Jump to content



SAPPHIRE RADEON RX480: Το bios δεν ξεκινά


Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους.

 

Αγόρασα προχθές, μετά από λίγο ψάξιμο και σύγκριση με την 1060 της NVIDIA, την κάρτα του τίτλου. Έκατσα σήμερα να την εγκαταστήσω, αλλά δε μου κάνει τη χάρη.

Έχω mobo την MSI H67MA-E45 (B3). Φοράω intel i5 2300 @ 2.8 με ένα PSU corsair RM 1000x (ναι, θηρίο, αλλά το πήρα από φίλο τσάμπα). Η προηγούμενη κάρτα μου ήταν η Sapphire Radeon 5770, η οποία αν και σκυλί, δείχνει πλέον τα χρόνια της.

 

Απεγκατέστησα τους drivers της παλιάς κάρτας, έκλεισα το ρεύμα, έβγαλα την παλιά κάρτα, φόρεσα την καινούρια, επανέφερα το ρεύμα... και τίποτα. Λαμπάκια ανάβουν παντού (και στην RX 480), αλλά μπιπ δεν ακούγεται και η οθόνη δεν παίρνει σήμα. Έκανα update τους drivers του bios μέσω του liveupdate της MSI. Τίποτα. Αναρρωτήθηκα αν η mobo είναι πολύ παλιά και ασύμβατη. Μετά από ψάξιμο διαπίστωσα πως είναι τεχνολογίας PCIe 2.0, ενώ η RX 480 είναι 3.0. Σύμφωνα με όσα διαβάζω, θα έπρεπε να είναι συμβατές. Μετά από πολύ googling, δεν βρήκα κάτι άλλο να κάνω. Έχοντας ιδιαίτερα καλές μνήμες από τα παιδιά στο theLab, που πάντα βοηθάνε και πάντα πέφτουν μέσα, είπα να ρίξω μια ερώτηση κι εδώ. Παράλληλα, έχω αφήσει ticket στη Sapphire, χωρίς να περιμένω θαύματα από εκεί.

 

Αν καποιος έχει διαπιστώσει αντίστοιχα προβλήματα, ας μου ρίξει ένα φωνήεν. Προς το παρόν, μάλλον θα ξαναφορτώσω την παλιά κάρτα και θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι όλα τα καλώδια ρευματος είναι καλά κουμπωμένα γιατί πολλές φορές με το βγάλε βάλε πολλά μπορούν να συμβούν.

 

Αφού κάνεις τα παραπάνω και δεν ανοίγει τότε ξανά βάλε την παλιά κάρτα ανοίγει?

 

Βγάλε την κάρτα και σύνδεσε την οθόνη στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Ανοίγει κανονικά? Αν όχι κάνε ένα clear cmos βγάζοντας την μπαταρία για ένα λεπτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Η Mobo σου έχει UEFI ή το παλιό κλασικό bios?

 

Έχουν αναφερθεί τέτοια προβλήματα με legacy BIOS.

 

Δοκίμασε να αλλάξεις από το διακόπτη πάνω στην κάρτα το BIOS της 480 στο δεύτερο/εναλλακτικό, να δεις αν κάνει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Θεωρητικά όλες δουλεύουν και σε legacy BIOS. 

Αν δεν υπάρχει UEFI ,καλό είναι τουλάχιστον να έχεις την τελευταία έκδοση του BIOS της μητρικής (για κάποια VBIOS extensions ή MEI).

 

Επίσης επειδή οι 480 έχουν 2πλό VBIOS , ένα από τα δύο είναι optimized για τα legacy συστήματα, και αν και αυτό δεν δουλέψει μπορείς να στείλεις  ένα email στην sapphire ζητώντας ένα legacy bios.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η παλιά κάρτα και η ενσωματωμένη δουλεύουν κανονικά. Το BIOS είναι updated από το liveupdate της MSI. Δοκίμασα και τις δυο επιλογές που έχει η RX480 για VBIOS, χωρίς αποτέλεσμα.

sped25 ψάχνοντας το link σου, διαπίστωσα ότι το MSI Liveupdate δεν μου κάνει τις τελευταίες 3 ενημερώσεις, καθώς δεν έχω IvyBridge 22nm CPU. Θα κάνω backup σε flash  το BIOS που έχω τώρα και θα δοκιμάσω ένα ένα τα update να δω τι θα βγεί. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Larry η τελευταία μου επικοινωνία με την Sapphire ήταν άκαρπη. Τους έχω αφήσει ερώτηση (ανοικτό support ticket) αν έχουν κάποιο συγκεκριμένο BIOS να προτείνουν.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, shadow20262 said:

Η παλιά κάρτα και η ενσωματωμένη δουλεύουν κανονικά. Το BIOS είναι updated από το liveupdate της MSI. Δοκίμασα και τις δυο επιλογές που έχει η RX480 για VBIOS, χωρίς αποτέλεσμα.

sped25 ψάχνοντας το link σου, διαπίστωσα ότι το MSI Liveupdate δεν μου κάνει τις τελευταίες 3 ενημερώσεις, καθώς δεν έχω IvyBridge 22nm CPU. Θα κάνω backup σε flash  το BIOS που έχω τώρα και θα δοκιμάσω ένα ένα τα update να δω τι θα βγεί. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Larry η τελευταία μου επικοινωνία με την Sapphire ήταν άκαρπη. Τους έχω αφήσει ερώτηση (ανοικτό support ticket) αν έχουν κάποιο συγκεκριμένο BIOS να προτείνουν.

Ευτυχώς το έψαξα παραπάνω. Δεν μπορέις να γυρίσεις πίσω από ΜΕ8 σε ΜΕ7, και η MSI προτείνει να μην κάνω update σε ΜΕ8, γιατί έχω επεξεργαστή με SandyBridge. Άρα θα μείνω εκεί που είμαι από BIOS.

Θα κάνω μια απόπειρα να συνδέσω την RX 480 σε άλλο μηχάνημα, αλλιώς θα επιστραφεί στο μαγαζί. Δεν με παίρνει αυτή τη στιγμή να αγοράσω και νέα μητρική και νέο επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις ivy bridge για να βάλεις το τελευταίο BIOS.

 

Απλά τα τελευταία προσθέτουν την υποστήριξη για ivy bridge CPUs.

 

Το ίδιο είχα κάνει και για την z68 με 2500κ που βγήκε το bios για ivy και τώρα με την Ζ170 που βγήκε η υποστήριξη για kaby lake.

 

Edit: Σωστά τα λες πάντως ότι δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω σε προηγούμενη έκδοση, αλλά από τη στιγμή που αναβαθμίζεις δεν βλέπω το λόγο γιατί να θες.

 

Edit#2 πάντως το προτελευταίο bios στο λέει ξεκάθαρα, updated vbios module.

Και στο τελευταίο Enhanced PCI-E display card performance.

Αν βάλεις το τελευταίο θα σου δουλέψει 99%.

Έγινε επεξεργασία από Larry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Larry το έψαξα, και βρήκα μερικά threads όπως αυτό: https://hardforum.com/threads/msi-just-drop-the-bomb-dead.1696790/ Οι posters επαναλαμβάνουν συνεχώς κίνδυνο για "brick the motherboard"

 

Επίσης λέει:   "MSI recommend you to update Bios with ME8 only if you are using IvyBridge 22nm CPU"

Αυτό που καταλαβαίνω από διάφορα threads είναι ότι η MSI έβγαλε νέο BIOS για να υποστηρίξει τις IvyBridge, το οποίο "πιθανώς" να δημιουργεί προβλήματα αν έχεις SandyBridge.

Έγινε επεξεργασία από shadow20262
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shadow20262 said:

Larry το έψαξα, και βρήκα μερικά threads όπως αυτό: https://hardforum.com/threads/msi-just-drop-the-bomb-dead.1696790/ Οι posters επαναλαμβάνουν συνεχώς κίνδυνο για "brick the motherboard"

 

Επίσης λέει:   "MSI recommend you to update Bios with ME8 only if you are using IvyBridge 22nm CPU"

Αυτό που καταλαβαίνω από διάφορα threads είναι ότι η MSI έβγαλε νέο BIOS για να υποστηρίξει τις IvyBridge, το οποίο "πιθανώς" να δημιουργεί προβλήματα αν έχεις SandyBridge.

Πάντως στην Ζ68 της asrock δεν είχα θέμα με το ivy update και το me8.

 

Αν νομίζεις ότι θα σου μπρικαρει μην το κάνεις, αν και δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελευταίο update! Σκέφτηκα, στην χειρότερη, το bios δεν θα αναγνωριζει επεξεργαστη με sandybridge, οπότε αγοράζω ένα φθηνό καινούριο και καθάρισα. Φόρτωσα το τελευταίο bios, και, ω του θαύματος, δούλεψε!

 

Πολλά ευχαριστώ σε όλους όσους ενδιαφέρθηκαν και έδωσαν συμβουλές. Έξτρα ευχαριστώ στον Larry που επέμεινε, παρά τις αντιρρήσεις μου. Το thelab ακόμα μία φορά δείχνει την αξία του!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.