Jump to content



Αντικατάσταση Thomson TG585 V7


Recommended Posts

Καλησπέρα στο Φόρουμ.

Ήρθε ο καιρός μετά από χρόνια να αναβαθμίσω το μόντεμ-ρούτερ (Thomson) TG 585 V7)της Forthnet.

Ο γιός μου παίζει online games και όταν παίζει έχουμε πολλές αποσυνδέσεις και πολύ αργό ίντερνετ γενικώς.

Οι απαιτήσεις μεγάλωσαν πλέον με τρία κινητά συνδεδεμένα ,ένα σταθερό pc,και ένα laptop,καθώς και ένα tablet.

Θα ήθελα την έμπειρη γνώμη κάποιου για το τι πρέπει να προμηθευτώ για να είμαι εντάξει και τώρα αλλά και στο μέλλον.

Η γραμμή είναι 24αρα της Forthnet και θα ήθελα η καινούρια συσκευή να μπορεί να σηκώνει και να διαχειρίζεται ταυτόχρονα ,on line game,live stream αγώνες,τρία κινητά συνδεδεμένα και ένα tablet.

Επίσης θα ήθελα να έχει ικανοποιητικό wifi γιατί το Thomson είναι άθλιο σε αυτόν τον τομέα και αναγκάστηκ α για να έχω ίντερνετ στην κρεβατοκάμαρα να βάλω το Tplink AV500 όπου είναι και ασύρματο και με καλώδιο Ethernet.

Δέν ξέρω εάν όλα αυτά μπορεί να τα καλύψει η γραμμή η κάποια συσκευή χωρίς αναβάθμιση σε Vdsl που είναι κάτι όμως που δεν προβλέπεται (λόγω οικονομικών) άμεσα.

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι εώς 100 ευρώ άντε 120 εάν είναι κάτι που σίγουρα θα μου δώσει λύση.

Παραθέτω και τα στοιχεία του μόντεμ :

 DSL Type: G.992.5 annex A 

 Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 13.333 

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5 

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,5 / 24,5  

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 8,5 

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Έγινε επεξεργασία από Μπουρμπουλας
Link to comment
Share on other sites

Το αργό internet μπορεί να οφείλεται στο ότι στο pc του παιδιού να είναι ενεργό κάποιο torrent στο background. by default το utorrent ξεκινάει μαζί με τα windows.

Το wifi ειναι λίγο ιδιαίτερο. Το σήμα από το router ίσως να είναι οκ αλλά η συσκευή που έχεις να μην είναι ικανή να μεταδώσει σήμα προς το router.

 

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή σου, στην κατάσταση που είναι, μπορεί να κάνει αρκετά αλλα όχι όλα μαζί. Το live stream  τρώει αρκετό bandwidth και η γραμμή σου δεν έχει αρκετό. Φαντάσου ότι μπορείς να τα χωρίσεις σε 2 κατηγορίες. Ή να έχεις το Live stream ή όλα τα υπόλοιπα μαζί. Επίσης να ξέρεις ότι το gaming "κολάει", όλο και περισσότερο, όταν οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιεί την γραμμή.

Για μένα, αν μπορείς να πάρεις vdsl....πάρε(εννοώ τεχνικά). Νομίζω ότι τόσα χρήματα θα δώσεις για το vdsl(για ένα έτος). Συν του ότι θα σου δώσουν καινούριο routerάκι το οποίο μπόρει και να σε κάλυψει.

Τώρα αν θες να βάλεις routerακι, τότε θα πάρεις ένα που να μπορεί να δουλέψει και σε vdsl. Εγώ έχω το ac68u το οποίο κάνει.....πολλά(μπορείς να δεις εδώ σχετικά). Το βγάζει συχνά πυκνά στο eshop στα 170ευρώ. Ξέρω ότι ξεφεύγουμε από το μπάτζετ σου, αλλά  εδώ έχει κάποια ακόμμα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψουν στο θέμα απόστασης μιάς και δεν μας είπες την απόσταση της κρεβατοκάμαρα από το router.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αυτό που έκανα ήταν να έρθω σε επικοινωνία  με Forthnet πριν λίγο,πετυχα σε ενα πολύ καλό τεχνικό και μου τα εξήγησε όλα ως και έλεγχο γραμμής μου έκανε για cap και κατι αλλα που δεν κατάλαβα ακομη εως και στο κινητο με πηρε τηλεφωνο.
Συνοψίζοντας:
1.Μου πήγε το margin στο 6,5.
2.Μου ενεργοποίησε το no rfi.
3.Μου έκανε έλεγχο της γραμμης μου συνολικά για cap (κατι για 108 μου είπε)
4.Εκανε αίτημα στην τεχνική εξυπηρέτηση για το Fastpath.

Τα αποτελέσματα ειναι εντυπωσιακά!!
Link Information
Uptime: 0 days, 0:06:57
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 17.657 πρίν ήτανε 13333
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,5 / 24,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,5 / 6,5 πριν ήτανε 8,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 11 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 6 / 352
CRC Errors (Up/Down): 6 / 1
HEC Errors (Up/Down): 3 / 1
Ελπίζω μόνο τώρα να είναι και η γραμμή σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις.

Ηδη τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και σε συνδυασμό με το μόντεμ-ρουτερ που παρήγγειλα http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-15_Archer-VR600.html θα λύθούν πιστεύω πολλά προβλήματα.

Σίγουρα στο μέλλον πρέπει να γίνει αναβάθμιση σε Vdsl αλλά προς το παρών νομίζω θα είμαι πολύ καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος optimogar έγραψε:

Αυτό πάλι πως γίνεται δεν ξέρω.

Εκεί που πάμε να μάθουμε κάτι(να βάλουμε μια βάση βρε αδερφέ), διαβάζουμε κάτι τέτοια ποστ και αντέ πάλι από την αρχή!!!

Μόλις τοποθέτησα το VR600 .

Τα αποτελέσματα με ενεργοποιημένο το fastpath.

Line Status: 
DSL Modulation Type: 
Annex Type:                                                                                                                                                       Upstream Downstream Current Rate(kbps) 1023 18019     

Max Rate(kbps) 1270 18210    

SNR Margin(dB) 15.8 6.1  

Line Attenuation(dB) 14.7 24.5                                                                                 

Errors(pkts) 0 5

Από 13333 που είχα η γραμμή απογειώθηκε στο 18210.

Μέτρησα και to ping όπου εδώ έπαθα πλάκα.

Minimun:15ms με VR600 και Fastpath από 48ms με το Thomson πριν Fastpath και 27ms με Thomson μετά το Fastpath

Maximum:17ms

Average:16ms

Τώρα μένει να δούμε κατά πόσο η γραμμή είναι σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.