Jump to content



Western Digital Blue ή Red για Gaming


Recommended Posts

Καλημέρα σας,ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός HDD..Θα μπεί ως δεύτερος και θα είναι αποκλειστικά για παιχνίδια.Το Budget είναι περίπου στα 100 ευρώ οπότε η αγορά ενός ssd ή wd black είναι απαγορευτική.Σκέφτομαι για wd blue(EZRX) ή red(EFRX)..Αξίζει να δώσω σχεδόν 20ευρώ παραπάνω για τον Red??Θα υπάρξει κάποια διαφορά για την χρήση που θέλω?Επίσης εαν πήγαινα σε wd blue(EZEX) 7200rpm θα ήταν καλύτερα τα πράγματα?

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

Για gaming, Blue ή Black . Εχω games σε Green αρκετα παλιοτερο και ειμαι μια χαρα αλλα ειναι για αποθηκη και οι green (και εχουν καταργηθει πλεον).

Red/Purple ειναι παντως καθαρα για αποθηκη , σαφως πιο αργοι. 

Αν θες να δεις διαφορες στο gaming ισως δεις κατι λιγες σε απαιτητικους τιτλους, αν βαλεις το game σε ssd...Αλλα θες και μπολικο χρημα. Σε αυτα τα χρηματα παιρνεις 2-3ΤΒ ενω SSD 500GB.

 

Θα κοιτουσα και προς τα εδω εαν επροκειτω για gaming αποκλειστικα 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε WD Black Scorpio (2,5'') που εχω εδω και 3-4 χρονια περιπου , οι ταχυτητες ειναι μπομπα και καμια μειωση υγειας του δισκου - φανταζομαι ο 3,5 θα ειναι ακομα πιο καλος . 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, tommybertsen said:

Για gaming, Blue ή Black . Εχω games σε Green αρκετα παλιοτερο και ειμαι μια χαρα αλλα ειναι για αποθηκη και οι green (και εχουν καταργηθει πλεον).

Red/Purple ειναι παντως καθαρα για αποθηκη , σαφως πιο αργοι. 

Αν θες να δεις διαφορες στο gaming ισως δεις κατι λιγες σε απαιτητικους τιτλους, αν βαλεις το game σε ssd...Αλλα θες και μπολικο χρημα. Σε αυτα τα χρηματα παιρνεις 2-3ΤΒ ενω SSD 500GB.

 

Θα κοιτουσα και προς τα εδω εαν επροκειτω για gaming αποκλειστικα 

 

Τον είδα και τον Toshiba αλλά διαβάζω ότι κάνει πάρα πολύ θόρυβο..

 

Απο 5400 σε 7200 θα έχω κάποια διαφορά??Σκεφτομαι για wd blue 7200 και στην πορεία να πάρω και έναν δεύτερο.

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που ξέρω, μιας και μιλάμε μόνο για μηχανικό δίσκο και όχι ssd, για OS και games πας σε δίσκο με 7200.

Ναί υπάρχει διαφορά λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας περιστροφής, η προσπέλαση στα αρχεία γίνετε πιο γρήγορα.

Ο blue που κοιτάς, μόνο ο 1TB βγαίνει με 7200, οι μεγαλύτεροι της σειράς blue πέφτουν στις 5400 επίσης.

Οι red είναι καλοί για αποθήκευση όπως είπε ο tommybertsen πιο πάνω και γυρίζουν σε 5400.

Επίσης πρόσεξε ότι η εγγύηση του blue είναι 2 χρόνια, του red 3 και του black 5.

Για αυτό που τον θές, θα σου έλεγα τον black 

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε λιγο εδω,αν δεν ειναι προβλημα τα 16 ευρω παραπανω απο το μπατζετ σου.

Καινουργια σειρα δισκων  SSHD με 5 χρονια εγγυηση ιδανικος για παιχνιδια.

 

http://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sklhroi_diskoi.html?keyphrase=Seagate+Firecuda+2tb

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2016 at 4:51 PM, argi said:

Τσεκαρε λιγο εδω,αν δεν ειναι προβλημα τα 16 ευρω παραπανω απο το μπατζετ σου.

Καινουργια σειρα δισκων  SSHD με 5 χρονια εγγυηση ιδανικος για παιχνιδια.

 

Seagate Firecuda 2tb - HDD Σκληροί Δίσκοι | Skroutz.gr

Τα 16 ευρώ δεν είναι πρόβλημα.Η εταιρία με φοβίζει λίγο.

Αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως έχει 5 χρόνια εγγύηση και κατά 99% θα είναι αποκλειστικά για games ο σκληρός,οπότε και να πάθει κάτι,τα αρχεία ξαναβρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Andrewk said:

Τα 16 ευρώ δεν είναι πρόβλημα.Η εταιρία με φοβίζει λίγο.

Αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως έχει 5 χρόνια εγγύηση και κατά 99% θα είναι αποκλειστικά για games ο σκληρός,οπότε και να πάθει κάτι,τα αρχεία ξαναβρίσκονται.

 

Γενικα δεν ειχα ποτε προβληματα με δισκους,σχεδον τους εχω δοκιμασει ολους,αν και δεν εχεις αδικο ακουγονται πολλα σε φορουμ για την seagate.

Τωρα για τον συγκεκριμενο,φαινεται premium κομματι,και τα reviews απο amazon με εχουν πεισει. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω seagay 250ρη , 99% υγεια , ενας θεος ξερει ποσα χρονια πριν , απλα ειναι σε απραξια πλεον και δε χωραει να τον βαλω στο πισι μου (μπορω να τον βαλω στο διπλανο πισι βεβαια, μια χαρα ειναι αν χρειαστει - απλα ειναι sata II).

Εχω και WD black 8 χρονια με 100% υγεια.

 

Ο  καθενας, κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια, αυτο καταλαβαινω, οσον αφορα τους δισκους (δεν εξαιρω τον εαυτο μου).

Μου θυμιζει λιγο intel vs AMD :p 

 

Εμενα με ευχαριστησαν ολοι οι δισκοι που ειχα, αναλογικα.

Αλλος WD πεθανε γρηγορα, αλλος Seagate γρηγορα, αλλος Seagate βασταει χρονια, το ιδιο και WD. Εχω εξωτερικο WD 750GB , τζιτζιλονι, εναν SEagate 1TB με 85% υγειας και αδειο πλεον.

Εχω και εναν εξωτερικο toshiba stor.e 1TB usb3.0 , 3 χρονια αψογος, αθορυβος, παιζει καθημερινα σχεδον (εχει μεσα τη μουσικη μου ).

 

Η αξιοπιστια βασιζεται στην εμπειρια του καθενος. Αλλος καηκε απο seagate, αλλος απο WD. Μπορει να βγει ο ταδε να πει "μακρυα απο WD, γιατι ειχα 2 δισκους, και μπλαμπλαμπλα".

 

ΟΠΟΤΕ , εχεις παρομοιες πιθανοτητες να παθεις το ενα ή το αλλο, με τον εναν ή τον αλλον δισκο. Ειτε ειναι τοσιμπα, WD, Seagate, Samsung, Quantum Fireball ( :p ) κλπ.

Αλλοι δισκοι την δεδομενη χρονικη στιγμη, εχουν μεγαλυτερο Failure Rate απο καποιους αλλους. Καθε φορα θα βγει μια σειρα που θα failαρει παραπανω απο καποια αλλη (μπορει και της ιδιας εταιρειας - πχ εχουν πιο μεγαλο Failure rate οι 3ΤΒ WD Purple απο τους αντιστοιχους 1 και 2ΤΒ ).

 

ΓΕΝΙΚΑ , οι πιθανοτητες ειναι συνηθως με το μερος σου. Το ΜΟΝΟ σιγουρο ειναι οτι δε θες να σου μεινει στο χερι ο οποιοσδηποτε δισκος, οταν αυτος θα'χει σημαντικα αρχεια ( ο οποιοσδηποτε = οποιασδηποτε εταιρειας). Τα οποια δε θα εχεις προλαβει να κανεις backup (αλλα για σημαντικα αρχεια, θεωρω οτι το backup θα'χει γινει με τον εναν ή τον αλλο τροπο, ειτε αυτος λεγεται  αποθηκευση σε 2-3 διαφορετικα μεσα, ειτε raid κλπ).

 

Εδω που τον θες για παιχνιδια, ειναι το ιδιο πραγμα, αν "καει"  ο δισκος εντος εγγυησης, θα τον αλλαξεις. GG WP :p. Συνηθως εχουμε Cloud Saving πλεον , οποτε δε θα χασεις και πολλα, εκτος απο μερικες ωρες downloading. 

Οποτε πας σε οτι ειναι πιο προσιτο στην τσεπη σου. 

 

My 2 cents :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 51 λεπτά, το μέλος das έγραψε:

Ρε παιδια ,οι μπλε δίσκοι πήγαν στις 5700rpm ?
Έτσι βλέπω ,μονο οι black σε κανονικές στροφές ?
Κάνω καποιο λάθος ελπίζω

Κανένα λάθος, das. Απ'ότι είδα πρόσφατα ο μόνος wd@7200 εκτός του black είναι ο blue του 1tb.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, das said:

Ρε παιδια ,οι μπλε δίσκοι πήγαν στις 5700rpm ?
Έτσι βλέπω ,μονο οι black σε κανονικές στροφές ?
Κάνω καποιο λάθος ελπίζω

 

παραδοσιακά στις 7200 έμεινε black
στις "business" κατηγορίες αν δεν κάνω λάθος 7200 είναι οι

gold , red pro(όχι ο απλός red) και οι re

οι blue και οι green έγιναν 1 (εξαίρεση ο wd10ezex που είπαν οι απο πάνω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.