Jump to content



windows 7 cpu 100% high


Recommended Posts

καλησπερα παιδια

 

ψαχνω εδω και ποση ωρα να βρω γιατι η cpu χρησιμοποιητε 100% μετα απο format και στα windows 10 ειχα το ιδιο προβλημα

εχει κανεις καμια ιδεα

 

κοιταξα και google αλλα και παλι τιποτα

 

 

Link to comment
Share on other sites

ελενξε στη διαχείριση εργασιών τι καταναλώνει cpu

(sorry για το δεύτερο post απλά δεν βρήκα πως κάνω edit το post μου)

 OK το βρήκα στραβομάρα μου

Έγινε επεξεργασία από stathisp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εφ' όσον είσαι μετά απο φορμάτ, κατά πάσα πιθανότητα είναι η διαδικασία ανεύρεσης των updates αυτή που τρώει πόρους απο τη cpu (έλεγξε χαμηλά στον task manager το κουμπί ''display all processes'' / ''εμφάνιση όλων των διαργασιών απο όλους τους χρήστες''. Λογικά τους περισσότερους πόρους θα τους τραβάει ένα svchost.exe

Σε έμενα αυτό κράτησε 1 εβδομάδα, και πιθανώς θα κράταγε και άλλο αν δεν πέρναγα τα update χειροκίνητα. Απο μια έρευνα που είχα κάνει υπεύθυνο είναι ένα συγκεκριμένο update που δεν εγκαθίσταται, και φρενάρει όλη τη διαδικασία. Η λύση ήλθε μόνο μετά απο χειροκίνητη εγκατάσταση των updates με τη βοήθεια του WSUS .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια
 
ψαχνω εδω και ποση ωρα να βρω γιατι η cpu χρησιμοποιητε 100% μετα απο format και στα windows 10 ειχα το ιδιο προβλημα
εχει κανεις καμια ιδεα
 
κοιταξα και google αλλα και παλι τιποτα
 
 

Μου έχει συμβεί και εμένα κάτι τέτοιο. Προφανώς τα windows είναι φθαρμενα η προβληματικά δηλαδή λείπει κάποιο αρχείο. Προσπάθησε να κατεβάσεις γνήσια windows μέσα από το site της Microsoft και ξανά κάνε φόρματ

Sent from my D6503 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Intel driver Update Utility για drivers.

Κατέβασε το HD sentinel για να δεις αν ο δίσκος είναι ΟΚ και αν υπάρχουν προβλήματα επικοινωνίας του δίσκο που αφορούν το καλώδιο σύνδεσης.

Για τις ενημερώσεις δες εδώ  ή εδώ και κατέβασε ανάλογα με το αν έχεις χ86 ή χ64 λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.