Jump to content



και δευτερη utt off...:(


ilgreco1974

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Εχω πει και στο αλλο thread με τις UTT οτι η καλυτερη UTT μου ειναι zombie ... δηλ

μετα απο κλεισιμο τροφοδοτικου δεν παιζει με τιποτα, αλλα αν bootαρω με την αλλη κλεισω το PC απο το power off - την βαλω πανω χωρις να κλεισω τροφοδοτικο παιζει κανονικα

δοκιμαστε τιποτα τετοιο, δουλευει ΚΑΘΕ φορα που το κανω

(SLN sorry!!!!! μην μου πεις οτι εισουν αθηνα, σημερα ειδα το κινητο μου !!!!)

Link to comment
Share on other sites

Πάντος και εγώ έχω ένα dimm 512MB UTT που την "άκουσε", παρόλου που φόραγε copper ψύχτρες evercool και ήταν με αέρα από SmartFan στα 2.7v με 2.5-3-3-6. Θα μου πείτε ίσως έφτεγαν και τα black out της ΔΕΗ που προηγήθηκαν, αλλά τελικά βρήκα UTT και τώρα έχω άλλα 2set, σύνολο 6x512 UTT :)

Μέχρι στιγμής, ένα set σε dual ζούνε με ψύχτρες aluminum Tt στα 500MHz με 3.3v 2-2-2-5...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από εγγύησεις δεν παίζει δηλαδή?Τουλάστιχον να μη χάσετε τα λεφτά σας. Αυτό με την εγγύηση μέχρι 3.5 βολτ τι σημαίνει ακριβώς .Δηλαδή άμα τους ρίξεις 5 και καούν πού θα το καταλάβει ο άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Ρε παιδιά από εγγύησεις δεν παίζει δηλαδή?Τουλάστιχον να μη χάσετε τα λεφτά σας. Αυτό με την εγγύηση μέχρι 3.5 βολτ τι σημαίνει ακριβώς .Δηλαδή άμα τους ρίξεις 5 και καούν πού θα το καταλάβει ο άλλος?

απο τα καμμενα δαχτυλα που θα εχουν αφησει αποτυπωμα καθως πηγες να πιασεις αν ειναι ζεστες στα 5v :D

Μαυρα σημαδια?σκασμενες γραμμες στο PCB? 5V ισως να μην φαινονται με γυμνο ματι κιολας αλλα το DIE θα την ακουσει σηγουρα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορούν να σου πούνε ότι "εμείς πιστεύουμε ότι τις βάλετε στην πρίζα αντί για τον υπολογιστή σας?"

Τέτοιες καταστάσεις συμβαίνουν και σε ποιο νορμάλ συνθήκες ,εκτός τώρα κι αν το ντιμάκι φαίνεται σα να έκανε ηλιοθεραπεία τρεις μήνες στην Αφρική, δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα αξιόλογο κατάστημα θα σε διώξει

Link to comment
Share on other sites

schumi... Εχουνε καποιες αντιστασουλες (η OCZ τουλαχιστον) που δεν επηρρεαζουν την λειτουργια της μνημης και στα οσα βολτ σου δινει εγγυηση αντεχουνε. Μετα παπαλα. Τις βλεπουνε και καταλαβαινουνε αν τις εχεις ξεσκισει. Τωρα αν εννοεις που θα το καταλαβουν τα μουλτιραμα αν εσυ εχεις δωσει παραπανω ταση... ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα ήξερα Σόλωνα. Μπορώ όμως να πω ότι αντιστάσεις που σουλεύουν στα νορμάλ τους κάποτε χαλάνε .Σε αυτές τις περιπτώσεις τι κάνουνε δηλαδή?Ή έχουνε παραπάνω από μία οπότε για να χαλάσουν όλες μαζί κάτι περίεργο έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά..μία ερώτηση...

Δεν έχω καταλάβει γιατι γίνεται τόσος ντόρος γύροαπο αυτές τις μνήμες...

Πόσο bandwith έχετε στα 265 με 2-2-2-5?

Εγώ με τις μνήμες τις υπογραφής στα 320 ειμαι με 2.5-4-3-5 και εχω ~7900 στο sandra και ~8400 στο everst....

Βλέπω τους περισσότερους εδώ μέσα να έχετε πάρει απο 2 ζευγάρια....το ένα για καβάτζα...

Ας πούμε για τις ocz που έχω...κάνουν 290...και πάνε εκεί που πάνε με 2,9 μόλις τάση...

Εσείς που έχετε πάρει 4*512 έχετε δώσει κάπου στα 280(στην καλύτερη 70 το ένα)και αλλα 20 για τις ψύκτρες....δεν νομίζω να συμφαίρει.......

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Ρε παιδιά..μία ερώτηση...

Δεν έχω καταλάβει γιατι γίνεται τόσος ντόρος γύροαπο αυτές τις μνήμες...

Πόσο bandwith έχετε στα 265 με 2-2-2-5?

Εγώ με τις μνήμες τις υπογραφής στα 320 ειμαι με 2.5-4-3-5 και εχω ~7900 στο sandra και ~8400 στο everst....

Βλέπω τους περισσότερους εδώ μέσα να έχετε πάρει απο 2 ζευγάρια....το ένα για καβάτζα...

Ας πούμε για τις ocz που έχω...κάνουν 290...και πάνε εκεί που πάνε με 2,9 μόλις τάση...

Εσείς που έχετε πάρει 4*512 έχετε δώσει κάπου στα 280(στην καλύτερη 70 το ένα)και αλλα 20 για τις ψύκτρες....δεν νομίζω να συμφαίρει.......

Αυτά...

το bandwidth του sandra δεν ειναι και τοσο 'σωστο' δοκιμασε σουπερ π να δεις τι παιζει, αν θες μπορουμε να κανουμε μια 'ατυπη' κοντρα γιατι δυστηχος τα tccd μου ειναι 2χ256 και χωρις bank interleave δεν εχω μετρο συγκρισης

προτεινω μια δοκιμη με 9χ300 εσυ σε 2.5-3-3-5 και εγω με 10χ270 σε 32μβ

Link to comment
Share on other sites

32mb spi :whistle2: :whistle2: :whistle2: :whistle2:

ΑΝ7 OverClocker έχω την εντύπωση ότι η ''φασαρία γίνεται για το 2-2-2-5...

Και με 1 σετάκι πάλι καλυμμένος είναι κάποιος . Τώρα είναι προσωπικά θέμα του καθενός πόσα σετάκια θα πάρει .

Υπάρχουν και άτομα επίσης που έχουν και 2. και 3 σετάκια tccd

πώς λέμε 3Χ300

Link to comment
Share on other sites

....παντως να πω επειδη εχω 2χ512 Speed Premium ...και 2χ512 VX 3200 .....οι VX φαινονται να αντεχουν πιο πολυ το ρευμα πανω απο τα 3.4v....οχι πως με τις SP ειχα καποιο prob μεχρι τα 3.5v......στα 3.6v ομως τα βρισκουν δυσκολα μεχρι που μια μερα σε memtest με 3.6v μετα απο 1:30min καψιμο στα 266 εκλεισε το pc και το Vapo ανεβασε τρελη θερμοκρασια ...απο τοτε δεν εχω ξαναδωσει πανω απο 3.4(για καθε μερα πλεον 255 με 3.2v) ..πιστευω δεν θα μου την ξαναχαρισει ...ενω οι VX δεν καταλαβαινουν τιποτα μεχρι τα 3.7 που εχω δοκιμασει ....και παντα με 2χ80ρια fans απο πανω τους εννοειται....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy

....παντως να πω επειδη εχω 2χ512 Speed Premium ...και 2χ512 VX 3200 .....οι VX φαινονται να αντεχουν πιο πολυ το ρευμα πανω απο τα 3.4v....οχι πως με τις SP ειχα καποιο prob μεχρι τα 3.5v......στα 3.6v ομως τα βρισκουν δυσκολα μεχρι που μια μερα σε memtest με 3.6v μετα απο 1:30min καψιμο στα 266 εκλεισε το pc και το Vapo ανεβασε τρελη θερμοκρασια ...απο τοτε δεν εχω ξαναδωσει πανω απο 3.4(για καθε μερα πλεον 255 με 3.2v) ..πιστευω δεν θα μου την ξαναχαρισει ...ενω οι VX δεν καταλαβαινουν τιποτα μεχρι τα 3.7 που εχω δοκιμασει ....και παντα με 2χ80ρια fans απο πανω τους εννοειται....;)

Αρα δεν ειναι κ τοσο "ιδια" τα τσιπακια.

Λυθηκε η απορια,thanx Morti :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.