Jump to content



Γιατι οι ΙΝΤΕL κανουν γρηγοροτερα dvd-rip απο τους AMD


sponsii

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από RootX

Αυτό που καταφέρνει ο Chris είναι να ενώσει intelάδες, amdάδες, viaδες, linuxάδες, microsoftάδες, macάδες, doomάδες hlάηδες και άλλους πολλούς...... εναντίον του. :...:

Κάνεις λάθος, με πολλούς απο εδώ μέσα μιλάμε πολύ ωραία. Εκτός αν νομίζεις ότι σαν Administrator εκφράζεις τη κοινή γνώμη. Πάντως η στάση σου ως Admin είναι απαράδεκτη, θα έπρεπε να κρατήσεις ουδέτερη στάση. Με το παραπάνω που γράφεις είναι σαν να δίνεις ώς Admin έγκριση να συνεχίζεταιεκτός αν νομίζεις ότι επειδή είσαι Administrator όλοι έχουν την ίδια γνώμη με σένα.

Τέλος όλο δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί μου αλλά σε κάθε Thread το κάνεις.

@SLN το Doom3 δε μου άρεσε το έσβησα μετά απο το 1ο Level οπότε δεν έκανα Encoding!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

δηλαδή οι αντμίν δεν έχουν προσωπική άποψη? σα τί πρέπει να γράφουν?

Chris, νομίζω οτί αν δεν ξεκίναγες α περί αργόστροφου θα μιλούσαμε πολύ καλύτερα τώρα. προφανώς βλέπεις ότι οι περισσότεροι θέλουμε να καταλήξουμε κάπου και όχι να μαλώσουμε για τις χαζοπλατφόρμες...

Link to comment
Share on other sites

1)Antonio Montata rulez....

2)Σε θεμα encoding και ειδικα σε Divx πολλα παιζουν ρολο στην ταχυτητα.Εαν κατσω να πιστεψω λινκ απο τον θωμα τοτε αστα να πανε.Τα φιλτρα ειναι οτι σημαντικοτερο.Και δυστηχως η μαμα Ιντελ ειναι πισω απο αρκετα προγραμματα αυτου του τυπου.

3)Λιγες σχετικες δοκιμες που εκανα τουλαχιστον το xmpeg δεν εδειχνε να καταλαβαινει απο το ΗΤ .Αντιθετα ο Α64 με το σωστο φιλτρο επανω μου εδωσε μεγαλη βελτιωση.

4)Προτεινω να μπαναρουμε τον φανη ....:p :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Chris απο τα 300κατι ποστ που έχεις, τα 299 ειναι για το οτι η Intel ειναι κορυφή και το HT η απάντηση στα προβλήματα όλων... Δε καταλαβαίνεις οτι γίνεσαι κουραστικός κάθε φορά να λες τα ιδια και τα ίδια ? Και οταν δίνεις παραδείγματα, κοιτα τουλάχιστον να εισαι αντικειμενικός, οχι να πετάς οτι σου κατέβει...

Link to comment
Share on other sites

ban RootX. εγώ αυτό προτείνω:p

όλο σε flames μπλέκει, είναι συμπεριφορά αυτή για admin?????

( ps, έχω ένα τραγουδάκι "δεν ξαναγίνομαι administrator":p )

hyper-threading και λοιπές μούφες, AMD rulez da world.

@chris2k4

αν θες 2 επεξεργαστές ΠΑΡΕ 2 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ!!!!!

προτιμάς 2*1.5 GHz ? γιατί εγώ κάτι τέτοιο καταλαβαίνω ότι γίνεται...

Τέλος αν θες να κάνεις διάφορες εργασίες ταυτόχρονα, πάρε περισσότερα pc :D

Αρχική απάντηση από RootX

Αυτό που καταφέρνει ο Chris είναι να ενώσει intelάδες, amdάδες, viaδες, linuxάδες, microsoftάδες, macάδες, doomάδες hlάηδες και άλλους πολλούς...... εναντίον του. :...:

επιτέλους ένας σωστός άνθρωπος που τα βαλε με τη σωστή σειρά.

μπράβο :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

επιτέλους ένας σωστός άνθρωπος που τα βαλε με τη σωστή σειρά.

μπράβο :T:

Διαφωνώ! Έπρεπε να είναι AMDάδες, intelάδες...... ;):p

RootX, με κάλυψες πλήρως... :T:

Όχι οτι αυτό σημαίνει οτι δεν πρέπει να ΒΑΝαριστείς βέβαια... Συνεχώς υποκινείς διαμάχες...:blink: ’σε που δεν ξέρεις τι επεξεργαστή έχεις.... :X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig [Σήμερα, στις 00:57]

Όχι ρε νονέ. Μην μου πεις ότι όποτε γράφει ο chris δεν απολαμβάνεις το thread.

Εσυ εισαι δικος μου....:flower: :flower: :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την λετε στον Χρηστο αλλα εγω πιστευω οτι ειναι περισσοτερο της εποχης παρα αυτα που γραφει.Εγω θυμαμαι καποτε κατι users-μαργαρηταρια να προσπαθουν να αποδειξουν οτι ο Athlon XP ειναι ΘΕΟΣ και να σου πετανε οτι τους ερχεται στο κεφαλι και παρολαταυτα να γραφονται σελιδες ατελειωτες.

Link to comment
Share on other sites

Flash back...

Eστω οτι δεχομαστε οτι ολοι λεγαμε/λεμε βλακειες σε τετοιου ειδους θεματα... (Κατι το οποιο δνε απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα) Η διαφορα ειναι οτι (εγω τουλαχιστον), πρωτον προσπαθω να μην χρησιμοποιω επι 1.5 χρονο το ιδιο παραδειγμα και δευτερον δεν θεωρω οτι ο ΧΡ ηταν ΘΕΟΣ αλλα καλυτερο value for money. Με αλλα λογια μπορουσα να βρω και 5-10 αρνητικα για τον κακομοιρο τον athlonXP, αντιθετα με κατι αλλους που πιστευαν οτι "ο,τι πληρωνεις παιρνεις", "το φτηνο κρεας το τρωνε οι σκυλοι", "με τι μουτρα βγαινεις και μιλας εσυ με 70 ευρω επεξεργαστη ενω ο δικος μου κανει 200"?? και αλλα τετοια χαριτωμενα που γραφoντουσαν τοτε....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

Chris απο τα 300κατι ποστ που έχεις, τα 299 ειναι για το οτι η Intel ειναι κορυφή και το HT η απάντηση στα προβλήματα όλων... Δε καταλαβαίνεις οτι γίνεσαι κουραστικός κάθε φορά να λες τα ιδια και τα ίδια ? Και οταν δίνεις παραδείγματα, κοιτα τουλάχιστον να εισαι αντικειμενικός, οχι να πετάς οτι σου κατέβει...

Εσύ απο τα 800 πόστ που κάνεις στα πρώτα 400 έλεγες ότι ο AXP είναι ο Θεός και με 70 αγοράζεις Super Μηχνάνημα και όποιος δίνει 200 για Intel είναι κορόιδο. Τώρα τα σκάς βλέπω για FX-55 και άλλοι για 3500+. Στα υπόλοιπα 400 πόστ υπερασπίζεσαι τα ζεστά 700++ που έδωσες για να κερδίζεις τον P4 στο PI.

Κουραστικός μάλλον γίνεσαι εσύ και πολλοί άλλοι μιάς και τώρα που πήρε το προβάδισμα ο Α64 στα παιχνίδια δεν μπορούν να δεχτούν με κανέναν τρόπο ότι το Super Μηχάνημά τους υστερεί σε μεγάλο βαθμό στο Multitasking σε σχέση με τον P4 και βρίσκουν δικαιολογίες του στύλ "Α εμένα μου αρέσει να τα κάνω όλα 1-1"

@Sotiris ένας 3.0 με ΗΤ δεν είναι 2*1.5....αν δε ξέρετε τι λέτε καλό είναι να μή βγαίνετε να μιλάτε.

Link to comment
Share on other sites

Μονο να αναφερω το εξης στο παραδειγμα που θεσατε με τα 10 λεπτα του DIVX.

Μια τανια γινεται encode σε 10 λεπτα με ενεργοποιημενο το HT.

2 ταινιες ακομα και με κερδος 30% δεν προκειται να γινουν σε 17 λεπτα αλλα μαλλον σε 18 και κατι.

Αυτο οφειλεται καθαρα στο γεγονος οτι δεν εχουμε στο συστημα 2 physical CPUs αλλα 2 logical, οι οποιες ναι μεν βρισκονται στον ιδιο πυρηνα αλλα μοιραζονται και κοινα στοιχεια αυτου.

Στον P4 το μονο διπλο πραγμα ειναι οι registers, οι καταχωρητες δηλαδη που αποθηκευουν τις πληροφοριες που ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να επεξεργαστουν. Ολος ο υπολοιπος επεξεργαστης. ALU,CU, Cache και τα λοιπα χρησιμοποιειται απο τους ιδιους καταχωρητες οι οποιο ειναι και διπλασιοι σε ποσοτητα. Εστω οτι οι καταχωρητες χωριζονται σε μονους και ζυγους(το δινω σαν παραδειγμα για να γινει πιο κατανοητο). Εχουμε λοιπον τους καταχωρητες 1,3,5,7,9,11 κτλ και τους ζυγους καταχωρητες 2,4,6,8,10 κτλ. Οταν "αδειαζει" ενας μονος καταχωρητης και προωθει τις πληροφοριες του προς επεξεργασια, ο 1ος ζυγος βρισκεται στην αναμονη και περιμενει να δωσει και αυτος τις πληροφοριες του. Μολις τελειωσει η επεξεργασια των πληροφοριων του 1 μονου, ο πρωτος ζυγος δινει τις πληροφοριες του για επεξεργασια και ετοιμαζεται ο 2ος μονος καταχωρητης να δωσει εκεινος με την σειρα του πληροφοριες. Μετα ο 2ος ζυγος κτλ. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα αυτο που αναφερα παραπανω, λογω της καθυστερησης που υποχρεωνει η μια εφαρμογη στην αλλη, δεν προκειται ποτε μια εφαρμογη που την εκτελουσαμε μονη της να κανει τον ιδιο χρονο ενω ταυτοχρονα εκτελουμε και κατι αλλο γιατι την υποχρεωνουμε σε αναγκαστικη αναμονη, λογω της ταυτοχρονης εκτελεσης.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Τουλαχιστον το προσπαθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 03:09]

Εσύ απο τα 800 πόστ που κάνεις στα πρώτα 400 έλεγες ότι ο AXP είναι ο Θεός και με 70 αγοράζεις Super Μηχνάνημα και όποιος δίνει 200 για Intel είναι κορόιδο. Τώρα τα σκάς βλέπω για FX-55 και άλλοι για 3500+. Στα υπόλοιπα 400 πόστ υπερασπίζεσαι τα ζεστά 700++ που έδωσες για να κερδίζεις τον P4 στο PI.

με 70ευρω του 2200+ΧΡ επαιζες παιχνιδακια με ακριβως την ιδια αισθηση με τον Ρ4 1.5Ghz των 170ευρω.(περασα και απο τα 2)

σ αρεσει να παιζεις με τις λεξεις........ο ΧΡ ηταν θεος για τα λεφτα που ζητουσε.......αντιθετα τα 2πλασια λεφτα για ιδιες επιδοσεις του Ιντελ ηταν κοροιδια.αυτο εννοει ο τρουπερ ή οποιος τρουπερ τα ειπε(δεν θυμαμαι).........αρα το σουπερ μηχανημα το εφτιαχνες και με τα 2......γιατι ομως να δωσεις +100ευρω για επεξεργαστη παραπανω?

ο τρουπερ δεν ειπε οτι δινοντας καποιος 1000ευρω για 3.7ΕΕ ειναι κοροιδο......οποιος θελει δινει οσα θελει δινει.το οτι πηρε τον FX με γεια του να τον χαρει.μηπως ομως στεκεσαι στον FX επειδη τα νουμερα σε θελουν 2ο?

δεν εχω τιποτα εναντιον σου και δεν σε ξερω.απλα θα πρσθεσω την δικη μου γνωμη για το τροπο γραφης σου.

εισαι κολλημενος με μια εταιρια που χαιρεται να εχει κολλημενα ατομα που τους δινουν φραγκα.

εγω αρχισα να κολλαω με AMD αν και ημουνα Ιντελακιας.Η χρηση ομως που κανω θελει AMD και οχι Intel.ετσι απλα......μπορει του χρονου να βγει ενας αλλος επεξ ονοματι AmIntel(που ξερει καλυτερα απο χυμους) και να μου ταιριαξει εκεινο το πακετο.

εχω εντοπισει ενα σημειο στο οποιο κολλαει η κοντρα σου με τα υπολοιπα μελη.εισαι ισως απο τους λιγους που παιζει παιχνιδια και κανει και αλλη σκληρη δουλεια για τον επεξ ταυτοχρονα......ο υπολοιπος κοσμος θα ριπαρει οταν θα κοιμαται ή θα τρωει ή δεν ξερω γω τι αλλο....γενικα να λειπει μπροστα απο την οθονη.οταν βρισκεται απο πανω προτιμα να παιζει παιχνιδια να σερφαρει να ακουει μουσικη να βλεπει ταινιες ή να επεξεργαζεται αρχεια.να κανει την δουλεια του......

αν εισαι τοσο πολυασχολος πια που το ΗΤ ειναι η ζωη σου ΣΤΑΜΑΤΑ το ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ......κανε τα ριπαρισματα που θες στο μισο χρονο και μην μας ξαναπεις την καραμελα παιζω αυτο και ριπαρω.......

εγω τουλαχιστον διαβαζω τα ιδια συνεχεια απο σενα.....εισαι προβλεψιμος τελειως στα γραφομενα σου.

και για να μην συντηρεις εσυ την κοντρα ή προκαλουνται απο σενα οι υπολοιποι και πλακωνομαστε φραστικα αστο πια.......αφου βλεπεις οτι δεν βγαινει ακρη τι το συνεχιζεις.......ας λεει ο καθενας τα δικα του και οι αναγνωστες ας κρινουν χωρις να χρειαζεται να διαβαζουν προσωπικες διενεξεις και προσβολες

χωρις παρεξηγηση

φιλικα,γιωργος:)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια Intelάκη μου, τα ίδια Intelή μου.

Here we go:

Οι Ρ4 είναι καλοί για κάποια πράγματα, οι ΑΧΡ για κάποια άλλα, οι Α64 για τον δικό τους τομέα και οι Itanium για κάπου αλλού κι αυτοί. Το ότι ο Χρήστος το παίρνει προσωπικά περί Intel, είναι εξίσου κουτό κι ανούσιο με κείνον τον τύπο που είδε το Πι 21.7" του Ρ4 στα 6.100 και κατα***ωσε και ήταν σε φάση "Intel powah forevah!" και δε συμμαζεύεται. Κάτσε ρε φίλε, έκανες εσύ 21.7" και χαίρεσαι; Ή δικαιώθηκες που κάποιος με Ρ4ΕΕ 3.47 ES και καμιά 3-4 χιλιάρικα σε ψύξη/εξοπλισμό έριξε μισό δευτερόλεπτο το προηγούμενο ρεκόρ;

Αλλά το καταλαβαίνω, παιδικές αρρώστιες είναι και όλοι τις περάσαμε και όλοι θα τις περάσουν, ας είμαστε λίγο πιο ανεκτικοί. Και ποιος δεν το πήρε προσωπικά δηλαδή όταν του βρίζανε τους Sabbath ή τον Marley στο λύκειο;

Στο θέμα του "καλύτερου επεξεργαστή" λοιπόν: Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα. Όλοι είναι καλοί για εκεί που φτιάχτηκαν να είναι, και όλους μαζί τους βαράει στ'αυτιά ο Transmeta στον τομέα του κι αυτός. Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.

Μπορείς να ορίσεις μόνο, ποιοι επεξεργαστές είναι απλώς επιτυχημένοι και ποιοι όχι. Επιτυχημένος από την δική μας σκοπιά, μπορεί να θεωρηθεί ο επεξεργαστής που έρχεται σε τιμή που μπορούν να το δοκιμάσουν/απολαύσουν αρκετά άτομα ώστε να υπάρχει και αρκετά μεγάλο δείγμα, με επιδόσεις που δικαιολογούν την αγορά του σε τουλάχιστον μια δημοφιλή κατηγορία και με overclockability όχι τόσο σαν 1-2 τρομερά κομμάτια σ'ολόκληρο τον κόσμο, που σε υγρό άζωτο χτύπησαν 20" Πι, αλλά σαν 1.000άδες κομμάτια που πιάσανε τα 2.800 ή 4.500 GHz με την αερόψυξη τους, και κάνανε πολλούς χρήστες χαρούμενους προσφέρωντας από 28" εώς 32" σε λογική τιμή.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ελεος πια με το multitasking, υπήρχε και πριν το HT θα υπάρχει και μετά. Εγώ κάνω encode τα κέρατα μου από ταινίες, μπορεί 2 και 3 ταυτόχρονα σε βαθμό που δε με απασχολεί το cpu πλέον αλλά οι δίσκοι και πως θα προκύψουν τα αρχεία με το λιγότερο "κατακερματισμό" διότι και να τελειώσει μια ταινία θα τη πετάξω απευθείας στο DVD και σε 12x γιατί δε βρίσκω λόγο να περιμένω. Όσο περιμένω βλέπω DVD και σερφάρω και κάνω οτιδήποτε. Αλλά όταν βάλω παιχνίδι θα κλείσω το encoding, γιατί 1ον θέλω και τα 150 καρέ από το παιχνίδι οχι μόνο τα 100 και 2ον και κυριότερο γιατί απασχολεί το δίσκο και όταν δε προλαβαίνει ο δίσκος τι ΗΤ και τι ΗΤΤ και πράσινα άλογα, δεν υπάρχει λύση. Αυτά τα ολίγα.

Δε περιγράφω άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.