Jump to content



Γιατι οι ΙΝΤΕL κανουν γρηγοροτερα dvd-rip απο τους AMD


sponsii

Recommended Posts

Το ΗΤ καλό είναι αλλά δεν κάνει και θαύματα...

+ DivX βάζω να κάνει όταν κοιμάμαι οπότε είτε αυτό γίνει σε 3 ώρες ή 2 ώρες και 50 λεπτά μου είναι αδιάφορο... ακόμα και όταν χρησιμοποιώ το PC(Α64) όσο κάνει DivX μια χαρά πάει!

DVD player και TV δεν έχω και βλέπω ταινίες μόνο στο PC...

DivX... Βάζω σε 1 DVD 3-5 ταινίες με πάρα πολύ καλή ποιότητα και 5.1 ήχο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Athens2004

Ειμαι της παρόμοιας άποψης με τον ea6gka ,. Αν γράφεις και γράφεις και γράφεις όλη μέρα τόσες και τόσες και τόσες ταινίες παρε 2 πισι ρε φίλε.

τέσπα/ .

Κάτσε ρε μεγάλε το ίδιο είναι να σκάσεις 200 για Έναν 3.2 και το ίδιο να σκάσεις 600 για καινούργιο PC?

Υπάρχουν πολλοί που γράφουν ταινίες απο βιντεοκασέτες, ειδικά τις παλιότερες που δεν έχουν βγεί σε DVD. Εκεί το DVDR είναι useless....

SLN εμπειρικά η διαφορά αυτή πάντα είναι με το ΗΤ. Δηλαδή άν κάνεις κάτι σε 10 λεπτά τα 2 ταυτόχρονα κάνεις σε 10+35%. Λόγω των πολύπλοκων αλγόριθμων η διαφορά κυμάινεται απο 30%-40%. Τα WinXP χρησιμοποιούν το ΗΤ άρα αν τρέχεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα κερδίζεις απο το ΗΤ. Αν αυτές είναι ΚΑΙ optimized για ΗΤ κερδίζεις αρκετά παραπάνω.

Τώρα που βγήκαν και οι καινούργιοι με τα 2MB Cache η ψαλίδα ανέβηκε κι'αλλο στο Encoding ενώ παράλληλα μίκρυνε στα Games.

Voudas....όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται και όποιος έχει τη σφίγγα σφίγγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

...............SLN εμπειρικά η διαφορά αυτή πάντα είναι με το ΗΤ. Δηλαδή άν κάνεις κάτι σε 10 λεπτά τα 2 ταυτόχρονα κάνεις σε 10+35%. Λόγω των πολύπλοκων αλγόριθμων η διαφορά κυμάινεται απο 30%-40%. Τ.......

Ξανασκεψου το, απλα μαθηματικα ειναι, δεν χρειαζεται να εισαι πυρηνικος επιστημονας για να δεις οτι κανεις λαθος (εδω ακομα και ενας χημικος μπορει να το δει:devil: ).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα λές οτι κάνω λάθος αλλά μιας και ξέρετε όλοι το λάθος δε λέτε και το σωστό.

Σας ρωτώ λοιπόν. Εάν ένας P4 κάνει encoding σε 10 λεπτά και το ΗΤ του δίνει 35% άυξηση στις επιδόσεις πόσο θα κάνει τα 2 αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Voudas....όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται και όποιος έχει τη σφίγγα σφίγγεται.

δε με αφορά σε ποιον αναφερόσουν πριν... απαράδεκτος να ξεκινάς ουσιαστικά καυγά με τέτοιους χαρακτηρισμούς, ειδικά όταν λες μπαρούφες...

Αρχική απάντηση από Chris2004

SLN εμπειρικά η διαφορά αυτή πάντα είναι με το ΗΤ. Δηλαδή άν κάνεις κάτι σε 10 λεπτά τα 2 ταυτόχρονα κάνεις σε 10+35%. Λόγω των πολύπλοκων αλγόριθμων η διαφορά κυμάινεται απο 30%-40%.

δηλαδή η πρώτη γίνεται σε 10μινς και η 2η που στριμώχνεται στους κύκλους της 1ης γίνεται σε 3.5... μπράβο! αυτό είναι 35% κέρδος!!! σούπερ!!!

το λάθος που κάνεις είναι ότι υπολογίζεις κέρδος και για την πρώτη ταινία που δεν ισχύει... δηλαδή η μία μόνη της 10 λεπτά, ενώ αν κάνεις και 2η μαζί, η 1η γίνεται σε 6.75???? καλή φάση!!! να πάρω κι εγώ!

από εκεί και πέρα μην είμαστε απόλυτοι διότι ο καθένας κάνει ότι τον βολεύει... κι εγώ έκανα πολλά γίγα συμπιέσεις πριν με τον π4, λόγω ψηφιακής κάμερας, αλλά ποτέ δεν έτρεχα 2 instances του Pinnacle studio να φτιάχνω 2 ταινίες μαζί... (τώρα να τρέξω 2 dvd shrink μαζί το έχω κάνει αλλά έτσι κι αλλιώς λίγη ώρα θέλει... = μικρό κέρδ

το ΗΤ περισσότερο αξίζει σαν αίσθηση συστήματος παρά σαν κέρδος χρόνου από ΜΕΣΗ ΧΡΗΣΗ του pc και όχι εξειδικευμένη...

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση στα ερωτηματα αυτα ειναι πολυ απλη. Απενεργοποιειτε το ΗΤ και κανετε 2 ταινιες και το ενεργοποιειτε μετα και κανετε τις 2 ιδιες ταινιες. Αφαιρειτε μετα τους χρονους και βουαλα εχετε το αποτελεσμα. Αυτο προτεινω γιατι ειμαι παν-χαζος και δεν ξερω απο υπολογισμους

Link to comment
Share on other sites

Μα στο ειπα στην αρχη ρε αρχηγε!!!

Ελεος!!

Το κερδος ειναι ΜΟΝΟ οταν τρεχεις 2 εφαρμογες...

και το νουμερο στο δινει ετοιμο η ιδια η ιντελ!! Κατευθειαν απο την πηγη προερχεται η πληροφορια!!

25-30% τελειωσε!!

τι ψαχνεις για μαθηματικα???? Αν θελεις να υπολογισεις χρονο.... παρε τα "χ" λεπτα που κανει για τις 2 ταινιες....αφαιρεσε το 25-30% που ειναι το κερδος σου και... "bob's your uncle...." που λενε και στο χωριο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Μάλιστα λές οτι κάνω λάθος αλλά μιας και ξέρετε όλοι το λάθος δε λέτε και το σωστό.

Σας ρωτώ λοιπόν. Εάν ένας P4 κάνει encoding σε 10 λεπτά και το ΗΤ του δίνει 35% άυξηση στις επιδόσεις πόσο θα κάνει τα 2 αρχεία;

Χωρις να ειμαι σιγουρος... εννοεις κατι τετοιο: (?)

Εστω 100mb το καθε αρχειο προς κωδικοποιηση και 10 λεπτα ο απαιτουμενος χρονος κωδικοποιησης του.

-Ταχυτητα κωδικοποιησης=100mb/10m=10mb/m

-Ταχυτητα ταυτοχρονης κωδικοποιησης=10mb/m*1,35=13,5mb/m

-Χρονος κωδικοποιησης 2 αρχειων 100mb ταυτοχρονα=200mb/13,5mb/m=14,82min

EDIT:

Αν ομως το κερδος υπαρχει μονο στο ενα αρχειο εχουμε και λεμε:

100/10+100/13,5=10+7,41=17,41min!

Το οποιο φαινεται να εξηγει καλυτερα το +35% που λετε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 15:04]

χαχαχα η μαμά ίντελ κάνει φοβερό μάρκετινγκ... φοβερό φλασάκι που δείχνει το κέρδος του HT και μόνο αυτού... ΛΟΛ

http://www.intel.com/personal/do_more/httdemos/04c_base.swf

Αφου και οι 2 που εχει ειναι με ΗΤ. Το μονο που συγκρινει ειναι οτι ο 3.4 ειναι 32% πιο γρηγορος απο τον 2.4...

Τι διαολο... ??? Ηταν αναγκη να κατσουν να φτιαξουν φλασακι για να το δειξουν αυτο??

Τους πιστευα και με ενα απλο πινακα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Σε 2.5 ώρες λοιπόν με τον AMD έχεις 2 ταινίες ενώ με το P4 έχεις 4.

Και μή μου πείτε πώς θα τις κάνεις RIP ταυτόχρονα, όλοι έχουμε ΚΑΙ DVD ΚΑΙ DVDRW

Κοίτα άλλο το rip και άλλο το encode. Στο rip δεν παίζει τόσο πολύ ο επεξεργαστής. Ελάχιστα θα έλεγα. Στο διπλό rip σε περιορίζει ο δίσκος

Προβλέπω πάλι μάχη μεταξύ Α64 & Ρ4

Link to comment
Share on other sites

@SLN γιατί εγώ είπα κάτι διαφορετικό; Το κέρδος είναι όταν τρέχεις 2 εφαρμογές μαζί ή αν είναι optimized. Στο encoding συγκεκριμένα όταν κάνεις 1 αρχείο με P4 δεν έχεις καθόλου Frame Drop (στο Divx) ενώ στον A64 είναι συχνό φαινόμενο

@Voudas όχι δεν γίνεται η μία σε 10 λεπτά και η άλλη σε 3.5, γίνονται και οι δύο σε 13.5. Η επεξεργασία γίνεται παράλληλα και όχι σειριακά.Όπως βλέπεις μάλλον δεν είχα άδικο για τους χαρακτηρισμούς μου.

@nobig το ξέρω ότι είναι διαφορετικά. Ξέρεις εσύ κανέναν σε εποχή DSL που να έχει λιγότερο απο 2-3 δίσκους; Οπότε και η λύση του δίσκου υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι δεν γίνεται σειριακά αλλά πρέπει κάπως να το απλουστεύσω να φανεί το άτοπο που λες...

διαχειρίζεσαι το % κέρδος του ΗΤ σα να μιλάμε για σκορ, πχ 100 βαθμοί χωρίς, 100+35% με ΗΤ. δεν είναι το ίδιο με τον χρόνο. και επίσης σου είπα ότι η γνώμη μου είναι ότι αφορά τη συμπληρωματική εφαρμογή το κέρδος, γιαυτό έκανα την απλούστευση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Vouda αν δεν κανω λαθος συμφωνεις με την 2η εκδοχη μου (17,41min), ή εννοεις κατι διαφορετικο?

χωρίς να είμαι απόλυτος προς αυτό κλίνω χωρίς να απορρίπτω όμως το πρώτο... μένει να το δοκιμάσουμε πειραματικά να διαφωτιστούμε... και για να μην παρεξηγηθώ, ΜΑΚΑΡΙ να ίσχυε/ισχύει το 13,5... ΔΕΝ είμαι amd fanatic...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 15:04]

η απαντηση στα ερωτηματα αυτα ειναι πολυ απλη. Απενεργοποιειτε το ΗΤ και κανετε 2 ταινιες και το ενεργοποιειτε μετα και κανετε τις 2 ιδιες ταινιες. Αφαιρειτε μετα τους χρονους και βουαλα εχετε το αποτελεσμα. Αυτο προτεινω γιατι ειμαι παν-χαζος και δεν ξερω απο υπολογισμους

Ρε παιδια το παραπανω νομιζω τα λεει ολα..τι αναλυουμε μαθηματικα και λογια?Ας κανει καποιος αυτο και μετα δεν χρειαζεται να υπολογιζει κανεις τπτ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Τα WinXP χρησιμοποιούν το ΗΤ άρα αν τρέχεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα κερδίζεις απο το ΗΤ. Αν αυτές είναι ΚΑΙ optimized για ΗΤ κερδίζεις αρκετά παραπάνω.

Το HT σε encoding, εφόσον η εφαρμογή το χρησιμοποιεί, δεν προσφέρει τίποτε όταν χρησιμοποιείς 2 instances (κάνεις δλδ 2 encoding ταυτόχρονα). Είναι σαν να περιμένεις να τελειώσει το πρώτο και μετά να αρχίσεις το 2ο και να τελειώσει και αυτό.

Μόνο με 2x HT επεξεργαστές έχει νόημα.

Σε μονό encoding, ναι , θα έχεις την όποια διαφορά υπάρχει.

Αν τώρα τρέχεις 2x encoding με πρόγραμμα το οποίο δεν χρησιμοποιεί το HT, τότε αν δεν έχεις φροντίσει να ορίσεις σε κάθε process το affinity, αυτό θα καταλάβει τον επεξεργαστή ως 1, έχεις δεν έχεις ΗΤ δλδ, ένα και το αυτό.

Αν έχεις και καλά ορίσει το affinity ώστε το ένα instance να χρησιμοποιεί τον CPU1 και το άλλο το CPU2, τότε θα έχεις μοιράσει την ισχύ του επεξεργαστή στα 2 χωρίς ουσιαστικό κέρδος σε απόδοση.

Το κέρδος του HT είναι στις εφαρμογές που το χρησιμοποιούν, τρέχοντας ένα instance της εφαρμογής. Τρέχοντας 2 ή παραπάνω δεν κερδίζεις τίποτα.

Please comment :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

.............

@Voudas όχι δεν γίνεται η μία σε 10 λεπτά και η άλλη σε 3.5, γίνονται και οι δύο σε 13.5. Η επεξεργασία γίνεται παράλληλα και όχι σειριακά.Όπως βλέπεις μάλλον δεν είχα άδικο για τους χαρακτηρισμούς μου......

Το 30-40% αναφερεται σε multithreaded εφαρμογες αν δεν κανω λαθος και οχι σε καθε thread συνολικα οποτε ο συλλογισμος σου δεν ειναι σωστος παλι. Αν ειναι οπως τα λες παω να αλλαξω σε Ρ4 αυριο κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.