Jump to content



OC στον i7 920


soloMoulos

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα του The Lab! Τωρα που μπηκε ο χειμωνας για τα καλα και επεσε η θερμοκρασια ειπα να κανω αποπειρα να ασχοληθω με το OC στον επεξεργαστη μου. Πρωτη φορα ασχολουμαι με τον συγκεκριμενο τομεα και χρειαζομαι τα φωτα σας! Ειδα καποια βιντεακια, διαβασα σε φορουμς και με το σταυρο στο χερι (:p) καταφερα να τον ανεβασω στα 4GHz, αλλα δεν γνωριζω αν το χω κανει σωστα ή αν χρειαζεται να πειραξω κ αλλες ρυθμισεις, απο αυτες που ηδη πειραξα, και για ποιον λογο. 

Τα specs μου ειναι τα εξης:          

cpu: i7-920 (D0 Revision)

mb: asus p6t se

cooler: hyper evo 212 cooler

ssd: samsung 850 evo

hdd: 1TB WD green

gpu: hd6870

psu: ocz 1000w 

ram: kingston 3x2Gb @1333Mhz

 

Παραθετω και ορισμενα screenshots με τις ρυθμισεις που αλλαξα καθως και με θερμοκρασιες μετα το oc.

 

20161119_145332.jpg

20161119_145353.jpg

Untitled.jpg

Έγινε επεξεργασία από soloMoulos
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stm00192 said:

Stress tests έχεις τρέξει? Είσαι σταθερός εκεί? Θερμοκρασίες σε 100% CPU load?

Ναι εχω τρεξει stress tests. Κατα τη διαρκεια των τεστ φτανει στα 4.169 και μετα παλι σταθερα 4.009. Οι μεγιστες θερμοκρασιες σε 100% load δεν ξεπερνουν σε κανενα τεστ τους 68 βαθμους.  

Untitled1.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, karmen1983 said:

Ποια tests εχεις τρεξει; Μου φαινονται πααααααρα πολυ καλα τα αποτελεσματα για να ειναι σταθερα.

Για αυτό ρώτησα και εγώ. . ειδικά με το turbo στο on αν είναι σταθερός και με θερμοκρασίες  <90C τότε μιλάμε για μοναδικό κομμάτι παγκοσμίως , που λέει ο λόγος.  

 

Αλλά μόνο occt, Intel xtu tests θα μας το πουν αυτό ! 

 

Άσε που 1333 μνήμες της σειράς είναι πολύ περίεργο να τρέχουν σταθερά στα 1500+

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stm00192 said:

Μισή με μια ώρα είναι καλά . . έρθει βέβαια να είσαι κάτω από 90 βαθμούς ! 

 

Ρυθμίσεις τπτ. απλά και στις δύο περιπτώσεις βάλε το stress test να τρέχει !

ξεκινησα να τρεχω το occt για 2 ωρες και μετα απο περιπου 1 ωρα  με το γονατο μου πατησα το κουμπι τερματισμου και εκλεισα το pc..ξενερωσα φουλ γιατι απλα περιμενα κανοντας τσιγαρο να τελειωσει το τεστ(που Btw δεν ξεπερασε τους 77 βαθμους). Στη συνεχεια οταν και τον ανοιξα παλι  δεν αντεχα να περιμενω παλι 1 ωρα και το εβαλα μισαωρο. Παραθετω απο κατω screenshot του occt μετα το περας του τεστ.

 

3.png

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ήδη πολύ καλά, οι περισσοτεροι 920 D0 τερματίζαν στα 3.8 με νορμαλ θερμοκρασίες....

 

Τώρα αν θέλεις να δοκιμάσεις παραπάνω στο χέρι σου είναι αλλα πολύ φοβάμαι οτι θα κόψουν οι μνήμες , εκτός και αν βεβαια κατεβάσεις τον διαιρέτη τους και ρίξεις την συχνότητα....

 

H P6T λογικα θα κολώσει καπου στα 205 - 215 BCLK οποτε έχεις λίγο ακομη headroom απο εκει!

 

 

To uclk βαλτο στο 2χ ram frequency.... ΙΟΗ/ICH οταν ακομη ήμουν με τον 920 εγώ τα είχα σε στοκ νουμερα αλλα όχι auto.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμισεις να αλλαξω για να το σταθεροποιησω, ή καλυτερα με ποιες ρυθμισεις να πειραματιστω; Καπου διαβασα οτι για να αποφυγω τα bsod να ανεβασω το vcore. Καπου αλλου οτι μπορω να το σταθρεοποιησω με χαμηλοτερο vcore. Επισης οι περισσοτεροι αλλαζανε τις ρυθμισεις των ραμ και το QPI voltage καθως και αυτα που εχω αφησει auto (IOH/ICH voltages). Εχω ξεκαθαρα μπερδευτει!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι άμα η bsod ήταν λόγο μνημών η λόγο επεξεργαστή ! 

 

Για αρχή κατέβασε ον διαίρετη των μνημών ώστε να είναι από 1333 και κάτω.  Επίσης καλό είναι να κλείσεις το τούρμπο ! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stm00192 said:

Το θέμα είναι άμα η bsod ήταν λόγο μνημών η λόγο επεξεργαστή ! 

 

Για αρχή κατέβασε ον διαίρετη των μνημών ώστε να είναι από 1333 και κάτω.  Επίσης καλό είναι να κλείσεις το τούρμπο ! 

1ον κατεβαζω το DRAM frequency

και 2ον το τουρμπο που φαινεται στις ρυθμισεις που ειναι στις φωτο; γιατι νομιζω το χω απενεργοποιησει.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.