναι μια χαρά και πολύ designατη για τα λεφτά της. Άλλα ανήκει στην "προσωρινή" λύση που λέγαμε. Εγώ αμφιταλλαντεύομαι ακόμη σε προσωρινή, σε μία καλή 27" (συγκεκριμένα της ViewSonic) ή μία καλή UW (πρέπει να δω από κοντά, πχ της LG).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μόλις επέστρεψα απο ενα Mediamarkt που ως αναμενόταν δεν είχε καμια καλη UW, αλλα ούτε και καμια καλη 27".

 

Ειχε όμως μια UW την HP Envy 34c. Ήθελα να ρωτήσω, οι UW ειναι πιο στενές (η κάθετη διάσταση δλδ) σε σχέση με μια 27" ; Η συγκεκριμένη της HP είχε έξτρα πλάτος λόγω των ηχείων, ισως για αυτο μου φάνηκε στενόμακρη.

 

Επισης το curved σε αυτήν την διάσταση δεν μου πολύαρεσε, αλλα και πάλι ισως έφταιγαν τα ηχεία που την έκαναν πιο πλατιά.

 

Παντως, σε σύγκριση με μια Samsung 27" που είχε δίπλα (ενα μοντέλο LS27E510CS), νομιζω οτι όντως το UW ειναι δυναμίτης για gaming :) 

 

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.