Jump to content



κωδικοποιηση subs


Recommended Posts

ίδιοι ακριβώς θα είναι αν ανοίξεις το αρχείο.. απλά είναι άλλος "τρόπος" να σωθούν, ώστε να τους διαβάσει πιο σωστά ο player που έχεις και βλέπεις την ταινία 

αν δεν παίζουν με την υπάρχουσα κωδικοποίηση, το γυρνάς σε μια άλλη και παίζουν.. κάπως έτσι πάει συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια αποθηκεύονται διαφορετικά τα δεδομένα.

 

Όπως σου είπα και πριν (και επειδή μιλάς για υπότιτλους), νομίζω ψάχνεις να δεις ποια κωδικοποίηση δεν βγάζει αλαμπουρνέζικα, κινέζικα ή δε ξέρω και εγώ τι, σωστά; Αν ναι, προσωπικά τους μετατρέπω όλους σε UTF-8 και προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε καμία συσκευή.

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Μετα ομως οταν εκανα μετατροπη εμφανιζονταν ????? αυτα

Εγω ομως θελω να τις περναω σε φλασακι για την τηλεοραση

Ποιος καθεται και κανει μετατροπες με το format facrory ολοι την ωρα

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Notepad++. Μετά πηγαίνεις Encoding -> Convert to UTF-8 και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα σε καμία συσκευή.

 

Δεν γνωρίζω κάποιο άλλο τρόπο ώστε με το που τους κατεβάζεις να είσαι σίγουρος ότι θα παίζουν παντού χωρίς πρόβλημα :unsure:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος jamesbond έγραψε:

Εγω ομως θελω να τις περναω σε φλασακι για την τηλεοραση

οι περισσότερες νέες τηλεοράσεις, μέσα από το menu του player τους, έχουν την επιλογή encoding

ΑΝ κι ΟΤΑΝ βλέπεις κινέζικα, θα πηγαίνεις εκεί και θα επιλέγεις ή τα ελληνικά (greek) ή unicode

ούτε μετατροπές, ούτε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Βάζε τα στον ίδιο φάκελο. Επίσης ονόμαζε τους υπότιτλους με την ίδια ονομασία όπως της ταινίας.

Έτσι θα παίζουν αυτόματα όποτε ανοίγεις το αρχείο της ταινίας.

Παλια δεν το εκανα ετσι και επαιζαν τελεια

Τη αλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.