Jump to content



Γιατι οι ΙΝΤΕL κανουν γρηγοροτερα dvd-rip απο τους AMD


sponsii

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 15:30]

@SLN γιατί εγώ είπα κάτι διαφορετικό; Το κέρδος είναι όταν τρέχεις 2 εφαρμογές μαζί ή αν είναι optimized. Στο encoding συγκεκριμένα όταν κάνεις 1 αρχείο με P4 δεν έχεις καθόλου Frame Drop (στο Divx) ενώ στον A64 είναι συχνό φαινόμενο

Μπραβο... το πετυχες... Εκει ακριβως κολλουσα εγω και ποσταρα....

Τωρα ξεκαθαριστηκαν ολα στο κεφαλι μου... :T:

Να πω ομως κατι επι του θεματος που αναφερεις στο συγκεκριμενο ποστ : "Ειναι κοκκινο και σιγουρα χρειαζεται γιατι πρεπει να κατεβω στην επομενη σταση του λεωφορειου"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από SlotKiller

Vouda αν δεν κανω λαθος συμφωνεις με την 2η εκδοχη μου (17,41min), ή εννοεις κατι διαφορετικο?

Εμένα μου ακούγεται πιο νορμάλ το 17.41 min, δηλαδή κέρδος 30κατι %. Το 13,5 μου φαίνεται ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ.

Link to comment
Share on other sites

HT ... το κερδος δεν εχει καμια σχεση με το ποσες εφαρμογές τρεχουμε ρε παιδια. το λεει η λεξη threading.... διεργασιες. το encoding μπορει να εχει 1 έως χ διεργασιες. Η τεχνολογια ΗΤ απλα επιτρεπει στον επεξεργαστη να εκτελεσει 2 διεργασιες ταυτοχρονα ΑΝ και μονο ΑΝ δεν δεν ειναι αλληλενδετες. Αυτο βεβαια προυποθέτει HT optimised λογισμικο για full κερδος, αλλά ακομα και σε μη Optimised υπαρχει κερδος λόγου του ότι η μια λογικη cpu τρεχει την εφαρμογη και η αλλη το λειτπουργικο, η μια την Α εφαρμογη και η αλλη τη Β εφαρμογη. Βεβαια πρεπει να γνωριζουμε οτι καμια απο τις 2 λογικες cpu δεν επεξεργαζετε αποκλειστικα μια εφαρμογη, γινετε μεταξυ συνεχες εναλαγες διεργασιων αρα και εφαρμογων.

Τωρα αν υποθεσουμε οτι κανουμε encoding σε 700ΜΒκαι θελει 10 λεπτα τη μια ταινια, τοτε για μια δευτερη με το ιδιο μεγεθος και την ιδια πολυπλοκοτητα και εστω οτι με το ΗΤ κερδιζουμε 30% σε επεξεραστικη υσχυ εχουμε

Χ1=χρονος ταινιας1

Χ2=χρονος ταινιας2

Χ=τελικος χρονος

Χ=Χ1+Χ2/1,3<=>Χ=10+10/1,3<=>Χ=10+7,69<=>Χ=17,69 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το παιδι που ειναι υπευθυνος στο πανεπιστημιο για το pclab του τμηματος μου καθως συζητουσαμε μου ειπε οτι δοκιμασαν προσωμειωση σε εναν 2800+ Athlon XP και εκανε 12 μερες καπου μου μου ειπε ενω τα νεα μηχανακια με p4 3.2 εκαναν 8 μερες περιπου...Χοντρο μου ακουγεται...αλλα δεν του ειπα τιποτα.

Για να μην κουραζεστε παντως καντε καμια δοκιμη και αφηστε τα μαθηματικα!:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Το HT σε encoding, εφόσον η εφαρμογή το χρησιμοποιεί, δεν προσφέρει τίποτε όταν χρησιμοποιείς 2 instances (κάνεις δλδ 2 encoding ταυτόχρονα). Είναι σαν να περιμένεις να τελειώσει το πρώτο και μετά να αρχίσεις το 2ο και να τελειώσει και αυτό.

Μόνο με 2x HT επεξεργαστές έχει νόημα.

Σε μονό encoding, ναι , θα έχεις την όποια διαφορά υπάρχει.

Αν τώρα τρέχεις 2x encoding με πρόγραμμα το οποίο δεν χρησιμοποιεί το HT, τότε αν δεν έχεις φροντίσει να ορίσεις σε κάθε process το affinity, αυτό θα καταλάβει τον επεξεργαστή ως 1, έχεις δεν έχεις ΗΤ δλδ, ένα και το αυτό.

Αν έχεις και καλά ορίσει το affinity ώστε το ένα instance να χρησιμοποιεί τον CPU1 και το άλλο το CPU2, τότε θα έχεις μοιράσει την ισχύ του επεξεργαστή στα 2 χωρίς ουσιαστικό κέρδος σε απόδοση.

Το κέρδος του HT είναι στις εφαρμογές που το χρησιμοποιούν, τρέχοντας ένα instance της εφαρμογής. Τρέχοντας 2 ή παραπάνω δεν κερδίζεις τίποτα.

Please comment :)

Mάλλον ή δεν είχες P4 ποτέ ή δεν δοκίμασες ποτέ να κάνεις διπλό encoding. Απο τη στιγμή που το OS υποστηρίζει multithreading αν τρέξεις δύο οποιεσδήποτε εφαρμογές μαζί θα κερδίσεις απο το HT. Ενδεικτικά.....έπαιζα Harry Potter ενώ έβαλα ένα divx απο πίσω. Σε 2 ώρες είχε τελειώσει. Δοκίμασα το ίδιο σε έναν Athlon XP. Μετά απο 3 ώρες ήταν στο 5%....

Link to comment
Share on other sites

@ chris. Δεν σου μιλάω για θέμα χωριτηκότητας αλλά για ταχύτητας. Αν γράφεις απο 2 πηγές και οι δύο δίνουν απο 12mb/sec εκεί γωνατίζουν οι δίσκοι και όχι γιατί δεν μπορούν να γράψουν 24mb/sec αλλά επειδή δεν μπορούν να το κάνουν παράλληλα. Οπότε αυτό που λες για ταχύτερο rip είναι αποκλειστικά δουλειά δίσκων και όχι επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 18:18]

Mάλλον ή δεν είχες P4 ποτέ ή δεν δοκίμασες ποτέ να κάνεις διπλό encoding. Απο τη στιγμή που το OS υποστηρίζει multithreading αν τρέξεις δύο οποιεσδήποτε εφαρμογές μαζί θα κερδίσεις απο το HT. Ενδεικτικά.....έπαιζα Harry Potter ενώ έβαλα ένα divx απο πίσω. Σε 2 ώρες είχε τελειώσει. Δοκίμασα το ίδιο σε έναν Athlon XP. Μετά απο 3 ώρες ήταν στο 5%....

Και ναι κυριες και κυριοι...

Μετα το farcry, doom3, NFSU πλεον παιζουμε και Harry Potter την ωρα του encoding...

To καλυτερο μου παραδειγμα...

Κανενα thread δεν ειναι ολοκληρωμενο χωρις το παραδοσιακο πλεον,

- "παιζω το "ΧΧΧΧΧΧ" και τρεχω απο πισω divX."

:clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 19:41]

Αλλο thread(νημα) και αλλο διεργασια

πολυ σωστος!!!

εψανχα αρκετα λεπτα για τη λεξη νημα και δε μπορουσα να τη βρω....

thanks για τη διορθωση - παρατηρηση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Και ναι κυριες και κυριοι...

Μετα το farcry, doom3, NFSU πλεον παιζουμε και Harry Potter την ωρα του encoding...

To καλυτερο μου παραδειγμα...

Κανενα thread δεν ειναι ολοκληρωμενο χωρις το παραδοσιακο πλεον,

- "παιζω το "ΧΧΧΧΧΧ" και τρεχω απο πισω divX."

:clap: :clap: :clap:

εσυ μην ακουσεις καποιο παιχνιδη που δεν το εχεις παιξει αμεσως να πεταχτης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Mάλλον ή δεν είχες P4 ποτέ ή δεν δοκίμασες ποτέ να κάνεις διπλό encoding. Απο τη στιγμή που το OS υποστηρίζει multithreading αν τρέξεις δύο οποιεσδήποτε εφαρμογές μαζί θα κερδίσεις απο το HT. Ενδεικτικά.....έπαιζα Harry Potter ενώ έβαλα ένα divx απο πίσω. Σε 2 ώρες είχε τελειώσει. Δοκίμασα το ίδιο σε έναν Athlon XP. Μετά απο 3 ώρες ήταν στο 5%....

Οκ, μπας και ο δικός σου P4 είναι 3ple core man και δεν το ξέρεις?

Έλεος δεν αξίζει να απαντώ σε σένα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

πως καταφέρνει έτσι ο Chris2004 και σας κάνει να αρπάζεστε κάθε φορά, δεν το καταλαβαίνω

:D

Αυτό που καταφέρνει ο Chris είναι να ενώσει intelάδες, amdάδες, viaδες, linuxάδες, microsoftάδες, macάδες, doomάδες hlάηδες και άλλους πολλούς...... εναντίον του. :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Αυτό που καταφέρνει ο Chris είναι να ενώσει intelάδες, amdάδες, viaδες, linuxάδες, microsoftάδες, macάδες, doomάδες hlάηδες και άλλους πολλούς...... εναντίον του.

καλά, αλλά βάλε και ένα smile στο τέλος βρε άνθρωπε (πολύ μου έχεις κακιώσει τελευταία και δεν κάνει) :daisy:

edit: @admin's edit: Καλά, αφού σε σύγχυσε τόσο, δεκτόν τούτο το ημίμετρον

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Αυτό που καταφέρνει ο Chris είναι να ενώσει intelάδες, amdάδες, viaδες, linuxάδες, microsoftάδες, macάδες, doomάδες hlάηδες και άλλους πολλούς...... εναντίον του. :...:

με εκπλησει που αυτο το θρεντ δεν καταντησε καπως ετσι

84062548ri.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

με εκπλησει που αυτο το θρεντ δεν καταντησε καπως ετσι

Είναι που υπάρχει εμπειρία από 2-3 προηγούμενα θέματα με παρόμοιο περιεχόμενο και απαντήσεις!:whip:

Link to comment
Share on other sites

Θα Πω Κατι Που δεν εχει σχεση με την ουσια του θεματος.

Πως ειναι δυνατον για να υπολογισετε ενα κερδος στην αποδοση εστω 30% να πολλαπλασιαζετε

'η να διαρειται με 1,3 ? Δεν υπαρχει κανεις εδω μεσα με στοιχειωδη αισθηση μαθηματικων

υπολογισμων?

:tomato::tomato::tomato::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.